Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.01.2020
Clasa a II a
Propunator: Cepoiu-Voinea Cătălina
Aria curriculară:Consiliere și orientare
Disciplina:Dezvoltare personală
Discipline integrate:
Comunicare în limba română
Matematică şi explorarea mediului
Arte vizuale și abilități practice
Unitatea tematică: Iarna( Emoțiile noastre)
Subiectul:Tristețea
Tipul lecţiei: fixarea si sistematizarea cunostintelor
Forma de realizare: activitate integrată
Scopul lecției:dezvoltarea capacității de recunoaștere a emoțiilor de bază
Competenţe specifice:
Dezvoltare personală
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal;
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă;
5.1. Sortarea şi clasificarea unor date din mediul apropiat pe baza a două criterii
Competenţe specifice integrate:
Comunicare în limba română
1.4. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;
2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes şi încredere în sine;
Muzică şi mişcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;
3.2. Executarea unui dans cu mişcare repetată, pe un cântec simplu sau pe audiţie;
Arte vizuale și abilități practice
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală,
muzicală, verbală, kinestezică.
Obiective operaţionale :
să identifice emoţii de bază (bucurie, tristețe,), prin asociere cu elemente de limbaj nonverbal și paraverbal;
să descopere şi să retrăiască o atitudine pozitivă
să descrie situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională;
să exprime trăiri personale prin intermediul elementelor de limbaj plastic (formă, culoare);
să exprime dorințe/temeri personale. Obiectivul se consideră realizat dacă toți elevii vor enumera cel puțin o
dorință/bucurie personală.
Resurse:
I Metodologice
Strategia didactică:
a)metode și procedee:observaţia, conversaţia, exercițiul,,explicatia, explozia stelară
b)mijloace didactice:fișă de lucru, caiet, manual, steluțe, scrisoarea de la zână
c) Moduri de organizare:individual, frontal,pe grupe;
Resurse umane: 14 elevi
Temporale- 45 minute
Bibliografie:
-Programa școlară pentru disciplinele Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a),
--www.didactic.ro
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

MOMENTELE COMPETENȚE ACTIVITATEA DE STRATEGII DIDACTICE EVALUAREA


LECȚIEI SPECIFICE ÎNVĂȚARE METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE
MOMENTUL Asigurarea unui climat Conversația Frontal Observarea
ORGANIZATORIC educaţional favorabil individual sistematică
desfăşurării activităţii.
Îndrumarea elevilor în
activitatea de pregătire
a materialelor şi
instrumentelor de
lucru.
Încălzirea
muşchilor de la mană
prin joc: sparge nucile,
aruncăcojile, învârte
morişca,ploaia,cântatul
la pian.
CAPTAREA Lecţia debutează cu Scrisoarea de Frontal oservarea
ATENȚIEI întâlnirea de la zâna iarna individual comportamentului
dimineaţă. elevilor
Conversația
Salutul: Bună ziua ,
fulgişori de nea!
Se interpretează
cântecul „ Fulgi de
nea”.
Noutatea zilei: se
precizează faptul că
este o zi deosebită ,
pentru că avem Lectura
oaspeţi. Se prezintă scrisorii
invitaţii.
Prezenţa: se verică
colectivul clasei.
2.2 Completadrea
calendarului naturii: se
cere precizarea datei
şi a anotimpului în
care suntem.
Elevii vor fi întrebați
care este ora în
momentul începerii
activității. Se va
corecta exprimarea în
cazul în care aceasta
va fi greșită
argumentându-se
folosirea cuv
doisprezece și
douăsprezece( pentru
ca ora este fetiță vom
folosi ora
douăsprezece )

Captarea atenției se va
face prin citea unei
scrisori de la Zâna
Iarna care ne-a adus
pentru ziua de azi mai
multe personaje pentru
a ne asista și ajuta să
ne ducem la
indeplinirea
obiectivelor.
(Anexa - scrisoarea )
ANUNȚAREA Voi anunța tema de Conversația Tabla Frontal
TEMEI azi și voi scrie titlul pe Caiete individual
tabla-TRISTEȚEA Instrumrntr de
scris
DIRIJAREA 2.2 Pe baza textului de la Flipchart Frontal
ÎNVĂȚĂRII pagina 8 vom afla Observarea
împreună ce este
5.1 tristețea. Elevii vor
avea ca primă sarcină
să citească în gând Individual
textuletul , apoi textul
DORA ȘI NORA va
fi citit model de un
elev dupa care se încep Conversația Caiet
2.1 discuțiile pe baza lui.
1. Ce emoție o
stăpânea pe
Dora?
2. Ce a cauzat
starea de tristețe Tabla
a Dorei?
3. Cum au
reacționat
prietenele ei?
Aceste întrebări vor fi Instrumente de
scrie pe flipchart , scriere
elevii vor trece pe rând
la tablă pentru a da
răspunsul
corespunzător.
Vom nota în caiete
câteva informații
despre tristețe Cantecelul
 Tristețea este o
5.1 emoție negativă,
care poate fi
provocata de o
pierdere, o
dezamăgire
 Tristetea ne
poate determina
să fim retrași
 Când suntem
triști este bine să
recunoaștem
acestă stare și să
căutăm persoane Aprecieri verbale
care să ne ajute
să trecem peste
acestă stare.
Când suntem triști eu
vă propun să cântăm
pentru a ne înveseli.
Vom interpreta
cântecelul ” Daca vesl
se trăiește”folosindu-
ne de miscările
corpului
Pe baza textului din Explozia Grupe
manual de la pagina 8 stelară Stelute
vom lucra o explozie
stelară
În timpul activității
voi atrage atenția
asupra poziției în
bancă, elevii vor
adopta o poziție de
scris/ citit corecta ,
spatele fiind drept.
Elevii vor avea ca
sarcina să descrie in 4, Conversația Caiet
5 propoziții o situație Instrumente de
în care au fost triști și scris Individual
modul prin care au Frontal
alungat această emoție Observarea
negativa.

FIXAREA 2.1 Fixarea cunoștințelor Conversația Laptop Individual Observarea


CUNOȘTINȚELOR se va face prin Videoproiector Frontal sistematică
prezentarea unui
filmulet. Vom viziona
împreună , iar la sfârșit
vom găsi o sarcină de
lucru
INCHEIEREA Se fac aprecieri asupra Conversația Emoticon Frontal Observarea
ACTIVITĂȚII activității Caie
Elevi vor fi întrebați Instrumente de
cum s-au simțit la oră scris
si sunt rugați să
deseneze pe caiețel
emoticonul
corespunzător stării pe
care o are în acest
moment

S-ar putea să vă placă și