Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu Program Normal Cateasca


Educatoare: Ghita Denisa
Grupa: combinata( nivel I)
Tema anuală: Cum a fost, este si va fi aici pe pamant?
Tema sapatamanii\zilei: ,,In lumea insectelor”
Tipul activităţii: mixta
Forma de organizare: activitate integrata

Categorii de activităţi:
ADP:
Rutine: - Întâlnirea de dimineaţă:Rutine : -Intalnirea de dimineata:,,Sa ocrotim cu bunatate,in
viata,orice vietate!”
- Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii
- Ne pregătim pentru activităţi
- ,,Suntem buni si harnici ca o albinuta!”-deprinderea de a fi ordonat
Tranziţii:- ,,Culorile”-cântec, ..................
-,,Primavara”- cantec
-,,Albinita”-joc de mişcare
ADE: - Educarea limbajului (DLC): ,,Gandacelul”-de Elena Farago-memorizare
- Educatie artistico- plastica(DEC): ,,Fluturasi,gandacei,albinute”- pictura cu betisoare cu
vata (se realizeazǎ la sectorul Arta la ALA1)
ALA I
Joc de masa: ,,Reconstituie imaginea”-puzzle
Construcţii:,,Flori si stupi pentru albine”-piese LEGO
Ştiinţă: ,,Gaseste intrusii”- fisa de munca independenta
ALA II
”Albinitele si florile”- joc distractiv
„Nu strivi gandacelul!”- joc de miscare
,,Zboara, zboara!”-joc de atentie

SCOP: DLC – consolidarea deprinderii de a reda expresiv versurile textului supus memorarii si de
a extrage mesajul poeziei;
DEC- formarea deprinderii de a picta folosind betisoarele cu vata;
ALA- consolidarea deprinderii de a imbina piesele unui puzzle, de a recunoaste,denumi si
selecta in functie de anumite criterii insectele si de a utiliza materialele puse la dispozitie pentru a
construi diferite forme;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADE – DLC: Educarea limbajului
O1: sa redea constient si expresiv versurile poeziei,, Gandacelul”;
O1: sa extraga mesajul educativ al textului poeziei;
O3: sa exprime cu propriile cuvinte parerea cu privire la unele comportamente negative ale copiilor
fata de vietuitoare;

DEC – Educatie artistico- plastica:


O1: să picteze insecte cu ajutorul unor betisoare cu vata;
O2: să aleaga lucrarea preferata, respectand criteriile mentionate de educatoare;
O3:sa lucreze curat si ordonat;

ALA I
Construcţii:
O1: să manuiasca si sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie;
O2: să construiasca individual sau colectiv, folosind operatiile de alaturare si imbinare;
Joc de masa:
O1: sǎ reconstituie din bucati intregul;
O2: sǎ imbine piesele de puzzle obtinand imaginea intreaga;
Stiinta:
O1: sa sorteze insectele dupa anumite criterii;
O2: sa coloreze insectele care zboara;
ALA II
O1: sa respecte regulile jocurilor;
O2: sa parcurga traseul printre obstacole fara a strivi gandacelul;
O3: sa se deplaseze cu rapiditate pentru a ocupa floricica;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul, demonstratia, problematizarea,
lucrul individual, metoda ciorchinelui.

Mijloace de învăţământ: imagini cu insecte, puzzle, imagini cu stupi, betisoare, piese LEGO, fise de
munca independenta, polistiren, figurine, pahare, recompense, cosulete cu flori, flori din carton
colorat .

Material bibliografic:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Didactica Publishing House, 2009
 Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela, Ghid metodic: Metode
interactive de grup, Editura Arves, Craiova, 2002
 Revista învăţământului preşcolar nr. 3-4/2010
 Bojneag, Maria, Educaţie plastică – ghid metodic pentru învăţământul preşcolar , Editura
Tehno Art, 2007
 www.didactic.ro
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Întâlnirea de dimineaţă debutează cu Salutul între copii care se va realiza cu ajutorul


figurinelor,,Fete vesele, fete triste”. Fiecare copil va alege din jetoanele de pe covor o fata vesela
sau una trista in functie de stare de spirit din aceasta zi. Prezenta se va realiza prin asezarea pe o
floare a fluturasilo cu numele copiilor prezenti si indepartarea celor ale copiilor absenti.Apoi copiii
vor completa ajutati de doamna educatoare, Calendarul Naturii, oferind raspunsuri la intrebarile:,,
In ce anotimp suntem?” ,,Cum e vremea astazi?”
Noutatea zilei o constituie aducerea jucariei Omidee, (o omida colorata) care a venit la
prescolarii grupei mijlocii sa se convinga ca acestia cunosc multe lucruri despre insecte si le- a adus
imagini ale lor pe care, cu ajutorul metodei ciorchinelui, copiii le vor plasa pe un panou alaturat. In
acest moment debuteaza activitatea de Educare a limbajului.In cadrul acesteia copiii vor invata
poezia,,Gandacelul” de Elena Farago si vor extrage mesajul educativ al acesteia ( sa nu raneasca
nicio vietate lipsita de putere si sa o ocroteasca) .
Momentul de tranzitie se va realiza prin intermediul unui cantec: ,,Culorile” si printr- un
joc de miscare: ,,Albinita”. Toti copiii vor deveni albinite si fluturasi si vor,,zbura” catre sectoarele
de activitate.Dupa ce vor intui materialele puse la dispozitie in fiecare centru, educatoarea va va
prezenta pe scurt sarcinile de lucru. Fiecare copil va alege , in functie de preferinta, unde doreste
sa lucreze. La sectorul Stiinta vor colora insectele care zboara si le vor taia cu o linie pe fisa pe
cele care nu zboara. La Constructii vor folosi piesele LEGO pentru a construi flori si stupi pentru
albinitele harnice. La Joc de masa vor avea de imbinat piesele unui puzzle pentru a reda imaginea
unor insecte cunoscute de ei. Activitatea de Educatie plastica se va desfasura la Arta unde, cu
ajutorul betisoarelor cu vata, copiii vor picta fluturasi, gandacei si albinute.
La final se va realiza analiza produselor activitatii din fiecare sector; copiii vor fi
felicitati si vor primi recompense dulci.
Prescolarii se vor destinde apoi prin intermediul unui joc de miscare:,, Nu strivi
gandacelul!”, a unui joc distractiv:,, Albinitele si florile” iar la final vor desfasura un joc de
atentie: ,, Zboara,zboara!”.
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimen- Strategii didactice Evaluare


te Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace de (instrumente şi
didactice procedee învăţământ indicatori)
Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru
organizato desfăşurarea optimă a activităţii:
-ric - se va aerisi sala de grupă; Observarea
- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite în Conversaţia Calendarul comportamentu
fiecare sector. Jocul naturii; lui
Întâlnirea de dimineaţă:„Sa ocrotim cu Catalog iniţial-interesul
bunatate, in viata,orice vietate” Figurine răspunsurile
 Salutul: ,,Bună dimineaţa,gaze mici!”,,Fete vesele si copiilor
vesele, fete triste” triste
 Prezenta: „Cine nu este prezent astazi?”-
completarea florii cu fluturasi
 Calendarul Naturii: ”In ce anotimp
suntem?" ,,Cum e vremea?”.
 Tranzitie: cantece:,,Culorile” ,,Primavara”
si,, Albinita”- joc de miscare.
Captarea Se realizeaza prin prezentarea lui Omidee si Exercitiul Omidee- Observarea
şi prin metoda ciorchinelui- asezarea jetoanelor Metoda jucarie comportamentu
orientarea cu insecte pe panou. ciorchinelui Jetoane cu lui nonverbal
atenţiei insecte Răspunsurile
copiilor Explicaţia Panou copiilor

Anunţarea Se prezintă copiilor tema zilei : ,,Vom face o Explicaţia


temei şi calatorie in lumea insectelor”, vom invata o Conversaţia
obiective- poezie emotionanata si vom folosi o tehnica
lor noua pentru a picta fluturasi, albinute si
gandacei.
Prezenta- Educarea limbajului
rea Educatoarea le recita copiilor Frontală
optimă a poezia,,Gandacelul” de Elena Farago.Li se Explicaţia
conţinutu- explica prescolarilor semnificatia cuvintelor noi Individuală
lui si apoi se trece la memorarea propriu- zisa a Conversaţia
continutului poeziei.Impreuna cu doamna
ADE educatoare copiii extrag mesajul educativ al Exercitiul
(DLC) acesteia.Ei isi exprima parerile cu privire la
comportamentul gresit al copilului din poezie si Problemati-
spun cum ar fi trebuit sa procedeze acesta zarea
pentru a proteja vietatile.
Tranziţie: Se realizează prin intermediul
cîntecului ,,Primavara” Demonstra-
tia Colaborarea
ADE(DEC) Educatie artistico- plastica: se va desfăşura Exercitiul dintre copii
integrat la sectorul Arta. Prescolarii vor folosi pentru
ca tehnica pictura cu betisoare de vata si vor realizarea
picta astfel fluturasi, albinute si gandacei. - betisoare lucrărilor
de vata,
ALA I Ştiinţă:La acest centru copiii vor avea de Lucrul acuarele,pah Probă practică
rezolvat o fisa de munca independenta in care individual şi are cu apa
sa coloreze insectele care zboara iar pe cele în echipă - piese
care nu au aripi sa le taie cu o linie fara a le LEGO
colora. - puzzle
Construcţii: În acest centru preşcolarii vor
avea ca sarcină să construiască prin alaturare
si imbinare flori si stupi pentru albine din piese
LEGO. Exerciţiul Observarea
Joc de masa:In acest sector copiii au la comportamente
dispozitie piesele unui puzzle pe care sa le lor copiilor
asambleze pentru a obtine imaginile unor Individuală
insecte cunoscute.. Probă practică
Se execută exerciţii pentru încălzirea
Obţinerea muşchilor mâinilor, apoi copiii sunt invitaţi să-şi Lucrul Observarea
performan aleagă un centru de interes care le-a stârnit individual şi comportamentu
ţei curiozitatea, după care se pot orienta spre în echipă lui copiilor
ADE(DEC) orice alt centru, având posibilitatea să treaca
ALA I prin toate sectoarele deschise.Copiii lucrează, Aprecieri
respectând sarcinile cerute. Educatoarea va verbale
supraveghea activitatea în centre şi îi va ajuta
pe copii acolo unde este cazul.
Evaluarea Se realizează prin analiza lucrărilor realizate. Aprecieri
performan Se vor face aprecieri şi autoaprecieri care vor Explicaţia Produsele verbale
ţei viza respectarea sarcinilor de lucru, finalizarea activităţii Aprecieri
ADE(DEC) lucrărilor şi gradul de implicare în activitate. Conversaţia pozitive ale
ALA I Pentru că au reuşit să-şi îndeplinească cu răspunsurilor;
succes sarcinile, fiecare copil va primi o Analiza Interpretarea
recompensa dulce. produselor lucrărilor;
activitatii Aprecierea
modului de
lucru, a
respectarii
cerintelor, a
calităţii
estetice şi
acurateţea
lucrărilor
copiilor;
Aprecierea
creativităţii
ALA II Se anunță jocurile pe care le vor desfășura ; se Observarea
Prezenta- prezintă regulile fiecărui joc şi sarcinile Explicaţia Flori din comportamentu
rea aferente. carton lui copiilor
optimă a Joc distractiv ,,Albinitele si florile”:-Unii colorat
conţinutu- dintre copii sunt albinite iar ceilalti Conversaţia Întrebările şi
lui şi floricele.Numarul albinitelor trebuie sa fie mai răspunsurile
dirijarea mic decat cel al florilor.Cand educatoarea copiilor
procesului rosteste cuvintele,,-Albinitele zboara!” copiii Jocul Cosulete cu
de imita zborul acestor insecte.La semnalul,,- flori
consolida- Albinita,gaseste floricica ta!”copiii vor alege Obstacole
re foarte repede cate un coleg care reprezinta o
floare, astfel incat sa nu ramana fara floricica.
Joc de miscare: ,,Nu strivi gandacelul!”:-Copiii
sunt impartiti in doua echipe. Vor parcurge un
traseu avand in mana doua cosulete cu
flori.Trebuie sa ajunga in cealalta parte a salii
de grupa ocolind obstacolele ce reprezinta
gandaceii rataciti. Castiga echipa care termina
mai repede cursa.
Joc de atentie: ,,Zboara,zboara!”-Copiii sunt
asezati in semicerc. Educatoarea rosteste un
cuvant ce poate denumi o insecta sau o pasare,
un animal, un obiect. Daca acesta zboara, copiii
recunosc si bat din palme,ridicandu- se in
picioare.
Elemente de joc sunt: mișcarea, semnalul
sonor, intrecerea,cooperarea, echipa,traseul cu
obstacole.
Jocurile de proba se realizeaza după
explicarea regulilor si sarcinilor jocurilor.
În desfăşurarea jocurilor de către copii, se
Obţinerea pune accent permanent pe respectarea regulilor
performan de joc si indeplinirea sarcinilor jocurilor.
ţei Educatoarea îi antrenează pe copii în
(ALA II) desfăşurarea jocurilor, urmărind implicarea
acestora.
Evaluarea Se fac aprecieri asupra gradului de participare,
performan asupra respectării regulilor de joc si asupra
ţei comportamentului individual şi colectiv al
(ALA II) copiilor.
Încheie- Preşcolarii primesc aprecierea educatoarei şi Frontal Aprecieri
rea sunt răsplătiţi cu….surprize . verbale
activităţii

S-ar putea să vă placă și