Sunteți pe pagina 1din 14

Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova

Proiect didactic
Aria curriculară: Matematica

Clasa: a 3 C

Data: 05.10.2021

Instituția: IP Liceul Teoretic “Mihai Viteazu”

Realizat: Draguțan Valeria 33


ȘC

Conducător practică:__________________

Conducător practică din partea instituției de


aplicație:________________________
Chișinău,2021

Proiect de lectie
DATA: 05.10.2021

CLASA: a III-a “C”

DISCIPLINA: Matematica

SUBIECTUL: Continuarea completarea unor succesiuni de numerele asociate


după o regulă simplă. Consolidare-dezvoltare

TIPUL LECȚIEI: Lecție de formare a capacităților de analiză-sinteză a


cunoștințelor.

Obiective operaţionale:

O1- să compare corect numerele cu semnele învățate;

O2- să citească numerele în concentrul 0 – 1000;

O3- să identifice numerele pare şi impare;

O4- să formeze numere diferite cu cifrele propuse;

O5- să dezvolte spiritul de observație;

Strategii didactice:

a) metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică, observaţia,


explicaţia, exerciţiul, cubul, munca în echipă, munca independentă.
b) mijloace de învăţământ: , planşă cu ghicitori, fişe;
c) forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Resurse bibliografice:
Ghid de implimentare a curriculumului, Editura Lyceum, Chișinău 2018;

Cartea de matematică clasa 3-a, Ludmila Ursu, Ilie Lupu, Editura Prut, 2020
Secvențele DEMERSUL DIDACTIC STRATEGII DIDACTICE

Obiectivele
lecției
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA Metode, Forme de Mijloace de M
ELEVILOR procedee, instruire
organizare evalu
tehnici
proc

1.EVOCAREA Asigur condiţiile necesare desfăşurării Elevii se pregătesc


activităţii: pentru lecţie

- aerisirea sălii de clasă;


Frontal Obse
- pregătirea aparaturii audio-vizuale
Conversația
- organizarea colectivului de elevi;
Auto
- verificarea cantitativă si calitativă a
temei;

Se reactualizează cunoştinţele elevilor


cu exerciţii de „antrenare a minţii” :

 Cum se numesc numerele care


se adună?
 Cum se numesc numerele care
O5 se scad?
Cum se numeşte rezultatul Participă la sarcină
scăderii? Dar al adunării?
-Semnul care aratǎ operaţia de adunare
este ……….?
- Semnul care arată operaţia de scădere este
……?
Explicația
 Care sunt vecinii numărului
998? Calcul mintal
 Aflaţi suma numerelor 200 şi
524.
 Aflaţi diferenţa numerelor 900 şi
400.
 Care este numărul cu 806 mai
mare decât 194?
Ghicitori matematice:

* „ Colo-n vale jos pe lac

Optzeci și opt de răţuşte baie fac

Douăzeci pleacă supărate

Câte au rămas să-noate?”

* „ În grădiniţa cu flori E

Au înflorit două sute de bujori .

Mai stau gata-mbobocite

Cincizeci și cinci lalele rumenite.

Câte flori eu voi avea

În buchet când ţi-l voi da ?”

* " În grădină-i veselie,


Se mărit-o iasomie.
Plansa
Florile perechi tot vin ghicitori
Să se distreze din plin .

Douăzeci și șase sunt viorele,

Patrusute sunt albăstrele.

Se gândeşte o albină:

- Câte flori sunt în grădină ?

REALIZAREA Le comunic elevilor că azi vom avea o Ascultă și scriu tema în Pe grupe Obse
lecție de recapitulate și consolidare caiet sistem
SENSULUI tema de data anterioară,, Continuarea, Conversaţia
completarea unor succesiuni de numere
asociate după o regulă simplă’’
Individual
Se dirijeaza atentia catre “copacul
conversaţia
Culorilor” amenajat intr-un loc special.

Se va realiza un joc didactic astfel:

Intr-un cos se afla mai multe frunze


colorate. Pe spatele fiecarei frunze este
notat un exercitiu. Copacul
culorilor
explicatia
Elevii au ca sarcina de a rezolva
exercitiile pentru a putea prinde
frunzele în copac, astfel copacul va
deveni mult mai frumos.
joc didactic
Frunza nr.1:

O1 Ascultă explicațiile
1) Scrie în ordine crescător si
descrescător: frontal Obse
 din 2 in 2 de la 288 la
302___________________________ sis
_______________________________
 din 5 in 5 de la 775 la
755___________________________
___________________
Frunza nr.2:

Descoperă regula și scrie


exerciţiu
următoarele cinci numere
potrivite:
425 , 420 ,______,______,_______
Scriu exercițiul în caiete conversaţia individuală
995, 895 ,_______,_______,_____ exercitiul

720, 710,_______,________,_____

120, 231,________,_______,_____

După rezolvare, exerciților vor fi Exerciţiul Observația Frontal Ev. o


verificate frontal.
Conversația Sistematică individual
Frunza nr.3: euristică
Elevii recepţionează
mesajul
Aplica cunostintele insușite despre
numerele naturale ,încercuind doar
O3
numerele pare, din sirul :
523, 632, 186, 201, 908,
537, 405, 998, 401, 555, 804

REFLECȚIE Solicit elevilor să lucreze individual fișa de Fișa de


lucru evaluare
Fisă de lucru
1.Scrie ca o sumă de numere
formate din sute , zeci şi unităţi colorate individual
numerele : explicația
O4 Fise de lucru individual Ev
 169 = exerciţiul re
 403 =
 520 = Rezolvă individual
sarcinile din fișa de
 915 = lucru
O1
2) Completează cu unul din
Sunt atenţi la explicaţii
semnele <, =, > !
şi lucrează
247 ___ 249 947 ___ 947
195 ___ 193 624 ___ 624
109 ___ 190

838 ___ 388 536 ___ 546


frontal
735 ___ 867 823 ___ 843
565 ___ 656 individual

621 ___ 612 720 ___ 702


432 ___ 423 470 ___ 407
980 ___ 890

3) Scrieţi în dreptul fiecărei


relaţii A (adevărat) sau
F(fals):
 330 > 320 ( ___ )
 576 = 567 ( ___ )
 236 > 142 (____)
 451 > 485 (____)
 478 < 478 ( ___ )
 623 > 363 ( ___ )
 212 < 221 (____)
 555 < 645 (____)
 705 = 704 ( ___ )
 546 > 669 ( ___ )
 303 > 330 (____)
 789 = 547 (____)
EXTINDEREA O Tema pentru acasă Conversatia stimulente Frontal Stimu
4) ◈ Alegeţi din şirul
următor: 355, 718 , 594 ,
456 , 755, 180, 403 , 661,
397 , 789 . Realizează sarcina
a) nr. mai mici decât 500
b) nr. mai mari decât 500
c) numai nr. pare
d) numai nr. impare
e) suma cifrelor este 13
f) au cifrele nr. consecutive
g) cifra unitătilor este mai mare
decât cifra sutelor
h) Scrieţi :
i) cel mai mare număr par, care se
poate scrie folosind o singură
dată cifrele 2, 8, 1 - ________
j) cel mai mic număr impar, care
se poate scrie folosind o singură
dată cifrele 2, 8,1 – ________
ANEXE:

Ghicitori matematice:

* „ Colo-n vale jos pe lac

Optzeci și opt de răţuşte baie fac

Douăzeci pleacă supărate

Câte au rămas să-noate?”

* „ În grădiniţa cu flori

Au înflorit două sute de bujori .

Mai stau gata-mbobocite

Cincizeci și cinci lalele rumenite.

Câte flori eu voi avea

În buchet când ţi-l voi da ?”

* " În grădină-i veselie,

Se mărit-o iasomie.

Florile perechi tot vin

Să se distreze din plin .


Douăzeci și șase sunt viorele,

Patrusute sunt albăstrele.

Se gândeşte o albină:

- Câte flori sunt în grădină ?


FIȘA DE LUCRU

1 Scrie ca o sumă de numere formate din sute , zeci şi unităţi numerele :


 169 = _________________________ 403 = ____________________________________
 520 = _________________________ 915 = ____________________________________
2 Completează cu unul din semnele <, =, > !
247 ___ 249 947 ___ 947 195 ___ 193 624 ___ 624 109 ___ 190

838 ___ 388 536 ___ 546 735 ___ 867 823 ___ 843 565 ___ 656

621 ___ 612 720 ___ 702 432 ___ 423 470 ___ 407 980 ___ 890

3 Scrieţi în dreptul fiecărei relaţii A (adevărat) sau F(fals):


 330 > 320 ( ___ ) 576 = 567 ( ___ ) 236 > 142 (____) 451 > 485 (____)
 478 < 478 ( ___ ) 623 > 363 ( ___ ) 212 < 221 (____) 555 < 645 (____)
 705 = 704 ( ___ ) 546 > 669 ( ___ ) 303 > 330 (____) 789 = 547 (____)

S-ar putea să vă placă și