Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 31.03.2022
CLASA: a VIII-a
PROFESOR: Ecaterina Cebotari
DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Istorie
SUBIECTUL LECŢIEI: Literatura şi muzica
TIPUL LECŢIEI: de consolidare a cunoştinţelor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să determine principalele curente literare din epoca modernă;
O2: Să distingă autorii şi operele lor;
O3: Să caracterizeze principalele realizări din domeniul muzicii de la sf. sec. al XIX-lea – înc. sec. al XX-lea;
O4: Să recunoască marii compozitori şi aportul lor adus umanităţii prin muzica lor
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: – Istoria– manual pentru clasa a VIII-a, fişele de muncă independentă, planşă, portretele
poieţilor şi compozitorilor.
METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, observarea dirijată, Clustering, explicaţia, problematizarea, expunerea, învăţarea prin
descoperire, povestirea
FORME DE ORGANIZARE: colectiv-dirijat cu sarcini frontale, individual-independent cu sarcini frontale, pe grupe independent cu
sarcini diferenţiate
Secvenţele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii si
procedee
didactice
Moment - pregătirea sălii - se comunica absenţii Conversaţia
organizatoric - verificarea materialului didactic - elevii se pregătesc pentru predarea noilor
- consemnarea absentelor cunoştinţe
 Se verifică tema de acasă şi se  Elevii prezintă tema pregătită
corectează greşelile efectuate
Evocarea  Le propun să analizeze moto-ul lecţiei: Elevii îşi expun ideile oral şi argumentează Expunerea
,, De n-am fi avut suflet, ni l-ar fi creat răspunsurile.
muzica” Emil Cioran ,,Soarele
 Să completeze ,,soarele ideilor”, ideilor”
principalele ramuri ale culturii din
epoca modernă.
1. Muzica Cultura
2. Literatura modern
a
3. Pictura
4. Sculptura
Realizarea sensului Profesorul anunţa tema noua “Literatura şi Elevii sunt atenţi la noua tema şi la Conversaţia
muzica” şi obiectivele lecţiei . argumentele necesitaţii studierii acesteia
Prezintă succint esenţialul temei Notează titlul lecţiei în caiete
Notează titlul lecţiei pe tabla

Profesorul prezintă succint elevilor esenţa Elevii sunt atenţi la prezentarea făcuta de
temei profesor Expunerea

Le propun să citească subiectul ,,Noi Elevii îndeplinesc sarcina primită


curente literare” şi să completeze Clustering
clustering-ul pe tablă ANEXA 1
Elevii trebuie sa identifice pe baza Tabelul
Completează tabelul ,,Personalităţi, opere, imaginilor ăi informaţiei din text marile ANEXA 2
curente literare” personalităţi şi completează tabelul cu
aceste informaţii
Fişe
Elevii fac cunoştinţă cu subiectul ,,Muzica- Elevii sunt atenţi la ceea ce citesc şi ANEXA 3
arta sufletului” şi le repartizez elevilor cîte răspund la întrebările puse de profesor
o fişă cu informaţii despre compozitori

Reflecţia Intr-un mic eseu, elevii sunt rugaţi sa Elevii realizează o comunicare despre ESEU
prezinte prin caracterizează principalele compozitorii şi scriitori din epoca
realizări din domeniul muzicii sau a modernă Elevii realizează mini-eseul
literaturii ce ia impresionat mai mult

Completează

1. Tema pentru Profesorul prezintă tema pentru acasă: Elevii îşi notează tema pe caiet si adresează Conversaţia
acasă elevii sunt rugaţi sa facă un studiu eventuale întrebări pentru a lamuri ceea ce
comparativ despre viata lor si viata au de realizat
părinţilor sau a bunicilor, înainte de epoca
globalizării
CURENTE LITERARE
ANEXA 1

REALISM

ROMANTISM
NATURALIS
M
CURENTE
LITERARE

PUBLICISTICĂ NATURALIS
M
Personalităţi, opere, curente literare
ANEXA 2

Ţara Personalităţi şi opere Curentul


literar
Moldova Mihai Eminescu, Luceafărul, Freamăt de codru, Revedere, La steaua, Romantism
Scrisoarea I; II; III; IV.
Cultura

S-ar putea să vă placă și