Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
0 Proiect de Activitate Integrata Toamna
0 Proiect de Activitate Integrata Toamna
INTEGRATĂ
COMPORTAMENTE VIZATE:
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/pe cineva sau pentru a executa o mișcare(a merge, a alerga, a
prinde/a arunca o minge etc.);
Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diverse situații educaționale;
Manifestă creativitate în activități diverse;
Finalizează proiecte simple;
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui( comunicare receptivă).
2
-să realizeze sarcina de lucru respectând tema dată;
-să participe activ, venind cu idei şi propuneri pentru realizarea sarcinii;
Material didactic: cuburi din lemn/plastic;
ADE: -DLC : Educarea limbajului ,,Povestea legumelor lăudăroase”,de Vladimir Colin – povestea educatoarei
OBIECTIVE URMĂRITE:
La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili :
- Să asculte cu atenție conținutul poveștii;
- Să rețină titlul poveștii prezentate;
- Să enumere personajele din poveste;
-Să răspundă corect din punct de vedere gramatical la întrebările adresate;
DOS-”Oala cu legume”-lipire
OBIECTIVE URMĂRITE:
La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili :
- Să realizeze oala cu legume prin lipire cu materialele puse la dispozitie;
-Să decoreze in spaţiul dat pentru a realiza o lucrare originală;
-Să-şi evalueze lucrările proprii pe baza criteriilor date;
STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PROCEDEE: expunerea, conversația, explozia stelară, observația, explicația,demonstraţia, cooperarea, descoperirea, jocul,
turul galeriei.
RESURSE MATERIALE:, imagini de toamnă,imagini poveste, fişe de lucru, foi de desen,creioane colorate, fructe şi legume, cutia de la Zâna
Toamnă,scrisoarea,lipici,recompense,imagine Zâna Toamnă;
BIBLIOGRAFIE:
3
1. Antologie de proiecte tematice pentru activităţi integrate, Ed. Diana, Letiţia Cârlogea,Camelia Drăghici;
2. "Curriculum pentru educația timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, 2019";
3. Silvia Breban, Elena Gogonea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de grup,Ed.ARVES,Pitești, 2006
SCENARIUL DIDACTIC
Activitatea debutează cu “Întâlnirea de dimineaţă” în care copiii au posibilitatea de a-şi manifesta starea de spirit, de bună dispoziţie.
Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei cu o formulă specifică: “- Bună dimineaţa, !
Prezenţa: “După ce ne-am adunat /Şi frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am întâlnit;Cine oare n-a venit?”
Calendarul naturii: Se lucrează pe panou:
- În ce anotimp suntem?
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- A câta zi din săptămână este?
- Cum este vremea?
Activitatea de grup / noutatea zilei ….După cum vedeţi, poştaşul mi-a adus o scrisoare…..
Rutine: “Sunt cuminte-n orice loc,/Şi la masă,şi la joc!”;
Tranziţie: “A,A,A,…acum e toamnă da”
Se prezintă centrele de interes . Astfel, la centrul Joc de masă copiii vor avea de realizat puzzle cu legume şi fructe, la centrul Arte
copiii vor avea de colorat în contur borcanul cu legume,iar la centrul Construcţii ,copiii vor avea de construit Castelul Zânei Toamna.Vor face
exerciţii de încălzire a mâinii,apoi le voi explica pe rând ce au de făcut la fiecare centru.Voi supraveghea şi voi interveni la nevoie cu noi
explicaţii,indicaţii sau observaţii. Copiii vor explica ce au lucrat,vor face aprecieri asupra lucrărilor,se vor expune lucrările şi vor face ordine la
măsuţe.Voi face aprecieri generale şi individuale asupra modului de lucru şi a comportării copiilor în timpul activităţii.
Tranzitie : “S-a dus gospodina să ia zarzavat şi vine acasă cu coşu-ncărcat!”-(deplasare pe recitativ ritmic)
La întoarcerea copiilor în sala de grupă, educatoarea îi întreabă pe copiii dacă sunt curioşi să afle ce este în plicul prezentat la”
Întâlnirea de dimineaţă,”care a fost adus de către poştas . Copiii se vor aşeza pe scăunele în semicerc iar educatoarea desface cutia cadou de la
Zâna Toamnă în care se află scrisoarea, şi povestea .
4
În cadrul Domeniului Limbă şi Comunicare educatoarea va capta atenţia copiilor prin citirea scrisorii de la Zâna Toamnă ,urmată de
prezentarea poveştii.
Tranziţie “1,2,3 - 1,2,3 /După fructe dacă vrei!”/Să aduni să pui în coş/ Să ne fie de folos
In cadrul Domeniului om şi societate copiii vor avea lipit pe carton o oală, apoi fructe şi legume,realizând o oală cu legume.
Finalitatea zilei Se realizează turul galeriei. Copiii şi educatoarea vor purta discuţii cu privire la faptele şi produsele realizate de-a
lungul întregii zile.
Se fac aprecieri generale şi individuale cu privire la activitate şi comportamentul copiilor.
ALA2: Se desfăşoara jocul distractiv “Coşul toamnei”
5
DEMERSUL DIDACTIC
6
şi dirijarea Copiii vor fi anunțați că li se va
învăţării prezenta povestea, și că vor trebui
să fie atenți.
Voi prezenta conținutul poveștii Conversația
clar, coerent și expresiv, folosind
un ton și o mimică adecvată.
Vocea va fi modelată pentru a
imita personajele, nuanțând astfel
expunerea în funcție de stările
afective pe care le implică
povestirea. Frontal
Se va urmări succesiunea
Participă la
momentelor principale: Imagini poveste
1.Gospodina a făcut cumpărături. familiarizarea cu
2.Legumele din coș au inceput să textul;
se laude și să se certe care e mai
bună.
3.Gospodina a gătit mâncare din
toate legumele, înafară de ardeiul
iute. Expunerea
4.Ardeiul iute a fost mâncat de
bunic. Ascultă povestea;
Explicarea cuvintelor necunoscute
o voi face pe parcursul povestirii.
Explic copiilor proverbul „Lauda
de sine, nu miroase a bine” pe
înțelesul lor, cu cuvinte accesibile. Exerciţiul
„Nu trebuie să ne lăudăm
niciodată că mie nu mi se întâmplă Demonstraţia
un anumit lucru, nu am pățit ceva Îşi însuşesc
rău, pentru că mai devreme sau cuvintele noi,
mai târziu și mie îmi vine rândul, mimica şi
7
exact cum a pățit și ardeiul iute din expresivitatea
povestea noastră.” redării poveştii;
Explicarea cuvintelor
necunoscute:
-lăudăros = mândru, cu nasul pe
sus;
-gospodină = femeie harnică;
-îngrămădite = înghesuite;
-prăpădit = neastâmpărat;
6. Fixarea noului Fixarea povestirii se face cu Conversația Frontal
conţinut ajutorul exploziei stelare, punând Răspunsul corect la
pe fiecare colț al stelei câte o întrebări;
imagine reprezentativă
răspunsului. Exercițiul Imagini reprezentative
din poveste
Cum?
Individual
Când??
De ce?
Explozia
Stelară
Cine? Unde?
8
(„...ardeiul iute.”)
„Cum era ardeiul cel mic la gust?”
(„...iute.”)
Tranziție:
Bat din palme, clap, clap,clap
Din picioare, trap,trap,trap
Ne învârtim, ne răsucim Exerciţiul
Și la mese noi pornim. Frontal
9
lipici pe spatele legumelor și le
lipiţi pe oală.. Frontal
Exerciții de încălzire a mâinilor și Execută exercițiile
a degetelor: de încălzire
Înainte de a începe lucrul, haideți
să ne încălzim mâinile:
10
lucru?
Încheierea Conversaţia
activităţii Explicaţia Scaune
10. Exerciţiul Coş
Legume
Fructe
11
Povestea legumelor lăudăroase
De Vladimir Colin
Într-o zi de toamnă gospodina s-a dus la piaţă să facă cumpărături. Şi-a încărcat coşul cu de toate: ceapă, cartofi, ardei, morcovi, roşii, pătrunjel,
varză.
Legumele din coş au început să se certe între ele pentru că erau îngrămădite, că nu aveau loc, că fiecare ar fi vrut să stea deasupra, la aer.
Ardeiul iute, fiind mai mititel se simţea destul de bine şi spuse:
- Ce tot vă certaţi? Aveţi puţină răbdare, că în oală o să aveţi destul loc, când o să fierbeţi.
Apoi interveni gogoşarul, fratele ardeiului iute:
-Tu să taci frăţioare! Nu vezi ce mic şi prăpădit eşti? Parcă n-ai frate cu mine şi cu ardeiul galben.
-Lasǎ-l în pace pe fratele nostru, că-i mic şi nu ştie ce spune- zise ardeiul galben.
Şi tot certându-se între ei, gospodina a ajuns acasă şi a aşezat legumele pe masǎ pentru a le spăla, curăţa şi pune la fiert.
Când s-au văzut pe masă fiecare a început cu lauda; morcovul a zis că el e cel mai dulce şi mustăcios, gogoşarul că-i gras, roşu şi gustos, varza
că-i cea mai înfoiată şi frumoasă.
Atunci ardeiul iute, cum n-avea astâmpăr interveni şi spuse:
-Nu vă mai certaţi, că-n oală o să ajungeţi şi-o să fierbeţi de n-o să vă mai vedeţi.
Gospodina a spălat legumele, le-a curăţat şi în oală le-a tocat. Când ciorba a fost gata, a fost pusă în farfurii la răcit. Cum nu se mai auzea
nimic, ardeiul iute, ca să nu tacă, a început să întrebe.
-Ce staţi supărate, nu mai aveţi glas? Aţi râs de mine că sunt mititel dar eu tot proaspăt am rămas, nu ca voi nişte legume fierte.
Şi nu bine a terminat vorba că bunicul l-a şi luat şi din el a muşcat, apoi a exclamat:
Vai, ce ardei mititel!! Dar e iute, vai de el!
12
13
14
Dragi copii,
Mă numesc “Toamna”,sunt una dintre cele patru fiice ale anului, deşi astăzi am promis doamnei educatore că vin la grădiniţă,am auzit că
voi sunteţi acasă şi de aceea i-am trimis această scrisoare.Între timp să ştiţi că am foarte multă treabă,alerg toată ziua prin grădini,prin livezi,pe
câmp-vreau să ajut oamenii să-şi strângă repede recoltele pentru că după mine, ştiţi voi cine vine?Da…..iarna,o altă soră a mea,şi până atunci
toate fructele şi legumele trebuie să fie strânse şi puse la păstrare.
Ca să nu fiţi supăraţi că nu am reuşit să ne vedem v-am trimis o poză cu mine,iar cu ajutorul ei,eu voi fi alături de voi şi voi auzi şi
vedea câte lucruri ştiţi despre mine.
Vă iubesc pe toţi
„Toamna”
15