Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Profesională Specială „ Emil Gârleanu” Galaţi


Clasa : a VII-a A
Descrierea colectivului: Colectivul clasei este format din 10 elevi diagnosticaţi cu deficienţă mintală uşoară (nouă elevi cu DMU, dintre care un
elev are hipoacuizie neurosenzorială, formă severă) pe diferite grade și deficienţă mintală moderată (unu- hemipareză sechelară stângă). Elevii
au formate deprinderi de citit şi scris (șase)-doi dintre ei au un ritm foarte lent, ştiind câteva litere și necesitând sprijin suplimentar; unul nu are
formate deprinderile de scris-citit-calcul matematic (înțelege instrucțiuni verbale simple, se lucrează cu pictograme, terapie Aba, pe secvențe
mici), lucrându-se conform PIP-urilor.În contextul instalării situației de alertă, datorate pandemiei cu Covid 19, un elev lucrează de acasă prin
intermediul platformei WhatsApp.
Data : 21.X.2020
Profesor-educator: Vîntdevară Elena-Lăcrămioara
Aria curriculară: Terapie educaţională complexă şi integrată
Modulul: Ludoterapie
Tema: Cuvinte amestecate
Tipul activităţii : mixtă

Obiectiv de referinţă :
Stimularea dezvoltării intelectuale prin exersarea şi dezvoltarea proceselor psihice de bază.
Îmbogăţirea vocabularului activ ca urmare a experienţei cognitive dobândite în procesul didactic şi a transferului de informaţii în
comunicarea dintre copii şi adulţi.

Obiective operaţionale :
a) cognitive:
- să identifice cuvinte din câmpul lexical al toamnei. Obiectivul va fi atins la nivel minim dacă elevii vor identifica minim cinci cuvinte;
- să alcătuiască propoziții simple, dar corecte gramatical, cu cuvintele identificate.Obiectivul va fi atins la nivel minim dacă elevii vor alcătui
cinci propoziții;
- să ordoneze propozițiile pentru a alcătui un text unitar. Obiectivul va fi atins la nivel minim dacă elevii vor reuși să ordoneze cronologic trei
propoziții;
- să găsească un titlu în acord cu semnificația textului.
b) afective
- să participe responsabil şi activ în desfăşurarea activităţii;
- să-şi inhibe timiditatea în raport cu ceilalţi colegi şi cu publicul;
- să se adapteze la situaţia propusă.
c) psihomotrice:
- să participe activ la rezolvarea sarcinilor individuale, exprimându-şi punctul de vedere. Obiectivul va fi atins la nivel minim dacă climatul
clasei va fi lucrativ.

Strategii didactice :

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul didactic.


Materiale: jetoane, tablă magnetică (Smartboard), calculator
Forme de organizare: frontal, individual
Timp: 40 minute
Resurse umane: 9 elevi

Bibliografie:
I.Muşu, Aurel Taflan, „Terapia educaţională complexă şi integrată”, Ed. PRO HUMANITATE, Bucureşti, 1997
Eugenia Popescu, Hristu Barbu, Filofteia Şerban, „Activităţi de joc şi recreativ-distractive”, E.D.P., Bucureşti, 1994
https://wordwall.net/resource/5490550
https://wordwall.net/resource/5489412
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA STRATEGII MODALITĂŢI


ACTIVITĂŢII ELEVILOR DIDACTICE DE
EVALUARE

MOMENT 2 min Se creează o atmosferă destinsă,necesară Se pregătesc de conversaţia observaţia


ORGANIZATORIC desfăşurării lecţiei în condiţii optime şi se activitate.
pregăteşte materialul didactic necesar.

Se iniţiază o discuţie legată de tema lecţiei:


CAPTAREA 4 min. „Copii știu că vă plac jocurile ! Răspund la conversaţia Observarea
ATENŢIEI „ Astăzi v-am pregatit jocuri care vă vor ajuta să întrebărilor directă
consolidaţi noţiunile însuşite până acum .” profesorului
Aşa cum construim din cuburi case mai mari sau
mai mici,dacă aşezăm cuvintele unele lângă
altele,după anumite reguli şi într-o anumită
ordine,vom obţine o construcţie trainică şi
frumoasă.
Vă propun următorul joc:dacă aleg următoarele
cuvintela
întâmplare:pisoi,lor,plâng,doi,mici,după,mama,
ele nu spun nimic în aceeastă ordine,dar dacă le
aşezăm astfel încât să comunice ceva,ce obţinem?
Vom obține propoziţia: Doi pisoi mici plâng
după mama lor.

ANUNŢAREA 2 min. Se anunţă titlul jocului propus pentru activitate Recepţionează conversaţia Observarea
TEMEI ŞI A şiobiectivele pe înţelesul lor. mesajul. directă
OBIECTIVELOR

Propun elevilor să găsim cuvinte între literele Sunt atenţi la Conversaţia,


amestecate în anagramă. (v. Anexa 1) indicaţiile primite. explicaţia
https://wordwall.net/resource/5490550
DESFĂŞURAREA 25 Intervin discret, când este cazul, şi am grijă ca toţi Realizează sarcina Observaţia
ACŢIUNII min. copiii să participe la joc. de lucru.
După ce au identificat cuvinte din câmpul lexical
al anotimpului de toamnă, le voi solicita să
alcătuiască scurte propoziții, subliniind faptul că
ele nu pot exista singure, ci trebuie să facă parte Jocul didactic
dintr-un context. Elevii care lucrează
Pentru a veni în ajutorul lor, le propun jocul de după PIP vor avea
ordonare a cuvintelor în propoziții de rezolvat exerciţii
https://wordwall.net/resource/5489412 corespunzătoare Aprecierea
În timp ce elevii ordonează cuvintele și alcătuiesc capacităţilor lor implicării
propoziția, voi nota pe whiteboard propozițiile psihocognitive elevilor
rezultate. (v. Anexa 2).

ASIGURAREA 5 min. Elevii construiesc un scurt text cu enunțurile Participă asigurând Conversaţia
FEED-BACK-ULUI rezultate, legându-le prin sens și prin curgerea lor feed-back-ul Explicaţia Aprecierea
cronologică. Se alege un titlu care rezultă din participării
sensul general al textului. la activitate .

ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri generale şi individuale asupra conversaţia Aprecieri


ACTIVITĂŢII 2 min. participării la joc şi a respectării indicaţiilor,elevii verbale
fiind apreciaţi pentru efortul depus.
Anexa 1

Găsește cuvinte și alcătuiește cu ele propoziții:


Anexa 2 Fișă de lucru

1. Încercuiți evenimentele care se petrec în


anotimpul de toamnă.

2.Încercuiește obiectele și articolele vestimentare pe care le folosești toamna!

S-ar putea să vă placă și