Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

DATA: 15.12.2021

ŞCOALA: Liceul Teoretic ”Ion Creangă”

CLASA: a VI-a

DISCIPLINA: Limba şi literatura română

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

PROFESOR: VITAN RODICA

SUBIECTUL LECŢIEI: Substantivul

TIPUL LECŢIEI: de consolidare

Numărul de ore: 1oră (45 minute)


Competențe specific:
2. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situaţii de comunicare orală, dovedind coeziune şi coerenţă discursivă
5. Utilizarea limbii ca sistem și a normelor lingvistice (ortografice, ortoepice, lexicale, fonetice, semantice, gramaticale) în realizarea actelor comunicative,
demonstrând corectitudine şi autocontrol
Unități de competență:
5.2. Aplicarea structurilor lexicale, fonetice, gramaticale și semantice în diverse situații de comunicare
3.3. Formularea mesajului textului literar
3.4. Exprimarea argumentată a propriilor stări postlectorale

Obiective operaţionale:
O1: să definească substantivul;
O2: să precizeze categoriile gramaticale ale substantivului;

O3: să recunoască funcțiile sintactice și cazurile substantivului în diverse contexte;

O4: să diferențieze diferite feluri de substantive;

O5: să analizeze morfologic și sintactic substantivele din diverse propoziţii;

O6: să alcătuiască propoziții cu substantive cu diferite funcții sintactice.

Tipul lecţiei: lecţie de formare/dezvoltare a competenţei de aplicare a cunoştinţelor;

Metode şi tehnici: explicaţia, comunicarea, exersarea, lucrul cu manualul, algoritmizarea.


Mijloace de învăţămînt: manual clasa a VI-a, caiet de notiţe, maculator.
Parcursul didactic

Etapele lecţiei OB Conţinutul activităţii Tehnologii educaţionale


Moment organizatoric Salut elevii, fac apelul, arganizarea clasei şi a elevilor pentru lecţie. Metode,comunicarea
Tema de acasă. cunoştinţelor noi,mijloace de
activitate.
Evocarea Verificarea temei de acasă.

O1 Profesorul scrie pe tablă subiectul lecţiei.

-un elev este invitat la tablă pentru a realiza ex.2 pag.89


Exerciţiu de complectare a spaţiilor libere şi de actualizare a Metoda exerciţiului
cunoştinţelor.

Ex. 2 (pag.89)

Substantivul este partea de vorbire flexibilă care denumeşte fiinţe, Explicaţia


lucruri, fenomene, acţiuni, sentimente etc. Toate acestea sunt numite
în gramatică, în sens lar, obiecte.
Substantivele pot fi de două feluri: comune şi proprii.
Substantivul are trei genuri: feminin, masculin, neutru şi două
numere: singular şi plural.
Substantivul poate sta în cazurile nominativ, genetiv, dativ,
acuzativ, vocativ şi poate îndeplini în propoziţie următoarele funcţii
sintactice: subiect, adjectiv, complement şi parte nominală.

-copiii transcriu de pe tablă. Lucrul la tablă

Realizarea sensului O2 Profesorul expune la tablă clasificările substantivului, propune şi


O3 exemple: Explicaţia
SUBSTANTIVUL
O3 Cuvântul profesorului

Comune Proprii Mijloace demostrative


-mamă -Maria
-bunătate -Chişinău
-dor -Nistru
-lumină -Neptun

Simple Derivate
-taină -bunăvoinţă
-dragoste -mama-mare
-frate -Maica Domnului
-copil -Sfînta Maria
-lumină -îndrăgostit

Genul

Feminin neutru
-o floare -un drum
-două flori -două drumuri
masculi
-un baiat
-doi baieţi

Cazul

vocativ
nominativ nu are
cine? genetiv acuzativ întrebare
ce? (ai,al,ai, dativ pe cine?
ce este? ale)cui? cui? pe ce?
cine este? unde?
cînd?
cum?
care?
ce fel de?
de cine?
din ce cauză?
cu ce scop?

Reflecţia -pentru a verifica cunoştinţele copiilor, profesoara propune elevilor Exersarea


ex.1 de la pagina 89, un exerciţiu de identificare a substantivelor şi
ce denumesc ele.

-acest exerciţiu se va elabora la tablă de un elev, ceilalţi transcriu şi Lucrul la tablă


ajută elevul care este la tablă;

-substantivele identificate vor fi plasate într-un tabel.

-începem cu prima frază: „Pe frunza unui nufăr, o broscuţă se


bucură şi ea de răcoarea nopţii.” (Emil Gârleanu)

Problematizarea
Substantivul Ce denumeşte
frunza lucru Exerciţiu
nufăr plantă
broscuţa fiinţă
răcoarea temperatură
nopţii Interval de timp

Din fraza de mai sus profesoara realizează la tablă analiza algoritmizarea


morfologică la primul sustantiv identificat, confrom algoritmului
propus la pagina 90.

„frunza”- substantiv; forma iniţială „frunză” ; comun; simplu;


gen.feminin; n.singular; cazul acuzativ; funcţia sintactică
complement circumstanţial de loc; nearticulat.

Extinderea Tema pentru acasă:


Să rezolve în continuare ex.1 pagina 89, fraza b) şi c) conform
exemplului de mai sus;

De realizat analiza morfologică la trei substantive din fraza de mai


sus, confrom algoritmului.
Anexa 2

FIȘĂ DE LUCRU

Substantivul – clasa a VI-a

1. Analizează substantivele din textul următor completând tabelul dat:


„Astfel zise lin pădurea,
Bolţi asupră-mi clătinând-
Şuiaram l-a ei chemare
Ş-am ieşit în câmp râzând.” Mihai Eminescu – O rămâi

substantivul genul numărul articulat cu.. cazul funcţia sintactică

2. Scrie în spațiul liber din stânga litera corespunzătoare funcției sintactice substantivului marcat:
1. ......... Ce-ți poftește inima? A. Complement circ. de loc (Ac)
2. ......... Au ajuns repede la casa din deal. B. Nume predicativ (G)
3. ......... Ea pleacă săptămâna viitoare. C. Atribut substantival apozițional (N)
4. ......... Locuința este de mâine a mătușii. D. Complement circ. de timp (Ac)
5. ......... Popescu, pictorul, m-a vizitat ieri. E. Atribut subst. Prepozițional (Ac)
F. Subiect (N)

3. Completează spaţiile libere cu articolul corespunzător:

Cerceii de aur .............colegei mele sunt deosebiţi.


Am găsit zgarda maro ............ căţeluşului.
Ana i-a cerut ............... prieten o carte.
Lucrările sunt .................. clasei noastre.
Mă adresez .......................... prieteni vechi.
4. Alcătuiţi propoziţii în care substantivul câine să fie:

Subiect...........................................................................
Nume predicativ............................................................
Atribut în genitiv...........................................................
Complement..................................................................

5. Încercuieşte varianta corectă:

Substantivele roi, herghelie, turmă, cârd sunt substantive colective. A/F


Au numai forme de plural substantivele icre, aplauze, macaragii, genunchi. A/F
Substantivele în vocativ au funcţia de subiect. A/F
Sunt corecte formele: şcolii, fetei, umbrei, străzii. A/F
Substantivele fiii, copiii, codrii sunt articulate cu articol hotărât. A/F

S-ar putea să vă placă și