Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC

ÎNVĂŢĂTOR : Vlad Cezarina – Gianina


CLASA: a II-a
ŞCOALA: cu clasele I-VIII “”Alexandru Vlahuţă”com. Gugeşti , jud. Vrancea
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente intuitive de geometrie
SUBIECTUL : Noţiuni de geometrie
TIPUL LECŢIEI: Consolidarea cunoştinţelor

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
O1 - Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre figurile geometrice ;
O2 - Formarea capacităţii de a deosebi figurile plane de corpurile geometrice ;
O3 - Formarea deprinderii de a aplica cunoştinţele dobândite .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să recunoască figurile şi corpurile geometrice învăţate ;
O2 – să deseneze diferite forme de linii după cerinţă dată;
O3 – să unească punctele pentru a descoperi ce figuri geometrice compun desenul ;
O4 – să măsoare corect laturile unei figuri geometrice , prezentate cu ajutorul riglei ;
O5 – sa rezolve exerciţiile şi problema dată , din fişă ;
O6 - să scrie ce figură geometrică reprezintă fiecare număr din căsuţă .

STRATEGIA DIDACTICĂ: dirijată


a). Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, observaţia, problematizarea, învăţarea prin
descoperire, jocul didactic, munca independentă ;
b). Mijloace de învăţământ : fişe de muncă independentă
c). Resurse bibliografice :
1. „Descriptori de performanţă pentru învăţământul primar”
2. Postelnicu C., “Fundamente ale didacticii şcolare”, Ed. Aramis, Bucureşti
2002
3. Roţu M., “Metodica predării matematicii...”, Ed. Credis, 2004
4. Coord. Neacşu I., “Metodica predării matematicii la clasele I-IV”, Ed. Lumina,
Chişinău 1995
5. Chiran R., “Matematică pentru clasa a II-a”, Ed. Aramis, Bucureşti, 2004

→umane: 16 elevi
→temporale: durata orei 45 minute
→spaţiale: locul desfăşurării activităţii: sala de clasă
DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ

Suficient Bine Foarte bine


- Numără şi trece în căsuţele - Numără şi trece în căsuţele - Numără şi trece corect în
corespunzătoare câte pătrate, corespunzătoare câte pătrate, căsuţele corespunzătoare
dreptunghiuri , triunghiuri şi dreptunghiuri , triunghiuri şi câte pătrate, dreptunghiuri ,
cercuri are căsuţa ; cercuri are căsuţa ; triunghiuri şi cercuri are
căsuţa .
- Desenează o linie şerpuită
-Desenează o linie şerpuită - Desenează corect o linie
deschisă , cu sprijin acordat;
deschisă ; şerpuită deschisă .
- Uneşte punctele fără a
-Uneşte punctele şi spune - Uneşte punctele şi spune
spune din ce figuri
din ce figuri geometrice este corect din ce figuri
geometrice este compus
compus desenul ; geometrice este compus
desenul ;
desenul ;
- Măsoară laturile figurii , cu
- Măsoară laturile figurii , cu - Măsoară laturile figurii ,
ajutorul liniei , scriind câţi
ajutorul liniei , scriind câţi cu ajutorul liniei , scriind câţi
centimetri are fiecare , fără a
centimetri are fiecare , apoi centimetri are fiecare , apoi
adună măsurile obţinute ;
adună măsurile obţinute ; adună măsurile obţinute ;
- Recunoaşte corpurile
- Recunoaşte corpurile
geometrice desenate ; - Recunoaşte corpurile
geometrice desenate ;
geometrice desenate ;
- Desenează corect 2
- Desenează 2 segmente de - Desenează 2 segmente de
segmente de dreaptă ;
dreaptă , cu sprijin acordat ; dreaptă ;
- Rezolvă corect exerciţiile
- Rezolvă exerciţiile propuse -Rezolvă exerciţiile propuse;
propuse ;
-Numără şi trece în căsuţe - Numără şi trece în căsuţe
- Numără şi trece în căsuţe
câte feţe laterale are un cub, câte feţe laterale are un cub ,
câte feţe laterale are un cub ,
fără a rezolva exerciţiul rezolvând exerciţiul propus;
rezolvând corect exerciţiul
propus;
propus ;
- Scrie numele figurii - Scrie numele figurii - Scrie corect numele figurii
geometrice , cu unele erori ; geometrice . geometrice .
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Secvenţele Ob. Conţinutul învăţării Strategia Evaluare
crt. lecţiei didactică

1. Moment Stabilesc ordinea, disciplina, verific


organizatoric dacă toţi elevii au tot ce le este
necesar pentru buna desfăşurare a
orei.
Precizarea obiectului:
-Pentru ce ora ne-am pregătit?
R: Ne-am pregătit pentru ora de
Matematică .
2. Verificarea şi -Ce lecţie am avut de pregătit pentru
reactualizarea astăzi?
cunoştinţelor R: Am avut de recapitulat elementele Conversaţia
intuitive de geometrie .
-Ce aţi avut de scris?
R: Am avut de scris un exerciţiu din
culegere , de la pagina 59 , exerciţiul
a)Verificarea nr. 38 .
temei În timp ce eu verific tema din punct
de vedere cantitativ, elevii vor
rezolva o sarcină în caietul de clasă .
Munca independentă
1. Desenaţi figurile geometrice
învăţate şi denumiţi-le .
Verific munca independentă calitativ
b)Verificarea (prin autocorectare) , apoi verific sub
cunoştinţelor aspect cantitativ tema prin corectare
anterioare reciprocă .
- Câte laturi are triunghiul ?
R : Trei laturi
-Câte vârfuri are ? Întărirea
R: Tot trei imediată a
-Câte laturi şi câte vârfuri are răspunsurilor
pătratul ?
Captarea R: Patru laturi şi patru vârfuri Conversaţia
3. atenţiei -Ce corpuri geometrice cunoşti ? examinatoare
R: Conul , cilindrul , sfera , cuboidul
şi cubul
Se comunică elevilor că în această
oră de matematică o vor ajuta pe
Anunţarea Scufiţa Roşie să găsescă drumul spre
4. titlului şi a căsuţa bunicii , spre a nu se mai
obiectivelor întâlni cu lupul . Drumul parcurs de
Scufiţă este alcătuit din figuri
geometrice învăţate.
Deci , astăzi vom recapitula noţiunile
Consolidarea de geometrie . Pentru aceasta veţi
5. cunoştinţelor avea de rezolvat o fişă sub forma
unui joc , unde veţi rezolva diferite
exerciţii . Apreciez cu
calificative
1).Se intuieşte ilustraţia cu numărul 1 răspunsurile
„Căsuţa Scufiţei Roşii ”. Conversaţia elevilor
Priveşte cu atenţie, vezi din ce
figuri geometrice formată,
numără-le şi scrie numărul lor în
desenele corespunzătoare din
O1 stânga.
Oral se vor denumi figurile Activitate
geometrice existente frontală
R: 2 pătrate
6 dreptunghiuri
3 cercuri
5 triunghiuri
Explicaţia
2) Desenaţi drumul pe care
trebuie să-l urmeze Scufiţa Roşie
pentru a ajunge în pădure. Un drum
care trebuie să fie o linie şerpuită
O2 deschisă. Evaluez
spontaneitatea
R: şi capacitatea
de a iniţia un
dialog

Joc de rol

3) Se continuă povestea :
Scufiţa Roşie a ajuns într-o
poieniţă care arată ca în desenul nr.
O3 3.
Uniţi punctele şi spuneţi din ce
figuri geometrice este compus
desenul .
4).Măsoară laturile figurii, cu Activitate
O4 ajutorul liniei, scrie câţi frontală
centimetri are fiecare, apoi
adună măsurile obţinute. Trece
rezultatul în căsuţă.
5) Scufiţa Roşie a ajuns în pădure
la o răscruce de drumuri, unde
este desenat câte un corp geometric. Conversaţia
Scrie în pătrăţele cum se numesc.
R: con , cilindru , sferă
Se verifică .
· Cei ce au scris corect, vor
alege ei drumul pe care s-o ia
Scufiţa , colorându-l .
Cei ce au greşit colorează corpul
geometric pe care nu l-au ştiut .
Se verifică .
6) În drumul ei, fetiţa a ajuns la un
râu fără pod. Construieşte-l tu din 2
segmente de dreaptă cu lungimea Evaluez
de 2 cm . corectitudinea
O2 răspunsurile
elevilor
Conversaţia
euristică

Observarea
imaginilor

• Se verifică desenul.

7). Rezolvaţi exerciţiile pentru a afla


cât mai are de mers Scufiţa Roşie
Explicaţia
până la bunica :
( 10 + 10 ) – ( 8 + 2 ) =
O4
R: 20 – 10 = 10

Câte feţe are un cub ?


R: 6 feţe
8) Problematizarea:
Scufiţa Roşie vrea să culeagă cu o
O5 floare mai mult decât numărul de Problematizarea
feţe pe care îl are un cub.
- Câte flori va duce bunicii?
R: 6 + 1 = 7 , deci 7 flori

9).Scufiţa Roşie a ajuns cu bine la


O6 casa bunicii. Pentru ca bunica să fie
sigură că nu va fi iar păcălită şi să-i Activitate
dea drumul în casuţa ei , nepoţelei, individuală
să rezolvăm ultimul punct din fişă.
· Scrie ce figură geometrică
reprezintă fiecare număr din
căsuţă .
· Se verifică.
· Se fac aprecieri asupra
modului de rezolvare al fişei.

· Elevii vor primi drept


recompensă un desen cu Scufiţa
Roşie care-l vor colora acasă.
6. Asigurarea Tema pentru acasă
retenţiei şi a
transferului Se dă tema .

S-ar putea să vă placă și