Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Colegiul Național „Gheorghe Șincai” Baia Mare

Profesor: Petruș Monica

Disciplina: Educație Tehnologică

Unitatea de învățare: Localitatea

Data: 23.03.2023

Clasa: a VI- a A

Subiectul lecției: Reutilizarea deșeurilor

Tipul lecției: de formare, de priceperi și deprinderi practice

Locul de desfășurare a lecției: sala de clasă

Resurse de timp: 50 minute

Obiectivul general: Formarea de priceperi și deprinderi practice în vederea realizării produselor din materiale reciclabile.

Competențe specifice:

1.2 Identificarea de modalități pentru economisirea resurselor și pentru reutilizarea deșeurilor.


3.2 Realizarea unor produse inovative pe baza reutilizării creative a elementelor a unor produse inițiale date.

Obiective operaționale:

O1. Să definească poluarea.

O2. Să precizeze metode de prevenire a poluării mediului.

O3. Să enumere beneficiile reutilizării deșeurilor.

O4. Să realizeze produse din materiale reciclabile.

O5. Să cunoască modul de lucru al produsului realizat.

Strategia didactică

Metode și procedee didactice: conversația euristică, observația, explicația, expunerea, problematizarea, modelarea.

Mijloace didactice: manualul, fișe de lucru, laptop, fișe de evaluare, produse realizate de elevi.

Organizarea activității: frontală, individuală, pe grupe

Metode de evaluare: chestionare orală

Material bibliografic: Manualul de Educație tehnologică și aplicații practice clasa a VI- a, Gabriela Lichiardopol, Editura Didactică și
Pedagogică, București, 2018

Ghid metodologic Educație Tehnologică și aplicații practice, Olteanu Stela, Lazăr Natalia, Pișleagă Danila- Florina, Editura Infomedia Pro, 2017.
Programa școlară pentru disciplina Educație tehnologică și aplicații practice clasele a V-a – a VIII-a, Ministerul Educației Naționale, București,
2017.

Desfășurarea lecției

Nr. crt. Etapele lecției Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Evaluare
procedee didactice
1. Moment Salută elevii, verifică Salută profesorul și se Conversația Catalogul Observare
organizatoric 1 minut prezența, pregătește pregătesc pentru oră. profesorului sistematică
materialele necesare.

2. Verificarea Profesorul adresează Elevii răspund la Conversația Manual Evaluare


cunoștințelor 10 întrebări din lecțile întrebări. orală
anterioare minute anterioare: Caiet
1. Ce este poluarea?
2. Precizați tipuri de
poluare.
3. Care sunt factorii
care produc
poluarea
mediului?
4. Dați exemple de
soluții de
protejarea
mediului
5. Ce sunt deșeurile?
6. Ce se înțelege prin
reulizarea
deșeurilor?
7. Care sunt
beneficiile
reutilizării
deșeurilor?

3. Prezentarea temei Profesorul prezintă Elevii se pregătesc să Conversația Produse


noi și precizarea 2 minute activitatea elevilor. prezinte produsele și realizate din
obiectivelor ascultă explicațiile Explicația materiale
Elevii au fost împărțiți pe profesorului. reciclabile
4 grupe și au avut de
realizat produse din
diverse materiale
reciclabile.

Grupa 1- produse din


hârtie și carton.
Grupa 2- produse din
plastic
Grupa 3- produse din
sticlă
Grupa 4- produse din
metal și material textil

Elevii au avut de întocmit


și o fișă în care să
prezinte modul de lucru și
impresiile lor.

4. Prezentarea 30 Profesorul solicită Elevii prezintă Conversația Produsele Evaluare


produselor realizate minute elevilor să prezinte produsele realizate din elevilor orală
de elevi produsele realizate. materiale reciclabile, Explicația
dându-le o nouă
utilizare.

Profesorul cere elevilor să Elevii se apreciază


se aprecieze între ei. între ei.
5. Evaluarea Profesorul apreciază Elevii ascultă Conversația Produsele Aprecieri
lucrărilor de către 5 minute lucrările elevilor, modul aprecierile, observațiile elevilor verbale
profesor de lucru, implicarea lor. și recomandările Explicația
profesorului.
- face unele observații
- notează activitatea
elevilor

6. Consolidarea Profesorul anunță tema Elevii notează tema și Conversația Caietul


informației 2 minute pentru ora următoare. indicațiile primite de la
profesor. Explicația
Temă:
Realizați un pliant cu
mesaje pentru protejarea
mediului și desene
sugestive.

S-ar putea să vă placă și