Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Data: 19.11.2021
Clasa: I
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Valea Mare”
Cadru didactic: Ciobanu Elena- Anișoara
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: SECRETELE CORPULUI OMENESC
Subiectul lecției: Probleme care se rezolvă printr-o operație matematică. Alimentația sănătoasă
Tipul lecției: reactualizare și sistematizare

Competențe specifice:
1.4 Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la
numărare
1.6 Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, +, -, <, >, =),
în rezolvarea și/sau compunerea de probleme
5.2 Rezolvarea de probleme simple în care intervin operații de adunare sau scădere în concentrul
0 – 100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reperezentări schematice

Obiective operaționale:
O1 – să efectueze operații de adunare și scădere cu numere naturale în concentrul 0 – 10, în
contexte variate;
O2 – să uziteze corect terminologia matematică, în exerciții orale și scrise;
O3 – să rezolve corect probleme cu o operație matematică
O4 – să completeze/ compună textul unei probleme, cu sprijin în obiecte, imagini
O5 – să recunoască alimente sănătoase dintr- o mulțime dată
Strategia didactică:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic
b) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
c) Mijloace de învățământ: fișa de lucru, fișa de calendar, jetoane cu imagini, computerul,
caiete
d) Modalități de evaluare: aprecieri verbale, urmărirea comportamentului elevilor
Resurse:
- Umane: 15 elevi
- Timp: 50 minute
Material bibliografic:
 Programa școlară pentru disciplina Matematică, clasele pregatitoare, I si a II a, Anexa nr.2
la O.M. nr,5003/ 2.12.2014;
Momentele Desfăşurarea activităţii
lecţiei
Varianta A – elevii în clasă Varianta B - online
1. Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a Elevii vor primi linkul de conectare pe platforma Zoom
organizatoric orei de Matematică și explorarea mediului
Verific conexiunea video și prezența elevilor;
- aerisirea sălii de clasă
Reamintesc principalele reguli ale comunicării pe perioada
- amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii lecțiilor online: camera video pornită, microfonul închis, nu
se folosește chat-ul și nu se partajează ecranul fără
- pregătirea materialului didactic.
permisiunea învățătoarei;
Elevii sunt rugați să fie atenți pe tot parcursul orei.
2.Exercițiu ICE- Elevii execută salutul săptămânii, un exercițiu ritmic cu ajutorul Elevii execută salutul săptămânii, un exercițiu ritmic cu
BREAKER palmelor, pumnilor, degetelor ajutorul palmelor, pumnilor, degetelor
3. Captarea atenției Se recită elevilor ghicitoarea Se recită elevilor ghicitoarea
Au plecat spre ţări cu soare Au plecat spre ţări cu soare
Păsările călătoare. Păsările călătoare.
Vântul bate cu putere Vântul bate cu putere
Frunzele-au căzut şi ele. Frunzele-au căzut şi ele.
În cămară adunate În cămară adunate
Stau la sfat fructele coapte Stau la sfat fructele coapte
Nu este greu de ghicit Nu este greu de ghicit
Ce anotimp a sosit ? Ce anotimp a sosit ?
Se partajează pe ecran 4 imagini reprezentând cele 4
anotimpuri.
Elevii recunosc anotimpul, alegând planșa cu peisajul de toamnă Elevii recunosc anotimpul, alegând planșa cu peisajul de
dintre cele patru afișate la tablă. toamnă.
Se completează tăblița cu calendarul alegând simbolul cu data, cu Se completează pagina de calendar partajată pe ecran (o
fenomenul meteo specific zilei și articolele de îmbrăcăminte replică a tăbliței din clasă )(ANEXA 1)
potrivite.
Pornind de la dată, nr. 13, se reamintesc noțiunile
par/impar, succesor/predecesor, zeci, unități,mai mare
decât...., mai mic decât....

Pornind de la dată, nr. 13, se reamintesc noțiunile par/impar,


succesor/predecesor, zeci, unități, mai mare decât...., mai mic
decât....

4. Anunţarea temei Se notează pe tablă titlul lecției - PROBLEME CU O Se notează pe tablă titlul lecției - PROBLEME CU O
şi a obiectivelor OPERAȚIE OPERAȚIE
operaţionale Se prezintă pe înțelesul elevilor obiectivele lecției. Se prezintă pe înțelesul elevilor obiectivele lecției.

5. Dirijarea Se pornește de la o „poveste matematică” – Corinei îi plac multe Se pornește de la o „poveste matematică” – Corinei îi plac
învățării merele. Astăzi a mâncat și mere roșii și mere verzi. Câte mere a multe merele. Astăzi a mâncat și mere roșii și mere verzi.
mâncat astăzi Corina? Câte mere a mâncat astăzi Corina?
Elevii sunt dirijați să observe capcana și transformă
Elevii sunt dirijați să observe capcana și transformă „povestea” „povestea” în problemă, adăugând date matematice.
în problemă, adăugând date matematice.
Se rezolvă problema cu ajutorul jetoanelor magnetice
Un elev fixează datele problemei ajutându-se de jetoane așișate de învățător
magnetice - Corinei îi plac multe merele. Astăzi a mâncat 4 mere
roșii și 2 mere verzi. Câte mere a mâncat astăzi Corina în total?
Se rezolvă problema.
Se recită poezia lui RUMENEL, vedeta săptămânii. Se Se recită poezia lui RUMENEL, vedeta săptămânii. Se
reamintesc regulile unei alimentații sănătoase. reamintesc regulile unei alimentații sănătoase.
Uite. Mărul RUMENEL Uite. Mărul RUMENEL
Cât este de frumușel Cât este de frumușel
El ne dă nenumărate El ne dă nenumărate
Sfaturi pentru sănătate. Sfaturi pentru sănătate.
Se propune încă o problemă - Mama are 8 prune. Ea împarte Se propune încă o problemă - Mama are 8 prune. Ea
din prune în mode egal celor doi copii și rămâne cu 2 prune. împarte din prune în mode egal celor doi copii și rămâne
Câte prune a dat mama copiilor? cu 2 prune. Câte prune a dat mama copiilor?

Se repetă datele problemei și cu ajutorul jetoanelor magnetice. Elevii rezolvă problema cu ajutorul jetoanelor magnetice
Se rezolvă problema. afișate de învățător.

Se împarte elevilor o fișă de lucru..


Se lucrează fișa frontal. Se partajează elevilor o fișă de lucru (ANEXA 2).
Se lucrează fișa frontalâ.

6.Obţinerea POTRIVEȘTE JETOANELE! (joc didactic) Elevii vor raspunde la un QUIZZ partajat pe ecran
performanţei https://wordwall.net/resource/5313793/probleme
Elevii realizează perechi între jetoanele cu textele unor probleme
scurte și rezolvarea lor
7. Asigurarea Se prezintă elevilor tema pentru ora umătoare Se prezintă elevilor tema pentru ora umătoare
retenției și a Se sugerează un link cu un alt joc matematic
transferului https://wordwall.net/resource/2318329/probleme-iste
%C8%9Be
7. Realizarea feed- La sfârşitul orei se fac aprecieri verbale cu privire la implicarea Se fac aprecieri verbale cu privire la implicarea elevilor în
back-ului elevilor în lecţie. lecţie.

LUNI MARȚI MIERCURI JOI VINERI SÂMBĂTĂ DUMINICĂ ANEXA 1

1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12
CUM E VREMEA ASTAZI?

CU CE TE-AI ÎMBRACA?
ANEXA 2

MÂNCĂM SĂNĂTOS!
POVEȘTI MATEMATICE

SALATA DE FRUCTE
Corina a preparat o salată sănătoasă din 3 , 2 ȘI 2 .
CÂTE FRUCTE SUNT ÎN TOTAL ÎN SALATĂ?

R:

SUPA BUNICII
Bunica a cules din grădină 8 . Pentru supă a folosit 3 .
CÂȚI MORCOVI I-AU RĂMAS BUNICII?

R:

PÂINE SĂNĂTOASĂ

Luni, Cristi a mâncat 4 de pâine neagră. Marți, el a mâncat cu 2 mai .................... .


CÂTE FELII DE PÂINE A MÂNCAT CRISTI MARȚI?

** CÂTE FELII DE PÂINE A MÂNCAT CRISTI ÎN TOTAL LUNI ȘI MARȚI?

R:

ZIUA DULCIURILOR
Mama a copt fursecuri cu stafide. Cami a mâncat 5 fursecuri, iar Cătălin 4 fursecuri.
..........................................................................................................................

............................................................................................................................

-
HRANĂ VESELĂ ȘI SĂNĂTOASĂ (TRANSFORMĂ ALIMENTELE SĂNĂTOASE ÎN CHIPURI
VESELE)/ / /

/ /

S-ar putea să vă placă și