Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Direcția Învățământ, Tineret și Sport Rîșcani


Instituția de educație timpurie S.Văratic

PROIECT DIDACTIC
TEMA: ,,DEPRINDERI MOTRICE DE BAZA”

Realizat: Adam Anna

2022
Grupa: Medie
Tema globală: Eu și lumea înconjurătoare.
Tema proiectului: E toamnă pe meleagurile noastre.
Tema zilei: Excursie în natură.
Tipul activității: formare și consolidare a deprinderilor motrice de bază.
Forme de organizare: frontal, individual.
Forma de realizare: integrată
Domeniile de activitate:
-4.1. Sănătate și motricitate.
-4.5. Educația prin arte
Dimensiunile:
-4.1.2.Educație fizică .
-4.5.2 Educație muzicală.
Unități de competență:
-1.3.Demonstrarea acțiunilor motrice utilitar -aplicative :mers,sărituri.
-1.1.Coordonarea mișcărilor fizice de bază.
-2.5.Efectuarea mișcărilor/muzical ritmice.
Obiectivele operaționale:
Obiective cognitive:
O1 Să execute sărituri de pe ambele picioare cu deplasare înainte în cadrul exercițiului joc,,Sărim peste rîuleț”.
O2 Să demonstreze dibăcie în mers pe o scândură la sol în cadrul jocului dinamic,,Pe drepte cărărușe”.
Obiective psihomotorii:
O2 Să execute corect exercițiile de dezvoltare fizică generală ascultînd indicațiile educatorului.
O3 Să reacționeze mergînd pe vîrfuri,cu mînile pe șolduri,mers cu brațele întinse în lături, în față în ritmul cîntecului
Obiective afective:
O5 Să participe cu plăcere în cadrul jocurilor dinamice respectând regulile.
Strategii didactice: inductivă
Metode didactice: conversația,explicația,exercițiul,demonstrarea,observarea,jocul dinamic” Pe drepte cărărușe”,,În a
ursului pădure”,,Liniștea”exercițiu joc,,Sărim peste râuleț”,exersare.
Mijloace didactice:
-muzică audio,
-tamburină,
-două funii lungi(8-10cm)
-două scânduri înguste(15-20cm)cu lungimea de 3m,
-trei coșulețe mari,
-frunze multicolore
Resurse umane: preșcolarii grupei,educatoarea
Desfășurarea activității

Strategii didactice

Etape ale Conținutul activității Dozarea Evaluare


activității Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare

I.Partea întroductivă.
La semnalul muzicii(tamburinei)
Moment copii sunt chemați lângă Tamburină
organiza- educator.Educatorul le spune copii- Conversația
toric lor că astăzi vor înterprinde o călă-
torie cu ,,trenuțul vesel”în ,,poenița Frontal
cu frunze multicolore”.
Mers în coloană câte unul cântând
Evocarea versurile: 4-5min DFFS -
Câte unul pe cărare ind.26,27
Mergem azi noi la plimbare
1,2 și 1,2 O poiană
Îndeplinind exercițiile:mers pe Observarea improvizată pe
vârfuri,cu brațele pe șolduri,mers jos multe frunze
cu brațele întinse în lături,în față. de diferite culori
Uite sus și uite jos Frontal
Frunzulițe stau pe jos
Ah ce este de frumos!
Exerciții de Din mers iau frunzulițe.Se grupea-
dezvoltare ză în două coloane. 14-16min Frunze colorate
fizică genera
lă II.Partea pregătitoare.
1.P.i-Picioarele depărtate puțin,
brațele-sus.E.Înclinarea brațelor în Explicația
dreapta(stânga). 5-6 ori Ind.-
2.P.i-de bază ,frunzele în ambele Demonstrarea 35,36
mâni,lângă corp. E1. Ridicarea
frunzelor înainte. 2 .În sus.3-4. 5-6 ori Frontal
Pregătirea Revenire la p.i.
organizmu 3.P.i.-Picioarele depărtate,brațele
lui pentru pe șolduri. E.1-Rotirea trunchiului
efort în dreapta(stânga). 5-6 ori Aprecieri
4.P.i.-de bază,frunzele la piept.E1.- verbale
Așezare,frunzele înainte. 2.Ridicare
frunzele la piept. 5-6 ori
5.P.i- de bază. E.-Sărituri de pe
ambale pcioare pe loc.
Realizarea 6-8 ori
sensului III.Partea de bază.
Mers cu regrupare în coloană câte
unul,frunzulițele le pun în coș.
În cale avem un râuleț îngust peste
care trebue să sărim de pe ambele
picioare, apoi vom trece și peste un Două funii
podișor îngust(15-20cm),care este lungi(8-10 m) Frontal
întins peste apă(scândură cu lungi-
mea de 2.5-3m)
Regrupare în două coloane. Demonstrarea
Exercițiu-joc ,,Sărim peste Exercițiu joc
pârâiaș”. Copii din prima coloană
execută mișcarea sărituri de pe
ambele picioare cu deplasare 2-3 ori
înainte. Individual Ind.-
Copii din coloana a doua merg pe o Scândură 26,32
scândură la sol în cadrul jocului îngustă(15-20
dinamic:,,Pe drepte cărărușe”. Joc dinamic cm)lungimea de
Copii rămân grupați în două echipe Aprecieri 3m
și își repartizează rolurile.O echipă- verbale
,,ursileții”-stau așezați în bârlog(pe
o bancă de gimnastică).Altă echipă
sunt,,broscuțele”care vor aduna
mure,ciuperci și stau pe altă bancă Două bănci de
de gimnastică în partea opusă a gimnastică
sălii.
Jocul ,,În a ursului pădure”
(,,Jocuri p/u pici voinici” pag.15)
Copii recită mișcându-se cu pași
mici spre bârlog,rostind în acelaș 3-4 min
timp,în cor versurile: 2-3 ori Explicația
Ursul doarme,ursul doarme,
A uitat de mult de foame Demonstrația Atribute în formă Grup mic
De el poți scăpa ușor, de ursuleți,
Dacă ești prevăzător. broscuțe
De la ursul din pădure
Iau ciuperci,căpșune,mure,
Ursul însă ne privește.
Supărat el mormăește!
După ultimul
cuvânt,,mormăește”-,,ursuleții” ies
din ,,bârlog” și alear-gă după
copii.După 2-3 ori se schimbă Jocul dinamic
rolurile.
Revenirea IV.Partea de închiere.
organizmulu Mers pe loc,mers cu aranjare într-o Aprecieri
i coloană și îndeplinirea exercițiilor verbale Frontal
după efort de respirație.Mers șerpuit printre
repere vizuale(popice). Popice(6-8)
Joc,,Liniștea”(pag.36)-Copii
merg împrejurul terenului și 1-2 min
Joc liniștit declamă pe un fondal muzical 2-3 ori
liniștit: Ind.-
Liniștea e lângă lac Muzică audio 36,37
Nici un val de apă Înregistrare
Extinderea Liniște e și-n câmpii
Adormiți voi dragi copii.
Copii rămân nemișcați 10 sec.
așezați în pirostrii,deschid
ochii,admiră,strâng frunzilițe și
formează buchețele după culori. 3-4 coșuri
După o muzică vaselă copii ies din
sală.

S-ar putea să vă placă și