Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

Unitate de învățământ: Universul opiniilor argumentate


Propunător: Balațel Mihaela; Geanina Moțățeanu
Data: 18 noiembrie 2021
Ora: 13:00-13:45
Clasa: a V-a
Aria curriculară: Om și societate
Obiectul de învățământ: Educație socială
Subiectul activității/tema lecției: Susținerea părerii/opiniei proprii
Tipul de lecție: Lecţia de dobândire de noi cunoştinţe
Competențe specifice:
1.2. Formularea unor opinii, explicații, argumente simple pentru promovarea
propriilor drepturi și responsabilități.
2.1 Formularea unor probleme care vizează drepturile copilului, ca punct de
plecare în rezolvarea lor.

Obiective operaționale:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:
O1: Să identifice cel puțin 3 metode de susținere a opiniei proprii în dependență
de situație și circumstanțele acesteia.
O2: Să menționeze minim 3 pași pe care interlocutorul trebuie să-i urmeze în
susținerea propriei opinii.
O3: Să explice nevoia susținerii părerii și a opiniei proprii în relația cu
persoanele din jur.

Strategia didactică:
Metode și procedee didactice: conversația euristică, exemplificarea,
reflecția personală, discuția colectivă, jocul de rol, dialogul, expunerea,
explicația, conversația;
Mijloace și materiale didactice: laptop, platforma Google Meet, Prezentare
Power Point;
Forme de organizare a clasei: colectivă.

Bibliografie:
1. Discurs. Wikipedia.org. Accesat pe: 15.11.2021. Disponibil la:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Discurs

1
2. Ce înseamnă discuția. Vedeți ce este „discuția” în alte dicționare.
https://ik-ptz.ru/ro/. Accesat pe: 15.11.2021. Disponibil la: https://ik-
ptz.ru/ro/testy-ege---2014-po-fizike/chto-oznachaet-diskussiya-smotret-
chto-takoe-diskussiya-v-drugih.html
3. Scrisoare. Wikipedia.org. Accesat pe: 15.11.2021. Disponibil la:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Scrisoare
4. Ce este un eseu? Ce este eseul? Cât de mare trebuie să fie un eseu?
https://www.shtiu.ro/. Accesat pe 15.11.2021. Disponibil la:
https://www.shtiu.ro/ce-este-un-eseu-ce-este-eseul-cat-de-mare-trebuie-
sa-fie-un-eseu-8275.html

2
Strategia didactică

Secvența Ob. Forme de


Timp Conținutul învățării Metode Mijloace Evaluare
lecției op. organizare
C G I
Stabilirea contactului dintre profesor și elevi: salutul, -Conversația
Organizarea -Laptop Observația sistematică a
2 min. asigurarea unei conexiuni bune pe platforma online și X
activității -Platforma Google Meet comportamentului elevilor.
pregătirea materialelor pentru desfășurarea lecției.
Profesorul proiectează o imagine cu o clasă de elevi -Conversația
care au mâinile ridicate. Este adresată întrebarea către -Dialogul
elevi: „Ce vedeți în imagine? Oferiți detalii și
explicații.” Ulterior, elevii sunt întrebați de ce elevii din
imagine au mâinile ridicate și care e scopul acestui -Laptop Evaluare formativă pe baza
Captarea
5 min element în viața lor în calitate de elev. Prin prisma -Platforma Google Meet X răspunsurilor și comentariilor
atenției
răspunsurilor se face trimitere la subiectul lecției, -Prezentare Power-Point oferite de elevi.
profesorul menționând că acțiunea ridicării unei mâini
este echivalentă cu dorința și dreptul de a-ți exprima
opinia/părerea într-o situație anume. (în cazul respectiv:
în cadrul desfășurării unei lecții la școală)
Profesorul anunță subiectul lecției, cuvintele-cheie -Expunerea
(opinie, argumentare, drept) și obiectivele vizate: -Explicația

O1: Să identifice cel puțin 3 metode de susținere a


Anunțarea -Laptop
opiniei proprii în dependență de situație și
temei și a 3 min. -Platforma Google Meet X
circumstanțele acesteia.
obiectivelor -Prezentare Power-Point
O2: Să exemplifice minim 3 pași pe care interlocutorul
trebuie să-i urmeze în susținerea propriei opinii
O3: Să explice nevoia susținerii părerii și a opiniei
proprii în relația cu persoanele din jur.

3
Dirijarea 12 O1 Elevii sunt întrebați dacă cunosc modalități în care și-ar -Conversație euristică -Laptop X Formativă
învățării min. putea exprima sau susține propria părere. După ce -Explicația -Platforma Google Meet
ascultă câteva păreri, profesora enumeră soluțiile -Expunerea -Prezentare Power-Point
corecte și explică specificul celor mai des întâlnite și
utilizate (având ca suport materialul Power-Point cu
imagini și text):

Discursul este o cuvântare publică în care o persoană


vorbește în fața altora și care poate fi improvizat sau
pregătit preventiv. De asemenea, poate fi ținut pe
stradă, într-o încăpere, într-un context mai mult sau mai
puțin formal. Un element al discursului este că poate fi
evitat de persoanele care au frică de a vorbi în public
(glosofobie).

Discuția este unul dintre cele mai vechi genuri de


comunicare. Este un dialog, în timpul căruia
participanții săi încearcă să ajungă la o opinie comună
și în care pot apărea dispute și contradicții. Totuși, este
considerată o metodă eficientă pentru organizarea
schimbului de opinii și idei.

Scrisoarea este o metodă scrisă de comunicare care a


început să fie folosită încă din antichitate (scrisorile
erau singura metodă de comunicare) Aceasta este de
două tipuri: formală și informală. Elemente specifice:
formule de adresare/încheiere, dată, semnătură,
localitate etc. Astăzi scriem scrisori prin intermediul
serviciului de e-mail și mai rar în varianta tradițională.

Interviul se realizează prin intermediul unui dialog și

4
este o convorbire între o personalitate politică/culturală
și un ziarist. Acesta presupune adresarea unor întrebări
pentru a afla părerile personalității în diverse probleme
(în vederea publicării lor în presă sau a difuzării lor la
radio și televiziune).

Eseul este un text scris cu scopul de a prezenta și


argumenta un punct de vedere al autorului pe o temă
dată. Acesta are următoarea structură: introducere,
cuprins, încheiere. În eseu autorul poate include părerea
personală într-o manieră elegantă.

12 min O2 Elevii sunt rugați să precizeze pașii pe care îi urmează -Conversația euristică -Laptop X Evaluare formativă pe baza
atunci când doresc să-și susțină o opinie. -Exemplificarea -Platforma Google Meet răspunsurilor și comentariilor
Cadrul didactic axează discuția spre importanța -Refecția personală -Prezentare Power-Point oferite de elevi.
uniformei școlare în instituțiile de învățământ, apoi -Discuții colective
elevii sunt rugați să prezinte propriile opinii și să le -Expunere
argumenteze.
După acest exercițiu de aprofundare, cadrul didactic
oferă informații în vederea pașilor pe care o persoană
trebuie să-i respecte înainte și în timpul susținerii
proprii opinii
Înainte de vă susține opinia printr-un discurs trebuie să:
● oferiți atenție opiniilor celorlalți
● căutați informații relevante, verificați
actualitatea informațiilor
● notați informații și argumente pe care să le
utilizați în discurs
În timpul susținerii propriei opinii trebuie să:
● vă centrați atenția și privirea asupra

5
ascultătorilor, să le captați atenția
● vorbiți clar, să vă temperați tonul vocii în
funcție de situație și informație
● utilizați limbajul mimico-gestual pentru a da
valoare informațiilor transmise

Cadrul didactic invită elevii să participe la un joc de rol. -Joc de rol


Se aleg doi elevi, unul care să intre în rolul părintelui și -Discuții colective
altul în rolul copilului. Se prezintă următoarea situație:
Ionel, este tatăl Mariei, acesta nu este de acord ca Maria
să folosească rețelele sociale dupa ora 21:00, Maria însă
dorește să realizeze acest lucru. Ionel îi spune Mariei că
îl poate convinge doar dacă îi argumentează opinia
pertinent și clar,
Așadar, elevul care a intrat în rolul părintelui este rugat
să prezinte situația și opiniile proprii, iar celălalt elev
care se află în rolul Mariei să-și afirme la rândul său
-Laptop Evaluare formativă pe baza
Fixarea argumentele și opinile respectând pașii amintiți în
13 min O3 -Platforma Google Meet X răspunsurilor și comentariilor
cunoștințelor cadrul dirijării învățării.
-Prezentare Power-Point oferite de elevi.
La finalul jocului de rol, elevii care au observat
desfășurarea acestuia, sunt rugați să-și prezinte
argumentele nevoii exprimării opiniei în societate.
In dependență de situație și timpul consumat pentru
primul joc de rol, se va organiza și al doilea joc de rol
centrat pe opiniile elevului în legătură cu importanța
realizării temelor pentru acasă.
După fiecare joc de rol, ceilalți elevi din clasă sunt
întrebați dacă cei care au participat în joc au respectat
condițiile de susținere a propriei opinii și care aspecte ar
putea fi îmbunătățite.
Încheierea 3 min Elevii sunt rugați ca până săptămâna viitoare să -Conversație -Laptop X Observația sistematică a

6
folosească informațiile asimilate astăzi în relația cu cei
activității din jur și să ne precizeze ora viitoare experiența -Platforma Google Meet comportamentului elevilor.
acestora.

S-ar putea să vă placă și