Sunteți pe pagina 1din 13

Liceul Teoretic “V.Alecsandri”,or.

Mărculești

Proiectul didactic

al orei de Biologie

în clasa

a VII-a

Subiectul :

Fructul

Realizat :
Havrun Elena
profesor de biologie
Proiect de lecție clasa a VII-a
Date generale
Data :
Clasa: a VII- a
Unitatea de învăţământ:Liceul Teoretic “V.Alecsandri”,Mărculești
Subiectul lecţiei: Fructul
Tipul lecţiei: transmitere şi însuşire de noi cunoştinte
Durata: 45 minute

Profesor : Havrun Elena

Subcompetența: Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori

Obiective operaţionale:

- să enumere transformările pe care le suferă componentele florii după fecundaţie pe desen sau mulaj

-să clasifice fructele după consistenţa peretelui ovarului, pe baza observării materialului proaspăt de
pe mese şi imaginilor din manual; fiecare elev să dea cel puţin 2 exemple

-să exemplifice minim 2 tipuri de fructe dehiscente şi indehiscente

-să evidenţieze câte 3 modalităţi de răspândire a fructelor şi a seminţelor

- să explice semificaţia notiunii „angiosperme” pe baza informatiilor predate

- să precizeze importanţa fructelor pe baza cunoştinţelor din viaţa cotidiană şi a noţiunilor predate

Strategia didactică:
1. Resurse procedurale:
a) Sistem metodologicobservaţia, metoda cubului , conversaţia euristică, învăţarea prin
descoperire,explicaţia,demonstraţia.
b) Forme de organizare:
- frontal
- individual
- în grup

2. Resurse materiale :
Registru, tabla, creta, manualul, fructe proaspete sau conservate, planşe cu tipuri de fructe fişa de
activitate, prezentare power point, fişa de evaluare.

3. Modalități de evaluare

Observația sistematică, evaluarea orală.


Locul de desfășurare : cabinetul de biologie.
Bibliografie : manualul, compediu la biologie, atlasul.
Scenariul lecţiei
Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului
lecției

Evocarea -verific dacă sunt condiţii optime pentru -îşi pregătesc caietul, manualul,
15-20 min desfăşurarea orei; creioanele colorate, atlasul
-notează elevii absenţi şi solicit elevilor să-şi
pregătească cele necesare desfăşurării lecţiei

-Verific lecţia Floarea- alcătuirea şi funcţiile ei Răspund la întrebări:


prin chestionare orală:

1.Care sunt organele de înmulţire ale plantelor? 1.Organele de înmulţire ale plantelor sunt
florile din care se formează fructele cu
seminţe
2.Din ce este alcătuită o floare? 2.Floarea este alcătuită din pedicel,
receptacul,înveliş floral şi organe de
reproducere
3.Care sunt organele de reproducere? 3.Androceul –partea bărbătească
gineceul-partea femeiască a florii, format
din ovar cu ovule ,stil şi stigmat lipicios
4.Polenizarea este trecerea polenului de
4.Ce este polenizarea? Dar fecundaţia? pe stamină pe stigmatul pistilului
-fecundaţia este unirea dintre celula
bărbătească şi cea femeiască

5.De regulă cad sepalele şi


petalele,staminele,stilul şi stigmatul se
5.Ce transformări suferă floarea în urma usucă,ovarul se îngroaşă şi devine fruct
fecundaţiei? iar ovulele fecundate se transformă în
seminţe

-Acum ia hai sa vedem știți voi care sunt părțile


componente ale unei flori? Afișez pe tablă Elevii completează schemele
păianjenul cu părțile componente ale unei flori.

Elevii completează păianjenul cu


părțile componente ale florii.

1. penduncul floral
2. receptacol
3. sepale
4. petale
5. stamine
6. pistil
Componentele florii:
1. peduncul floral
2. receptacol
3. sepale
4. petale
5. stamine
6. pistil
Componentele staminei :
1. anteră
2. filament
Părțile componente ale florii Componentele pistilului :
1. stigmat
2. stil
Lucrul pe fișe. Fiecare pereche de elevi 3. ovar
primește fișe pe care trebuie să scrie toate
părțile componente ale unei flori timp de 3
minute. (Anexa 1)

Realizarea
sensului Acum vreau să vă citesc o ghicitoare:
15-20 min Să vă spun o ghicitoare
Despre ceva de mâncare:
Crude sau puse la fiert
Se consumă ca desert, Elevii ascultă și dau răspuns la
ghicitoare.
Le doreşte orişicine
Că-s pline de vitamine.
- fructele
(Fructele)

Bravo elevi. Ați răspuns corect, sunt fructele.


Și acum vă notați tema de astăzi:
Fructul
Elevii notează tema.
Elevi dar poate știe cineva ce numim noi fruct,
aduceți-vă aminte de ghicitoare.

Notați-vă în caiete noțiunile cheie. Este ceva care se mănâncă, fie în stare
crudă sau fiartă,este pe plac tuturor și
Explic elevilor termenul fruct conțin vitamine necesare
organismului.
Produs care apare și se dezvoltă din pistilul
unei flori fecundate și care conține
semințele. 

Prezint elevilor diferite fructe şi le cer să Elevii notează în caiete.


observe deosebirile dintre acestea și să
determine speciile cărora le aparţin
Elevii studiază fructele,le recunosc, le
evidenţiază principalele
Evidenţiaz modificările pe care le suferă caracteristici,indică plantele cărora le
elementele florii la transformarea în fruct şi le aparţin
noteaz în schema lecţiei.
-Răspund la întrebări, urmăresc
explicaţiile, reţin ideea că fructul de
formează din ovarul îngroşat

Împart elevii în 6 grupe şi folosesc un cub pe


ale cărui feţe sunt scrise cuvintele: descrie,
compară, analizează, asociază, aplică,
argumentează pentru a repartiza fiecărei
grupe o temă de pe feţele cubului(folosind I.Cei care au sarcina de a descrie vor
observa formele şi consistenţa fructelor
cubul ca pe un zar). (Anexa 2)
II.Cei care au sarcina de a compara
vor observa ce este asemănător şi ce este
diferit la fructele observate

III.Grupa care are sarcina de a analiza va


preciza din ce este alcătuit
fructul,evidenţiind tipurile de fructe după
structură.

IV.Grupa care trebuie să asocieze va face


corelaţia dintre structura şi funcţiile
fructului.

V.Grupa care a primit sarcina de a aplica


va evidenţia importanţa fructelor.

VI.Grupa aceasta va argumenta dacă


există fructe false, va explica ce sunt
acestea.
Utilizând cunoştinţele evidenţiate de elevi prin
metoda cubului prezintă un alt criteriu după
care fructele uscate şi cărnoase se împart în
dehiscente şi indehiscente şi solicit elevilor să
dea exemple de fructe ce se încadrează în împart fructele de pe mese în 4 grupe ,
aceste grupe. după criteriile prezentate iar elevii
selectează fructele.

Refecția Propun elevilor să rezolve fișa de evaluare Se gândesc şi rezolvă testul


5 min (Anexa 3)

Extensia Pentru acasa elevii vor elabora un referat Elevii își notează lucrul pentru acasă
1 min pe tema: “Nașterea unei cireșe”

La finele lecției elevii sunt apreciați cu note și


calificative.
Anexa 1

FIȘĂ DE LUCRU NR 1
Anexa 2

FIŞA DE ACTIVITATE

GRUPA I. DESCRIE
Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas botanic, fructe proaspete şi conservate, lupe, truse
de biologie planşe, imagini

Mod de lucru :

Invăţaţi prin
descoperire
De câte feluri sunt fructele?

Sarcini de lucru
Observă fructele de pe masa de lucru şi din imaginile de mai jos
Descrie forma, mărimea,culoarea,consistenţa(tare,uscat,cărnos) acestora.

fasole mazăre floarea-soarelui stejar

castane nuci mere portocale

.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
...............................................................................................................
FIŞA DE ACTIVITATE

GRUPA II. COMPARĂ


Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas botanic, fructe proaspete şi conservate, lupe, truse
de biologie planşe, imagini

Mod de lucru :

Invăţaţi prin
descoperire
Compară fructele pe care le-ai observat.
Ce fructe comestibile şi necomestibile cunoşti?

Sarcini de lucru
Observă fructele de pe masa de lucru şi din imaginile de mai jos
Ce este asemănător şi ce este diferit la fructele observate?

fasole mazăre floarea-soarelui stejar

castane nuci mere portocale

.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
..............................................................................................................
FIŞA DE ACTIVITATE

GRUPA III. ANALIZEAZĂ


Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas botanic, fructe proaspete şi conservate, lupe, truse
de biologie planşe, imagini

Mod de lucru :

Invăţaţi prin
descoperire
Analizează fructele de pe masa de lucru.

Sarcini de lucru
Observă fructele de pe masa de lucru şi din imaginile de mai jos.
Precizează din ce este alcătuit fructul şi evidenţiază tipurile de fructe după structură.

fasole mazăre floarea-soarelui stejar

castane nuci mere portocale

.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
..............................................................................................................
FIŞA DE ACTIVITATE

GRUPA IV. ASOCIAZĂ


Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas botanic, fructe proaspete şi conservate, lupe, truse
de biologie planşe, imagini

Mod de lucru :

Invăţaţi prin
descoperire
Ce legătură există între structura şi funcţiile fructului ?

Sarcini de lucru
Observă fructele de pe masa de lucru şi din imaginile de mai jos.
Corelaţi structura cu funcţiile fructului.

fasole mazăre floarea-soarelui stejar

castane nuci mere portocale

.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
...............................................................................................................
FIŞA DE ACTIVITATE

GRUPA V. APLICĂ

Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas botanic, fructe proaspete şi conservate, lupe, truse
de biologie planşe, imagini
Mod de lucru :
Invăţaţi prin
descoperire
Aplică cunoştinţele teoretice în practică şi descrie importanţa fructelor.

Sarcini de lucru
Observă fructele de pe masa de lucru şi din imaginile de mai jos.
La ce se folosesc acestea? Ce importanţă au ?

fasole mazăre floarea-soarelui stejar

castane nuci mere portocale

...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
FIŞA DE ACTIVITATE

GRUPA VI. ARGUMENTEAZĂ

Materiale necesare:
manualul de biologie, fişa de activitate, atlas botanic, fructe proaspete şi conservate, lupe, truse
de biologie planşe, imagini

Mod de lucru :
Invăţaţi prin
descoperire
Argumentează pro sau contra.

Sarcini de lucru
Observă fructele de pe masa de lucru şi din imaginile de mai jos.
Există şi fructe false?Argumentează şi explică.

fasole mazăre floarea-soarelui stejar

castane nuci mere portocale

...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
...........................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................
FIŞA DE EVALUARE

FRUCTUL

1.Completaţi spaţiile punctate cu noţiunile potrivite:


a.Organele de înmulţire ale unei plante sunt: ................................., ............................................,
şi .......................................
b.După consistenţa pericarpului fructele pot fi.................................. şi ........................................
2.Desenaţi o floare şi coloraţi partea care se va transforma în fruct.

3.Completaţi tabelul de mai jos şi daţi câte două exemple din fiecare categorie de fructe.

Fructe uscate Fructe cărnoase

........................................ Care nu se deschid Care se deschid ....................................

Punctaj : oficiu = 10 puncte, subiectul1=10p., subiectul 2 = 30p.,subiectul 3=50p


Timp de lucru : 10 minute

S-ar putea să vă placă și