Sunteți pe pagina 1din 9

Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița

Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 23.01.2024
PROFESOR:
ASISTENT ȘCOLAR PRINCIPAL - Cabinet școlar-
CLASA: a VI-a B
TEMA LECŢIEI: Primul ajutor în caz de stop cardio-respirator
TIPUL LECŢIEI: de însușire de cunoștințe
SCOPUL LECŢIEI:
- să înțeleagă că realizarea resuscitării cardio-pulmonare în primele minute de după
accident însemană diferența dintre viață și moarte
COMPETENŢE SPECIFICE:
identificarea simptomelor victimei în stop cardio-respirator
formarea unor atitudini responsabilă față de starea de sănătate
dezvoltarea capacității de a rezolva situații problemă privind stopul cardio-respirator.
formarea unor aptitudini în realizarea manevrei de resuscitare cardio-pulmonară.
COMPETENŢE DERIVATE:
- elevii să recunoască o situație de urgență
- elevii să înțeleagă ordinea pașilor în acordarea primului ajutor
- elevii să cunoască modul în care se execută resuscitarea cardio-pulmonară
- elevii să comunice informații corecte serviciilor de urgență
RESURSE:
- procedurale: conversaţia euristică, jocul de rol, demontrația, exercițiul, expunerea, studiul
de caz
- materiale: manechin, trusa de prim ajutor, laptop
- forma de organizare: activitate frontală, individuală, perechi
EVALUARE:
- evaluare formativă prin chestionare orală, joc aplicatia www.SuperTeachersTools.us
BIBLIOGRAFIE:
o M.E.C., „Ghid pentru cadre didactice-Programul Educatie pentru sanatate in
scoala romaneasca”,Bucuresti, 2004
o P.S.I. Romania,”Pachetul educational - Fac ce vreau dar stiu ce fac!”,Bucuresti , 2000
o Manual de acordare a primului ajutor in caz de accidente.
o Mic atlas de anatomia omului – Dem Theodorescu, Editura Didactica si Pedagogica,
Bucuresti 1974
o Ghid pentru cadre didactice (suport informativ); M.E.C., Editura Exclus 2003
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

DESFĂŞURAREA OREI

Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor


lecţiei
Organizarea se pregătesc pentu oră
clasei - pregătesc materialul didactic necesar
desfăşurării lecţiei
Anunţarea temei elevii sunt atenți la ce le comunică
şi competențelor Profesorul începe ora printr-un exercițiu.Se profesorul
imaginează un accident care se întâmplă în elevii încearcă să rezolve cât mai
curtea școlii, când 2 elevi sunt într-o repede accidentul, explicând
altercație, unul dintre ei cade și se lovește situațiile pe care salvatorul trebuie să
la cap, fiind inconștient. le cunoască. Recunosc pașii în
acordarea primului ajutor.
Transmiterea În urma celor discutate despre accident,
noilor cunoștințe s- au stabilit cei patru pași în acordarea
primului ajutor:
1. Luarea măsurilor de siguranță
2. Evaluarea stării victimei
3. Solicitarea ajutorului
4. Acordarea primului ajutor
Profesorul întreabă elevii: Cum recunosc o Elevii răspund întrebărilor.
victimă în stop cardio-respirator?
Ce trebuie să facem când găsim o victimă
cu aceste simptome?
Profesorul explică și demonstrează la Elevii sunt atenți la explicațiile
manechin procedurile resuscitării cardio- profesorului.
pulmonare: compresiunile toracice și
insuflațiile.
Profesorul invită fiecare elev să execute Elevii execută manevra de
resuscitarea la manechin, acesta fiind dotat resuscitare la manechin, solicitând să
cu un instrument cu leduri care le arată repete încă o dată.
gradul execuției cu leduri de culoare verde
pentru o execuție corectă și cele de culoare
roșie pentru o execuție incorectă, iar în
final apare și nivelul execuției în procente.
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

Fixarea Clasa este împărțită în echipe de câte 2 Elevii fromează echipe de câte 2
cunoştinţelor elevi. Acestea vor trece la manechin să elevi și execută manevra de
execute manevra de resuscitare cardio- resuscitare cardio-pulmonară,
pulmonară în doi salvatori trecând prin toți existând în același timp și o
cei 4 pași în acordarea primului ajutor. competiție datorită controler-ului
care le precizează cât de bine au
executat manevra.

Evaluarea În evaluarea cunoștințelor, perechile de Elevii se împart în pereche și trec la


elevi vor trece în fața calculatoarelor si va câte un calculator.
rezolva un test în SuperTeachersTools
numit Who wants to be a milionnaire.
Elevii, în aplicație, se pot folosi și de 3 Elevii rezolvă testul Vrei să fii
elemente ajutătoare: 50:50, ajutor de la un milionar! Pentru cei care nu răspund
prieten și ajutor publicului. Link-ul testului corect, jocul se termină. Iar ficare va
este avea pe ecran suma pe care a
http://www.superteachertools.us/millionair câștigat-o conform răspunsurilor
e/millionaire.php?gamefile=101449 corecte.
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

Formularea unor Informez elevii că răspunsurile date de ei Elevii sunt atenți la evaluarea
concluzii şi au fost corecte şi precise ceea ce dovedeşte realizată de profesor.
evaluarea elevilor că şi-au însuşit temeinic cunoştinţele
referitoare la pașii în acordarea primului
ajutor.
Notez cu calificative elevii care au
participat activ la lecţie

Vrei să fii milionar!

Testul cuprinde 15 întrebări.


Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022
Reducerea abandonului școlar în Școala Gimnazială Făcăeni, Ialomița
Cod: F-PNRAS-1-2022-1069
Contract de finanțare nr. 14655 / 4501 / 27.09.2022

S-ar putea să vă placă și