Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA:

UNITATEA DE APLICAȚIE:

CLASA: a IV-a

ÎNVĂȚĂTOARE:

OBIECTUL: Geografie

SUBIECTUL: România- așezare, limite, vecini

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: România- Elemente de geografie generală

TIPUL LECȚIEI: Transmitere de noi cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE:

1. Prezentarea realității observabile, cu ajutorul terminologiei generale și specifice

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. Identificarea unor termeni geografici în texte/contexte/situații de învățare diferite

1.3. Utilizarea termenilor geografici simpli în contexte cunoscute


OBIECTIV FUNDAMENTAL:

1. Transmiterea de noi cunoștințe cu privire la așezarea, limitele și vecinii României

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O.O.1-să stabilească poziția României în Europa;

O.O.2- să enumere cel puțin 3 dintre vecinii României;

O.O.3- să localizeze pe hartă cel puțin 3 vecini lucrând în pereche;

O.O.4- să răspundă corect la cel puțin 6 întrebări în cadrul jocului;

STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode și procedee: conversația, explicația, jocul-metoda R.A.I..
b. Mijloace materiale: videoproiector, tablă, hartă, manual, caiete, instrumente de scris, creioane colorate.
c. Moduri de organizare a colectivului de elevi: Frontal
RESURSE:

a. Temporale: 45 minute
b. Umane:
c. Bibliografice:
1. Programa școlară pentru disciplina GEOGRAFIE, clasa a IV-a, aprobată prin ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 /
02.12.2014 MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE, București, 2014;
2. Manual Geografie pentru clasa a IV-a

FORME DE EVALUARE: - evaluarea orală;


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Momentele OO Strategii didactice


lecției/
Conținut științific Metode și Mijloace Forme de Evaluare
Durata procedee organizar
materiale
e

1.Moment • Se pregǎtesc materialele Conversația Toate Frontal


organizatoric necesare unei bune materialele
desfǎşurǎri a lecţiei:
(1-3 min)
-aerisirea sălii de clasă

-pregătirea materialului didactic (


videoproiector, tablă, laptop,
tablete, hartă, manual, caiete,
instrumente de scris).

2.Pregătirea OO1 • Se captează atenția Conversația Harta Frontal Evaluare orală


psihologică elevilor cu ajutorul unei
hărți a Europei. Se alege
(2-3 min)
un elev care să vină la
hartă să localizeze
România. Se va stabili
poziția geografică a
României în Europa.

3.Anunţarea • Se anunță subiectul lecției: Conversația Frontal


România- așezare, limite,
temei şi a
vecini, precum și faptul că
obiecti-velor
în cadrul lecției de azi,
(1-2 min)
elevii vor localiza la hartă
țara în care trăiesc și
vecinii ei.

4.Transmitere • Se notează la tablă și în Conversația Manuale Frontal


a noilor caiete data și titlul lecției.
Caiete
cunoștințe (15 Se va nota în caiet poziția
min) României în Europa, adică

OO2 în sud-estul Europei


Centrale.
• Se amintesc punctele
cardinale, fiind necesare în
analizarea vecinilor
României.
• Fiecare elev primește o
mini hartă pe care o lipește
Harta
în caiet. Împreună cu
României
colegul de bancă va
analiza harta și va preciza
fiecare vecin în funcție de
punctele cardinale. După
aceea vor colora fiecare
țară cu câte o culoare
aleasă de ei.
OO3 • În Nord: Ucraina Munca în Evaluare

• În Nord-Vest: Ungaria Creioane pereche orală


colorate
• În Sud: Bulgaria
• În Sud-Vest: Serbia
• În Nord-Est: Republica
Moldova
• În Sud-Est: România are
ieșire la Marea Neagră

România este despărțită


de tările vecine prin fâșii
de teren numite granițe
sau hotare.
• Se amintește de
asemenea cel mai nordic
punct (Horodiștea), cel
mai sudic (Zimnicea), cel
mai estic (Sulina) și cel
mai vestic (Beba Veche).

5.Fixarea • Se face fixarea Explicația Frontal Evaluare


cunoștințelor cunoștințelor cu ajutorul orală
unui joc. (Metoda R.A.I.)
( 15 min)
• Întrebările din cadrul
jocului sunt:
1. România este așezată în
România se învecinează
cu Ucraina în ...
2. România este despărțită
de țările vecine prin...
3. Capitala României este:
4. Cine este vecinul Conversatia,
României în sud? jocul
OO4
5. La ce mare are ieșire țara
noastră?
6. În nord-vest, România se
învecinează cu ...
7. În sud-vest, România se
învecinează cu ...
8. Orașul București este
situat în ... României
6.Evaluarea/ • Se cere elevilor să ofere Conversaţia Frontal Evaluare
aprecieri- un feedback cu privire la individuală
criterii (1-3 aplicația folosită și despre
min) felul în care s-au simțit pe
parcursul activității.
• Se fac aprecieri cu privire
la desfășurarea lecției și
asupra comportamentului
pe care l-au avut elevii în
timpul acesteia.
7. Tema • Se dă ca temă pentru Conversația Manual
pentru acasă acasă exercițiile ... și ... de
la pagina...din manual.
(1-2 min)

8.Încheierea • Se pregătesc materialele Conversaţia


lecției necesare pentru
următoarea lecție, apoi
(1-2 min)
elevii ies în pauză.

S-ar putea să vă placă și