Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

CADRU DIDACTIC: SZASZ ANA VERONOICA


STUDENT PRCTICANT: FULEKI IOANA BOGDANA
GRUPA: mare
DATA: 23.12.2021
TEMA ANUALĂ: ,,Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
TEMA PROIECTULUI: “Bucurii de iarnă”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Emoții de Crăciun”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată.
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi și deprinderi.
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
- Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare ( ornamente pentru brad
si scrisoare) prin tehnica desenarii cu creioane si a decuparii;
- Educarea spiritului de ordine si al acuratetii in realizarea lucrării.

OBIECTIVE:

O1: să denumească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție (foarfeca, creioane, sfoara, acuarele);

O2: să parcurgă în ordine etapele de lucru în vederea realizării temei;

O3: să trăiască satisfacţia reusitei prin rezolvarea corectă a sarcinilor;

O4: să execute corect tehnica decuparii.

COMPORTAMENTE VIZATE:
- Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice ;
- Integrează ajutorul primit pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți;
- Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
STRATEGII DIDACTICE:
- Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
- Mijloace didactice: modelul educatoarei, creioane colorate,foarfeca,sfoara, pensulă, acuarele, pahar cu apă, scrisoare, figurine printate pentru
decupat,sclipici, lipici, laptop, videoproiector.
- Evaluare : individuală, frontală;
- DURATA: 30-35 minute.

Povestea lectiei:

Mara, un spiridus de la Polul Nord, a venit sa ne anunte ca inca Mosul nu a primit scrisorile noastre si ca ar trebui sa le scriem azi neaparat, altfel
cadourile noastre nu vor ajunge la timp. De asemenea ne sfatuieste sa avem decoratiuni muuulte in brad, fiindca Mosului ii plac foarte mult.
Ea nu a venit la noi cu mana goala. A adus cateva lucruri care sa ne ajute la realizarea scrisorii si a ornamentelor de brad.

STRATEGII
SECVENŢA DIDACTICE
DIDACTICĂ CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Material didactic EVALUARE
Metode şi
/ Mijloace de
procedee învăţământ

Se asigură condițiile necesare desfășurării optime a activității:


1.Moment
organizatoric - aranjarea mobilierului
- pregătirea materialului didactic pentru activitate.

Spiridusa Mara (papusa de jucarie) propune copiilor să o realizeze cat Conversaţia


2.Captarea atenţiei de repede scrisoarea pentru Mosul. Aceasta le-a pregătit copiilor
câteva surprize pe măsuțele de lucru.
3.Anunţarea temei Se anunţă tema activităţii ”Decorațiune pentru brad” , „Scrisoare de Conversaţia
şi a obiectivelor Craciun” si obiectivele pe înţelesul copiilor.

Se intuiește materialul prezentat copiilor aflat pe măsuțe. Se prezintă


copiilor modelul, insistând asupra culorii, asupra tehnicilor de lucru
și ordinea efectuării lor.
Demonstrarea tehnicii de lucru:
Educatoarea demonstrează copiilor modul prin care se realizează
Laptop
tema propusă.
Videoproiector
Conversaţia
Foarfeca
Explicatia Figurine printate
Ornamentele pentru brad: (ANEXA 1)
pentru decupat
4.Desfăşurarea Fiecare copil primeste o cola cu figurinele pentru decuoat. Acestea Explicația Frontală
Scrisoarea
vor fi ornamente pentru brat. Copiii le vor decupa si desena/picta, iar
activităţii Conversația printata Individuală
la final se gauresc in varf si le adaugam sfoara. Cine doreste poate
Creioane colorate
lipi sclipici pe ornamente. Demonstrația
Sfoara
Exercițiul Lipici
Scrisoarea: (ANEXA 2)
Sclipici
Copiii vor primi scrisoarea printata, aceasta va trebui indoita la mijloc
Modelul
si decupat cercul alb din glob. In interior fiecare va trebui sa deseneze
educatoarei
ce isi doreste de la Mos Craciun.Scrisoarea va fi dusa acasa, unde
impreuna cu parintii se va lipi o poza cu fiecare copil, pentru a sti
Mosul cui apartine scrisoarea. Aceasta trebuie lasata la geam iar
mosul va citi scrisoarea cu lista de dorinte a copiilor.

- Exerctii de încălzire a mâinilor:


5.Evaluarea “ Vântul bate neîncetat Frontală
Vârful degetelor bat Laptop
performanței Exercitiul Individuală
Iar apoi le răsfirăm Videoproiector
Și la pian noi cântam
Lebedele-n jur privesc
Mâinile mi le rotesc
Morișca o învârtesc
Și la lucru eu pornesc’’

Executarea temei de către copii:


Voi ura copiilor ”Spor la lucru”, după care se trece la
realizarea temei de către copii. Le voi pune în surdină
melodii despre anotimpul iarna și despre bradul de Crăciun.
În timp ce copiii lucrează, cadrul didactic oferă indicații și sprecieri
verbale, dar și informații suplimentare acolo unde este nevoie.

6.Obținerea feed- Se va face prin aprecieri verbale privind modul de realizare al temei. Frontală
Fiecare copil își va arăta lucrarea și le vor analiza prin metoda „Turul Turul galeriei
back-ului Galeriei”. Cei care au lucrat corect vor fi aplaudați.

7.Încheierea Se fac aprecieri globale și individuale cu privire la modul cum au Frontala


Conversatia
activităţii lucrat și cum s-au comportat copiii la activitate. Individuala
ANEXA 1
ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și