Sunteți pe pagina 1din 6

UNIVERSITATEA PETROL SI GAZE PLOIESTI

MODUL- PSIHOLOGIA EDUCATIEI (MODUL COMASAT, NIVEL 1, 2021-2022)

PROF. UNIV. DR. : VASILE CRISTIAN

CURSANT: COPCEALĂU M. ANDREEA RODICA

PROIECT DIDACTIC

Nume: Copcealău (Hălăciugă)


Prenume: Andreea Rodica
Facultatea: Academia de Studii Economice din Bucuresti
Nivelul de învățământ: a VIII-a
Aria curriculară: Om și societate
Disciplină: Protectia Consumatorului si a Mediului
Subiectul lecției: Clasificarea ambalajelor
Tipul lecției: Transmiterea de noi cunoștiințe-lecție mixtă
Durata: 50 minute
Locul desfăşurării: sala de clasă

Obiective operaționale:

I: Până la finalul activității, elevii vor fi abți să defineasca functiile ambalajului.


II: Vor fii capabili să interpreteze tipurile de ambalaje în funcțiile decriteriile de clasificare.
III: Elevii vor putea să definească criteriile de clasificare a ambalajelor.
IV: Iar la finalul orei să interpreteze concluzii.

Strategia didactică:

1) Procedee: expozitiv-euristice (descoperirea, observațiile independente, modelarea, demonstrația,


conversația, explicația, expunerea și problematizarea).
2) Forme de organizare a activității lecției: individual, frontal interactiv.
3) Evaluare: evaluativ-stimulative: observarea și aprecierea verbală, chestionarea orală și verificarea
prin lucrări practice.
4) Resurse: Fișă de lucru, manual școlar.

Demersul didactic al activităţii

Criteriul 1

Momentul Lecției: Organizarea clasei, asigurarea condițiilor didactico-materiale și stabilrea prezenței.


Timpul: 5 minute.
Activitatea Profesorului: Asigură condițiile materiale pentru desfășurarea lecției: verificarea
prezenței, notează absenții.
Activitatea Elevului: Comunică absenții și se pregătesc pentru lecție.
Incadrarea activității în teoriile studiate: Reflex conditionat- conditionare clasica – Pavlov,
Conexiunea intre stimul (S) si raspuns (R) – Legea starii de pregatire - Thorndike
Resurse Materiale: Catalogul clasei.
Resurse Procedurale: Conversația.
Forme de orgaizare a activității: Frontal.

Criteriul 2

Momentul Lecției: Reactualizarea cunoștințelor teoretice.


Timpul: 5 minute.
Activitatea Profesorului: Profesorul solicită elevilor răspunsuri la urmatoarele întrebări: Ce tipuri de
ambalaje cunoașteți?..Exemple pentru fiecare tip de ambalaj.
Activitatea Elevului: Elevii răspund la întrebările adresate de către profesor.
Incadrarea activității în teoriile studiate:Behaviorism – comportament observabil
Legea exercitiului – fixarea informatiilor prin repetare - Thorndike
Legea efectului – invata mai usor prin crearea spatiului pentru intrebari si argumentari – Thorndike
Conditionare operanta – Principiul intaririi gradate si al intaririi pozitive imediate – Skinner
Behaviorism - Evaluare succesului educational = rezultat masurabil.
Resurse Procedurale: Chestionare orală, aprecierea verbală și observarea.
Forme de orgaizare a activității: Frontal.

Criteriul 3

Momentul Lecției: Captarea atenției prin anunțarea unei noi teme și a obiectivelor operaționale.
Timpul: 10 minute.
Activitatea Profesorului: Profesorul scrie pe tablă titlul lecției și le explică care sunt obiectivele
operaționale. Apoi enumeră criteriile de clasificare ale ambalajelor și dă exemple specifice fiecărui
criteriu de clasificare.
Activitatea Elevului: Elevii participă activ la lecție, dând exemple de ambalaje clasificate după diferite
criterii. Elevii sunt atenți la profesor și notează în caiet.
Incadrarea activității în teoriile studiate: Operationalizarea obiectivului - Skinner
Principiul pasilor mici, tema este divizata in subcapitole usor de inteles - Skinner
Principiul invatarii incercare/eroare – Thorndike structurarii sarcinilor de la simplu la complex si
evaluare succesului educational prin rezultate masurabile Behaviorism - Principiul.
Resurse Materiale: Tablă, cretă, imagini printate.
Resurse Procedurale: Expunere.
Forme de orgaizare a activității: Frontal și individual.

Criteriul 4

Momentul Lecției: Activitatea frontală și individuală. Analiza rezultatelor elaborării concluziilor și


activității.
Timpul: 25 minute.
Activitatea Profesorului: Profesorul împarte elevilor fișele de lucru unde sunt prezentate criteriile de
clasificare ale ambalajului pe care elevul trebuie să le asocieze cu tipurile de ambalaje prezentate.
Profesorul face aprecieri și felicită elevii care s-au evidențiat.
Activitatea Elevului: Elevii citesc și răspund individual pe fișa de lucru.
Incadrarea activității în teoriile studiate: Principiul invatarii incercare/
eroare – raspunsurile eronate nu se judeca ci se analizeaza pana se gaseste varianta corecta Thorndike
Legea exercitiului – fixarea informatiilor prin repetare - Thorndike
Legea efectului – invata mai usor daca sunt parte din activitate – Thorndike
Conditionare operanta – comportament dezirabil – principiul intaririi gradate si al intaririi pozitive
imediate – Skinner
Invatare sociala – imitarea comportamentelor dezirabile - Bandula simplu la complex
Invatare cognitiva – apel la informatii si gandire

Behaviorism - Principiul structurarii sarcinilor de la


Resurse Materiale: Fisă de lucru ( Anexa 1).
Resurse Procedurale: Activitatea individuală, exercițiul, expunere și problematizarea.
Forme de orgaizare a activității: Individual și frontal.

Criteriul 5

Momentul Lecției: Prezentarea temei pentru acasă.


Timpul: 5 minute.
Activitatea Profesorului: Profesorul anuntă tema: Caracterizați ambalajele de tip: tetra pack, doză,
recipient pentru ambalare tip aerolsol și contaner în funcțiile de criteriile învățate.
Activitatea Elevului: Elevii notează tema.
Incadrarea activității în teoriile studiate: Modelare comportamentala – elevii activi primesc nota
buna = recompensa – Skinner
Invatare sociala – imitarea comportamentelor dezirabile - Bandula
Invatare cognitiva – stimularea comportamentului dezirabil
Conditionare clasica - Pavlov
Anexa 1

Fișă de lucru

Asociați tipurile de ambalaje prezentate în coloana A, cu criteriile de clasificare prezentate în coloana B

A-Tipuri de ambalaje B-Criterii de clasificare

1) Containere. a) După natura materialului din care sunt obținute.


2) Ambalaje de transport.
3) Ambalaje fixe. b) După natura produsului ambalat.
4) Ambalaje închise.
5) Ambalaje pentru produse periculoase. c) După tipul ambalajului.
6) Ambalaje din materiale complexe.
7) Ambalaje suple. d) După sistemul de confecționare.
8) Ambalaje etanșe.
9) Ambalaje pliabile. e) După gradul de rigiditate.
10) Ambalaje pentru produse alimentare.
11) Borcane, saci, damigene. f) După sistemul de închidere.
12) Ambalaje de carton.
13) Ambalaje rigide. g) După domeniul de utilizare.
14) Ambalaje demontabile.
15) Ambalaje recuperabile.
16) Ambalaje din sticlă. h) După durata de utilizare.

a-
b-
c-
d-
e-
f-
g-
h-

S-ar putea să vă placă și