Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Grădinița Nr.251
Nivel de vârstă/grupă: Mică
C
Educatoare: Diaconu Ștefania-Cristina
Data: 14.11.2022
Proiect de activitate
Tema anuală de studiu:
Tema proiectului/ săptămânii:
Categoria de activitate: Activităţi pentru dezvoltare personală
Tema activităţii : (Întâlnirea de dimineaţă : ….)
Tipul activității : verificarea cunoștințelor
dobândite
Scopul activităţii:
Verificarea capacității de socializare prin cooperare, comunicare liberă și creativă cu
membrii grupului, incitând curiozitatea și stimulând imaginția
Dezvoltarea capacității de a învăța să asculte și să-și respecte partenerii de activitate
Obiective :
O1- Să salute colegul din stânga sau din dreapta, utilizând formula de salut Bună dimineața
O2- Să precizeze anotimpul,ziua și luna în care ne aflăm
O3- Să descrie în minim două cuvinte cum este vremea, raportându-se la modul cum sunt
îmbrăcați
Strategii didactice:
1.Metode şi procedee:
2. Material didactic/Mijloace de înățământ:
3.Forma de realizare:
Curriculum pentru educație timpurie 2019 Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru
învățătmântul preșcolar Repere fundamentale în învățărea și dezvoltarea timpurie a copilului de la
naștere la 7 ani
Alte materiale :
..................................................................................
SCENARIUL ACTIVITATII
Intâlnirea de dimineaţă:
-Salutul:
-Prezenţa
-Calendarului naturii:
-Împărtășirea cu ceilalți/ Activitatea de grup/ Noutatea zilei;
-Mesajul zilei (vor fi enumerate/prezentate obiectivele zilei)
Descrierea activităţii:
Salutul- Copiii sunt așezați în semicerc pentru a stabili un contact vizual cu toții membrii clasei de
grupă. Activitatea debutează cu salutul, porneşte de la educatoare şi este continuată în lanţ de toţi copiii
grupei.Vor saluta prin intermediul versurilor, iar apoi toți copiii se salută între ei de la stânga la dreapta.
De mânuţe ne luăm
Cercul mare îl formăm.
Dimineaţa ne -am trezit,
La gradiniţă noi ne-am întâlnit,
Bună dimineaţa legume mici
Mă bucur că sunteţi aici !
Prezența- Se realizează prin identificarea de către copiii a fotografiilor lor și plasarea acestora la panoul
de prezență.
Calendarul naturii- Copiii descriu în cuvinte simple cum este vremea, referindu-se la anotimpul în care
ne aflăm și modul în care au venit îmbrăcați la grădiniță. De asemenea vor spune în ce anotimp suntem,
zi și lună. Se lucrează apoi la panou, completându-se calendarul naturii cu jetoanele corespunzatoare.
Noutatea zilei- Se prezintă copiilor musafirii prezenți în sala de grupă acesta le-a adus o surpriză și vor
să vadă cât de corect răspund ei la activități, cât de frumos desenează.
Mesajul zilei- În grădina de legume găsim multe vitamine!
Tranziții- Se realizează prin intermediul jocului cu text și cânt