Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: Gradinița cu Program Prelungit Nr.1

NUME: Ungureanu Elena-Cristina

DATĂ: 23.10.2019

NIVELUL/GRUPA: 3-5 ani, I, Grupa mijlocie.

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum, când și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: ,,Toamnă harnică”

SUBTEMA PROIECTULUI: Tablou de toamnă

TEMA SĂPTĂMÂNII: Anotimpul toamna.

TEMA ACTIVITĂŢII: ,,BALADA UNUI GREIER MIC”

MIJLOC DE REALIZARE : Memorizare

DOMENIUL EXPERENȚIAL : DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;


Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute.

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui (comunicare receptivă);
1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă) ;
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
3.4. Asimilează unele elemente ale scrisului și folosește diferite modalități de comunicare
grafică și orală pentru transmiterea unui mesaj .

OBIECTIVE:
O1- Să asculte cu atenție textul poeziei;
O2- Să-și îmbogățească vocabularul cu unele cuvinte și expresii din textul
poeziei: ,,baladă” , ,,toamnă gri” , ,,grăunță” , ,,umple lumea toată” , ,,glas sfârșit” ;
O3- Să recite corect, logic, expresiv fragmentul propus, respectând intonația, accentul, pauza,
ritmul ;
O4- Să răspundă corect la întrebări legate de conținutul poeziei .

SCOPUL ACTIVITĂŢII: * Exersarea fucțiilor memoriei și educarea calităților ei, prin


memorarea unei poezii .

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul, demonstrația , explicația.

MIJLOACE DIDACTICE: planșe cu imagini din poezie, textul poeziei, CD player.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.

DURATA ACTIVITĂTII: 20-25 minute.

NUMĂR PREȘCOLARI: 25.

LOC DE DESFĂȘURARE: sala de clasă.


BIBLIOGRAFIE:

- Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează


curriculumul pentru educație timpurie 2019;
- Curriculum pentru educația timpurie 2019;
- www.google. imagini.ro.

DEMERS DIDACTIC
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE

Etapele Conținutul învățării Strategii didactice


activității
Metode și Mijloac Forme de Evaluare
procedee e de organizare
învățăm
ânt
1.Moment Voi așeza Mobilie Observarea
organizatoric mobilierul și voi -rul sistematică a
pregăti cele grupei comportamentului
necesare pentru copiilor.
buna desfășurare a
activitații:
-aranjarea
scăunelelor și a
măsuțelor;
-aerisirea sălii de
grupă;
-intrarea ordonată
în sala de grupă,
salutul.
2.Captarea Captarea atentiei se Conversația Frontal Observarea
atenției va realiza cu sistematică a
ajutorul unui comportamentului
personaj surpriză copiilor.
numit ZÂNA
TOAMNĂ, care
aduce o scrisoare
de la Furnicuță. Ea
este foarte tristă
deoarece Greierașul
s-a supărat pe ea și
nu îl mai găsește.
ZÂNA TOAMNĂ
îi anunță că în
scrisoare vor găsi
indicații de la
Furnicuță pentru a
rezolva mai multe
sarcini. Dacă vom
reuși să trecem de
aceste probe, noi îl
vom găsi pe
Greieraș. Numai
prin cooperare,
colaborare și
prietenie, noi o vom
ajuta pe ZÂNĂ și
pe Furnicuță să-l
găsească pe
Greieraș.
În continuare, se va
citi mesajul
zilei: ,,Furnicuța
toată vara, De cu
zori și până seara/
A carat și-a tot
carat/ Ca să aibă de
iernat/ Greierașul
așa se spune/ A
cântat mereu pe
strune/ Iar când
gerul a venit/
Niciun bob n-a mai
găsit.”
Apoi se prezintă
cântecul ,,Furnicuța
”.
3.Anunțarea Despre ce e vorba Explicația Frontal Observarea
temei și a în acest cântec? sistematică a
obiectivelor ( despre greieraș și comportamentului
furnicuță ) copiilor
-Astăzi vom învăța
o poezie despre
Greieraș și
Furnicuță.
Poezia se
numește ,,Balada
unui greier mic” de
George
Topârceanu.
4.Reactualizarea Se va purta cu -conversația; Frontal -Observarea
cunoștințelor grupa de copii o -brainstorming sistematică a
discuție despre comportamentului
anotimpul toamna copiilor;
și schimbările -Aprecieri verbale
însușite acestuia.
.În ce anotimp
suntem?
-Suntem în
anotimpul toamna.
.Cum este
vremea în acest
anotimp?
-Afară este mai
frig și plouă mai
des.
.Ce se întâmplă
cu pomii în acest
anotimp?
-Frunzele
copacilor își
schimbă culoarea și
cad.
5.Dirijarea Se va recita Explicarea Individual -Observarea
învățării fragmentul și se vor sistematică a
explica cuvintele Demonstrația comportamentului
noi: copiilor;
. ,,zgribulite” – -aprecieri verbale.
care stă ghemuit,
tremurând de frig;
. ,,humă” – argilă,
lut;
. ,,tuș” – cerneală
specială ( mai ales
neagră ) ;
. ,,brumă” –
cristale de gheață ,
care se formează
noaptea.
Balada unui
greier mic
De George
Topârceanu
Peste dealuri
zgribulite,
Peste țarini
zdrențuite,
A venit așa,
deodată,
Toamna cea
întunecată.
Doar pe coastă, la
urcuș,
Din căsuța lui de
humă
A ieșit un greieruș,
Negru, mic, muiat în
tuș
Și pe-aripi pudrat cu
brumă:
– Cri-cri-cri,
Toamnă gri,
Nu credeam c-o să
mai vii
Înainte de Crăciun,
Că puteam și eu s-
adun
O grăunță cât de
mică,
Ca să nu cer
împrumut
La vecina mea
furnică,
Fiindcă nu-mi dă
niciodată,
Și-apoi umple lumea
toată
Că m-am dus și i-
am cerut...
Cri-cri-cri,
Toamnă gri,
Tare-s mic și
necăjit!
Se va recita poezia
model și se va
explica conținutul ei.
Poezia va fi
memorată pe unități
logice.
Se va recita prima
strofă ca model, se
va repeat colectiv
( 2-3 ori ) apoi
individual ( 2-3 ori ).
Se trece la a doua
strofă care va fi
repetată împreuna
cu prima. Se vor
repeta amândoua
colectiv și individual.
Se trece la a treia
strofă care va fi
repetată împreună
cu primele două. Se
vor repeta cele trei
strofe colectiv și
individual.
Se trece la a patra
strofă care va fi
repetată împreună
cu primele trei. Se
vor repeta cele 4
strofe colectiv și
individual.
6.Evaluarea Se va recita poezia Conversația - Analiza
activității cu ajutorul lucrarilor
planșelor. realizate;
Se vor adresa - Capacitatea de
întrebări cu privire autoevaluare.
la conținutul
poeziei.
.Cum se numește
poezia?
-Poezia se numește
,, Balada unui
greier mic” .
.Cine a
scris ,,Balada unui
greier mic”?
-Poezia a fost
scrisă de George
Topârceanu.
.Care sunt
personajele din
poezie?
-Personajele din
poezie sunt
greierașul și
furnicuța.
-Se vor face
aprecieri generale și
individuale despre
atingerea
obiectivelor.
7.Încheierea -Se vor face Conversația Recom -frontal Aperecieri
activității aprecieri generale pensă: -individual verbale
asupra desfășurării stickere
activității. cu fețe
- Educatoarea le va zâmbito
oferii recompense are.
copiilor.

S-ar putea să vă placă și