Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 01.12.2020
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
Profesor:Dosoftei Raluca Smaranda
Instituția de învățământ: Școala Gimnazială ,,Vasile Mitru”,Tașca

CLASA: a V-a
SUBIECTUL LECTIEI: „Atelier de scriere. Textul narativ.”

TIPUL LECTIEI: lecție-atelier (de scriere)


UNITATEA DE INVAŢARE: Copilăria, Familia
COMPETENŢA SPECIFICĂ vizată:
4. Producerea textelor scrise de diferit tip, pe suporturi variate, manifestând creativitate şi responsabilitate
pentru propria exprimare.
UNITĂȚI DE COMPETENŢĂ:
4.1. Scrierea corectă, lizibilă a textelor cu păstrarea structurii şi a aspectului îngrijit.
4.2. Aranjarea în pagină a textului literar și nonliterar.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. Să la redacteze un text narativ, respectând etapele subiectului unei narațiuni;
2. Să utilizați în textul propriu minim 6 figuri de stil, personificări, comparații, epitete, fiind capabili de
a identifica în textele produse de către colegi expresiile plastice la auz.
3. Să manifeste afecțiune și toleranță față de reprezentanții lumii celor care nu cuvântă.
STRATEGII DIDACTICE:
1. metode și tehnici: brainstorming, rebus, modelul profesorului, lectura expresivă, exerciţiul stilistic,
exerciţiul de identificare/selectare, exerciţiul de compunere, discuția ghidată, scrierea imaginativă, scrisoare
deschisă.
2. Activități de învățare: Atelier de scriere; Exerciții de prezentare a textului; Analiza mostrelor de
texte; Dispunerea grafică în pagină a elementelor constituente ale textului; Exerciții de relatare a unei
narațiuni; Revizuirea textelor personale; Evaluare reciprocă și autoevaluare textelor produse.
3. produs: textul narativ
4. Resurse:
 Capacităţile de învăţare ale elevilor.
 Cunoştinţele acumulate anterior.
 Timp de lucru - 45 de minute.
5. Forme de organizare a activității: frontal, individual, pe variante.
6. Mijloace de Învățământ: computer, ecran, prezentare POWER POINT.
7. Instrumente online: learningapps.org, Teams (jumătate de clasă este prezentă fizic la oră, cealaltă
sunt conectați prin această platformă)
8. surse Bibliografice:
1. Curriculum național. Limba și literatura română pentru clasele V-IX (aprobat prin ordinul nr. 906 din
17.07.2019);
2. Crișan A., Dobra S., Sămihăian F. Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a V-a. Știința, 2015.
3. Repere metodologice privind organizarea procesului educațional la limba și literatura română în anul
de studii 2020 -2021.

DEMERSUL DIDACTIC
Resurse Strategii de
Etapele lecției Activităţi de învăţare Timp Materiale Forme de predare-învățare-
didactice organizare evaluare
EVOCARE Profesorul salută elevii și-i întreabă de starea de bine. 5 min. https://learni Activitate Rebus
Descoperirea subiectului lecției prin rezolvare unui rebus ngapps.org/w frontală
TEXTUL NARATIV. atch?v=peme
Profesorul anunţă tema şi obiectivele lectiei. 0hjk520
REALIZARE Etapa I – Pre-scrierea
A SENSULUI Profesorul propune elevilor un șir de exerciții de pregătire a acestora 1 min.
pentru redactarea textului narativ:
1. Cuplarea cuvintelor: Activitate Exercițiu de
1. Pisică a. puișor frontală cuplare
2. Cățelușă b. motănaș Computer,
3. Găină c. cățeluș ecran,
4. Vacă d. vițeluș proiector,
5. Gâscă e. boboc Prezentarea Activitate Exercițiu de
2. Alcătuirea figurilor de stil pentru cuvintele puișor şi cățeluș: 4 min. Power Point. pe variante construcție
Rândul I – epitete;
Rândul II – comparaţii;
Rândul III – personificări.
Elevii conectați online realizează o sarcină din cele 3 propuse, la Activitate
alegere. 1 min. frontală Brainstorming
4. Identificarea titlurilor potrivite pentru textul scris. Activitate Modelul
5. Prezentarea textului model alcătuit de către profesor. 2 min. frontală profesorului
Text model:
În curtea unui fermier, între o mulțime de orătănii, trăia o
mândrețe de gâscă, mare, grasă cu pene mereu curate și albe ca
spuma laptelui.
Avea cuibarul în colțul cotețului și deja de câteva săptămâni sta
răbdătoare pe ouă în așteptarea boboceilor săi.
Într-o dimineață senină de primăvară, au ieșit din ouă la lumina
zilei șapte bobocei golași și galbeni ca soarele. Boboceii frumoși i-au
zâmbit gâștei și nu avea capăt mândria ei de mamă.
Pasărea-mamă a ieșit cu puii la plimbare prin curtea înverzită.
Avea mersul legănat, graţios și plin de farmec asemenea unei balerine
suple. Bobocii pășeau mândri pe urmele ei ca nişte vedete. Celelalte
păsări, supuse, se dădeau la o parte
din calea lor.

Deodată, nu se știe de unde a apărut o pisică neagră, cu ochii verzi


strălucitori și se repezi să mănânce un boboc.
Atunci gâsca a scos din gâtlejul ei arcuit un sâsâit prelung, s-a
repezit că o săgeată și a ciupit mâța. Aceasta a luat-o la sănătoasa. 7 min. Activitate Exerciţiu de
Gâsca și-a cuprins cu drag boboceii și au continuat plimbarea.
6. În baza textului model propus de către profesor elevii realizează frontală selectare
următoarele sarcini:
a) Selectarea figurilor de stil utilizate (epitete, comparații, Argumentul
personificări).
b) Formularea argumentelor pentru a demonstra că textul propus Discuția ghidată
este o narațiune.
c) Identificarea etapelor acțiunii și formularea acestora în câte un
enunț, alcătuind oral planul simplu de idei. 15min.
Etapa II – Scrierea
7. Redactarea textului narativ. Activitate Redactarea
Sarcina: Redactaţi un text narativ, folosind două epitete, două individuală textului scris
comparaţii, două personificări. Intitulaţi sugestiv textul. Subliniați
figurile de stil folosite. Activitate Evaluarea
Etapa III – Post-scrierea 5 min. frontală reciprocă a
8. Lectura și analiza reciprocă a unor textelor scrise în baza textelor scrise
următoarelor criterii:
1. Textul scris este un text narativ.
2. Textul scris are introducere, cuprins și încheiere.
3. Textul scris conține 2 epitete, 2 comparații, 2 personificări.
4. Textul scris respectă toate etapele acțiunii unei narațiuni.
5. Textul scris este intitulat sugestiv.
REFLECȚII Elevii își autoevaluează activitatea la oră, completând o scrisoare 4 min. Activitate Tehnica
lacunară adresată părinților lor: individuală Scrisoare deschisă
Dragi părinţi,
Vreau să vă spun că azi la lecţie... La scrierea textului am .../am
reușit să ... Pentru a termina/definitiva textul mai trebuie să ... Cred
că am lucrat pe nota...
Tema de casă De finalizat redactarea textului, ținând cont re recomandările făcute de 1 min. Activitate
către profesor și elev, de copiat varianta finală a textului în caietele de individuală
teme de casă și de subliniat figurile de stil utilizate.

S-ar putea să vă placă și