Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 06.06.2019
UNITATEA SCOLARĂ: Școala Generală Nr. 24, Timișoara
PROFESOR: GHERHEȘ FLORIN
CLASA: a VI-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi Comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: Comunitatea românilor de pretutindeni
TIPUL LECŢIEI: Dobândire de noi cunoștințe

VALORI ŞI APTITUDINI:

 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi
prin nevoia de a înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală
şi îmbogăţirea orizontului cultural
 Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;

COMPETENŢE GENERALE:

1.Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare


2.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare diverse
1
3.Receptarea mesajului scris din texte literare şi nonliterare
4.Utilizarea corectă a limbii române în producerea de mesaje scrise

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. distingerea între informaţiile esenţiale şi cele de detaliu dintr-un mesaj oral, stabilind legături sau diferenţieri între
informaţiile receptate din surse diverse
1.4. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat
2.1. înlănţuirea clară şi corectă a ideilor într-un monolog (narativ, descriptiv, informativ)
2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării
3.1. diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit
4.1. redactarea textelor cu destinaţii diverse
4.3. înlănţuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 să identifice minimum două cauze ale fenomenului de migrație;
O2 să diferențieze noțiunile de „emigrație” și „imigrație”;
O3 să identifice minimum 2-3 avantaje, respectiv 2-3 dezavantaje ale migrației;
O4 să utilizeze informația receptată pentru a elabora un text descriptiv;
O5 să redacteze un discurs persuasiv care să promoveze obiectivele cultural-turistice naționale;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire, exerciţiul oral şi scris,
cvintetul.

Forme de organizare a activităţii elevilor:


- individuală, frontală şi pe grupe; fiecare grupă de elevi primeşte sarcini diferite
2
Forme de evaluare:
- frontală, individuală, formativă, interevaluare;
Resurse materiale: manualul, fişe de lucru, laptop, proiector, material video

Bibliografie:

 CÎRSTEA Mihaela-Daniela, SANDA Ileana, AVRAM Viorica, DRAGOMIRESCU Alexandra, Limba și literatura
română: manual pentru clasa a VI-a, București, Editura Didactică și Pedagogică, 2018;
 ***, Dicționarul Explicativ al Limbii Române, ediția a II-a, București, Univers Enciclopedic, 1998;
 PAMFIL, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti, Editura Paralela 45,
2003;
 Curriculum naţional. Programe şcolare pentru clasele a V-a – a XII-a (în vigoare);
http://curriculum2009.edu.ro/;

Sursă material video: https://www.youtube.com/watch?v=ayBByVpyUDI

3
Etapele lecţiei Ob. Scenariul didactic Metode şi procedee Evaluare
op.

1.Moment Observare
organizatoric - organizarea clasei şi asigurarea climatului necesar bunei sistematică
2 minute desfăşurări a lecţiei; Conversaţia

2.Anunțarea temei Profesorul va scrie pe tablă titlul lecției: „Comunitatea


1 minut românilor de pretutindeni” Conversaţia euristică Evaluarea temei

3. Captarea atenției În acest sens, profesorul va adresa clasei următoarele întrebări:

7 minute A. Voi aveți rude/prieteni care s-au stabilit în altă țară?

Vor fi ascultate și comentate succint 2-3 răspunsuri din clasă;


O1
B. Care credeți că sunt motivele pentru care o persoană alege
să plece din țara ei? Discuţia dirijată

Pe tablă, profesorul va scrie (încadrată într-un cerc) întrebarea: Metoda ciorchinelui


“De ce emigrăm?”. Uzând de metoda ciorchinelui, profesorul
va completa figura grafică împreună cu elevii. Feed-back
formativ
O2 C. Care credeți că este diferența dintre „a emigra” și „a imigra”?

4. Dirijarea învățării Profesorul va aștepta răspunsurile elevilor, completând și Explicaţia


adâugând informații (dacă este necesar); Evaluarea
comportamentu-
15 minute lui verbal şi
nonverbal
4
Profesorul va proiecta un material video (~4 minute) pe care Proiecție material video
elevii îl vor urmări cu atenție

Fiecare elev va nota în caiet câte trei avantaje și trei dezavantaje Munca independentă
ale emigrării.

O3 Profesorul va nota pe tablă: „Avantaje”, respectiv


„Dezavantaje”, completând coloanele împreună cu elevii. Conversația

5. Obținerea Elevii vor deschide manualele la pagina 190, lecturând cu voce Lectura
performanței tare textul 1.

20 de minute
Elevii vor lucra pe grupe a câte 5-6 membri: Fiecare echipă își Observarea
O4 va alege câte un reprezentant. sistematică
O5 Reprezentantul va alege o fișă pe care sunt precizate cerințele Învăţarea prin cooperare
de lucru (ANEXA 1);

După săvârșirea sarcinilor, reprezentanții grupelor vor ieși în


fața clasei pentru a prezenta sarcina rezolvată;

6. Evaluare Profesorul va evalua oral rezultatele obținute de elevi; Conversația Aprecieri verbale

3 minute

7. Încheierea lecţiei Ca temă pentru acasă, elevilor li se va solicita o compunere


2 minute pornind de la întrebarea: “Tu dacă ai pleca din România, ce
țară ai alege?

5
Anexa 1

1. Imaginează-ți că ești reprezentantul unei agenții de turism din ................................... Tu cum ai convinge
un turist să îți viziteze țara? Ce ar avea de câștigat, dacă ar face-o? (5-10 rânduri)
2. Dacă ar trebui să promovezi România, tu cum ai convinge turiștii străini să îți viziteze țara (ori poate chiar
să se stabilească aici? (5-10 rânduri)

S-ar putea să vă placă și