Sunteți pe pagina 1din 8

Ministerul Educației și Cercetării al Republiucii Moldova

Colegiul Pedagogic ,, Alexei Mateevici “ din Chișinău

Proiect didactic
La specialitatea Didactica artelor plastice în instituțiile preșcolare
Domeniul : Arte

A realizat: Izbaș Anastasia

Profesor: Cicanci Svetlana

Data: 16.11.2023
Instituția : IET Creșă Nr.25
Grupa : Mare ( 5-6 ani)
Tema Proiectului : ,,Flori de toamna,,
Tipul activității : de predare învățare și consolidare a cunoștințelor
Formă de realizare : activitate integrată
Domeniile de activitate:
❖ Limbaj și comunicare
❖ Științe și tehnologii
Dimensiuni :
❖ Educația pentru limbaj și comunicare
❖ Educația pentru mediu
Forma de organizare:frontala,individuala,pe grupuri mici
Obiective operaționale:
A) Cognitiv

1. Identificarea și numirea florilor specifice toamnei,cum ar fi crizantemele,dalii etc

2. Observarea și descrierea caracteristicilor florilor toamnei ,cum ar fi culorile lor vibrante și formele distinctive

3. Învățarea despre ciclul de viață al florilor toamnei,de la semințe până la înflorire


B) Psihomotorii:

1. Să coloreze și să decoreze imagini cu florile toamnei folosind creioane colorate sau vopsele

2. Să creeze colaje cu petalele și frunze uscate,folosind lipici și hârtie

C)Afective

Să experimenteze satisfacția și bucuria în fața frumuseții florilol colorate,în fața lucrărilor făcute individual

Strategii didactice:

Metode și procedee - conversația,explicația,observația,joc

Mijloace de învățământ:ghicitori,curiozități,imagini cu flori,fișe de lucru,acuarelă,plastilină

Elemente de joc: surpriză,mișcare,aplauze

Centre de interes :

Centrul artă:

- Prin metoda ștampilării vor face un peisaj cu flori

Centrul Științe:

- Formează prin încercuire mulțimi de elemente de același fel


Centrul Construcții :

- Puzzle din care copiii vor face imaginea completă și vor denumi floarea care au primit-o

Durata: 15-20 minute

Eveniment didactic Conținut științific Strategii didactice Evaluare


1. Moment organizatoric Crearea condițiilor necesare bunei
desfășurări a activității:
-aerisirea sălii de grupă
-aranjarea materialelor pe centre de
activitate
-așezarea scaunelor pentru
întâlnirea de dimineață

2.Captarea atenției Se realizează cu ajutorul unei Conversația Observarea


machete cu Zâna Toamnă care a
lăsat o scrisoare
comportamentului copiilor
Dragii mei prieteni
Vă anunț cu bucurie
Că azi veți face o călătorie
Nu veți călători cu avioane
Mașini,vapoare sau autocare
Azi veți călători cu mare zor
În lumea minunată de flori
Vă veți juca,vă veți distra,veți cânta
Dar sigur veți și învăța
Pornind de la mesajul dat de Zâna
Toamnă,mai apoi se va duce o
scurtă conversație:
- În ce anotimp ne aflăm?
- Care sunt lunile anotimpului
toamna?
- Care sunt semnele specifice
toamnei?
- Ce flori cunoașteți de
toamnă?
- Dar cum îngrijim florile
toamnei?

3.Realizarea cunoștințelor O voi realiza cu ajutorul jocului Ghici Conversația


ghicitoarea mea. Și printr-o scurtă
explicația
conversație despre flori.
Galbenă și roză este
Japonezul o-ndrăgeşte,
Românul cu drag o creşte,
Fiindcă iernii îi zâmbeşte.
(Crizantema)

Dragi copii,ce alte flori de toamnă


cunoașteți?
Dar,spuneți-mi vă rog,ce culori
poate fi tufănica,dar dalia?
Copii,haide-ți împreună să ne
reamintim care este structura unei
flori?
4.Anunțarea temei și a Activitatea noastră de astăzi se Conversația Explicația
numește Parfum și culoare în petale
obiectivelor de floare
Anunțarea temei o voi face cu
ajutorul unei poezii
Un secret mi-a spus bunica:
Crizantema, tufănica
Flori de toamnă se numesc,
Că atunci ele-nfloresc.
Dar vă spun acum eu vouă
Cred că mai cunosc vreo două,
De cu vara înfloresc
Dar și toamna se găsesc.
Dalia, cârciumareasa,
Sunt precum Toamna – crăiasa.
Au rochițe înfoiate
Și cu brumă dantelate.
Despre ce flori se vorbește in
poezie?
5.PREZENTAREA Voiu lectura Povestea crizantema Conversația Proba orală
alba și crizantema galbena
CONȚINUTULUI ȘI DIRIJAREA Explicația
Pe baza poveștii vor raspunde la
ÎNVĂȚĂRII întrebări
-De care floare sa îndrăgostit
bătrânul grădinar?
-De ce era tristă crizantema albă?
-Care floare a preferat mai mult
primarul satului?
6.Dirijarea învățării Se realizează cu ajutorul Jocul Apreciarea privind
metodei păiangenului: Conversația corectitudinea răspunsurilor
Explicația
Flori de toamnă Exercițiul
Crizantema Problematizarea
Tufanica
Cârciumăreasa
Dalia

1.Obținerea performanței O voi realiza cu ajutorul cântecului

Minunile lumii, minunile firii


Nu-s sapte, cum s-a spus de-atatea
ori
Adevaratele minuni ale omenirii
Cresc miliarde in gradinile iubirii
Si-s cele mai frumoase flori
Cele mai frumoase flori
Nu-s panselutele nici trandafirii
Cele mai frumoase flori
Apar pe lume in gradinile iubirii

8.Lucru pe centre Centrul artă: Explicația Evaluarea dirijarii propriilor


Prin metoda ștampilării vor face un
Demonstrația mișcări prin utilizarea
peisaj cu flori
Centrul Științe: Conversația adecvată a simțurilor
Formează prin încercuire mulțimi de
elemente de același fel
Centrul Construcții :
Puzzle din care copiii vor face
imaginea completă și vor denumi
floarea care au primit-o
9.Evaluarea activității Se fac aprecieri asupra efortului Conversația euristică Observarea
depus de copii în timpul activității.
Copiii primesc câte o floricică de la
comportamentului
macheta
Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și