Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

OBIECTUL: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ


DATA: 24 MARTIE 2011
CLASA: a VII-a
PROFESOR: Butuc Oana
TITLUL LECŢIEI: INTERJECŢIA
TIPUL LECŢIEI:MIXTĂ

SCOPUL LECŢIEI: Îmbogăţirea cunoştinţelor elevilor despre interjecţie, recunoaşterea


valorilor expresive ale categoriilor morfologice şi a relaţiilor sintactice
. dintr-un text dat.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) COGNITIVE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
- să definească interjecţia;
- să identifice interjecţiile dintr-un text/enunţ dat;
- să clasifice interjecţiile după sens şi structură;
- să inducă topica şi punctuaţia interjecţiei;
- să precizeze rolul interjecţiei în comunicare;
- să precizeze funcţia sintactică a interjecţiei dintr-un
enunţ.
b) FORMATIV-EDUCATIVE:
- să dezvolte atenţia concentrată şi spiritul de observaţie;
- să dezvolte gândirea şi limbajul;
- să formeze deprinderile de comunicare orală şi scrisă;
- să formeze deprinderi de lucru cu fişe.

STARTEGIA DIDACTICĂ

1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul,


învăţarea prin descoperire.
2. MIJLOACE MATERIALE: manualul, fişe de lucru, tabla, videoproiectorul.
3. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII ELEVILOR: frontală, individuală.
4. RESURSE: - capacităţile de receptare ale elevilor;
- cunoştinţele însuşite anterior;
- timpul de învăţare de 50 de minute.
5. BIBLIOGRAFIE: - Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală,
N. Parfene, Ed. Polirom 2001;
- Gramatica-fişe de lucru, coordonator C-tin. Chiriţă,
Ed. Paralela 45;
- Limba română, Carmen Iordăchescu, Ed. Carminis;
- Gramatica practică a limbii române cu o culegere de exerciţii,
Ştefania Popescu, E.D.P., Bucureşti, 1983.

SCENARIUL DIDACTIC

1. MOMENTUL ORGANIZATORIC: Se notează absenţii şi se asigură condiţiile


necesare desfăşurării activităţii.
2. VERIFICAREA TEMEI ŞI ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ÎNVĂŢATE
ANTERIOR: Se verifică efectuarea temei scrise acasă atât cantitativ cât şi calitativ.
În continuare, profesorul verifică noţiunile însuşite anterior. Se reac-
tualizează noţiunile de bază privind conjuncţia: definiţie, clasificare,
rolul ei.
3. CAPTAREA ATENŢIEI: Cadrul didactic propune elevilor o ghicitoare gramaticală
( anexa 1).
4. ANUNŢAREA SUBIECTULUI LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR URMĂRITE:
Elevii sunt anunţaţi că astăzi vor învăţa despre interjecţie. Se va scrie
pe tablă titlul lecţiei şi se vor anunţa obiectivele urmărite.
5. PREDAREA NOILOR CUNOŞTINŢE: Profesorul împarte fişe de lucru care conţin
diverse desene ce exprimă : stări sufleteşti, senzaţii, îndemnuri. Elevii
sunt solicitaţi să rezolve individual cerinţele (anexa 2). După timpul
afectat acestei activităţi se constată prin conversaţie rezultatele la care
au ajuns. Pornind de la cele spuse mai înainte aceştia vor formula
singuri definiţia interjecţiei.
În continuare se dă spre rezolvare următorul exerciţiu de pe fişa de
lucru, în urma căruia se vor stabili tipurile de interjecţii după sens şi
structură. Profesorul va explica fiecare tip de interjecţie cerând elevilor
să urmărească exemplele expuse cu ajutorul videoproiectorului. Se vor
sublinia diferenţele dintre interjecţiile simple repetate şi interjecţiile
compuse, precum şi diferenţa dintre interjecţiile afective şi cele apela-
tive în ceea ce priveşte claritatea sensului.
Elevii sunt solicitaţi, pe baza exemplelor din fişa de lucru, să inducă
topica şi punctuaţia interjecţiei. Se concluzionează: interjecţiile nu au
topică fixă; după interjecţii se pot folosi virgula sau semnul exclamării.
Se face precizarea că o interjecţie urmată de un substantiv în vocativ
nu se desparte prin virgulă sau alt semn de punctuaţie de acesta.
Următorul exerciţiu de pe fişa de lucru duce la stabilirea funcţiilor
sintactice ale interjecţiei. Se face observaţia că interjecţiile cu funcţie
sintactică nu se despart de restul propoziţiei prin virgulă, doar uneori
când acestea sunt onomatopee se pune semnul exclamării după ele,
continuându-se apoi cu literă mică.
6. OBŢINEREA FEED-BACK-ului: Are loc permanent pe parcursul întregii ore şi se
concretizează prin aprecieri verbale făcute de profesor.
Elevii vor primi o fişă de lucru care conţine exerciţii pe baza noilor
noţiuni învăţate. Se verifică frontal activitatea independentă (anexa 3).
7. EVALUARE: Se vor face aprecieri globale şi individuale asupra modului de partici-
pare la oră.
8. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI: Se anunţă tema pentru acasă
Realizează o compunere în care să descrii atmosfera din clasa ta,
într-o zi de vineri, după ce s-a terminat ultima oră de curs. Foloseşte
cât mai multe interjecţii.
Anexa 2
Fişădelucru

1. Asociaţi fiecărui desen cuvinte potrivite, grupându-le apoi în funcţie de ce


exprimă:

băi!, cucurigu!, of!, bzzz!, aoleu!, ham-ham!, brrr!, poc!, miau!, pac! ţrrr!, pic-
pic!, hei! ura!, di!

- stări sufleteşti:
- senzaţii:
- sunete scoase de animale:
- zgomote:
- adresare:
- îndemnuri:
2. Subliniaţi interjecţiile din enunţurile următoare şi clasificaţi-le după sens şi
structură completând tabelul de mai jos:

„O, nu! Nu-i drept să te-ndoieşti!”


„A! zic eu, şi dumnealui?”
Ah, ce cald e !
Au, mă doare!
„Măi Ursane, acolo e de noi!”
„Ia, ascultaţi,măi, zice Gerilă.”
„Hi căluţii tatei, să ne întoarcem cât mai degrabă acasă.”
„Hăis şi cea! Gem sub poveri/ Carele greoaie…”
„…au auzit desluşit glasul mamei lor chemându-i din capul miriştii: Pitpalac! Pitpalac!”
„Pupăza zbârr! pe-o dugheană.”
„Atunci domnul Popescu trosc-pleosc! două palme peste faţă.”
Pentru Dumnezeu, de ce nu mi-ai spus?
„Vai şi-amar de cel sărman, că nu e nimeni să-l creadă.”

DUPĂ STRUCTURĂ DUPĂ SENS


simple compuse locuţiuni stări manifestări zgomote din
sufleteşti, ale natură, sunete
senzaţii voinţei, ale necuv.
adresare

3. Subliniaţi interjecţiile din enunţurile următoare şi stabiliţi funcţia lor sintactică:

Atunci eu pleosc! una peste ochi.


__________________________________
E vai de animalele pădurii!
__________________________________
Bătrânul mergea pâş, pâş. _________________________________
Tu auzi hăi, hăi! şi nu vezi pe nimeni.
__________________________________
„La a patra măsură, şeful striga chemarea:hăp-ha!”
__________________________________
Brrr, ce frig e afară! _________________________________
Anexa 1

GHICITOARE

Gramatica, se ştie,
Are……………….. şi……………………………
Părţile de vorbire sunt accesibile,
Ele sunt………………….şi…………………….
Nu trebuie să fii inventiv,
Să ştii că „pandantiv” e ……………………………..
Despre „lui” am învăţat
Că poate fi atât………………..cât şi……...............
Depinde de ce vrei să spui anume.
„Patru” este ……………………………………
Nicio oră n-a fost în zadar.
Despre…………….”a fi” nu mai vorbesc,
Astăzi, totul îmi amintesc.
„Frumos” e ………………..
Când l-am învăţat a fost chiar distractiv.
„Bine” ……………………….este,
Lecţia parcă a fost o poveste.
Apoi am ştiut să fac distincţie
Între…………………..şi…………………..
Şi, zău, că nu m-ar mira
Dacă azi am studia ………………………
Anexa 3

FIŞĂ DE LUCRU

1. Precizează valoarea morfologică a cuvintelor subliniate:

O văd în fiecare zi. __________________________________


A cumpărat o bluză şi două fulare. __________________________________
O, tare scumpe au fost! __________________________________
A fost o idee interesantă. __________________________________
O fată vine şi alta pleacă. __________________________________
Am întâlnit-o la cinematograf. __________________________________
Nu îmi plac pantofii de lac. __________________________________
De, unii sunt cam pretenţioşi. __________________________________
De mă iubeşti vino la mine. __________________________________

Lucrează cu atenţie!
Nu te grăbi!

S-ar putea să vă placă și