Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

● Profesor:
● Școala
● Clasa:
● Disciplina:
● Data:
● Subiectul: Stop bullying! Fii un prieten, nu un agresor!
● Timp rezervat:
Obiective generale: Dezvoltarea unor relații pozitive, de înţelegere şi toleranţă între membrii grupului din care fac parte.
Obiective specifice:
Facilitarea colaborării și a muncii in echipă
Dezvoltarea abilităților de comunicare interpersonală.
Conștientizarea faptului că sunt diferiți, dar pot forma un grup unit.
Să depășească diferentele de idei pentru a obține rezultate bune.
Obiective operaționale:
Lecția își propune să-i ajute pe elevi:
O1. Să definească bullying-ul și tipurile de bullying;
O2. Să identifice agresorul și victima, tipurile de bullying;
O3. Să explice sentimentele persoanelor implicate în fenomenul de bullying;
O4. Să analizeze cauzele bullying-ului;
O5. Să ia decizii cum să se comporte adecvat atunci când se confruntă sau sunt martorii fenomenului de bullying;
O6. Să adopte un comportament corect când interacționează cu alți elevi;
O7. Să accepte toleranța, să fie empatici.
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, dezbaterea, explicaţia, instructajul, exerciţiul, brainstorming, problematizarea.
Forme de organizare: în echipă, frontal, individual
Mijloace didactice: foi colorate, creioane colorate, videoproiector, PPT, fișe de lucru, cartea ”Universul știe”, anexe
Evaluare: formativă
Demersul didactic:
Strategia
didactică
Momentele
Activități (profesor-elev)
lecției Mijloace de
Forme
instruire

1. Captarea Activitate practică – anexa 1- Fii un BUDDY, nu un BULLY”! Frontală


atenției Coli colorate,
În echipă creioane
colorate,
foarfece,
scotch colorat
(Echipele se vor forma prin exragerea unor bilețele.)
2. Anunțarea Frontală
subiectului și a Se anunță titlul lecției, se expun obiectivele pe care le urmărește activitatea. PPT-slide 1,2
obiectivelor
lecției
Introducerea de concepte noi. Laptop,
3. Dirijarea videoproiector
învățării BRAINSTORMING-Se cere elevilor să spună la ce se gândesc când aud unul dintre cuvintele: PPT-slide 3-9
AGRESOR, VICTIMĂ, MARTOR. (anexa 2) frontal

Profesorul definește și explică ce înseamnă conceptele de bullying, agresor, victimă, tipuri de


bullying.

Se cere elevilor să dea exemple pentru fiecare tip de bullying si se discuta diverse situații.
Apoi se face legătura cu activitatea practică. Atunci când au mototolit și rupt floarea, ei au fost
agresori pentru ea... Au lăsat urme care nu pot fi înlăturate. Bullying-ul afectează victima Frontală
pentru totdeauna! Slide 10-11

Utilizarea literaturii pentru a ilustra fenomenul de bullying


Cartea
Profesorul le oferă elevilor fișe cu fragmentele selectate din cartea „Universul știe” de Erin
Entrada Kelly .

Elevii citesc fragmentele, și le analizează: ei identifică agresorul/agresorii și victima, discută


despre comportamentele lor, despre cauzele acestor comportamente, despre sentimentele celor
implicați și își exprimă opiniile (pro sau contra), oferind argumente în acest sens.
”STELUȚA CURIOASĂ”

Fișe cu
Se discută cine sunt persoanele implicate în bullying, conform triunghiului. Ce s-a fragmentele
întâmplat? Cum au reacționat? De ce au reacționat așa? Când s-a stopat bullying-ul? din carte
(anexele 3,4)

5.Obținerea
performanței Pentru fiecare literă a cuvântului VIOLENȚĂ se găsește un cuvânt ”bun” care să exprime În echipă Coli albe
o calitate sau o emoție, calitate prin care am putea anihila sau schimba comportamentele care Carioci
Slide 12

duc la bullying. (anexa 5)

6. Elevii vor desprinde concluziile și morala/învățătura din cele prezentate pe parcursul orei.
Asigurarea Se vor reaminti conceptele nou învățate. ppt
retenției și Se fac aprecieri privind participarea la lecție. Frontală
transferului
7. Tema
pentru acasă Tema-Fiecare echipă trebuie să realizeze o siglă ”Stop bullying!” (anexa 6) În echipă Slide 12
Citirea cărții ”Universul știe”.
Anexa 1: Activitate practică

⮚ Fiecare echipă primește o coală colorată din care trebuie să realizeze o floare mare.
⮚ Fiecare echipă desemnează un reprezentant care trebuie să descrie floarea realizată.
⮚ Profesorul cere echipelor să agreseze floarea fizic și verbal, să o mototolească, să o strângă în mână, să îi
adreseze cuvinte jignitoare, apoi să încerce să o îndrepte, să o lipească, să-i vorbească frumos, să-i ceară
iertare.
Concluzii:
⮚ Cu toate că și-au cerut scuze, i-au adresat cuvinte frumoase și au încercat să repare floarea, profesorul le
arată toate cicatricile pe care le-au lăsat, acestea nevindecându-se niciodată, oricât de tare ar încerca ei să le
repare.
⮚ Același lucru se întâmplă și când un copil este agresat. Indiferent ce am face, scuze, cuvinte frumoase,
mângâieri…, urmele agresiunii vor rămâne în sufletul lui pentru totdeauna.
Anexa 2
Brainstorming
Anexa 4- Steluța curioasă

Cine sunt persoanele implicate în bullying, conform triunghiului. Ce s-a întâmplat? Cum au reacționat?
De ce au reacționat așa? Când s-a stopat bullying-ul?
Anexa 5- Pentru fiecare literă a cuvântului VIOLENȚĂ se găsește un cuvânt ”bun”.

exemplu
Anexa 6- Siglă ”Stop bullying”

S-ar putea să vă placă și