Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 31.01.2023 Propunător: Stochici Cristina Loredana


Grupa: mare B Prof./înv. preșcolar: Serban Ionica
Domeniul experiențial: DEC Prof. metodist: Săndulachi Dumitru
Tema anuală de studiu: Cum este,a fost si va fi aici pe pamant; Prof. coordonator: Roșu Florin
Proiectul săptămânal: Lumea fermecata a povestilor;
Categoria de activitate: educație muzicală
Subiectul activității: „Săniuța”
Mijloc de realizare: cântec și joc muzical
Tipul de activitate: formare de cunoștințe și deprinderi

Comportamente vizate:

A. 2.3: își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii

C. 3.3: demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.

Obiective operaționale:
O1: să execute mișcările jocului muzical corespunzătoare textului;
O2: să reproducă exercițiile de respirație și de încălzire a vocii conform demonstrației;
O3: să reproducă corect melodia și versurile cântecului „Săniuța”.
Strategia didactică:
1. Metode și procedee: conversația, demonstrația, explicația, exemplificarea, observația, audiția muzicală, exercițiul,
jocul;
2. Mijloace de învățământ: imagine, televizor, stimulente;

3. Moduri de instruire:frontal, pe grupe,individual.

Timp: 25-30 de minute

Bibliografie:
1. „Săniuța fuge” - TraLaLa
2. Curriculum Pentru Educaţia Timpurie - 2019
Etapele Descrierea activității Ob. Strategia didactică Evaluare
activității/ oper. Metode și Mijl. de Moduri de
Timp procedee învățământ instruire
1.Moment Pregătesc condițiile necesare unei bune desfășurări a
Organizatoric activității. Așez copii în semicerc,așezați pe scaunele.Salut
(7 min) copii și mă prezint:
“Buna dimineața,dragilor! Numele meu este Cristina iar
astăzi vom desfășura ora de educație muzicala împreună”

Vom face - exerciții de respirație: Evaluez


Vom inspira pe nas timp de 3 sau 4 secunde, ne vom tine demonstrația frontal capacitatea de a
respiratia timp de 1-2 secunde, apoi expira pe gura timp efectua corect
de 3-4 secunde pe sunetul „Aaaa”. exercițiile de
- exercitii ritmice : explicația respiratie,ritmice
Ma voi ajujta de un filmulet in care va trebui sa batem de individual si de incalzire a
3 ori din palme si de 3 ori vom bate pe picioare,pe ritmul vocii cat si
melodiei. exemplificarea postura
- exercitii de incalzire a vocii: acestora.
In continuare ma voi ajuta de alt filmulet pentru a ne
incalzi vocile. Ne vom folosi de sunetele : A,E,I,O,U, dupa
care vom canta cantecelul „Omul dezapada” , cantec
cunoscut deja de ei.
Preșcolarii vor executa exercițiile de respirație,ritmice și
de incalzire a vocii , conform demonstrației.
2.Captarea Pe baza a doua imagini de pe panou copii vor fi intrebati
atenției (Anexa 1) :
(2 minute) Ce anotimp este in magine? conversația imagine frontal
Ce elemente se regasesc in peisaj?
Ce activitati specifice pot realiza ei iarna.
Cei care ridică mâna răspund în propoziție “Noi suntem în
anotimpul iarna”, “Copiii din imagine se dau cu sania,
aruncă cu bulgări de zăpadă, fac oameni de zăpadă”.
3.Anunțarea
subiectului Pornind de la răspunsurile lor, anunț copiii că astăzi la frontal
activității și a activitatea de educație muzicală vor învăța cântecul
obiectivelor „Săniuța”.
(1 minut)
4.Desfășurarea Pentru familiarizarea cu cântecul „Săniuța” voi recita
Activității versurile dupa care vom asculta integral melodia,
(15 minute) prescolarii fiind foarte atenti la versuri cat si la linia
melodica.

Voi recita câte 2 versuri, urmând ca cei mici să le repete


după mine. Frontal
Joc muzical Observarea
Săniuța fuge, nimeni n-o ajunge O1 comporta-
Are dor de ducă parcă ar fi nălucă. mentului

Toată ziua prin zăpadă


Vine lumea sa o vadă
Săniuța e ușoară fuge parcă zboară. 2×

Are tălpi lucioase, vârfurile-ntoarse,


Pod de scândurele să tot stai pe ele.

Toată ziua prin zăpada Audiția muzicală


Vine lumea să o vadă
Săniuța e ușoară fuge parcă zboară. 2× Observarea
Demonstrația poziției
Peste hopuri sare, ca pe zmeu calare televizorul Frontal preșcolarului pe
Hățul de-o sa-ți scape, trânta e aproape. Explicațiia scaun
O2
Toată ziua prin zăpada Exemplificarea Individual
Vine lumea să o vadă
Săniuța e ușoară fuge parcă zboară. 2× Observația

După fiecare strofă, vom canta toti in cor pentru a


participa intreg colectivul. Exercițiul
O3
Dupa finalizarea cantecului saniuta voi reda „Bate vantul
frunzele” pentru a avea putina activitate muzicala,
revenind ulterior la cantecul nou invatat

5.Asigurarea Îi voi întreaba pe copii cum s-a numit cântecelul pe care


retenției și l-au învățat astăzi. Frontal
transferului Exercițiul in grup
(7 minute) Apoi pentru a ma asigura că au învățat cântecul, ii voi O3
solicita sa cante in cor cantecelul fara ajutorul meu.
6.Încheierea aprecierea
activității/ Ii felicit pe copii pentru modul în care și-au însușit stimulente verbală a
evaluarea versurile și cum au cântat cântecul, oferindu- le comporta-
activității recompense. mentului
(2 minute)
Anexa 1

FINAL

S-ar putea să vă placă și