Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ GLODEANU SĂRAT, JUDEȚUL BUZĂU


CLASA: a III-a
PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar ANTON ANCUȚA LILIANA
UNITATEA TEMATICĂ: ÎNMULȚIREA NUMERELOR NATURALE 0-100
DISCIPLINA: MATEMATICĂ
SUBIECTUL LECŢIEI: ÎNMULȚIREA CÂND UNUL DINTRE FACTORI ESTE O SUMĂ
TIPUL LECȚIEI: FIXARE ȘI SISTEMATIZARE A CUNOȘTINȚELOR
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ
DISCIPLINE INTEGRATE: MATEMATICĂ, LIMBA ROMÂNĂ, ȘAH

COMPETENȚE SPECIFICE :

2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 10 000 şi de împărţiri folosind tabla înmulțirii, respectiv tabla împărțirii;
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente
simple
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 10 000

SCOPUL LECȚIEI: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor legate de înmulțirea când un factor este o sumă.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

O1. Să rezolve oral exerciţii de înmulţire, folosind tabla înmulțirii învățată


O2. Să utilizeze corect terminologia matematică pe baza cunoștințelor asimilate
O3. Să efectueze cel puțin trei din cele cinci exerciţii de înmulțire a unui număr cu o sumă, aplicând algoritmul învățat
O4. Să explice modul de rezolvare a problemei verbalizând algoritmul învățat
STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicatia, exerciţiul, expunerea, munca independentă, problematizarea,
 Forme de organizare: frontală, individuală
 Mijloace didactice: tablă interactivă, videoproiector, calculator, platforma ChessKid.ro, manualul digital, fișe de lucru,
poezie-problemă, jamboard.

BIBLIOGRAFIE:

1. MEN- Programa pentru disciplina Matematica clasele a III-a si a IV-a, Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale
nr. 5003 /02.12.2014

SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE:

MOMENTELE Ob. DEMERSUL DIDACTIC STRATEGIA DIDACTICĂ


LECȚIEI op. Metode şi Mijloace Forme de Forme de
procedee didactice organizare evaluare

Moment Se pregătesc materialele didactice necesare pentru desfăşurarea Conversaţia Frontală


organizatoric lecţiei.
Elevii îşi pregatesc materialele necesare orei.
Reactualizarea Se adresează elevilor întrebări pentru a reztualiza conoștințele Conversţia Frontală Observare
cunoştinţelor O1 învățate anterior: euristică
- Cum se numesc numerele care se înmulțesc? Dar
rezultatul înmulțirii? Exercițiul
O2 - Ce obtinem când înmulțim un număr cu 2?
- Ce înseamnă triplul unui număr?
Se propune un set de exerciţii de calcul mintal:
5x7= 10 x 9= 4x6=
8x7= 9x 9 = 4x2=
Se verifică tabla înmulțirii cu ajutorul unui joc de asociere între Videoproiec-
exercițiu și rezultatul correct utilizând platforma wordwall. tor
laptop
Captarea Captarea atenţiei elevilor se va realiza printr-o poezie- Expunerea Tabla Frontală Observare
atenţiei O1 problemă: Conversația interactivă,
Explicația platforma
Pe tabla de șah pionii
O2 ChessKid.ro Aprecieri
Stau aliniați ca pomii Poezia despre verbale
Poți afla numărul lor șah
Și fără calculator
Cifra pară cea mai mare
Sunt pionii de-o culoare
Iar apoi încetișor
Tu dublezi numărul lor.
Se adresează elevilor întrebări referitoare la jocul de șah pentru a
verifica noțiuni matematice:
Cum putem scrie numărul de pioni, de o culoare, ca o sumă de
termeni egali?
Cum putem afla numărul total al pionilor folosind această
operație de termeni egali4 + 4 ‫ ׃‬și o operație de înmulțire?
Elevii fac cunoștință cu jocul de șah pe platforma ChessKid.ro și
răspund la întrebările adresate.

Anunţarea Se vor anunța titlul lecției și obiectivele formulate într-un mod Conversaţia Frontală Observare
temei si a accesibil elevilor: Înmultirea când unul dintre factori este o Explicația
obiectivelor sumă Exercițiul
Se explică elevilor că vor fi consolidate cunoștințele învățate ora
precedentă și vor rezolva exerciții și probleme.
Dirijarea Se scrie titlul pe tablă și pe caiete: Conversaţia Manualul Frontală Observare
învățării Înmultirea când unul dintre factori este o sumă digital
La început de repetă noțiunile teoretice, algoritmul de calcul
pentru înmulțirea când unul dintre factori este o sumă

1. Se lucrează la table interactivă exerciții simple de înmulțire a Exercițiul Fiță de lucru


O3 unui număr cu o sumă: postată în
jambaord
2x(5+3) = 10x(2+3)=
4x(6+1)= 7x(1+5)=
O4
3x(2+2)= 6x(3+4)=

Elevii ies pe rând la table interactivă și rezolvă exercițiile pe o


fișă postată în jambaord.
Aprecieri
2. Se propune elevilor să analizeze tabla de șah prezentată și să Conversația Jamboard Frontală verbale
rezolve următoarea problemă‫׃‬ Explicația Platforma
Problematiza- ChessKid.ro
Când se joacă o partidă de șah cu cineva, fiecare jucător are pe rea
tablă următoarele piese8 ‫ ׃‬pioni, 2 cai, 2 ture, 2 nebuni, un rege
și o regină.
Câte piese sunt pe tabla de șah?

Elevii observă piesele pe table de șah pe platforma ChessKid.ro


(rege, regină, nebuni, cai, ture și pioni)

Apoi se specifică faptul că problema se poate rezolva prin două


metode.

Elevii vor rezolva problema pe tabla interactivă, îndrumați de


către cadrul didactic, în două moduri.
Modul I
a). Câți pioni sunt pe tabla de șah?
2x8=16 (pioni)
b).Câți cai sunt pe tabla de șah?
2x2=4 (cai)
c) Câți nebuni sunt pe tabla de șah?
2x2 =4 (nebuni)
d) Câte ture sunt pe tabla de șah?
2x2 =4 (ture)
e) Câte regine sunt pe tabla de șah?
2x1 =2 (regine)
f) Câți regi sunt pe tabla de șah?
2x1 =2 (regi)
g) Câte piese sunt în total pe tabla de șah?
16+4+4+4+2+2=32 (piese)

R32 ‫ ׃‬piese de șah

Modul II
a).Câte piese are un jucător pe tabla de șah?
8+2+2+2+1+1 piese
b). Câte piese de joc sunt în total pe tabla de șah?
2x (8+2+2+2+1+1)=
2x16=32 piese

R32 ‫ ׃‬piese de șah

Asigurarea O3 Pentru obținerea performanței se cere elevilor sa rezolve în 10 Exercițiul Tabla Individuală Observare
feedback-ului minute o problemă pe care o vor primi pe o fișă de lucru. interactivă
și obţinerea O4 Fișe de
performanţei Activitate independentă Muncă activitate
Problemă: independentă independentă
Andrei a cumpărat 5 cutii cu creioane. În fiecare cutie sunt câte Aprecieri
2 creioane roșii, 3 creioane albastre, 4 creioane verzi și un verbale
creion negru.
Câte creioane a cumpărat Andrei?
Rezolvă problema în două moduri.
Autoevalu
După finalizarea sarcinii, se verifică frontal rezolvarea problemei are
în ambele moduri.

Încheierea Se fac aprecieri verbale colective/individuale asupra modului în Conversația Frontală Aprecieri
activităţii care s-a desfășurat activitatea. verbale

S-ar putea să vă placă și