Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: mică
EDUCATOARE: Irina Tagarcea
TEMA ACTIVITĂŢII: „Tablou de primăvară”
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare de cunoştinţe
CATEGORIA DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: DŞ(activităţi cu conţinut matematic)
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL: Evaluarea cunoştinţelor referitoare la culoarea, mărimea, poziţiile spaţiale ale
obiectelor , raportatrea corectăa cantităţii la cifră şi a cifrei la cantitate ( 1,2)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să clasifice obiectele după mărime şi culoare ;
- să identifice cifra corespunzătoare numărului de obiecte;
- să identifice poziţii spaţiale sugerate;
- să numească poziţii spaţiale raportate la un obiect;
- să coopereze în cadrul grupului pentru realizarea sarcinilor;
-să respecte reguli de joc;
SARCINA DIDACTICĂ: precizare mărimii, culorii obiectelor, identificarea poziţiilor spaţiale în
care sunt aşezate diferite obiecte, recunoaşterea cifrelor(1,2), asocierea lor cu numărul de
obiecte corespunzător;
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, întrecerea, recompensele.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, demonstraţia, problematizarea, lucrul pe grupe.
MIJLOACE DIDACTICE: tablou de primăvară, zâna Primăvară, ecusoane(ghiocei, viorele),
ciuperci mari şi mici, flori rosii şi albastre, fluturi, albine, tablă magnetică, recompense pentru
panou.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual.
DURATA: 15 min.
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
Asigurarea condiţiilor pentru buna Exerciţiul Observarea
desfăşurare a activităţii: Frontal modului de
- aranjarea mobilierului pe două grupe; Pe grupe grupare a
- pregătirea materialului didactic necesar; Ecusoane copiilor pe
1.Organizarea - intrarea organizată a copiilor în sala de două grupe în
activităţii grupă pe cântecul „ Un ghiocel şi-o viorea” funcţie de
şi gruparea în funcţie de ecusoanele din ecusoane;
piept;

2. Captarea Prezentarea sub formă de surpriză a zânei Conversaţia Observarea


atenţiei Primăvara . Expunerea comportamen
(introducerea în Se expune o scurtă povestioară: tului
joc) „Zâna Primăvară este tristă pentru că ştiind nonverbal al
cât de mult o îndrăgiţi a vrut să vă facă un copiilor;
mic cadou, un tablou de primăvară, dar pe
drum s-a întâlni cu Vâjâie Vânt care i-a
suflat câteva elemente din tablou
descompletându-l.
- Vreţi ca noi s-o ajutăm / Tabloul să
completăm?”.

3.Reactualizarea Se solicită pe rând celor două grupe să Individual Evaluare


cunoştinţelor precizeze mărimea, culoarea obiectelor din Conversaţia orală
coşurile de pe masa educatoarei. Materialele Aplauze
din coşuleţe

4.Anunţarea Educatoarea anunţă titlul jocului şi Expunerea Repetarea


titlului jocului şi a obiectivele acestuia în termeni accesibili Frontal titlului
scopului acestuia copiilor. jocului de
către copii.
5.Explicarea şi Educatoarea explică modul de desfăşurare Conversaţia Observarea
demonstrarea a jocului:jocul se va desfăşura pe două Explicaţia comportamen
jocului subgrupe (echipa ghioceilor, echipa Frontal tului
viorelelor). Echipele vor participa la un nonverbal al
concurs şi fiecare răspuns corect va fi copiilor
recompensat cu aplauze şi cu o steluţă
zâmbitoare pe panou. La final se va stabilii
echipa care a câştigat concursul prin
numărarea steluţelor de pe panou.
6.Desfăşurarea Copiii din fiecare echipă dau din mână în Conversaţia Evaluare
jocului de probă mână un coş cu ciuperci de diferite Demonstraţia practică
dimensiuni(mici-mari). explicaţia Aprecieri
Educatoarea va recita versurile: Tabla verbale
„Coşul uşor porneşte şi la tine se opreşte. magnetică
Stop.” Copilul la care a ajuns coşul scoate Ciuperci
o ciupercă , precizează mărimea şi o aşează mici, mari
în tablou. Se va demonstra jocul cu câte un Două coşuri
copil din fiecare echipă.
7.Desfăşurarea Varianta I : Problematiza Aprecieri
jocului Se repetă varianta jocului de probă . rea exerciţiul verbale
Raspunsurile corecte sunt recompensate cu Lucrul pe Aplauze
steluţe la panou. grupe Recompense
Ciuperci mari,
Varianta II: mici
Educatoarea bate din palme. Flori roşii,
Echipa ghioceilor va numara bătăile din albastre
palme(2)şi va aşeza în tablou tot atâtea Cifrele1,2
flori roşii. Fluturi,albine
Echipa viorelelor va numara bătăile din Tablou
palme(1)şi va aşeza în tablou tot atâtea Coşuri
flori albastre. Tablă
magnetică
Varianta III: Panou
Se prezintă fiecărei echipe câte o cifră:
Cifra 1 pentru echipa ghioceilor ,care vor
avea ca sarcină să aşeze tot atâţia fluturi cât
atată cifra sub stup.
Cifra 2 pentru echipa viorelelor,care vor
avea ca sarcină să aşeze tot atâtea albine
cât atată cifra pe stup.

8.Asigurarea Varianta IV: Problematiza Aprecieri


retenţiei şi a Se cere atenţie sporită pentru că în tablou rea verbale
transferului(com vor avea loc nişte schimbări: Lucrul pe Aplauze
plicarea jocului) Întrebare pentru echipa ghioceilor : grupe
„ Fluturaşul de sub stup este trist că-i
singurel/ Altul vine lângă el;
Câţi fluturi sunt acum sub stup?”
Întrebare pentru echipa viorelelor:
„ Sus pe stup sunt două albine/ Una însă s-
a gândit să-şi ia zborul / Şi-a pornit..
Câte albine au rămas pe stup?

9.Evaluarea Se cere copiilor să numere steluţele de pe Autoevaluare Aprecieri


performanţei panou cu ajutorul educatoarei. verbale
Se desemnează echipa câştigătoare. Aplauze
10.Încheierea Se fac aprecieri generale asupra participării Frontal Aprecieri
activităţii în cadrul jocului. Expunerea generale
Zâna Primăvară mulţumeşte copiilor pentru Recompense verbale şi
ajutorul acordat: Recompense
„V-aţi gândit, v-ati consultat
Şi răspunsuri bune-aţi dat.
Tabloul aţi completat ,
Pe mine m-ati ajutat!
Veniţi să ne prindem roată
Să cântăm şi să dansăm
Pentru că merităm!
Se cântă cântecul „ Un elefant se legăna su
pe pod la domnul castor”

S-ar putea să vă placă și