Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lectie

MOTTO-“Copilul trebuie invatat sa-si foloseasca ochii,nu numai pentru a vedea,dar si pentru a privi:urechile,nu numai
pentru a auzi,dar si pentru a asculta cu atentie:mainile,nu numai pentru a apuca obiectele,ci si pentru a pipai si a le simti.
( Lonwenfeld)

DISCIPLINA:Disciplina optionala
“Prietenul meu,calculatorul”
Curriculum la decizia scolii
CLASA: a IV-a
PROPUNATOR :Prof...........................
Scoala cu cls.I_VIII ..................................
TEMA:Este calculatorul prietenul meu!?!
TIPUL DE LECTIE: recapitulare si sistematizare a cunostintelor
LOCUL DE DESFASURARE: laboratorul de informatica
OBIECTIVUL CADRU:Aplicatii MICROSOFT WORD ,PAINT,POWER POINT,WEB
OBIECTIVE DE REFERINTA:
 Sa rezolve o aplicatie a programului MS.WORD
 Sa utilizeze programul PAINT
 Sa creeze o prezentare POWER POINT
 Sa navigheze pe INTERNET
 Sa comunice prin posta electronica-e-mail,messenger
OBIECTIVE OPERATIONALE:
 Sa lanseze in executie programele WORD,PAINT,POWER POINT prin alegerea optiunilor din MENIU si din
submeniul ACCESSORIES;
 Sa formateze la nivel de paragraf,la nivel de caracter(fonturi,stiluri,culori}
 Sa utilizeze liste;
 Sa creeze tabele:
 Sa foloseasca tehnicile grafice Paint;
 Sa insereze texte in desene si desene in texte;
 Sa realizeze 2-3 slide-uri(diapozitive)in prezentare Power Point;
 Sa salveze documentele in FOLDERE personale;
Sa deschida folderele pentru citirea fisierelor:
 Sa utilizeze server-ul de la -E-MAIL www.yahoo.com
 Sa utilizeze motorul de cautare GOOGLE
 Sa printeze
 Sa salveze pe stikul de memorie.

PRINCIPII:-participarii active a elevilor


-conexiunii inverse
METODE:-conversatia,explicatia,exercitiul,demonstratia,invatarea prin descoperire dirijata

FORME DE INSTRUIRE:frontala,individuala

FORME DE ORGANIZARE:-dirijata ,independenta

RESURSE:-reteaua de calculatoare,brawserul Internet Explorer,site-uri,portaluri romanesti,motor de


cautare,imprimanta,stik,,aplicatii-FISE DE LUCRU

EVALUAREA:-continua pe parcursul lectiei


-formativa
-sumativa(salvare in foldere,STIK,PRINTARE,TRANSMITERE PRIN E-MAIL

Bibliografie:

www..didactic.ro
“Informatica optional”,E.Nodea,S.Popescu,Ed.Nipexim,Tg.Jiu;
“Microsoft Office”pentru incepatori”,Ed.All,2004;
“Metodica predarii informaticii”,C.Muscalagiu,I.Asiminoaie,ED.Polirom,2004;
“Tehnologia informaticii si comunicatiilor”,Ed.Niculescu;
DESFASURARREA LECTIEI

MOMENT ORGANIZATORIC

 Deplasarea elevilor la laboratorul de informatica


 Ocuparea locurilor la calculatoare
 Semnarea instructajului NTS in vederea respectarii unor anumite reguli
specifice desfasurarii activitatii intr-un laborator de informatica
 Verificarea, impreuna cu laborantul scolii ,a operationalitatii resurselor
materiale-functionarea tuturor calculatoarelor,a Internetului
PREZENTAREA TEMEI LECTIEI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE

 Anuntarea temelor aplicatiilor de laborator


Anuntarea obiectivelor
 Elevii vor lucra diferentiat,in functie de deprinderile insusite
DESFASURAREA ACTIVITATII

 Elevii primesc fise de lucru care contin aplicatii diferentiate(vezi anexa)


 Lanseaza in executie aplicatiile in MS . WORD , PAINT , PAWER
POINT,navigheaza pe INTERNET,folosesc serverul de E-MAIL www
yahoo.com si posteaza informatia:
 Realizeaza documente respectand cerintele din fisa de lucru,specifice fiecarui
program
 Salveaza fisierele in foldere person
***Elevii lanseaza simultan programe diferite.
***In functie de operativitatea cu care rezolva sarcinile din fisa de lucru,elevii vor fi solicitati si in alte
aplicatii,prin rotatie(la Internet,e-mail,messenger)

EVALUAREA PERFORMANTEI

 Verificarea prin deschiderea folderului elevului daca salvarea fisierului s-a


facut corect
 Se printeaza
 Se stocheaza pe stik de memorie
 Se anunta rezultatele
 Se completeaza tabelul realizat de elevi cu CALIFICATIVE acordate de
laborantul scolii
CONCLUZII
-asupra modului de realizare a aplicatiilor
-asupra modului de comportare in laboratorul de informatica

In laborator se expun :
# Diplomele obtinute la CONCURSUL INTERJUDETEAN DE INFORMATICA,desfasurat la Palatul Copiilor
# Fotografii realizate in timpul activitatii inchinate Sfintei sarbatori de PASTE
# Portofoliul realizat la aceasta disciplina care cuprinde:planificari,proiecte,fise NTS,desene
realizate in PAINT,pagini realizate inWord,CD-creatii ale copiilor in PowerPoint

OBSERVATII:- Portofoliul va mai cuprinde si noile materiale realizate in cadrul acestei ore :materiale
printate,creatiile PowerPoint (CD).
-Activitatea se desfasoara pe fundal muzical.
NOTA: Lectia a fost sustinuta in cadrul Comisiei metodice din scoala
ANEXA
APLICATIILE DIN FISE

1. - Lanseaza in executie programul PAINT


-Tema desenului: TABLOU DE MAI
-Foloseste tehnicile de lucru specifice programului ,utilizand Panoul cu instrumente si Paleta de
culori.
-Insereaza(scrie) in desen prenumele tau
-Salveaza desenul

2. Lanseaza in executie programul de editare MICROSOFT WORD


-Scrie urmatorul text:
“Limba este cartea de noblete a unui neam”(Alecsandri)
“Limba romana este patria mea”(Nichita Stanescu)
“Lectura da omului plenitudine,vorbire,siguranta,si scrisul,precizie”
“Lectura:citind,devii”(Seneca)
“Numai prin lectura putem patrunde in universul cunoasterii”(A.Daniela Hut)
“Lectura este o forma a fericirii”(Fernando Savater)
“Lectura este o calatorie interioara”(C.Zagan)
“A vorbi despre limba in care gandesti este o sarbatoare”(N.Stanescu)
“Opera literara nu se reciteste,trebuie citita”(T.Arghezi)
“Trebuie sa imitam albinele si sa separam tot ce am adunat din lectura variata”(Francis Bacon))
-Schimba in document aspectul literelor utilizand din lista Font,Format,Font Color,InsertWordart
-Insereaza in pagina forma automata-Insert-Picture AutoShapes
-Salveaza documentul.

**** Un copil va primi o singura cugetare despre limba,lectura.

3.Lanseaza in executie aplicatia MS.WORD


Pagina va fi asezata vertical.
Scrie urmatorul text,respectand randurile:

TABEL NOMINAL CU ELEVII CLASEI a IV-a


REZULTATE OBTINUTE LA LECTIA DE INFORMATICA

-Intra in meniul TABLE-INSERT-TABLE si realizeaza un tabelcu 4 coloane si 20 randuri,dupa modelul:

Nr.crt. Nume si prenumele elevului Autoevaluare Calificativ obtinut

-Salveaza documentul.
4 .Deschide INTERNET EXPLORER

-acceseaza motorul de cautare GOOGLE

-intra in Site-ul www.didactic.ro si cauta in paginile deschise documentele:


,,Murind fara apa”
,,Fantani senzationale”
,,Paris,capitala Frantei”
,,Venetia,sub clar de luna”
,,Calatorie deasupra Europei”
“O lume frumoasa”
“Marea Neagra”
“Lacul codrilor albastru”
“ Istoria lalelelor”
“Cactusi infloriti”
“Cele mai noi minuni al lumii”
“Cele mai inalte constructii ale lumii”
“Alte 7 minuni ale lumii “
“Pictura pe maini”
“Mesaj de pace”
“Dorinta de libertate”
“Dragostea de mama”
“Despre prietenie”

- Citeste,priveste,asculta,bucura-te de ceea ce vezi !!

* Un copil va cauta un alt material .


* Trimiterile pe Internet ofera imagini deconectante,realizate in PowerPoint,cu tematici diferite :
apa-sursa si problema a vietii , frumusetile naturii si ale lumii, literatura ,arta, prietenie, familie si pace.

5. - Deschide casuta ta de E-mail


- Transmite urmatorul mesaj colegei (colegului)X:
,,Astazi este o zi deosebita pentru ca avem invitati la lectia de informatica !”
- Inchide casuta de e-mail.

6. Deschide casuta ta de E-mail


-Citeste mesajul primit de la colegul/a X
-Daca ai placere raspunde-i sau comunica altei colege ,folosind tot posta electronica, ce ai aflat din
mesaj.
-Inchide casuta ta.

7. - Lanseaza programul POWER POINT


-Creaza o prezentare cu 3,4 slide-uri-(DIAPOZITIVE)
-Alege unTitlul- Iubeste natura , Nu VIOLNTEI , Eu si familia mea,Pasiunile mele.
-Alege un anumit aspect pentru diapozitive,un anumit fundal,o anumita forma,insereaza
imagini,formateaza la nivel de caracter ,opteaza pentru o anumita afisare a executiei..
-Salveaza fisierul.

S-ar putea să vă placă și