Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Genetica populațiilor
Efectivul numeric
• Numărul de indivizi ce
populează un anumit teritoriu
Densitatea populației
• Numărul de indivizi pe o unitate de suprafață
Arealul
• Teritoriul ocupat de indivizii populației
Natalitatea
• Numărul de indivizi născuți într-o perioadă de timp
Indicii principali ai unei populații (continuare)
Mortalitatea
• Numărul de indivizi ce au pierit într-o perioadă de
timp
Undele populaționale
• Variațiile numerice într-o perioadă de timp
Raportul de vărstă
• Diversitatea de vărstă
Raportul de sexe
• Diversitatea de ♀ și ♂
Etc.
2. Structura genetică a unei populații
Poate fi programată
• Depinde de fluctuațiile numerice ale indivizilor din
generație în generație
Legea lui Hardy-Weinberg (1908)
Într-o populație, p + q = 1
• p = frecvența alelei dominante A
• q = frecvența alelei recesive a
p2 + 2pq + q2 = 1
Frecvența genotipurilor:
a Aa aa AA = 0.6 x 0.6 = 0.36
0.4 0.6 x 0.4 0.4 x 0.4 Aa = 2(0.6 x0.4) = 0.48
aa = 0.4 x 0.4 = 0.16
Calculăm frecvența genelor alele în generația
următoare:
• A = 0.36 + 0.48/2 = 0.36 + 0.24 = 0.6
• a = 0.16 + 0.48/2 = 0.16 + 0.24 = 0.4
• frecvența genotipurilor
• frecvența alelelor
rr = albe
Rr = roze
RR = roșii
Descrierea structurii genetice
• frecvența genotipurilor
• frecvența alelelor
Frecvența
200 albe
genotipurilor:
500 roze 200/1000 = 0.2 rr
500/1000 = 0.5 Rr
300 roșii
300/1000 = 0.3 RR
Total = 1000 flori
Descrierea structurii genetice
• frecvența genotipurilor
• frecvența alelelor
200 rr = 400 r Frecvența
alelelor:
500 Rr = 500 r
= 500 R 900/2000 = 0.45 r
Frecvența genotipurilor
100 GG
Frecvența alelilor
140 gg
Pentru o populație
cu genotipurile: Calculați:
Frecvența genotipurilor
100/400 = 0.25 GG
100 GG 260 0.65
160/400 = 0.40 Gg
140/400 = 0.35 gg
160 Gg Frecvența fenotipurilor
260/400 = 0.65 green
140/400 = 0.35 brown
Frecvența alelilor
140 gg
360/800 = 0.45 G
440/800 = 0.55 g
Un alt mod de calculare a
frecvenței alelelor:
Frcevența genotipurilor
0.25 GG G 0.25
100 GG G 0.40/2 = 0.20
0.40 Gg g 0.40/2 = 0.20
0.35 gg g 0.35
160 Gg
Frecvența alelilor
360/800 = 0.45 G
440/800 = 0.55 g
140 gg
sau [0.25 + (0.40)/2] = 0.45
[0.35 + (0.40)/2] = 0.65
Generalizare:
Panmixia
Izolarea
Selecția naturală
Mutațiile
Panmixia