Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

CLASA: a V-a

UNITATEA DE INVATAMANT:

Sc. Gimn.”Dr. Aurel Vlad” Orăștie

PROF. DE RELIGIE: CULEA FLORINA MONICA

TEMA: IOSIF SI FRATII SAI –model de iertare

DISCIPLINA: RELIGIE ORTODOXĂ

COMPETENTA SPECIFICA:Reflectarea la puterea iertarii sincere in viata ta, atat cand o oferi ,cat sic and o
primesti ; Dezvoltarea valorii morale –iertarea-in relatie cu cei care ne gresesc

OBIECTIVE:

-sa desprinda calitatile morale ale unei personalitati biblice

-sa explice atitudinea personalitatii biblice fata de Dumnezeu ,fata de familie si fata de ceilalti
oameni

-sa identifice mesajul moral-religios dintr-un text(biblic)

-sa precizeze tipuri de comportament din viata de zi cu zi

-sa realizeze intr-o diagrama in ordinea potrivita elementele commune

-sa stabileasca o legatura intre anumite proverbe si evenimente din viata lui Iosif

STRATEGIA DIDACTICA:

A.METODE:conversatia, explicatia, metoda SINELG, DiagramaVenn, brainstorming, rebus

B.MIJLOACE:textul biblic, manualul


BIBLIOGRAFIE:Manual pentru clasa a v-a, RELIGIE ORTODOXA

EVOCARE

Care este subiectul ?

A. Brainstorming
-li se cere elevilor sa scrie in decurs de 2-3 minute ce inseamna pentru ei rabdarea ,
iertarea, stramosi, cainta
-se citesc ideile elevilor si se discuta cateva
-De ce avem nevoie de iertare, rabdare, cainta?( pentru a sti cum trebuie sa relationam….)

B. Rebus

Rezolvati rebusul urmator scriind cuvinte cu sens opus cuvintelor date:


1.milos

2.harnic

3.mandru

4.altruist

5.ascultator

6.bun

7.pozitiv

-Ce cuvant s-a obtinut pe vertical?( IERTARE)

Despre iertare vom vorbi astazi la ora de religie ,avandu-l ca model pe IOSIF

-Ce vom invata?

Fiecare elev completeaza intr-un tabel ce stie despre aceasta tema , doar coloana 1 si 2, urmand ca
in alta etapa a lectiei sa noteze si in ultima rubrica

Stiu Vreau sa stiu Am invatat

-se cere elevilor sa citeasca ceea ce au scris in tabel

-de ce este bine sa cunoastem ce este rabdarea, iertarea , parerea de rau?( …pentru a sti cum sa se
comporte in viata)

2.REALIZAREA SENSULUI

Fiecare elev are in fata manualul deschis la lectie

In aceasta etapa prin metoda SINELG se descopera ce cunoaste si intelege fiecare elev din lectia
IOSIF si fratii sai-model de iertare

a. Fiecare elev citeste cu atentie textul lectiei in gand


b. Noteaza , ( fiecare elev ), pe marginea textului prin semne “ v” –daca ceea ce a citit
confirma ceea ce stia sau credea ; “ –“ daca informatia difera de ceea ce stia ;
“+” daca
informatia citita este noua ; “?” daca
nu intelege ceva;
c. Dupa citirea textului Iosif si fratii sai-model de iertare, fiecare elev trece intr-un tabel
notarile facute pe marginea textului citit individual
“V” “+” “-” “?”

d. Se discuta notitele facute de elevi in tabel , cu toata clasa

e. Se completeaza ultima rubrica din tabelul completat la Evocare si anume rubrica “AM
INVATAT”

-Sa iertam pe cei care ne gresesc ,dupa modelul lui Iosif si dupa cuvintele Mantuitorului
din Rugaciunea Domneasca : “Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam
gresitilor nostri”

- Sa ne iubim aproapele si sa-l ajutam la nevoie

-Sa ne cinstim parintii si fratii

-Sa fim exemple vii de credinta, iertare, intelepciune si bunatate

3. REFLECTIE

-Se cere elevilor sa completeze o diagrama in ordinea potrivita elementelor comune. Ce


descoperi?

(iubitor, tradat, intemnitat, milostiv, conducator, prigonit, indurator)


-Stabileste legatura dintre proverbele de mai jos si evenimente din viata Dreptului Iosif

*Greseala e lucru omenesc. ( Ungaria)

*Cele bune se intampla celor care stiu sa astepte.( Anglia)

*Omul gospodar isi face iarna car si vara sanie.( Romania)

*Apa nu sta pe munti , nici razbunarea intr-o inima mare.( China)

*Nici un fulg de zapada nu cade intr-un loc gresit,( Japonia)

S-ar putea să vă placă și