Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC- Învățământul preșcolar

Data: 09.01.2023
Educatoare: Maciuc Oana
Propunător: Ghervan Ioana Diana
Unitatea de învăţământ: G.P.N. “Pinocchio”, Suceava
Nivelul de vârstă/grupa: Nivel I/ grupa mică
Tema anuală de studiu: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului/ săptămânii: “Fulg de nea, în pălmuța mea”
Categoria de activitate: Activitatea de dezvoltare personală
Tipul activității: Întâlnirea de dimineață (salutul, prezența, calendarul naturii, împărtășirea
cu ceilalți, momentul zilnic de mișcare)

Scopul activității: Antrenarea comunicării, a interrelaționării în vederea realizării coeziunii


grupului

Obiective operaţionale:
O1: să exerseze deprinderea de a utiliza formule de salut, răspunzând adecvat acestora
O2: să numească principalele caracteristici ale vremii, specifice anotimpului
O3: să comunice oral gânduri, idei privind vacanța de iarnă
O4: să identifice colegii care lipsesc folosindu-se de fulgii de nea

Strategii didactice:
● Metode şi procedee: conversația, explicația, observația

● Resurse materiale: șabloane în formă de fulgi de nea, planșa în formă de brad, pozele
copiiilor, calendarul naturii, laptop, buline.
● Forme de organizare: frontal, individual

Durata: 1 oră
Bibliografie:
● Curriculum pentru educația timpurie, 2019, Ministerul Educației Naționale
● Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumului pentru educație timpurie, 2019
● https://www.youtube.com/watch?v=H-5Axdbw5QM
● https://www.youtube.com/watch?v=j4NSeuAXL4s&t=44s

SCENARIUL DIDACTIC

După primirea copiiilor, aceștia își așază scaunele în semicerc pentru începerea

întâlnirii de dimineață. Activitatea debutează cu salutul de dimineață în care fiecare

copil îl va saluta pe cel din dreapta sa folosind formula “Bună dimineața, Andrei” și

așa se va proceda cu fiecare copil prezent.

În continuare, inițiez o conversație referitoare la vremea de afară, copiii amintindu-și

cum condițiile meteo când au venit la grădiniță. Împreună precizăm anotimpul,

descoperă elemente specifice ale acestuia. Stabilim vestimentația pe care copiii

trebuie să o aibă în concordanță cu vremea. Se completează calendarul naturii cu

ziua, luna și anul în care ne aflăm. Copiii vor dansa pe melodia “Iarna a sosit în

zori” (tranziție).

Copiii se vor așeza iar pe scăunele pentru momentul de împărtășire cu ceilalți.

Educatoarea îi va întreba despre ceea ce au făcut în vacanța de iarnă, copiii vor

comunica idei și gânduri despre activitățile realizate pe parcursul sărbătorilor. De

asemenea, vor fi întrebați ce cadouri au primit de la Moș Crăciun. Vor povesti copiii

care își doresc acest lucru.

În urma acestei activități se va realiza prezența. Copiiilor li se vor prezenta fulgii de

zăpadă cu fața lor pe aceștia.(anexa 1) Cei prezenți vor identifica fulgii ce conțin

poza lor și îi vor așeza pe planșa în forma unui brad. Se stabilește împreună cu

educatoarea care copii lipsesc de la grădiniță.

Pentru realizarea momentului de mișcare elevii vor dansa pe melodia “Dacă vesel se

trăiește”, imitând mișcările educatoarei.


anexa 1

S-ar putea să vă placă și