0% au considerat acest document util (0 voturi)
19 vizualizări5 pagini

Avap

Proiectul didactic pentru clasa a IV-a A, coordonat de institutorul Oancea Violeta, se concentrează pe tehnica modelajului în cadrul disciplinei Arte vizuale și abilități practice. Obiectivele includ realizarea de creații funcționale și estetice, utilizarea corectă a materialelor și evaluarea lucrărilor colegilor. Lecția se desfășoară pe parcursul a 45 de minute, folosind metode variate precum conversația, demonstrația și activitatea independentă.

Încărcat de

Violeta Oancea
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
19 vizualizări5 pagini

Avap

Proiectul didactic pentru clasa a IV-a A, coordonat de institutorul Oancea Violeta, se concentrează pe tehnica modelajului în cadrul disciplinei Arte vizuale și abilități practice. Obiectivele includ realizarea de creații funcționale și estetice, utilizarea corectă a materialelor și evaluarea lucrărilor colegilor. Lecția se desfășoară pe parcursul a 45 de minute, folosind metode variate precum conversația, demonstrația și activitatea independentă.

Încărcat de

Violeta Oancea
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Proiect

DATA: 27.05.2024
didactic
CLASA: a IV-a A

INSTITUTOR: Oancea Violeta

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială nr 1 Matca

ARIA CURRICULARĂ: Arte si Tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale si abilitati preactice

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Forme din hartie si modelaj

TEMA: Tehnica modelajului

TIPUL DE LECŢIE: Formare de priceperi si deprinderi practice

OBIECTIVE CADRU: Realizarea de creații funcționale și sau estetice folosind


materiale și tehnice adecvate
COMPETENTE SPECIFICE:
2.1 Valorificarea unor materiale și tehnice adecvate pentru exprimarea
clară a unui mesaj intenționat
2.3. Realizarea de produse unicat personalizate și utilizabile în urma
desfășurării unor activități dominante manuale creative și ludice
2.4 Remodelarea spațiilor și formelor printr un demers plastic intenționat
și prin tehnici variate obiective operaționale

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
COGNITIVE:
OC1- să numească materiale de care are nevoie în realizarea produsului
OC2 să reproducă etapele de realizare a unui produs din lut sau plastilină
OC3 să utilizeze corespunzător instrumentele și materialele de lucru
pentru obținerea produsului dorit
OC4 să analizeze produsele colegilor de clasă

AFECTIVE:
OA1- să aprecieze obiectiv lucrarea proprie;
OA2- să participe cu interes la lecţie;

PSIHO-MOTORII:
OM1- să mânuiască corect ustensilele de lucru;
OM2- să-şi reprime tendinţa de efectuare a unor acţiuni inutile în timpul activităţii;
OM3- să se deplaseze în spaţiul clasei pentru a soluţiona sarcinile primite;
OM4- să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul lucrului şi pe tot parcursul orei.

STRATEGIA DIDACTICĂ :

1. RESURSE PROCEDURALE :
a)Metode şi procedee : conversaţia, demonstraţia, explicaţia, jocul
exerciţiul, activitatea independentă,
turul galeriei

b)Forme de organizare : individual, frontal.

2. RESURSE MATERIALE: Laptop videoproiector instrumente modelaj pastă


modelatoare suport pentru pasta modelatoare etc.

3. FORME ŞI TEHNICI DE EVALURE : Observarea sistematică aprecieri


verbale și evaluare finală prin turul galeriei.

4. BIBLIOGRAFICE:
a) programa școlară pentru disciplina arte vizuale și abilități practice
clasele a III a și a IV a
b) Powerpoint- platforma educațională Twinkl
c) Constantin Cucoş (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare
şi gradele didactice, Iaşi, Editura Polirom, 1998;
d) Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Ed. Didactică şi Pedagogică,
Bucureşti, 2003.

5. RESURSE TEMPORALE : 45 minute

6. RESURSE UMANE : 29 elevi


SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Nr. Evenimentele Ob. Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor Resurse Evaluare
crt. instruirii op.
1. Moment Asigurarea condiţiilor necesare bunei Se pregătesc pentru Observarea
organizatoric desfăşurări a lecţiei. Verificarea începerea orei şi îşi Activitate sistematică
(2 min.) materialelor necesare, stabilirea liniştii verifică materialele frontală
şi a ordinii. necesare.
OA2

2. Captarea - Se va realiza cu ajutorul unui joc - Conversaţia Observarea


atentiei “Ghicește cu ochii închiși ce ții în Exerciţiul sistematică
(5 min.) mână” Trei copii vor veni în față, vor fi Elevii vor participa Activitatea
activ la joc, după care frontala,
legați la ochi și li se va da un obiect în
vor urmări informațiile Jocul
OC1 mână -scopul este să ghicească ce este prezentate și vor lua obiecte cu Aprecieri
OA2 doar având posibilitatea să-l atingă . parte la discuția propusă texturi diferite frontale
OA2 Se va purta o conversație pe baza unui
Powerm Point (anexa 1) care are ca
temă principală sculptura -modelajul
3. Anunţarea Se anunța tema orei și anume Tehnica Ascultă cu atenţie. Conversaţia
temei şi a modelajului și se informeaza elevii că Activitate Observarea
obiectivelor OA2 fiecare va crea o un obiect cu ajutorul frontală sistematică
(2 min.)
tehnicilor de modelaj

4. Analiza planșei Se prezinta elevilor modelul realizat Observă şi descriu Conversaţia


model (3 min.) după care se explica care sunt pașii modelul Activitate
OC1 pentru a realiza acest model Identifica materialul de frontală
OA2 lucru Plastilina Observarea
modelul sistematică

5. Demonstrația Urmăresc prezentarea Conversaţia


model OC2 Dupa discutarea si stabilirea clara a demonstraţia Observarea
(8 min.) pasilor de urmat se realizeaza Asculta cu atentie instrumente de sistematică
demonstratia pentru realizarea temei modelaj
propuse Activitate
frontala i
6. Executarea OA1 Individual fiecare elev va începe să fiecare elev va lucra Munca
independentă a OA2 lucreze la realizarea propriei lucrări iar individual la realizarea independenta Observarea
lucrărilor și OC3invatatoarea se va plimba printre ei și îi obiectului din plastilină Instrumente de sistematică
îndrumări OM1 prin diverse tehnici de modelaj
va dirija acolo unde este cazul și de
(5 min.) modelaj . Pasta
asemenea va oferi indicații și aprecieri modelatoare
verbale pe tot parcursul activității.
7. Evaluarea OC4 Evaluarea se va realiza prin metoda elevii așează lucrările Activitate
lucrărilor OA3 Turul galeriei. pe masa specială frontală, Observarea
(5 min.) OM3 Toate lucrările realizate de către copii amenajată și apreciază Turul galeriei sistematică
lucrările colegilor Conversaţia Aprecieri
vor fi expuse și apreciate de toți elevii
frontale

9. Incheierea OC1 Se adreseaza aprecieri generale și Conversaţia Aprecieri


lectiei OC2 felicitări pentru munca depusă, după frontale
care se ofera fiecărui copil o mică Activitate
recompensă. frontala
ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și