Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: ____________
Clasa: a VI-a “B”
Disciplina : Limba şi literatura romȃnǎ
Unitatea VIII-a: A fost odatǎ nu se terminǎ niciodatǎ
Subiectul: Numeralul
Tipul lecţiei: mixtǎ
Timp: 45min.
Competențe:
6. Explicarea funcționării sistemului fonetic, lexical, gramatical al limbii române
9.Operaționalizarea terminologiei lingvistice și literare în limita standardelor de conținut
Unitǎţi de competenţǎ:
6.1: Relevarea elementelor fonetice, a expresiilor și cuvintelor noi, a elementelor gramaticale ale
limbii în textul studiat;
9.1: Aplicarea terminologiei lingvistice și literare studiate în demersul analitic al textului;
Obiective:
O1= sǎ defineascǎ numeralul;
O2= sǎ observe numerale în mesaje scrise/orale;
O3= să recunoască tipurile de numerale;
O4= sa exemplifice valoarea substantivală şi adjectivală a numeralului;

O5= să construiască enunţuri în care numeralele să aibă diferite funcţii sintactice.

STRATEGII DIDACTICE:

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, perechi, pe grupe.

METODE ŞI PROCEDEE: întrebări-fulger, deducția, explicația, exercițiul scris și oral, ghici


ce e? , graficul T, analiza sintactică și morfologică, observarea, cubul colorat

MIJLOACE DIDACTICE: fişe de lucru, tabla interactivǎ (PPT), manualul.

BIBLIOGRAFIE CONSULTATĂ:

 Grama -Tomiţǎ Angela, State Livia, Nicolaescu-Onofrei Liliana, Onofrei Dorin, Limba şi
literatura romȃnǎ, manual pentru clasa a VI-a. Chişinǎu: Cartier, 2017.
 Cartaleanu Tatiana, Cosovanu Olga, Goraş-Postică V., Formare de competenţe prin
strategii didactice interactive. Chişinău: , 2008.
 Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Iaşi:
Polirom, 1999.
 Pamfil Alina, Limba şi literatura română- Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45,
Piteşti, 2003
 Trofin Eliza-Mara – coordonator, Gramatică. Fişe de lucru pentru clasa a VI-a, Ed.
Paralela 45, Piteşti, 2006
 www.didactic.ro
 www.calificativ.ro

Etapele Obiec- Activitatea profesor - elevi Strategia T


lecţiei tive didacticǎ
Moment Se asigură condițiile necesare desfășurării optime a
organizatoric activității, asigurarea liniștii, pregătirea materialului
didactic, notarea absenților. Elevii se pregătesc pentru
lecție.
Verificarea
temei de Profesorul verifică tema atât cantitativ, cât și calitativ 2m
acasă (redactarea unui final fericit/ alt final al basmului studiat
„Soldățelul de plumb”), făcând aprecieri asupra modului în
care a fost realizată. Elevii citesc și corectează tema.
Copilăria este comoara cu poveşti nemuritoare.
1m
Citat: “Poate că povestea este partea cea mai frumoasă a
vieţii omeneşti... cu poveşti ne leagănă lumea, cu poveşti ne
adoarme... Ne trezim şi murim cu ele.” ( Mihai Eminescu)
Evocarea Slide 1
Unitatea VIII-a: A fost odatǎ nu se terminǎ niciodatǎ…
Slide 2-12
Legenda pǎrților de vorbire 5m
ghici ce e?
Profesorul repartizează nişte bileţele. Pe acestea sunt scrise fișe 2m
cuvinte. Elevii citesc ceea ce scrie pe bileţele şi ghicesc
părţile de vorbire respective.
Partea de Exemple
vorbire
substantive școală iarna sărbătoare
verbe a zâmbi a studia a respecta
adjective splendid mare subțire
articole al ale un
prepoziții de la lângă
conjunții și dar iar
adverbe acolo ieri încet
pronume eu noi dumnealui
interjecție vai! ura-a-a! tic-tac!
numerale ? ? ?
O5 întrebări-
fulger 1m
Cât este ora?
Care este numarul tău de telefon?
Cȃnd îţi sărbătorești ziua de naștere?
Cȃnd îţi sărbătorești ziua onomastică? (Vasile, Nicolae)
Câte zile sunt într-o săptămână?
În a câta bancă stai?
Câte culori are curcubeul?
Al câtelea ești pe lista din catalog?
Câți ani ai?
Ce dată este astăzi?

În răspunsurile voastre, la întrebările precedente, ați utilizat deducţia


o parte de vorbire pe care o vom studia la această lecție?
Profesorul le spune elevilor că astăzi vor actualiza noţiunile
legate de numeral. ???
Realizarea Subiectul lecției: Numeralul Slide 13
sensului
Se anunță obiectivele lecţiei. Slide 14 1m

Să ne amintim câteva din cele mai frumoase basme,


completând următoarele titluri sau expresii din basme cu
numeralele potrivite:
„Albă ca zăpada și cei............pitici”
,,Cele .........fete de împărat și palatul cel fermecat” Slide 15
,,Balaurul cel cu ...........capete” Exercițiu 1m
„Ali-Baba și cei...................de hoți” oral
„Cei...........................purceluși” (frontal)

O5 Completează proverbele cu numeralele potrivite: Slide16

E mai bine să întrebi de ............ori decât să


greşeşti.......dată.
Cine aleargă după.......iepuri nu prinde nici............
Seamănă ca eeeeeeeeeeeee picături de apă.
Unde mănâncă eeeeeeeee, mănâncă şi eeeeeeeeeee.
Când eeeeeeeese ceartă eeeeeeecâştigă.
De .......... ori măsoară și ...... dată taie.
Slide 17
Completează următoarele expresii cu numerele potrivite:

„a vorbi între ..........ochi”;


„om cu..........feţe”;
„a nu se lăsa cu ......... cu ..........”;
„în .........timpi şi .........mişcări”;
„a fi în al ......... cer”.
Alege o expresie şi construieşte un enunţ! 1m
slide 18
O1 Ne reamintim ! Definiție: Numeralul este partea de vorbire 1m
flexibilă care exprimă numărul obiectelor şi ordinea lor,
prin numărare. slide19
De câte feluri poate fi numeralul?
Cardinal
Ordinal (exemple) slide 20
O3 Indentifică numeralele din următorul fragment: 1m
Familia mea este alcătuită din cinci membri: mama, tata și
trei copii. Fratele meu, Răzvan, este cel mai mare, eu sunt
cea de-a doua iar Maria e sora cea mică. Locuim în a șaptea
casă de pe strada Rozelor care are numărul douăzeci și
nouă. Ne înțelegem foarte bine atât între noi cât și cu
vecinii. Din când în când ne vizitează cei patru bunici, șase
unchi și mătuși, unsprezece verișori.

Numerale cardinale Numerale ordinale graficul T


Cinci A doua
Trei A șaptea
Douăzeci și nouă
Patru
Șase
unsprezece

Numeralul cardinal propriu-zis exprimă un număr. Slide 21


După structură, numeralele cardinale sunt: 1m
 simple: de la unu la zece, sută, mie, milion, miliard.
 compuse: doisprezece, douăzeci, şaizeci şi cinci, trei
sute treizeci şi trei, o mie patru sute zece.
Numeralele compuse se formează astfel:
 De la unsprezece la nouăsprezece formate din
numeral+ prepoziţia spre + zece (treisprezece) Slide 22
 De la douăzeci la nouăzeci şi nouă formate din 1m
numeral + zeci + şi + numeral; (cincizeci și cinci)
 De la o sută în sus formate din numeral care
exprimă sute sau mii + numeral simplu sau compus
(patru sute patruzeci și patru, trei mii cinci sute
unsprezece).
Notă: Următoarele numerale cardinale se scriu şi se
pronunţă corect: paisprezece, şaisprezece, şaptesprezece,
optsprezece, şaizeci.
Atunci când numeralul este folosit singur, fără să
însoţească un substantiv, el are valoare substantivală. Ca
şi pronumele, numeralul cardinal este în această situaţie un
înlocuitor al substantivului.
Atunci când însoţeşte un substantiv cu care se acordă în Slide 23
gen, număr şi caz, numeralul cardinal are valoare 1
adjectivală. În această situaţie, numeralul cardinal are
funcţie sintactică de atribut adjectival. explicația

Maine vor veni trei invitaţi .


Atunci când este urmat de un substantiv precedat de
prepoziţia de, numeralul cardinal propriu-zis nu mai are
valoare adjectivală, ci valoare substantivală, iar
substantivul precedat de prepoziţie are funcţia sintactică de
atribut substantival prepoziţional.
A cumpărat douăzeci de creioane

Alcătuiți 2 enunțuri în care numeralul trei să aibă diferite


valori morfologice (substantivală/ adjectivală).
Trei participă la olimpiadă.
Trei copii lipsesc.
Fiind un substituit al substantivului, numeralul îndeplineşte Slide 24
funcţiile sintactice ale acestuia. exercițiul 2m
O4 scris
Doi se ceartă. (subiect) individual
Câştigatori sunt trei. (n. pred.)
Cărţile celor doi sunt noi. (atribut genit.)
Cărţile de la doi dintre ei sunt interesante. (atribut prepoz.)
Pe doi îi cunosc. (complement dir.)
Le ofer flori celor cinci. (compl. ind.)
S-a dus la trei dintre prietenii săi cu bicicleta. (compl. circ. Slide 25
loc) Analiza 2
S-a comportat ca doi dintre ei. (compl. circ. mod) sintactică
Fiecare notează data nașterii sale. Construiesc enunțuri cu
acest numeral cardinal (subiect, nume predicativ, atribut, explicația
complement).
Trei au primit nota zece la evaluare.
Ei sunt trei.
Trei din acei trandafiri s-au uscat.
Peste trei ani veți absolvi treapta gimnazială.

Numeralul ordinal exprimă ordinea prin numărare.


Este format:
 La masculin: din articolul posesiv al + numeralul Slide 26
cardinal + articolul hotărât le + particula a (al exercițiul 3m
O5 doilea, al cincilea, al nouălea) scris +1
 La feminin: din articolul posesiv a + numeralul individual
cardinal + articolul hotărât a (a doua, a cincea, a
noua)
 Numeralul întâi aşezat după substantiv are două
forme acceptate: clasa întâi/întâia
Ex. 7 p. 106 (manual) Formează numerale ordinale de la
numeralele cardinale: Slide 27
Doi - al doilea, a doua 1m
Patru –al patrulea, a patra etc.
Notă: Numeralele ordinale se pot scrie cu cifre romane:
V – 5 L – 50 C – 100 DC – 600
X – 10 LX – 60 CD – 400 CM – 900
XL – 40 XC- 90 D – 500 M – 1000
 În scrierea cu cifre romane, numărul este precedat
de articolul posesiv şi este urmat de articolul
hotărât, legat de acesta prin cratimă: al V-lea, al
XIX-lea, al XXX-lea.
Valori Exercițiul
 substantivală – ţine locul unui substantiv şi are oral 1m
aceleaşi funcţii ca şi acesta.
Al doilea a câştigat concursul.
 adjectivală – determină un substantiv cu care se
acordă în gen, număr şi caz. Are funcţie sintactică
de atribut adjectival.
Al doilea copil a câştigat concursul. Slide 28
Alcătuiți 2 enunțuri în care numeralul ordinal să aibă 1m
diferite valori morfologice (substantivală/ adjectivală).
1. Primul/prima
Primul a reușit să rezolve problema.
Prințesa urma să-i dea în schimb primul ei născut.
2. Al șaptelea/ a șaptea
A șaptea lipsește de câteva zile.
În a șaptea zi Creatorul se odihnise.
Fișă de lucru
Exercițiu: Precizează valoarea morfologică, respectiv Slide 29
cazul și funcția sintactică a numeralelor: 1m

a) Patru vor pleca în excursie.

b) Voi sunteți doi.

c) Pe al treilea participant l-au lăudat pe bună dreptate.

d) Le-am dăruit celor patru biletele la spectacol.

e) Fapta celor două este laudabilă.

f) A treia zână îi întâmpinară la castelul de diamant.


Slide 30
2 variante 1+1=
(individual
Numeralu Tipul Valoarea Cazul Funcția )
O5 l morfologică sintactică
patru cardinal subst. c. N. sub. Exercițiul
doi cardinal subst. c. N. n. pred. scris
al treilea ordinal adj. c. Ac. atr.
patru cardinal subst. c. D. compl.
două cardinal subst. c. G atr.
a treia ordinal adj. c. N. atr.

Notă: În enunţurile în care apar şi alte numerale, iar sensul Slide 31 2/3
enunţului include ideea de numărare, un şi o nu sunt
articole nehotărâte, ci numerale cardinale. Exercițiul
O3 Exemple: Eu am un stilou şi trei creioane. observarea
Ela are o carte şi două caiete. perechi
Un băiat cântă la vioară.
O fată se plimbă. fișe
Scrie valoarea morfologică a cuvintelor subliniate:
a) Pe stradă trece un copil.
b) Un coleg le explică celor patru fete.
c) Au adus o carte și două caiete.
d) Dau un ziar și trei reviste.
e) Pe stradă se plimbă o fată.
f) Andrei a vizitat- o pe bunica. Analiza
morfologi
Elevii vor primi câte o fişă de lucru ce vizează clasificarea că
numeralelor, definirea acestora, exemple.

După ce a împărţit elevii în 6 grupe, profesorul le dă cubul.


Câte un reprezentant al grupului alege o fișă colorată ,
aceea va constitui sarcina de lucru (afișată pe slide color).

După ce stabileşte activitatea fiecărei grupe, profesorul


împarte fişe de lucru pentru fiecare echipă.

După expirarea timpului de lucru, fiecare reprezentant de


echipă explică soluţiile exerciţiilor.

Echipa nr. 1 - DESCRIE


Descrie o zi de şcoală, folosind numeralele cardinale și
ordinale.

Echipa nr. 2 –COMPARĂ 1m


Slide 32
Compară cele trei răspunsuri şi încercuieşte numele
elevului care şi-a învăţat foarte bine lecţia.
RADU: Numeralul e partea de vorbire flexibilă care
exprimă un număr.
MIHAI: Numeralul e partea de vorbire flexibilă care 1m
exprimă un nume. Exercițiul
COSMIN: Numeralul e partea de vorbire flexibilă care observarea
exprimă un număr sau ordinea obiectelor.

Echipa nr. 3 –ASOCIAZĂ

Asociază cuvintele subliniate din propoziţiile din coloana


A, cu părţile de vorbire corespunzătoare din coloana B.

În curte se vede un cocoş. Verbul auxiliar ,,a


vrea”
O, în sfârșit ești acasă! Articol nehotărât
Am vazut-o în oraş. Pronume personal 1m
Astăzi am întâlnit o prietenă veche. Interjecție Slide 34
Reflecţia O fată scrie şi două citesc. Articol nehotărât
O să vii la mine în seara asta? Numeral cardinal 3m
Slide 35 +3
Echipa nr. 4 -ANALIZEAZĂ 6 grupe
Analizează morfologic numeralelele din enunţurile date. cubul
colorat
Seminţele de lotus pot încolţi şi după două secole.
Patru sunt la magazin. 6 fișe de
Carmen este a treia. lucru

Numeralul Felul Valoarea Cazul Funcția


sintactică
două card. adj. Ac. atr.
patru card. subst. N. sub. Slide 36
A treia ord. subst. N. nume pred.

Echipa nr. 5 – APLICĂ Slide 37


Aplică, în enunţuri numeralele.
- Numeral cardinal compus, caz nominativ;
- Numeral ordinal, gen masculin, caz acuzativ;
- Numeral cardinal simplu (uneia), gen feminin,
caz dativ.
Douăzeci și opt sunt prezenți.
Pe al treilea vinovat l-au prins cu mare greu.
I-au dăruit flori doar uneia dintre participante.
Echipa nr. 6 - ARGUMENTEAZĂ
Argumentează modul de formare a numeralelor următoare
şi grupează-le după felul lor: al treilea, a şasea, doisprezece, Slide 38
patruzeci şi nouă.

Tema pentru acasă:


 De studiat tema din manual (p. 105-107).
 De selectat din basmul studiat “Soldățelul de
plumb” de H. Chr. Andersen toate numeralele. Ce
valoare au ele în text? (substantivală/ adjectivală)

Slide 39

AUTOEVALUARE

Mi-a plăcut cel mai mult

Nu mi-a plăcut

Am descoperit Slide 40

Mai am o întrebare despre

Eu îmi dau nota……....... şi sunt


Slide 41
Extensia

1m
Evaluarea
elevilor

S-ar putea să vă placă și