Sunteți pe pagina 1din 14

IP CENTRUL DE EXCELENȚĂ ÎN ECONOMIE ȘI FINANȚE

Catedra Științe socio-umanistice

APROBAT
Director-adjunct
pentru instruire și educație
___________A.Botezatu
“_____”______________2022

PROIECT DIDACTIC
LA CHIMIE
Profesor: Golovatîi Violeta
Grad didactic II

EXAMINAT
Șef catedră “Științe socio-umanistice”
Golovatîi V.__________
Data____________2022
PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Golovatîi Violeta


INSTITUȚIA: IP Centrul de Excelență în Economie și Finanțe
GRUPA: CON 2201-G
Data: 03.11.2022
UNITATEA DE CURS: CHIMIA.
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE IV: Interacțiunile substanțelor în soluții.
UNITATEA DE CONȚINUT:Dizolvarea. Soluții. Partea de masă a substanței dizolvate.
TIPUL LECŢIEI: de asimilare și consolidare a cunoștințelor.
TIMPUL: 90 minute
COMPETENŢE SPECIFICE DICIPLINEI CHIMIE:

CS1. Operarea cu limbajul chimic în diverse situații de comunicare, manifestând


corectitudine și deschidere.
CS2. Caracterizarea substanțelor și proceselor chimice, manifestând curiozitate și
creativitate.
CS3. Rezolvarea situațiilor-problemă prin aplicarea metodelor specifice Chimiei,
demonstrând perseverență și responsabilitate în luarea deciziilor.
CS4. Investigarea experimentală a substanțelor și proceselor chimice, respectând
normele de securitate personală și socială.
CS5. Utilizarea inofensivă a substanțelor în activitatea cotidiană, cu responsabilitate
față de sănătatea personală și grija față de mediu.
UNITĂȚI DE COMPETENȚĂ:
UC1. Explicarea și operarea, în situații de comunicare orală și scrisă, cu noțiunile-cheie
ce caracterizează procesele de dizolvare, disociere și interacțiunile în soluții.
UC2. Modelarea reacțiilor chimice de diferite tipuri, prin ecuații chimice.
UC3. Extrapolarea și aplicarea algoritmilor: de preparare a soluțiilor; de rezolvare a
problemelor; interacțiunile în soluții cu excesul unei substanțe reactante.
UC4. Prognozarea unor domenii profesionale/contexte problematice reale/modelate,
legate de necesitatea de a prepara și utiliza soluțiile.
Obiectivele operaționale:
Elevul/eleva va fi capabil:
O1- să definească noțiunile: soluție, substanță dizolvată, solvent, dizolvare, soluții saturate
și nesaturate, partea de masă a substanței dizolvate, densitatea soluției;
O2- să compare procesul de dizolvare în apă a substanțelor cu diferite tipuri de legături
chimice cu dispersarea până la molecule sau ioni;
O3- să modeleze prin ecuații chimice a reacțiilor de diferite tipuri incluse în rezolvare de
probleme;
O4- să deducă algoritmul de rezolvare a problemelor cu aplicarea noțiunii partea de masă
a substanței dizolvate în soluții;
O5- să prevină unele contexte problematice reale legate de necesitatea de a prepara și
utiliza soluțiile.
STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. METODE DE PREDARE-ÎNVĂŢARE: observaţia, demonstraţia, conversaţia


euristică, învăţarea prin descoperire, descrierea, analiza, compararea, asalt de idei,
asociere, problematizare, deducție, algoritmizare, experiment chimic.
2. FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală şi în grup.
3. MIJLOACE DIDACTICE: calculator, mediaproiector, ecran, fişe de lucru, SPEC,
Tabelul Solubilității, manualul, caiet, apa carbogazoasă, sare de bucătărie, colorant
alimentar, pahar chimic, spatulă, stick-uri de hârtie colorată, apă, colorant alimentar, ulei
vegetal, apă carbogazoasă.

BIBLIOGRAFIE:

1. Nadejda Velișco, Svetlana Kudrițcaia, Chimie 10, manual pentru clasa a 10-a,
Editura ARC,manualul a fost aprobat prin ordinul Ministerului Educației,Culturii și
Cercetării nr.806 din 14 august 2020.
2. Tatiana Patraș, Rodica Lașco, Chimia în exerciții și probleme, Ghid pentru
bacalaureat, profil real,Editura PRO LIBRA,2016.
Demersul didactic
Secvențele Unități de Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluarea
lecției competență/
Obiectivele Metode de Mijloace Timp
lecției predare- didactice
învățare
1. Momente -Verifică prezența elevilor -Formează grupurile Conversația PPT 10 Aprecierea
organizatorice la lecție. de lucru. eurustică min spiritului de
Evocarea -Asigură un climat favorabil -Analizează observație și
Captarea desfășurării lecției. materialele didactice competența
CS1
atenției -Pregătirea materialelor prezente pe masa de Deducerea de a gîndi
didactice. lucru. critică
UC1
-Anunță subiectul lecției. -Notează subiectul Descrierea Slide 1
-Propune elevilor să lecției.
O1
nominalizeze tipuri de -Analizează Expunerea
soluții utilizate în activitatea propunerea Planșă cu
umană. profesorului. Asociere stick-uri de
-Solicită să fixeze cu -Atașează hârtie
ajutorul stick-urilor de răspunsurile pe planșa Asalt de idei colorată
hârtie colorată răspunsurile respectivă.
pe planșa atașată la tablă. -Notează obiectivele
-Prezintă obiectivele lecției. lecției.
2.Realizarea 2.1.-Profesorul prezintă un -Formulează enunțuri Definirea Tabla Se evaluează
sensului experiment chimic argumentate,logice noțiunilor- 45 cunoștințele
(prepararea soluțiilor: apa utilizând noțiunile cheie min elevilor din
carbogazoasă, sare dizolvată chimice. clasele
în apă, colorant Caiet anterioare
alimentar/cerneala în apă, Asociere
uleiul cu apă). - Elevii sun atenți la
-În baza experimentului diversitatea soluțiilor Apa
chimic profesorul intervine prezentate. Analiză carbogazoasă
cu un asalt de întrebări:
Ce este soluția? Ulei vegetal
Ce este dizolvarea? -Participă la discuția Colorant
Din ce este alcătuită euristică. Observația alimentar Se apreciază
soluția? Sare de abilitatea
Care este solventul și bucătărie elevilor de a
solvatul? -Notează în caiete deduce
Care sunt stările de noțiunile-cheie. Modelare individual
agregare a solventului și . Caiet noțiunile -
solvatului? Schițare cheie
Care este soluția diluată și -Compară/analizează
concentrată?(profesorul stările de agregare a
explică în baza solventului/solvatului. Tabelul
experimentului chimic nr.3, Comparare Solubilității
realizează corelația cu -Se implică în discuția
esența de cafea-Espresso) referitoare la esența
-Cum putem obține din de cafea – Espresso.
esența de cafea(soluție Descoperire
concentrată) espresso -Analizează și
soluție diluată. investighează tipurile SPEC
Ce este soluție saturată, de soluții prezentate Se evaluează
nesaturată și de către profesor. Analiză comunicarea
suprasaturată?(profesorul orală și scrisă
face trimitere la imaginile
proiectate la ecran) -Identifică factorii ce Cercetare
Ce este solubilitatea? influențează Caiet
Care sunt factorii ce solubilitatea, notează Deducere
influențează solubilitatea noțiune de
substanțelor din solubilitate.
experimentul nr.1 și 2 (face
trimitere la Tabelul
solubilității)?
-Solicită elevii să noteze de -Adresează întrebări
pe tablă notițele și profesorului.
noțiunile-cheie.

2.2-Motivează importanța -Elevii se implică în Problematizare Planșă cu Se analizează


cunoașterii metodelor deducerea formulelor formulele- capacitatea
cantitative de exprimare a de calcul. Cercetare cheie elevilor de a
compoziției substanțelor. deduce
-Pofesorul inițiază algoritmul de
investigație pentru aplicarea -Notează în caiet Deducție rezolvare a
algoritmului de rezolvare a problemelor
problemelor cu
determinarea părții de masă Cercetare Anexa I
a substanței dizolvate
(Anexa 1). Observare
-Notează pe tablă formulele -Adresează întrebări
de bază utilizate la rezolvări profesorului
de probleme (partea de
masă a substanței dizolvate,
masa soluției, masa
substanței dizolvate, masa
apei, densitatea soluției,
cantitatea de substanță).

2.3.-Profesorul fixează Anexa I Se evaluează


cunoștințele transmise -Analizează Conversație schemele
elevilor, prin rezolvarea algoritmul de euristică logice ale
concomitentă procesului de rezolvare a Caiet elevilor
predare a unor exerciții și problemelor
probleme cu determinarea Algoritmizare
părții de masă a substanței Tabelul
dizolvate (Anexa 1). solubilității
3.Reflecția 3.1.-Profesorul grupează -Modelează și Observație Fișe de 20 Se apreciază
elevii în 3 echipe (Grupul 1- egalează ecuațiile lucru min posibilitățile
Fișa nr.1, Grupul 2-Fișa reacțiilor chimice de transfer a
nr.2, Grupul 3-Fișa nr.3). corespunzătoare. Deducție cunoștințelor
-Solicită să se alcătuiască -Schițează în caiet ale elevilor
ecuațiile reacțiilor chimice, algoritmul de Anexa II
algoritmul de rezolvare a rezolvare a Problematizare
problemelor și înscrierea pe problemelor. Se evaluează
tablă al calculelor. corectitudinea
-Se implică în algoritmul de -Prezintă și explică la răspunsurilor
rezolvare. tablă rezolvarea și
-Ghidează elevii spre problemelor. argumentele
corectitudine. elevilor

4.Aplicare- 4.1.-Profesorul prezintă -Elevii analizează Observația Anexa III 13 Se evaluează


extindere, două soluții de concentrație soluțiile.Răspund la min corectitudinea
exersare diferită utilizată în întrebările solicitate. Deducția răspunsurilor
medicină: Soluția isotonică
de clorură de sodiu de -Argumentează Descoperirea Tabla
0,9%; Soluția hipertonică de răspunsurile prin
clorură de sodiu de 3%. enunțuri logice. Descrierea Caiete
-Propune elevilor să
răspundă la întrebările
afișate pe ecran (Anexa III)

Indicarea -Evidențiază elevii care au -Elevii notează tema Descoperire Caiet 2 Se apreciază
temei pentru fost activi. proiectului solicitat. min creativitatea
acasă -Anunță tema de acasă: Analiza Manual elevilor
Elaborarea proiectului
“Cristalizarea mierii de
albine”
-“Cristalizarea acidului uric
din organism”.
-“Cristalizarea sensibilă –
Tesigrafia”.

Profesor: Golovatîi Violeta_________________

Anexa I
Anexa II

Fișa Nr.1
Acidul sulfuric se găsește în afara Pământului, în atmosfera superioară a planetei Venus. Aici se formează picături
de ploaie care conțin acid sulfuric de concentrație până la 80%-85%. În starturile mai joase acidul se descompune
datorită temperaturilor, în dioxid de sulf, oxigen și apă, dar acestea se ridică din nou și formează acid sulfuric.
Calculați ce volum de gaz se va degaja la interacțiunea a 200 ml soluție de acid sulfuric cu partea de masă a
substanței dizolvate de 10% (densitatea 1,1 g/ml) cu un metal din grupa a III.

Fișa Nr.2

Acidul clorhidric este esențial pentru începutul digestiei în stomac și formarea bolului alimentar. Totodată acidul
clorhidric distruge bacteriile ingerate împreună cu alimentele. Calculați ce volum de acid clorhidric de 20%
(densitatea 1,2g/ml) va fi necesar pentru a dizolva 10g de metal din grupa a II.

Fișa Nr.3

E-338 reprezintă acidul fosforic în industria alimentară, care se utilizează ca regulator de aciditate. Se găsește în
multe produse ca Coca-cola, produse din carne și brânzeturi. Acidul fosforic se combină foarte repede în tractul
digestiv cu calciul și magneziu, respectiiv formează săruri care nu mai sunt absorbite de organism. În cantități mari
produce hipocalcemie la nivel osos și calcifierea țesuturilor moi. Calculați ce cantitate de hidroxid de calciu va fi
neutralizat de 500g de soluție de acid fosforic de 5%.
Anexa III
Ser fiziologic - Soluție isotonică de clorură de sodiu

Soluția de clorură de sodiu cu concentrația de 0,9%, având aceeași concentrație cu plasma sangvină, se folosește în
medicină ca ser fiziologic. Serul fiziologic 9 mg/ml este folosit ca vehicul si diluent pentru administrarea unor
medicamente (compatibile in solutie de clorura de sodiu) injectabile intramuscular (in muschi), intravenos (in
vena) sau subcutanat (sub piele).

Cerințe: Explicați ce reprezintă soluția isotonică?


Utilizare

Soluție salină hipertonică de clorură de sodiu


Soluție salină hipertonică sterilă 3% specifică pentru tratamentul tractului respirator superior în cazul unui nas
blocat. Efectuarea spălărilor nazale cu soluții cu o concentrație mare de sare (hipertonică) este utilă, chiar și la copii
mici, în prezența congestiei nazale sau atunci când apare necesitatea dizolvării mucusului.

Cerințe: Explicați ce reprezintă soluția hipertonică?


Utilizare

S-ar putea să vă placă și