Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

Data:18.03.2022
Numele și prenumele:Orășanu Mihaela
Clasa: a V-a A
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Obiectul: Biologie
Unitatea de învățare: Grupe de viețuitoare
Tema: Regnul Monera. Regnul Protista. Regnul Fungi. Regnul Plantae.
Scopul lecției: Evaluarea cunoștințelor elevilor cu privire la caracteristicile regnurilor
învățate și a reprezentanților acestora.
Competențe specifice:
 Extragerea informațiilor din texte, filme, tabele, desene, scheme, ca surse pentru
identificarea caracteristicilor unor sisteme biologice, a unor procese și fenomene
(1.1);
 Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și
scrisă (2.2);
 Utilizarea unor algoritmi cunoscuți în investigarea lumii vii (3.2).
Obiective operaționale:
 Să recunoască și încadreze specii studiate în grupe sistematice, pe baza comparării
caracteristicilor observate;
 Să utilizeze corect terminologia însușită;
 Să identifice anumite caractere generale ale unor reprezentanți din regnurile
studiate.
Tipul lecției: lecție de verificare,evaluare și notare-varianta lecției de verificare prin

lucrări scrise.

Demersul didactic:

a.Resurse procedurale: -observația;

-conversația euristică;

-comparația.

b.Resurse materiale: test de evaluare

c.Forma de activitate: individual

Anticiparea dificultatilor:

-întrebări suplimentare-asigurarea unui fond de documentare.

Locul de desfășurare: laboratorul de biologie


Evaluare: sumativă prin test de evaluare

Bibliografie:

-Costică Naela, Metodica predării biologiei, Editura Graphys,Iași,2008

- Ciurchea Maria, Ciolac-Rusu Anca, Iordache I., Metodica predării științelor


biologice., Editura Didactică si Pedagogică, București 1982

-Cîrstoiu Jeanina, Grasu Alexandrina-Dana. Biologie Manual pentru clasa a V- a.


Editura Litera, București 2017.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA


LECȚIEI PROFESORULUI ELEVILOR

Organizarea -Verifică dacă sunt condiții -Se pregătesc pentru ora de


clasei optime pentru desfășurarea orei; curs.
-Solicită elevului de serviciu să
numească elevii absenți și îi
notează în catalog.

Pregătirea -Elevii au fost anunțați de ora -Au recapitulat lecțiile și


elevilor pentru precedentă în legătură cu sunt pregătiți pentru a
verificare desfășurarea unei lecții de răspunde la întrebări și a
verificare, evaluare și notare din completa testul.
cele patru regnuri studiate.
Prezentarea -Elevii își reamintesc noțiunile -Urmăresc obiectivele
obiectivelor studiate și sunt informați asupra lecției.
urmărite obiectivelor urmărite pe parcursul
acestei lecții.
Obținerea -Distribuie fiecărui elev testul de -Se gândesc și rezolvă
performanței evaluare pe care urmează să-l testul.
prin activitate completeze în timpul specificat
independentă pe test.

Asigurarea -După ce elevii predau testele, -Urmăresc răspunsurile și


transferului prin conversație euristică se identifică greșelile pe care
stabilesc răspunsurile corecte. le-au făcut.
TEST DE EVALUARE CLASA A V-A
Regnul Monera. Regnul Protista.Regnul Fungi. Regnul Plantae.
1,5p I. Încercuiește litera din dreptul variantei corecte. Este corectă o singură
variantă de răspuns.
1. Bacteriile :

a. sunt numai organisme parazite

b. cele saprofite produc boli

c. unele sunt descompunători

d. trăiesc doar în mediu umed

2. Procariotele sunt:
a. bacterii 
b. protozoare 
c. ciuperci
d. licheni
3. Euglena verde:
a. este un organism parazit pe plante acvatice
b. conține clorofilă
c. nu are nucleu individualizat
d. are rizoizi pentru fixare
4. Ciupercile:
a. au nutriție heterotrofă
b. au pigmenți asimilatori
c. sunt organisme procariote
d. sunt lipsite de perete celular
5. Gimnospermele aparțin regnului:
a. Monera
b. Protista
c. Fungi
d. Plantae

6. Este plantă dicotiledonată:


a. fasolea
b. porumbul
c. laleaua
d. grâul
2p II. Citiți cu atenție afirmațiile următoare. Dacă apreciați că afirmația este
adevărată, scrieți în dreptul cifrei corespunzătoare litera A. Dacă apreciați că
afirmația este falsă, scrieți litera F și modificați parțial afirmația pentru ca aceasta
să devină adevărată.Nu folosiți negația.
1. Ferigile sunt organisme care se înmulțesc prin semințe.

2. Bacteriile aparțin regnului Protista.

3. TBC-ul este o boală a sistemului respirator provocată de un virus.

4. Bradul face parte din gimnosperme.

5. Grâul este o plantă monocotiledonată.


2,5p III.Completaţi spaţiile punctate cu termenii corespunzători:
1. Drojdiile și mucegaiurile aparțin regnului ......................... .
2. Corpul ferigilor se numește ............... .
3. Rizomul reprezintă .................................... a ferigilor.
4. Bradul, pinul, molidul sunt reprezentanți ai ............................................, deoarece
au semințe libere, neînchise în ................................. .
5. Gimnospermele au
rădăcină, .................................., ..................................., ........................
și ........................................ . În comparație cu gimnospermele, angiospermele au
și ................................. .
1p IV.Construiți patru enunțuri afirmative, câte două pentru fiecare conținut,
utilizând limbajul științific adecvat. Folosiți informații referitoare la următoarele
conținuturi: gimnosperme și angiosperme
1p V. Stabiliți o asemănare și o deosebire între ferigi și gimnosperme.
1p VI. Notați câte un reprezentant pentru fiecare regn studiat.
Regnul Monera .............................
Regnul Protista .............................
Regnul Fungi .............................
Regnul Plantae .............................
Se acordă 1 punct din oficiu.
Timp de lucru: 40 minute

Barem de corectare şi notare

Nr. Puncta Desfăşurare


subiect j
Nr. maxim
item acordat

I. 1,5 p. Se acordă câte 0,25p. pentru fiecare răspuns corect: 1c; 2a; 3b; 4a;
5d; 6a.

II 2p. Se acordă câte 0,25p pentru fiecare răspuns corect: 1F; 2F; 3F; 4A;
5A. (1,25p)
Se acordă câte 0,25 p pentru modificarea corectă a fiecărei afirmații
false.(0,75p)

III. 2,5p. Se acordă 0,25p pentru completarea spaţiilor punctate cu termenii


corespunzători: 1. Fungi;
2. corm;
3. tulpina subterană;
4. gimnosperme; fruct;
5. tulpină, frunze, flori, semințe; fruct

IV. 1 p. Se acordă 0,25p pentru fiecare enunț construit utilizând limbajul


ştiinţific adecvat, folosind informaţii referitoare la conţinuturile
indicate.
V. 1p. Se acordă câte 0,5p pentru notarea unei asemănări și a unei deosebiri
între ferigi și gimnosperme.
VI. 1p. Se acordă 0,25p pentru fiecare reprezentant încadrat corespunzător în
cele patru regnuri studiate.

NOTĂ. Se acordă 1 punct din oficiu.


Baremul cuprinde informaţia minimă necesară obţinerii punctajului.

S-ar putea să vă placă și