Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data: 31.01.2024
ȘCOALA: Școala Gimnazială Nr.1 Pericei
PROFESOR: Ignă Rebeca-Ioana
CLASA: a VII-a B
ARIA CURRICULARĂ:Limbă și comunicare
OBIECTUL:Limba și literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:Nr.5 Lumea teatrului
SUBIECTUL: Moștenitorul celor mai vechi marionete din România
TIPUL LECȚIEI: predare/transmitere de cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE:
3.Receptarea textului scris de diverse tipuri
4.Redactarea textului scris de diverse tipuri

COMPETENȚE SPECIFICE:
3.1.Recunoașterea structurilor logice în care sunt organizate informațiile într-unul sau mai multe
texte continue/discontinue/multimodale
-ordonarea și reordonarea paragrafelor după criterii date
-transpunerea mesajului textului în alt cod( hărți conceptuale,organizator grafic și invers)
-realizarea unei scheme corespunzătoare structurilor logice ale unui text
-ierarhizarea informațiilor dintr-un text prin completarea unor organizatori grafici
3.3. Identificarea temei în relație cu ideile principale și cu tiparul narativ,descriptiv,explicativ de
structurare a ideilor din texte diverse;
-identificarea temei în texte diverse pe baza unor criterii date;
-precizarea acțiunii și a etapelor acțiunii ,a participanților la acțiune a timpului și spațiului în care se
petrec evenimentele într-o narațiune;
4.1. Compararea răspunsurilor și a punctelor de vedere exprimate ,pe teme diverse,care actualizează
tipuri de comunicare artistică/nonartistică
-utilizarea jurnalului cu dublă intrare pentru compararea a două texte;
-exprimarea în scris a propriilor idei rezultate din compararea a două texte după criterii date.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
A. Cognitive – la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
- să ofere informații despre lumea teatrului;
- să cunoască istoria teatrului de păpuși din România;
- să formuleze propoziții cu noile cuvinte;
- să-și exprime părerea cu privire la un text;
B. Afective – elevii trebuie:
- să participe cu interes și atenție la lecție;
- să conștientizeze importanța studierii limbii române.
CONȚINUTURI:
-Exprimarea temei/subiectul: Moștenitorul celor mai vechi marionete din România;
-Explicare cuvinte noi.Vocabular;
-Exerciții aplicative pe texte;

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația ,exercițiul,analiza,lectura.


FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: activitate frontală,activitate independentă
RESURSE: Spațiu de lucru: sala de clasă
Resurse umane: 24 elevi
Resurse temporale: 50 minute
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișe de lucru,tabla,caietele elevilor,manualul.

BIBLIOGRAFIE:
1. Manualul de Limba Română ,Ed.Didactică și Pedagogică,Hedwig Bartolf,clasa a VII-a.
2. Programa școlară pentru școlile și secțiile cu predare în limba maghiară Clasele V-
VIII ,București 2017.
3. Pamfil, Alina, Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Pitești 2003.
4. Ștefania, Popescu, Gramatica practică a limbii române, E.D.P.,București, 1971.
Lecţia propriu-zisă
I. Evocare (15 min)
Se notează absenții și se asigură un climat favorabil activității de învățare.
Se pregătește materialul didactic necesar lecției. Elevii își pregătesc cele necesare lecției. Ulterior se
verifică tema pe care elevii au avut-o pentru acasă, corectând eventualele greșeli.Ei sunt solicitați
aleatoriu să citească tema. Elevii citesc tema și își motivează răspunsurile. Dacă este
necesar ,ceilalți corectează sau aduc completări.
Cu ajutorul unei fișe de lucru sub formă de rebus se reactualizează cunoștințele dobândite
anterior.Completând rebusul cu literele lipsă, elevii vor obține titlul noii lecții: Lumea Teatrului.
(ANEXA 1)

Anunţarea temei şi a obiectivelor:


Elevii vor fi anunțați că în această oră se vor analiza aspecte cu privire la textele din manual. Elevii
sunt atenți la indicații.

II. Realizarea sensului (30 min)


În scopul realizării sensului noilor cunoștințe,elevii sunt conduși printr-o discuție liberă, în lumea
teatrului.Li se adresează diverse întrebari precum:
Ce știți despre teatrul de păpuși?
Când ai fost ultima dată?
De ce ne plac astfel de momente?
Elevii răspund pe rând, formulând idei concise și corecte.
Ulterior se vor lectura textele din manual cu privire la cele mai vechi marionete de teatru din
România.Elevii selectează pe grupuri de lucru cuvintele noi întâlnite și le introduc în propoziții
simple dar și în comunicarea lor orală.

III. Reflecţia (5 min)


Elevii s-au descurcat foarte bine pe parcursul întregii ore și au manifestat interes pentru lumea
teatrului.Vor fi capabili de acum să creeze conexiuni între cunoștințele ce le dețineau deja și cele
acumulate în aceasta oră.
Se observă permanent comportamentele elevilor pe masură ce aceștia primesc sarcinile de
lucru.Aceștia sesizează importanța mersului la teatru și nu numai.
Se comunică tema pentru acasă.Elevii notează în caiete o serie de cuvinte cu care trebuie să
alcătuiască un text cu tema: O zi la teatru:.......
Anexa 1
Cerință: Scrie antonimul(cuvânt cu sens opus) fiecărui cuvânt și vei găsi pe mijloc titlul lecției:
A
1. NEGRU
2. MULT
3. DEOSEBIRE
4. FALS
5. SĂNĂTOS
6. VESEL
7. (A) PLÂNGE
8. FRIG
9. APROAPE
10. (A) TĂCEA
11. SFÂRȘIT
12. GRAS
13. MURDAR
14. ÎNCHIS

S-ar putea să vă placă și