Sunteți pe pagina 1din 19

GRĂDINIŢA CU P.P NR.

15 VASLUI

,,ZARVA IN GRADINA”

GRUPA MIJLOCIE A „PITICII VOINICI”

Educatoare Costea Liliana

PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa nr.15 Vaslui
GRUPA MICĂ A ,, PITICII VOINICI”
EDUCATOARE: COSTEA LILIANA
TEMA ANUALA: “Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA SAPTAMANII: ,,In lumea insectelor”
TEMA ZILEI: ,,ZARVA IN GRADINA”
MESAJUL ZILEI: ,,Vrem sa zburam vioi, liberi prin zavoi!”
TIPUL ACTIVITATII: predare-invatare; consolidare de priceperi si deprinderi;
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrate
ADP+ALA+ADE (DLC+DOS)+ALA (AR)
MIJLOC DE REALIZARE: jocuri si activitati didactice alese/ memorizare/ confectionare/ joc distractiv
SCOPUL ACTIVITATII
 Receptarea unui text literar si intelegerea in mod intuitiv a caracteristicilor expresive si estetice ale acestuia;
 Consolidarea unor abilitati practice specific nivelului de dezvoltare motrica.

Obiective operationale:
 Sa memoreze logic poezia;
 Sa recite corect si cat mai expresiv respectand intonatia, ritmul si pauzele necesare;
 Sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvintele si expresiile noi: ,,deretic”, ,,vioi’’, ,,treaba pe saturate’’, ,,mireasma’’, ,,zburda’’;
 Sa realizeze fluturii si albinele respectand indicatiile primite;
 Sa empatizeze cu colegii in realizarea sarcinii primite.

I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


 Întâlnirea de dimineaţă: ,,Bună dimineaţa, fluturaşi!’’(salutul, prezenta, calendarul naturii, activitatea de grup, noutatea zilei)
 Rutine: ,,Sunt copil ordonat/ Si la masa fac curat!”!’’- deprinderea de a-si face ordine la locul de munca;
 Tranzitii – Euritmie :” Zburăm ca fluturaşii”;
- Cantec :“Albinuta mea ’’;
- Joc muzical cu text si cant: ,,Fluturasul meu’’.

II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE ( ALA)


Arta: “Coloreaza insecta preferata!”
Sarcini de lucru: denumeste insecta preferata si coloreaz-o;
Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul;
Mijloace si materiale didactice: fise, carioca,creioane colorate;
Joc de masa: “ Completează cu imaginea potrivită”(puzzle)
Sarcini de lucru:
 imbina piesele pentru a forma imaginea dorita;
 denumeaste imaginea obtinuta;
Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul.;
Mijloace si material didactice: piese puzzle.
Constructii: ‘’Stup pentru albine’’(lego)
Sarcini de lucru:
 asambleaza piesele Lego pentru a obtine stupul;
 manuieste corect piesele puse la dispozitie.
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.
Mijloace si material didactice: piese Lego, piese din plastic.
III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):
TEMA: “ ZARVA IN GRADINA” ( DLC+DOS)
MIJLOC DE REALIZARE:
1. Domeniul limba si comunicare: memorizare;
2. Domeniul om si societate: confectionare.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee: conversaţia, observatia, explicaţia, recitarea model, jocul de rol, demonstraţia, exerciţiul, munca independenta, turul galeriei
Mijloace didactice: palaria, macheta cu o gradina, o floare mare, planse sugestive, aripioare de albina si fluture, un ravas cu textul poeziei, cosulete,
diferite insecte, lipici , hartie colorata si decupata sub forma de aripi de future si albino, CD-player, panouri pentru expunerea lucrărilor, medalioane,
stimulente.

IV. ALA – ACTIVITATI LIBER ALESE/ RECREATIVE:


Joc distractiv: ,,Albinuta si florile’’
Joc linistitor: ,,Visul unei insecte’’
Metode si procedee: explicatia, demonstratia, jocul.
Mijloace didactice: aripi de albina, flori de diferite culori.

Forme de organizare a activităţii : frontal, individual, pe grupe

Strategii, metode si instrumente de avaluare :


 evaluativ-stimulative: aprecierea comportamentelor, încurajarea verbala;
 frontală, realizată pe parcursul activităţii;
 finală, prin analiza produselor activităţii.

RESURSE:
 umane: educatoarea si grupa de copii;
 temporale: o zi;
 bibliografice:
 „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,D.P.H..,Bucuresti. 2009 ;
 Metode interactive de grup –ghid metodic-metode si aplicatii practice pentru invatamantul prescolar, Editura ARVES 2008 ;
 Activitatea integrata din gradinita –ghid pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar, D.P.H. 2008.
 Sugestii metodice pentru învăţământul preşcolar, Târgu-Mureş 2015-2016

ÎNTÂLNIREA DE
DIMINEAȚĂ
Bună dimineaţa fluturaşi!
,,Albinuta si florile’’
,,Visul unei insecte’’

RUTINE:
Sunt copil ordonat/
Si la mese fac curat! AR
ADP
ADE
DLC+DOS
ZARVA IN GRDINA

IN LUMEA INSECTELOR

TRANZIȚII
Zburăm ca fluturaşii!
ALA
Albinuţa!
Constructii
Fluturasul meu
,,Stup de
albine’’

Arta
,,Coloreaza insecta
Joc de masă
preferata”
,,Completează cu
imaginea potrivită!’’
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Intalnirea de dimineata
Activitatea zilei va incepe cu salutul - ,,Buna dimineata, fluturasi!”; dand din mana in mana un fluturas, ne vom saluta. Salutul porneste de la
educatoare prin recitarea unei poezii salut: ,,Soarele de dupa deal
Isi arata fata
Hai, treziti-va copii
Buna dimineata!’’
Se foloseste ,,tehnica comunicarii rotative”.
Prezenta: ,,Dupa ce ne-am adunat/ Si frumos ne-am salutat,/Colegii ne-am intalnit,/ Cine oare n-a venit? (se verifica copiii absenti)
Atentia copiilor este apoi indreptata catre calendarul naturii:
- ,,In ce anotimp suntem?”
- ,,Cum este vremea astazi?”
- ,,In ce zi a saptamanii suntem?”
Impartasirea cu ceilalti/ activitatea de grup: joc ,,Visul de un minut” (copiii isi imagineaza intalnirea cu o insecta), pe fundal muzical.
Noutatea zilei: Voi atrage atenţia copiilor cu o scurtă povestioară despre un fluturaş si o albinuta pe care i-am intalnit dimineata, in drum spre gradinita.
Erau suparati deoarece nu stiau unde sunt prietenii lor. Mi-am dat seama ca este vorba despre albinele si fluturii pe care noi i-am observant in aceasta
saptamana si pe care ii tinem in acest borcan. Impreuna descoperim sub borcan o scrisoare. Aceasta contine un:

Mesaj de la fluturi si albine

Dupa ce copiii acasa au plecat, Dar in borcan, noi nu vrem sa mai stam,
Impreuna am hotarat sa ne adunam la sfat: Asa ca, dragi copii, din suflet va rugam:
Si-am zis asa: ,,-In prima zi cu grija ne-ati adunat, - Dati-ne drumul, sa ne eliberati,
Si sub o lupa, atenti, cu totii ne-ati observant. Ne este tare dor, de mame si de frati!
Astazi puteti sa fiti fluturi si albine si voi,
Puteti sa lucrati chiar cate doi,
Va rugam, fie-va mila de noi,
Vrem sa ne intoarcem in zavoi!”

Acestea fiind spuse, educatoarea le va sugera copiilor, ca albinele si fluturii care au stat captive in borcan, trebuie sa se intoarca in mediul lor natural. Ca
atare se va realiza eliberarea lor, numai dupa ce copiii vor realiza niste sarcini:sa lucreze la centre, sa inveti o poezie si sa confectioneze fluturi si albine,
prietenii acestora.
Tranzitie: ,,Unul dupa altul/ In rand ne asezam/ Unul dupa altul/ Spre centre noi plecam”.

Activitati liber alese


Vom trece pe la fiecare centru de activitate deschis, marcat cu cate o floare colorata diferit si voi explica copiilor ce au de lucru. Inainte de a incepe sa
lucreze, le propun un mic joc. Ei vor fi albinute si fluturasi care vor dormi. In acest timp, eu voi canta un cantec si voi aseza pe covor flori de diferite culori
(rosii, galbene, albastra), la fel ca si florile de la centre. Cand se vor trezi, sunt rugati sa aleaga fiecare de pe covor o floare , dupa care sa se grupeze dupa
culoare: ,,Florile gingase au rasarit
Albinele, fluturii, toti s-au trezit.
Sa isi aleaga cate o floare
Apoi sa se grupeze dupa culoare.”
La centre, copiii vor colora insecta preferata- arta, vor rezolva mai multe puzzle-uri – joc de masa si vor construi stupi pentru albine- constructii.
Dupa expirarea timpului de lucru, prin metoda ,,Deplasati-va, opriti-va, comunicati”, se evalueaza rezultatele activitatii independente si de grup, se realizeaza
expozitia si se ofera feedback pozitiv.
Tranzitie: se va iesi din grupa pe cantecul ,,Albinuta mea”
Activitati pe domenii experientiale
Copiii vor intra in sala de grupa intonand prima strofa din cantecul ,,Albinuta mea”. Pe macheta, langa o floare, vom gasi un ravas cu o poezie. Pentru a
elibera fluturasii, trebuie sa invatam poezia ,,In gradina”. La final, vor primi medalioane cu fluturi si albine.
Pentru a ne relaxa si a capata forte proaspete pentru realizarea urmatoarei activitati, vom canta ,,Fluturasul meu”, joc muzical.
Vom trece la mese pentru a realiza albinele si fluturii, prietenii din poezie. Copiii se vor grupa in functie de medalioanele de la gat.. Dupa terminarea
activitatii, toate lucrarile vor fi expuse in gradina ( pe machete), pentru a putea fi analizate (Turul galeriei).

Tranziţie
„ Zburăm ca fluturaşii
Sărim ca iepuraşii
Mergem ca piticii
Creştem ca voinicii.”

Activitati liber alese


 Joc distractiv: ,,Albinita si florile”
Un copil va primi aripioare de albina, iar ceilalti cate o floare. Albina va fi asezata in mijloc, iar florile vor forma un cerc in jurul ei. Toti copiii vor
canta si vor dansa in jurul albinei. Dupa terminarea versurilor , florile se vor aseza pe covor, iar albina se va deplasa cu ochii inchisi si va alege o floare careia
va trebui sa ii ghiceasca numele (copilului). Daca va ghici, vor schimba locul.
,,Albinuta a zburat sa culeaga miere,
Pe o floare s-a asezat si nectar ii cere
De ghicesti cum o chema, albinuta draga,
Cu tine o vei lua, albinuta draga.
Ai ghicit, ai ghicit, floarea cea aleasa,
Multumit, fericit, sa o duci acasa”
 Joc linistitor: ,,Visul unei insecte”
Fiecare copil isi alege in gand sa fie o insecta. La semnal, toate insectele dorm si viseaza ca au primit un vizitator, o alta insecta, o pasare sau o
floare, cu care discuta. La semnalul urmator se trezesc si cei numiti vor povesti ce au visat.
Fluturaşii si albinele le multumesc copiilor ca i-au eliberat şi drept răsplată vor primi câte o bomboană. Fac aprecieri cu privire la modul în care au
participat la activităţi .
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC
Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizare

0. 1. 2. 3. 4. 5.

1. Moment Pregatirea materialelor necesare pentru activitate. Evaluarea


organizatoric Asigurarea unui climat educational in concordanta cu deprinderilor
tema zilei. În cadrul „ Întâlnirii de dimineaţă”, se de disciplina.
realizează Salutul, Prezenţa şi se completează Calendarul
naturii.

2.Captarea Se realizeaza prin prezentarea unei scurte povestioare Surpriza Frontal Observarea
atenţiei despre intalnirea cu albina si fluturele care nu isi gaseau comportamentu
Explicaţia
prietenii. La centrul tematic, langa borcanul cu insecte, se lui si a
afla o scrisoare cu un mesaj de la fluturii si albinele Frontal interesului
inchisi. pentru
Scrisoare
activitate
,,Dupa ce copiii acasa au plecat,
Expunerea
Impreuna am hotarat sa ne adunam la sfat

Si-am zis asa: - In prima zi cu grija ne-ati adunat,

Si sub o lupa, atenti, cu totii ne-ati observat.

Dar in borcan, noi nu mai vrem sa stam!


Asa ca, dragi copii, din suflet va rugam:

-Dati-ne drumul, sa ne eliberati!

Ne este dor de mame si de frati.

Astazi puteti sa fiti fluturi si albine si voi

Puteti sa lucrati chiar cate doi,

Va rugam, fieti-va mila de noi,

Vrem sa ne intoarcem la noi in zavoi!”


3. Anunţarea Pentru a elibera fluturii si albinele, copiii trebuie sa Explicaţia Plic Stimularea
temei şi a lucreze la centre: sa coloreze insectele preferate, sa interesului
obiectivelor rezolve puzzle-uri, sa construiasca stupi pentru albine, sa pentru
activităţii invete o poezie si sa realizeze prietenii acestora, cu care Conversatia Frontal activitate
vor zbura apoi in gradina. Se anunta titlul poeziei ,,In
gradina”, scrisa de un autor necunoscut, precum si
obiectivele urmarite, intr-un limbaj accesibil varstei
prescolare. Copiii vor trebui să fie foarte atenţi pentru a o
învăţa şi a o recita cât mai frumos, expresiv şi cu
intonaţie.

4. Reactualizarea Copiii se îndreaptă către cele 3 centre deschise. După Explicatia Frontal Aprecierea
cunoştinţelor intuirea materialelor se formează grupele de lucru printr- modului de
Fişă de lucru
un joc. cooperare cu
ceilalţi copii
ARTĂ: „ Coloreza insecta preferata ”- colorare
pentru a
Conversatia Carioci, Pe grupe
JOC DE MASĂ: „ Insecte”- puzzle finaliza
creioane
Exercitiul lucrarea.
-îmbină piesele astfel încât să obţii o imagine colorate

CONSTRUCTII: ,,Stup pentru albine”- piese Lego Puzzle

-asambleaza piesele Lego pentru a obtine stupul; Piese lego si


-manuieste corect piesele puse la dispozitie. cuburi de
În timp ce copiii lucrează, educatoarea îi va îndruma şi lemn si plastic
urmări îndeaproape. Va da explicaţiile necesare, va pune
întrebări ajutătoare, acolo unde există dificultăţi, va
monitoriza activitatea la fiecare centru şi va interveni
dacă e cazul.
După terminarea activităţilor liber alese, educatoarea
va face aprecieri asupra întregii activităţi, a modului de Deplasaţi-vă,
participare a copiilor la activitate şi a comportamentului Opriţi-vă,
acestora. comunicaţi!

Se cere copiilor să facă aprecieri şi autoaprecieri


exprimând opinii referitoare la modul cum s-a lucrat,
cum au colaborat şi la rezultatele pe care le-au obţinut.
Aprecierea
modului de
TRANZIŢIE: ,, Albinuta mea”, cantec. coordonare a
mişcărilor cu
melodia.

5. Dirijarea Se reaminteste titlul poeziei ,,In gradina”, scrisa de un Frontal Observarea


invatarii autor necunoscut. comportamentu
Recitarea
lui.
a) Recitarea model a poeziei model

Se recită poezia, respectând intonaţia, accentul, pauzele, Demonstratia


tonul, nuanţarea vocii în funcţie de ceea ce transmit
versurile:
IN GRADINA
,,In gradina pe o floare,

O albina calatoare Intelegerea


Si un fluture vioi’ mesajului

Stau de vorba amandoi: transmis

Textul poeziei
-Primavara asta, frate,

Am traba pe saturate, Observatia

Srang nectarul, miere fac,

Si deretic stupul drag.

b) Familiarizarea cu textul poeziei

Se face printr-o scurtă expunere narativă. Pe parcursul


expunerii se vor arăta copiilor imagini ce corespund
textului poeziei si se vor explica cuvintele si expresiile
noi: ,,vioi”, ,,treaba pe saturate”, ,,deretic”,
,,mireasma”, ,,zburda”, pe baza unor imagini sugestive. Planse

Se va recita inca odata poezia.

c) Invatarea poeziei
Macheta

Poezia va fi memorată pe unităţi logice:


Recitarea
- se recită prima strofă - se repetă pe rând cu 2-3
model
copii individual;
- se repetă pe subgrupe; Frontal
- se repetă cu toată grupa,
- se recită prima cu a doua strofă model de către Planse Individual
educatoare apoi cu 2-3 copii individual, pe sub
Conversatia Pe grupe
grupe şi cu toată grupa;
- se recita prima, cu a doua si a treia model de catre
educatoare, apoi cu 2-3 copii, pe subgrupe si cu
Observatia
toata grupa.
Se va urmari ca toti copiii sa recite cu voce tare, Frontal
expresiv, sa pronunte clar cuvintele.
Explicaţia,
Copiii vor primi medalioane cu fluturi si albine. exerciţiul,
Pe grupe

TRANZIŢIE: ,, Fluturașul meu”- joc cu text şi cânt

Medalioane

6. Obtinerea Se propune un joc de rol. Frontal Stimularea


performantei interesului
Copiii vor recita poezia pe roluri: Palaria de
pentru
povestitor
*un copil va fi povestitor pentru prima strofa si va purta Explicaţia activitate
o palarie pe cap; Aripi de
Jocul de rol
albina si de
*un copil va fi albina si va recita a doua strofa
Recitarea pe fluture Individual Evaluarea
*un copil va fi fluture si va recita strofa a treia. roluri capacitatii de a
Floare mare
recita pe roluri
Albina si fluturele se vor aseza langa floarea cea mare.
Interes pentru
activitate
TRANZIŢIE: ,,Zburam ca fluturasii”-euritmie Pe grupe

„ Zburăm ca fluturaşii Frontal


Sărim ca iepuraşii
Mergem ca piticii
Creştem ca voinicii.”
Miscam degetelele

Batem tare palmele

Inainte ne-aplecam

Si pe spate ne lasam

Si batem picioarele.

Unu, doi, trei ne oprim,

La lucru pornim!”

7. Asigurarea Inainte de a se aseza la mese, copiii se vor grupa in Conversatia Modelul Frontal Aprecieri
retentiei si a functie de medalioanele din piept, cei care au in piept educatoarei verbale
transferului de albinute, vor confectiona albine iar cei care au fluturi, vor
cunostinte confectiona fluturi. Se explica etapele de lucru. Se da Observatia
semnalul de incepere a lucrului, iar in timp ce copiii Diferite
lucreaza, se ofera sprijin la nevoie. Lucrarile realizate vor elemente
fi asezate in gradina, pe macheta. Explicatia decupate: Grup
aripioare de
Alaturi de acestia, vor sta si fluturii si albinele eliberate
din borcan. fluturi si de
albine, tub de
Se oferă feed-back pozitiv. Exercitiul Aprecieri
hartie, lipici
verbale
Turul galeriei Individual

8. Încheierea Ziua se încheie cu două jocuri : Explicatia Flori decupate Frontal Interes pentru
activităţii activitatea
„ Albinuta si florile”, joc cu text si cant Exerciţiul Aripi de
propusă
„ Vvisul unei insecte”, joc linistitor. albina
Mişcarea Frontal şi
individual
Se revine la mesajul zilei pentru concluzii finale: se fac
Aprecieri,
aprecieri asupra tuturor rezultatelor activităţilor
feedback
independente şi de grup. Se reaminteste titlul poeziei
Bomboane pozitiv
invatate. Drept recompensă copiii vor primi bomboane.

S-ar putea să vă placă și