Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Unitatea de rezultate ale învăţarii: Măsuri de prim ajutor în caz de accident


Aria curriculară: Tehnologii
Profesor:
Disciplina: Modulul I-Sănătatea şi securitatea muncii
Titlul lectiei: Măsuri de prim ajutor
Tipul lecţiei: Lecţie de predare şi sistematizare a cunoştinţelor
Clasa: a IX a F
Durata lecţiei: 50 minute
Data:
An şcolar:

Obiectivul fundamental:
Măsuri de prim ajutor în caz de accident

Obiective operaţionale:
O1 - să cunoască măsurile de prim ajutor în caz de accident;
O2 - să-şi asume responsabilitatea în exercitarea manevrelor de resuscitare;
O3 - să posede capacitate de decizie în acordarea primului ajutor;
O4 - să conştientizeze utilitatea acordării primului ajutor în salvarea vieţii victimelor;
O5 - să aplice corect măsurile de prim ajutor în funcţie de starea accidentatului;
O6 - să utlizeze corect vocabularul comun şi cel de specialitate;

Cunoştinţe:
1.1.7. Măsuri de prim ajutor în caz de accident
Abilităţi:
1.2.5. Acordarea primului ajutor în caz de accident
1.2.10. Utilizarea corectă a vocabularului comun şi a celui de specialitate
Atitudini:
1.3.1. Asumarea responsabilităţii în efectuarea activităţilor specifice pentru asigurarea securităţii
personale şi a celorlalţi participanţi la proces
1.3.6. Capacitatea de decizie şi reacţie în acordarea primului ajutor
1.3.9. Manifestarea iniţiativei în rezolvarea unor situaţii problemă

Tipuri de strategii:
1. Mijloace didactice:
Ppt-ul, laptopul, videoproiector, ecran – deoarece se poate reda un volum mare de informatii într-un
timp redus şi răspunde stilurilor individuale de învăţare, adica comunică vizual şi ilustrativ.
Flipchart, markere - diverse culori, coli flipchart, adeziv/scotch pentru lucru pe grupe,
Fișe de lucru, caietul, portofoliul elevului.
2. Metode și procedee didactice: explicația, demonstrația, exercițiul de scriere, explicația,
problematizarea, observarea dirijata, observarea independenta, studiul de caz.
3. Forme, moduri de organizare a activității:
1. Individual – prin tema pentru acasă
2. Frontal – expunerea prezentării
3. Pe grupe – fișe de lucru
4. Strategia de evaluare:

1
5. Tema pentru acasă
6. Fișe de lucru
7. Proiect realizat pe parcursul activității
5. Criterii de evaluare:
8. Calitatea intervenţiilor pe parcursul activităţii susţinute
9. Calitatea răspunsurilor elaborate în conţinutul lucrării scrise, susţinute la final de unitate
10. Calitatea proiectului
6. Mediul de instruire – presupune un cadru formal, cu actori ce işi asumă rolurile.
11. Are o importanta majoră în procesul instructiv-educativ deoarece există nevoia/necesitatea
organizării elevilor pe clase, în funcţie de vârste, de nivel de pregătire, pe grupe, etc.
12. Se impune cunoaşterea mediului de instruire pentru adaptarea eficienta la particularitaţile clasei,
la aptitudinile şi performanţele ei.
7. Sugestii metodologice: acestea reprezintă un sistem de referinţă pentru elaborarea programelor
şcolare şi pentru orientarea demersului didactic la clasa. Ele sunt concretizate în scopuri,
competente, conţinuturi. Conţinuturile trebuie să contribuie la realizarea finalităţilor vizate, să fie
relevante din punct de vedere ştiinţific, să fie accesibile şi să permită progresul învăţării. Alături de
conţinuturi sunt explicitate şi alte rezultate ale învăţării, condiţii intelectuale, deprinderi, atitudini şi
aceasta poarta numele de competenţe.
8. Surse documentare:
-C. Valentina, C. Adriana-Manual pentru pentru clasa a XI-a; Editura CD PRESS-2012;
-Milcu V., Nichita L., Tache E., Pregătire de bază în industria alimentară, Ed. Oscar Print,
București, 2002;
-internetul;
-portofoliul elevilor.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Scopul predării/ Strategia de predare/ Strategii de învăţare/ Metode si Stiluri de învăţare Resurse
Timp alocat Activitatea profesorului Activitatea elevului procedee vizual auditiv practic
1.Moment Organizarea clasei
organizatoric Profesorul organizează clasa pentru lecţie. Face Elevii pregătesc materialele Conversaţia X X Catalogul
1 prezenţa. necesare pentru lecţie şi Caietul
minut Atenţionează elevii asupra modului de anunţă absenţii. elevului
desfăşurare a lecţiei.

2.Generarea Enunţarea obiectivelor lecţiei: Elevii sunt atenţi la Expunerea X X Flip-chart


entuziasmului şi O1 - să cunoască măsurile de prim ajutor în caz explicațiile profesorului. Conversația
a interesului de accident; Explicația
2
O2 - să-şi asume responsabilitatea în exercitarea
minute
manevrelor primului ajutor;
O3- să posede capacitate de decizie în acordarea
primului ajutor;
O4 - să conştientizeze utilitatea acordării
primului ajutor în salvarea vieţii victimelor;
O5 - să aplice corect măsurile de prim ajutor în
funcţie de starea accidentatului;
O6 - să utilizeze corect vocabularul comun şi
cel de specialitate;
3.Verificarea Expunere orala. Elevii răspund la întrebările X X
cunoştintelor Profesorul adresează întrebări elevilor din lecţia profesorului adresate pentru Expunerea
anterioare predata anterior: Ce sunt accidentele de identificarea cunoştintelor Conversaţia

3
5 minute muncă? Ce conţine trusa medicală? Care anterioare. Explicaţia
sunt măsurile de prevenire a accidentelor de
muncă? Anexa 1
4.Dirijarea Profesorul va împărţi clasa în 4 grupe. Fiecare Elevii sunt atenți și rezolva Prelegerea Creta
învăţării grupă îşi va alege un secretar care va nota pe exercițiul din fişa de lucru. Dezbatere X X X Tabla
30 fişă cele stabilite de membrii grupului. Cadrul Exercițiul Video-
minute Proiector
didactic anunţă tema lecţiei:
Ecran
,, Măsuri de prim ajutor în caz de accident”. pentru
Se prezintă tabelul cu rubricile: proiector
,,Stiu. Vreau să ştiu. Am învăţat “.
La început se cere elevilor să facă o listă
cu tot ceea ce ştiu despre tema ce urmează a fi
discutată, apoi fiecare grupă va citi de pe fişă
ceea ce au notat. Împreună cu cadrul didactic,
elevii vor stabili ce ar trebui să fie notat în tabel
la rubrica ,,Ştiu”, apoi completează prima
rubrică a tabelului, atât pe fişe cât şi pe tablă.
Stiu Vreau sa Am invatat
stiu

Etapa „ Vreau să ştiu” :


Cadrul didactic solicită elevii să formuleze
întrebări despre ce ar dori să ştie legat de tema
4
propusă.

Etapa „Am învăţat”


După predarea conţinutului, se revine asupra
întrebărilor pe care le-au formulat elevii în etapa
anterioară şi pe care le-au trecut în coloana
“Vreau să ştiu”. Se reia fiecare întrebare şi se
notează răspunsurile aflate în timpul predării
noului conţinut în coloana a treia. Anexa 2
Se realizaeză o evaluare formativă.
5.Obţinerea Se trag concluzii şi aprecieri asupra modului în Elevii din bancă sunt atenți Stabilirea X X X
performantelor si care elevii au asimilat noile cunoștințe. și adresează întrebări. punctelor
realizarea feed- Realizarea feed-back-ului se va realiza prin Elevii vor primi fişa de cheie
back-ului intermediul rebusului şi răspunsurilor din lucru. Jocul de rol
10 rubrica „Am învăţat”. Anexa 3 Rebusul
minute
6.Extensia și Tema acasă este prezentată în Anexa 4. Elevii adreseaza întrebări
temă pentru referitoare la tema pentru
acasă acasă.
2 minute

5
Anexa 1

1. Ce sunt accidentele de muncă?


Accidentul de muncă este vătămarea violentă a organismului, precum şi intoxicaţia acută
profesională, care are loc în timpul procesului de muncă sau în indeplinirea îndatoririlor de
serviciu şi care provoacă incapacitate temporară de muncă, invaliditate ori deces.
2. Ce conţine trusa medicală?
Alcool sanitar, alcool iodat, rivanol soluţie, perogen, feşi, tifon, leucoplast, plasture, vată
hidrofilă, foarfece cu vârf bont, deschizător de gură, garou elastic, atele, bandaj triunghiular,
mănuşi de examinare.
3. Care sunt măsurile de prevenire a accidentelor de muncă?
Măsuri tehnice şi măsuri organizatorice.

6
7
Anexa 2
FIŞĂ DE LUCRU

Ştiu Vreau să ştiu Am învăţat

8
Anexa 3
REBUS:

RĂSPUNDEŢI LA URMĂTOARELE ÎNTREBĂRI COMPLETÂND REBUSUL DE


MAI JOS:

1. Evaluarea circulaţiei se face prin verificarea..............


2. Ce se evaluează în momentul în care se intevine pentru acordarea primului ajutor.
3. Care este cea mai importantă metodă pentru salvarea vieţii unui om?
4. Circulaţia sângelui este realizată de...........
5. Cum trebuie aşezată victima care şi-a pierdut cunoştiinţa.
6. Material din trusa de prim ajutor.
7. Punctul de compresie este situat în partea inferioară a ................
8. Pulsul se verifică la artera...............
9. Respiraţia artificială va fi executată numai în cazul când accidentatul respiră........
10. Unde se păstrează materialele de prim ajutor?

1 P
2 R
3 I
4 M
5 A
6 J
7 U
8 T
9 O
10 R

9
Anexa 4

Tema acasa

1. PREZENTAŢI MĂSURILE DE PRIM AJUTOR ÎN CAZ DE:

 HEMORAGIE
 ARSURI
 INSOLAŢIE
 ÎNŢEPĂTURĂ
 ACCIDENTARE PRIN ELECTROCUTARE

FIŞĂ DE DOCUMENTARE

10
Primul ajutor reprezintă un complex de măsuri de urgenţă, care se aplică în cazuri de
accidente înaintea intervenţiei cadrelor medicale.
Organizarea activităţii de acordare a primului ajutor
Organizarea activităţii de acordare a primului ajutor este deosebit de importantă.
Printr-o acţiune ordonată, competentă şi fără gesturi inutile se câştigă timp preţios, element
deosebit deseori esenţial pentru salvarea vieţii victimelor.
În momentul în care se intervine pentru salvarea victimelor unui accident trebuie
respectate următoarele principii:
• victima nu se deplasează de la locul accidentului decât în cazul în care situaţia din
teritoriul respectiv continuă să fie periculoasă pentru victimă sau/şi pentru cel care acordă
primul ajutor!
• primul ajutor se acordă la locul accidentului!
• în primul rând se evaluează gravitatea stării victimei şi după această evaluare se
alerteză imediat ambulanţa!
Ţinând cont de aceste principii este bine ca acţiunea dumneavoastră să se
desfăşoare în următoarea succesiune:
1. Izolaţi zona, îndepărtaţi curioşii (evitaţi creşterea numărului de victime)!
2. Degajaţi accidentatul!
3. Acordaţi primul ajutor!
4. Chemaţi ambulanţa!
5. Supravegheaţi victima şi continuaţi, dacă este nevoie, să-i acordaţi primul ajutor până la
sosirea ambulanţei!

ABC-ul resuscitării:
• Respectaţi etapele de acţiune în evaluarea funcţiilor vitale:
A. Eliberarea căilor aeriene: menţinând deschise şi libere căile aeriene se permite circulaţia
aerului între organism şi mediul înconjurător.
B. Respiraţia: procesul prin care pătrunde aerul în plămâni şi se eliberează dioxidul de
carbon în aerul atmosferic.
C. Circulaţia: circulaţia sângelui prin organism.

În cazul cand accidentatul respireă greu, foarte rar si convulsiv, la fel ca un muribund,
i se va face respirație artificială și un masaj în regiunea inimii.
În cazul cand persoana accidentată nu mai dă semne de viață (respirația, bătăile
inimii, pulsul sunt absente) nu trebuie sa fie considerată pierduta. Moartea poate fi adesea
numai aparenta, dar cel accidentat va muri daca nu i se va acorda primul ajutor, făcandu-i-se
respirație artificiala. Respirația artificială trebuie făcută în mod continuu, până la sosirea
medicului, care, în aceste cazuri, trebuie chemat urgent.
Pulsul se verifica la artera carotida, fără a presa excesiv.

Respirația artificială va fi executată numai în cazurile în care cel accidentat nu


respiră deloc sau respira rar, convulsiv, cu sughițuri, ca un muribund, sau dacă respirația se

11
înrăutățește. Executarea respirației artificiale trebuie să fie începută imediat și se continuă
apoi fără întrerupere.
Înainte de a se proceda la executarea respirației artificiale, este necesar:
• să se elibereze imediat accidentatul de parțile de îmbrăcăminte care împiedică
respirația (gulerul de la cămașă, fularul), să se desfacă cureaua de la pantaloni.
• să se elibereze imediat gura celui accidentat de obiecte străine (să se înlăture protezele
dentare dacă exista);
• dacă gura accidentatului este încleștată, ea trebuie deschisă, în care scop falca
inferioară este împinsă în afara; pentru aceasta cel care dă primul ajutor aplica cele
patru degete de la ambele mâini în spatele colțurilor fălcii inferioare, apoi, prin
apasarea degetelor mari deasupra marginii fălcii, aceasta este împinsă în afara, astfel ca
dinții maxilarului inferior să fie aduși în fața dinților celui superior.
În cazul când în modul mai sus indicat nu se reușește să se deschidă gura, atunci se va
recurge la ajutorul unei lame metalice sau unei linguri care se va introduce între masele la
colțurile gurii și nicidecum în față (căci dinții se pot rupe) și cu precauție se desclestează
dinții. (Înainte de a se folosi lama metalica/lingura, se învelește cu un material textil pentru a
proteja dantura. Sunt preferabile de asemenea unelte din lemn).

METODE DE RESPIRAȚIE ARTIFICIALĂ

Metoda respirației artificiale gura-la-gura. Este cea mai bună metoda pentru ca este
ușor de învățat și practicat, poate fi folosită asupra persoanelor de toate vârstele. În plus, oferă
rata mare de succes pentru salvatorul singur.

Eliberarea căilor respiratorii Gura la nas

Gura la gură
Tehnica masajului cardiac extern

Cu victima așezată pe spate pe un plan dur se localizează punctul de compresie situat


în partea inferioară a sternului (apendicele xifoid - locul de întâlnire a coastelor). La acest
12
nivel se așează podul palmei uneia dintre mâini, aceasta fiind locul în care trebuie făcute
compresiunile toracice.
Așeazăm cealalta mâna (cea cu care am reperat apendicele xifoid), peste mâna situată
pe stern fără ca degetele să se sprijine pe torace.

Cu coatele întinse, cu bratele perpendicular pe stern, linia umerilor să fie paralela cu


linia longitudinala a pacientului se fac compresiunile astfel încât sa înfundam sternul cu o
adâncime de aproximativ 4-5 cm (numarând cu voce tare, şi 1 şi 2 si 3 si 4 si 5). Frecventa
compresiunilor externe trebuie sa fie de 80-100/min.

La copiii mici (până la 4 ani) apăsarea se va efetua mai domol – doar cu 2 degete dar
cu o frecvenţă mai mare 100/min.

13

S-ar putea să vă placă și