Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Clasa a XI-a C ( profesională )


Profesor: Rugu Andreea Nicoleta
Disciplina: Matematică (Algebră)
Unitate de învățare : Matematici financiare
Tema: Procente, dobânda simplă, dobânda compusă
Tipul lecției: De evaluare a cunoștințelor.
Data: 20. XI. 2020

COMPETENȚE GENERALE
1. Identificarea unor date și relații matematice și corelarea lor în funcție de contextul în care au fost definite .
2. Descoperirea ( alegerea ) algoritmilor optimi care permit prelucrarea datelor matematice.
3. Utilizarea algoritmilor pentru rezolvarea unor probleme practice.
4. Exprimarea cu ajutorul datelor matematice a unor situații concrete și a algoritmilor de prelucrare a acestora.
5. Analiza și interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situații problemă.
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoștințelor din diferite domenii.

1
COMPETENȚE SPECIFICE

 Identificarea și aplicarea unor algoritmi specifici pentru calculul procentelor;


 Alegerea algoritmului de calcul al dobânzii simple și compuse;
 Utilizarea corectă a formulelor de calcul pentru dobânda simplă și compusă;
 Exprimarea rezultatelor problemelor în limbaj matematic adecvat.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul orei elevii vor fi verificați dacă știu să:
O1: Să calculeze un anumit procent dintr-o cantitate dată;
O2: Să folosească în mod corect algoritmul de calcul al dobânzii simple, și al dobânzii compuse;
O3: Să aleagă cel mai potrivit mod de rezolvare a unei probleme care conține noțiuni de matematici financiare;
O4: Să recunoască tipurile de dobândă în probleme și să compare rezultatele obținute;
O5: Să identifice o sumă inițială dacă în problemă este cunoscută suma finală.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
A) Metode și procedee: expunerea, explicația, conversația, exercițiul.
B) Forme de organizare: pe grupe.
C) Mijloace de învățământ: manual, laptop
D) Evaluare: aprecierea verbală, verificarea prin sondaj, notarea scrisă.
BIBLIOGRAFIE:
a) De specialitate
Marius Burtea, Georgeta Burtea, Manual pentru clasa a X-a – Editura Prior & Books, 2011
b) Didactică: Andrei Barna, Georgeta Antohe, - „Curs de Pedagogie”, Editura Logos- Galați 2002
- „Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de matematică la liceu” – Ministerul Educației și Cercetării, Consiliul National Pentru Curriculum.

2
CONȚINUTUL INSTRUIRII STRATEGIA DIDACTICĂ

EVENIMENTELE OB.
LECȚIEI/ DURATA OP.
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR A B C D

I Moment organizatoric Se asigură condițiile necesare desfășurării lecției și se notează absenții. Se pregătesc pentru începerea orei
(2 min) Frontal

Elevii sunt împărțiți în două grupe de câte 8-10 elevi, în funcție de numărul celor Sunt atenți, ascultă regulamentul și indicațiile
prezenți, iar evaluarea se desfășoară sub forma unui concurs cu 12 întrebări a câte profesorului. Expunerea Verifica-rea
II. Anunțarea subiectului 0,75p fiecare. Elevilor li se aduce la cunoștință regulamentul concursului: prin sondaj
(2 min)  Se alege un șef de grupă și numai acela va comunica răspunsul, alte Notează pe caiete titlul lecției. Explicația Caiet de
răspunsuri ale altor elevi nefiind luate în calcul; Conversația clasă
 Pentru fiecare întrebare, elevii au la dispoziție câte 3 minute; după Elevii se declară de acord cu regulamentul
expirarea timpului, comunică răspunsul; concursului
 Răspunsul este punctabil numai dacă este corect, altfel nu se primește
punctaj; Pentru fiecare întrebare, elevii au la dispoziție Pe grupe
III. Evaluarea elevilor O1  Întrebările și răspunsurile concursului vor rula succesiv pe ecranul unui câte 3 minute; după expirarea timpului,
(42 min) O2 videoproiector; comunică răspunsul.
O3  La finalul celor 12 întrebări profesorul adună punctajul obținut de fiecare
O4 echipă și toți membrii aceleiași echipe primesc aceeași notă, după
O5 următorul algoritm: 0,75 x nr. de răspunsuri corecte +1 = nota finală.
Întrebările concursului: Exercițiul Pe grupe Verifica-rea
1. Un televizor costă 900 de lei, dar acesta va beneficia de o reducere de Conversația prin sondaj
15% de Paște. Ce sumă vor plăti cumpărătorii după reducere?
2. Ion deține o sumă de 3000 de lei, pe care o depune la bancă în regim de Observa-rea
dobândă simplă cu rata unitară a dobânzii de 3% pe an. Ce sumă va avea sistematică
Ion după un an?
3. Un obiect costă 200 de lei. Cât va costa obiectul după două creșteri
succesive cu 10%, respectiv 15%?
4. Prețul unui obiect este 350 de lei. Acesta crește cu 10%, după care se Verificarea
reduce cu 20%. Care va fi prețul final? prin sondaj
5. Vasile are 2500 de lei, pe care îi depune la bancă în regim de dobândă
simplă cu rata unitară a dobânzii de 2% pe an. Ce sumă va avea Vasile
după 3 ani?
6. Maria are 300 de lei. Din acești bani, cheltuie 40% pentru rechizite și 85
de lei pentru un tricou. Cu ce sumă mai rămâne după cumpărături?
7. Claudiu împrumută de la bancă suma de 4500 de lei cu dobândă compusă
de 8% pe an timp de 3 ani. Ce sumă va restitui Claudiu?
8. Dana primește salariul într-un cont la o bancă. Dacă retrage numerar,
comisionul de retragere numerar este de 0,2% din suma retrasă, iar dacă
retrage de la ghișeu este 0,4% din sumă. Ce comision plătește Dana dacă
retrage 800 de lei de la bancomat și 200 de lei de la ghișeu?
9. După o creștere de 10%, prețul unui obiect este 240 de lei. Determinați
prețul dinainte de creștere.
10. Mama merge la piață. Dacă 1kg de cartofi costă 2,5 lei și mama cumpără
4 kg de cartofi și 4 kg de roșii, aflați cît costă 1kg de roșii dacă mama Elevii numără răspunsurile corecte și se
cheltuie 30 de lei. autoevaluează. Individual chestionare Autoevaluarea
11. Ioana are nevoie de o rochie și de un sacou pentru o petrecere, pentru care

3
își cumpără material. Dacă pentru o rochie sunt necesari 1,20m de
material și pentru un sacou 1,5 m, calculați cît plătește Ioana pe material
știind că 1m de material este 23 de lei. Elevii răspund în mod anonim la un chestionar
12. Octavian se oprește la magazinul din colț sa-și cumpere un corn și un de feedback cu întrebări privind nivelul lor de
măr. El plătește 4 lei. Dacă un corn costă 2,5 lei și 1 kg de mere costă 5 satisfacție în urma acestei lecții, a acestui mod
lei, aflați cât cântărește un măr. de organizare a clasei.

Profesorul face aprecieri asupra desfasurarii lecţiei, asupra cunoştinţelor elevilor si îi


IV. Încheierea lecției (4 felicită pe elevii care şi-au dat interesul şi care au comunicat pe parcursul lecţiei
min)

S-ar putea să vă placă și