Sunteți pe pagina 1din 5

Școala gimnazială nr. 1, Afumati, ILFOV Data : .................................

Disciplina: Informatica si Tehnologia informaţiei şi a Mediul de instruire: Laborator informatică


comunicaţiilor Profesor: Constantin Ioana-Florina
Clasa: a VI-a
Nr. elevi:

PROIECT DE LECŢIE

Titlul lecţiei: POSTA ELECTRONICA – NOTIUNI INTRODUCTIVE

1. Necesitatea studierii temei:


Cunoasterea notiunilor generale despre serviciului de Internet – Posta
electronica.

2. Structurarea conţinutului lecţiei:

STRUCTURA nume_utilizator@server-mail

RAPIDITATE

AVANTAJE COMODITATE

COSTURI REDUSE

1. POSTA ELECTRONICA TRANSMITEREA DE VIRUSI INFORMATICI

DEZAVANTAJE PRIMIREA DE MESAJE NEDORITE (SPAM)

PERICOLUL FURTULUI DE DATE PERSONALE PRIN


TEHNICA PHISHINGULUI

FURNIZOR DE SERVICII DE E-MAIL

CREARE CONT E-MAIL PLATFORMA FURNIZORULUI DE SERVICII

OPTIUNE CREARE A UNUI CONT DE UTILIZATOR


NOU
Competente generale:
1. Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor

3. Elaborarea creativă de mini proiecte care vizează aspecte sociale, culturale și


personale, respectând creditarea informației și drepturile de autor

Competente specifice:
1.3. Aplicarea operatiilor specifice pentru comunicarea prin Internet
C1: Sa defineasca notiunea de posta electronica.
C2: Sa cunoasca avantajele si dezavantajele serviciului de e-mail;
C3: Sa reuseasca sa creeze un cont de e-mail.

3.3. Utilizarea unor instrumente specializate pentru obtinerea unor materiale digitale
Metode de invatare:
- Conversatia, expunerea, explicatia, metoda prin descoperire, exercitiul,
problematizarea, munca independenta
Mijloace de invatare:
- Tabla, creta, Video proiector, calculatoare, Manual clasa a V-a ed. Didactica si
Pedagogica (Melinda Emilia Coriteac & Diana Carmen Baican si Daniel Popa),
fisa de lucru, fisa de evaluare.
Forme de organizare:
- Frontal, individual, pe grupe

6. Desfăşurarea lecţiei:

T Forme de
i Etape de instruire Metode organizare a
m de activităţii Evaluare
p învăţare Profe-
Profesor Elevi Elevi
sor
1. Secvența inițială: Organizarea clasei
Salută elevii, verifică Pregătesc
prezenţa, cere elevilor să caietele, Conversaţia Frontal Colectiv
pregateasca materialele manualele.
5'
necesare lecţiei.

2. Verificarea/evaluarea cunoștințelor anterioare


5' Orala
Elevii Conversaţia Individual frontala
Profesorul verifica: Frontal
- tema răspund la
- cunosţintele din lectia ȋntrebările
anterioară: Internetul – profesorului
Protectia datelor personale

2' 3.Captarea atenţiei


„Astăzi veti afla mai multe
despre cel mai vechi
serviciu de Internet – Posta
electronica.

Anuntarea titlului: se scrie Individual


pe tablă – Posta electronica. Elevii Expunerea Frontal
notează ȋn
caiet titlul
lectiei.

15' 4. Prezentarea noilor conținuturi.


Profesorul intreaba: Elevii
ce este e-mail-ul? raspund la Conversatia Frontal Individual Aprecierea
raspunsuri-
cum il folosim? aceste lor
cand il folosim? intrebari.

Profesorul expune un fim Elevii sunt Expunerea Frontal Colectiv Observarea


didactic despre Posta atenti la Sistematica
electronica. filmul
In timpul expunerii despre
completeaza raspunsurile Posta
elevilor la intrebari. electronica

Prof. realizeaza schema Elevii


logica a lectiei completand notează ȋn Conversaţia Frontal Individual
raspunsurile elevilor cu cele caiete. Explicaţia
din filmul prezentat. Pun
întrebări

Profesorul indica elevilor sa Elevii


deschida calculatoarele deschid
pentru crearea unui cont de calculatoare Exercitiul Frontal Individual
e-mail. le si
Profesorul are conectat urmeaza pas
calculatorul la cu pas
videoproiector si executa indicatiile
pas cu pas cum se creaza un profesorului
cont de e-mail. .

5. Fixare, consolidare
Profesorul ȋnmaneaza Elevii Conversaţia Diferen- Individual Observare
fiecarui elev o Fişa de lucru. ascultă Explicatia tiat Sistematica
(Fisa de lucru nr 15-pag.58, explicatiile
1,2,3) profesorului

Solicită elevilor completarea Completează Munca Diferen- Individual Aprecieri


fisei de lucru. Fişa de independent tiat verbale
lucru. a
Evaluează activitatea
elevilor, oferă lămuriri şi
trage concluzii. Pun
intrebari.
6. Evaluare/autoevaluare
-Formulează întrebări Răspund la Verificare Frontal Colectiv
referitoare la noțiunile întrebări. a orală;
recapitulate: „Categorii discuţia
specifice obiectului colectivă,
contabilității”.

6.Secvența finală
Anuntă tema pentru acasă Notează Explicaţia Colectiv Individual Orala
5' şi oferă indicaţii pentru tema. frontala
pregatirea acesteia. Cer
(ex.3,4-pag.58) lămuriri.

S-ar putea să vă placă și