Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 12.05.2016
GRUPA: MARE
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “CÂND,CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA PROIECTULUI: “ALBINE ȘI FLUTURI CUTREIERĂ PĂMÂNTUL”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”ALBINE ȘI FLUTURI CUTREIERĂ PĂMÂNTUL”
TEMA ZILEI: “SURPRIZELE ALBINUȚEI ZUM”
TIPUL ACTIVITĂŢII: PREDARE-ÎNVĂŢARE
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
I.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
Întâlnirea de dimineaţă „Albinuțe harnice,albinuțe darnice!”
Rutine: “Prietenii insectelor!”
Tranziţii: „Bat din palme!”

II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA I) – CENTRE DE INTERES:


Artă: “ Confectionare:Albinuțe zburătoare.”
Construcţii:”Stupul-”(Lego)
Joc de masă: Puzzle-“Insecte”

III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):


DLC: memorizare- “Albina”
DEC:pictură – “Albinuța veselă”

IV. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA II)


- Joc de mișcare : “Albinuța și florile”
SCOP:
- Dezvoltarea capacităţii de a memora şi reproduce voluntar şi logic poezia;
- Dezvoltarea creativităţii şi îndemânării în tehnica picturii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ALA I:
Artă :“Albinuțe zburătoare”
- să decupeze pe contur imaginea;
- să atașeze albina pe floare.
Construcţii: ”Stupul ”
- să asambleze piesele Lego pentru a realiza stupul ;
- să coopereze în grup pentru realizarea sarcinii.
Joc de masă: Puzzle“Insecte”
- să asambleze puzzle-ul reprezentând insecte.

ADE ( DLC+ DEC):


- să asculte cu atenţie poezia;
- să memoreze poezia logic, reproducând-o corect, clar şi expresiv, respectând pauzele impuse de punctuaţie, ritmul şi rimă;
- să răspundă la întrebări privind conținutul poeziei;
- să denumească materialele şi ustensilele puse la dispoziţie;
- să compună spaţiul plastic utilizând tehnica picturii;
- să adopte o poziţie corectă la masa de lucru conform indicaţiilor primite;
- să lucreze curat şi ordonat;
- să finalizeze lucrările.

ALA II: Joc de mișcare : “Albinuța și florile”


- să respecte regulile jocului și partenerii de joc.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei,
Mijloace de învăţământ : calendarul naturii,imagini cu insecte, culegere de texte literare, foarfecă, paie din plastic,foi de desen, planşa model a
educatoarei, panou, acuarele, şerveţele,recompense.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici.
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
DURATA: 1 zi
BIBLIOGRAFIE:
 “Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani)”, M.E.C.T., Bucureşti, 2008;
 Ana Motora Ionescu, “Cântece şi jocuri muzicale pentru preşcolari”, E.D.P., Bucureşti, 1980;
 Revista Învăţământul Preşcolar şi Primar nr.3-4/ 2012, Editura Arlequin, Bucureşti, 2012;
 Georgeta T., Magdalena A., “Sugestii metodice şi culegere de texte literare”, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2010.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ,în care copiii au posibilitatea de a-și împărtăși ideile.Copiii sunt așezați în
semicerc pentru a avea contact vizual cu toți membrii grupei.

Salutul se realizează prin tehnica comunicării rotative.Copiii se așează în semicerc.Salutul pornește de la educatoare și este continuat de toti
copiii grupei.Fiecare își salută colegul din partea dreaptă,adresându-i drept apelativ numele de albinuța…

” Bună dimineața,dragi copii!

În lumea insectelor începe o nouă zi

Gâze dragi interpretăm,

Cu toţii să ne prezentăm,

Bună dimineața,albinuță!”

Prezența se realizează prin desemnarea unui președinte pentru ziua respectivă,acesta va așeza (albinuțe cu numele copiilor ) pe panoul de
prezență,acțiunea sa fiind însoțită de mimarea zborului și de rostirea onomatopeelor bâzz,bâzz,fâll,fâll.

Calendarul naturii este completat în urma întrebărilor adresate de educatoare cu privire la stabilirea anotimpului,zilei săptămânii și a
fenomenelor care carecterizează ziua.

Împărtășirea cu ceilalți se va realiza printr-o scurtă discuție în care vom sublinia cat de importante sunt albinele în viața noastră și beneficiile
pe care le avem de la ele.

Noutatea zilei:Le voi atrage atenția copiilor să facă liniște,deoarece se aude în sala de grupă un”zgomot”,parcă ar fi un”zumzăit”.Mă voi
îndrepta către locul de unde se pare că se aude acest ”zumzăit” și voi găsi o albinuță din pluș și o găletuță cu multe surprize în ea și o scrisoare de la
”Regina albinelor”.Le voi citi copiilor scrisoarea de la Regina albinelor care auzise despre copii că sunt harnici ca albinele și furnicile și că știu să
lucreze ordonat,iar de aceea a trimis în vizită la ei pe Albina Zum,care le-a pregătit surprize ce vor fi descoperite pe parcurs si îşi va petrece toată ziua
la grădiniță.

TRANZIȚIA se realizează prin jocul cu text și cânt”Bat din palme!”Le precizez copiilor că Albinuța Zum le-a pregătit la centrele de activitate
diverse materiele pentru a se convinge de hărnicia lor.Astfel se trece la activitatea pe centre,unde vor fi prezentate materialele și sarcinile de lucru.
La- Artă:copiii trebuie să decupeze pe contur imaginea respectând indicațiile primite.

-Joc de masă:copiii trebuie să asambleze piesele de puzzle.

-Constructii:copiii trebuie să realizeze”stupul”folosind Lego.

Ziua continuă cu ADE-activitate integrată DLC și DEC ( Educarea limbajului(memorizare) și Activitate artistico-plastică(pictură),iar
ziua se va încheia cu ALA 2:Jocul de mișcare:”Albinuța și florile”.Copiii sunt asezati in cerc si stau pe scaunele,reprezentand florile(având petale
colorate pe cap,confectionate din hartie glasata si carton mai subtire).Un copil este albinuta.Acesta va fi legat la ochi și învârtit în cercul închis de
copii.În momentul în care s-a așezat în brțele unui copil el trebuie să recunoască numele copilului și să-l rosteasca cu voce tare.Recunoscut,copilul
care inițial a fost floare,va deveni albinută.Pe tot parcursul jocului,copiii vor cânta și vor bate din palme.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


EVENIMENT CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE MIJL. FORME
DIDACTIC ŞI DE ÎNV. DE ORG.
PROCEDEE
1. Moment Se creează condițiile necesare desfășurării eficiente a activității:
organizatoric - aranjarea mobilierului; Instructajul
- pregătirea materialului didactic;
- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă;
- așezarea lor pe scăunele în semicerc.
2. Captarea Se va realiza prin descoperirea Albinuței Zum,care îi salută și prin Conversaţia Frontal
atenţiei intermediul educatoarei le spune că a venit în vizită la grădiniță Răvaș Observarea
fiind trimisă de Regina albinelor care și-a dorit să afle cat de harnici comporta-
sunt copiii drept pentru care Albinuța Zum își va petrece toată ziua mentului
la grădiniță. copiilor
3. Anunțarea Frontal Observarea
temei și a „Haideţi să îi facem o surpriză Albinuței Zum şi să învăţăm o Conversaţia comporta-
obiectivelor poezie frumoasă, care se numeşte ”Albina”, apoi vom picta Explicaţia mentului
”Albinuța veselă”. copiilor
O voi realiza printr-o scurtă conversaţie despre insecte: Observarea
4.Reactualizarea - Ce insecte cunoașteți? Conversaţia Frontal comporta-
cunoştinţelor - Care insecte sunt dăunătoare?De ce? mentului
copiilor
Familiarizarea copiilor cu poezia
5. Prezentarea Se va expune conţinutul poezei pe înţelesul copiilor făcând Conversaţia
noului conţinut legătura cu planşele care reprezintă albinele ce culeg polen și Planşe Observarea
şi dirijarea nectar,apoi îl duc în stup să prepare mierea. Voi explica cuvintele Demonstraţia Frontal comporta-
învăţării „polen” (praful galben din flori), “nectar”(sucul,lichidul dulce din mentului
flori) și gușă(partea de sub bărbie). copiilor
Recitarea model a poeziei Explicaţia
Voi recita model poezia de două ori, clar şi expresiv, folosind
tonul, mimica, nuanţarea vocii, pauza adecvată.

Albina

1.Alergând din floare în floare


O albină lucrătoare
Adună pe piciorușe
Polen,iar nectarul-n gușă
2.Vine-n stup,în zbor de sus
Și descarcă ce-a adus:
Cu polen,puiuți hrănește
Și din nectar pregătește
3.Miere celor mici,firește! Exerciţiul
De aceea s-o iubim Pe grupuri
Și albina să ocrotim. mici

Învăţarea poeziei de către copii


Poezia va fi memorată pe unităţi logice în felul următor:
- se recită prima strofă şi se repetă cu câte doi copii de două- trei
ori,
- se recită prima cu a doua strofă şi se repetă cu alţi doi copii de
două- trei ori.
- în final se va recita poezia cu doi- trei copii.

Copiii se vor așeza la măsuțe unde au pregătite materialele pentru


6. Obţinerea activitatea plastică. Ei vor trebui să picteze cu ajutorul pensulei Conversaţia
performanţelor albina.
Se intuiesc materialele necesare realizării lucrării. Planşa Frontal
- Ce aveţi voi pe măsuţe? model Observarea
Se prezintă şi se analizează modelul educatoarei. comporta-
- Priviţi, ce am pictat pe această planşă? mentului
- Ce culoare am folosit? copiilor
Se va explica și demonstra modul de realizare a lucrării. Explicaţia Acuarele
- Iar acum copii, vă explic cum vom picta albina. Astăzi pictăm
folosindu-ne de pensule. Pentru a picta înmuiem pensula în apa,apoi Foi de Individual
în culoare şi aplicăm culoarea pe foaia de desen. Demonstraţia desen
Se efectuează exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii: Şerveţele
- mişcăm degeţelele;
- închidem şi deschidem pumnul; CD-player
- ne spălăm mânuţele; CD
- cântăm la pian.
Li se atrage atenția să lucreze curat şi ordonat în vederea finalizării
lucrării.
Executarea temei de către copii
Voi da semnalul de începere a lucrului. Copiii vor lucra pe un fond
muzical pentru a crea o ambianţă afectivă propice. Voi trece printre
mesele de lucru pentru a oferi ajutor individual, sau unele explicații Exerciţiul Panou
suplimentare. Lucrările
Lucrările vor fi expuse la panou şi se va face analiza lor cu ajutorul copiilor
copiilor. Turul galeriei
7. Asigurarea Se fixează titlul poeziei şi se vor pune întrebări: Conversaţia Aprecieri
feedback-ului - Cum se numeşte poezia învăţată astăzi? Frontal verbale
- Cum este albina?
- Cum trebuie să ne purtăm cu insectele?
8. Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale asupra modului în care au Conversaţia Frontal Aprecieri
activității participat la activitate cât şi a comportamentului. “Albinuta Zum”face verbale
şi ea aprecieri pozitive apoi le voi împărţi recompense.

S-ar putea să vă placă și