Accize
1.
Pentru alcool brut, alcoolul etilic rafinat, bauturi alcoolice si orice alte produse destinate productiei alimentare sau consumului care contin alcool etilic cu o concentratie mai mare de 0,5% in volum, vinuri, produse pe baza de vin si produse pe baza de distilat de vin, cu o concentratie alcoolica mai mare de 22%, cognac si vin ars, bauturi alcoolice naturale, acciza se calculeaza astfel:
`
A = Q x C x K x CS
2.
Pentru bauturi alcoolice spirtoase obtinute pe baza de alcool etilic rafinat si bauturi alcoolice obtinute din distilate de cereale, acciza se determina conform relatiei:
A = Q x C x K x CS
4. Pentru tigarete, acciza este formata din acciza specifica si acciza ad-valorem:
A1 = acciza specifica A2 = acciza ad-valorem
A = A 1 + A2
A1 = Q x K x CS A2 = Bi x 25% A = Q x K x CS
5. Pentru tigarete si tigari din foi se calculeaza dupa formula: Q = cantitatea expimata in unitati de 1000 buc.
6. Pentru tutunul destinet fumtului si pentru tutunul de prizat si tutunul de mestecat, acciza se calculeaza astfel:
Q = cantitatea exprimata in kg.
A = Q x K x CS
A = Q x K x CS
8. In cazul cafelei si al altor produse care sunt supuse accizei specifice, acciza se calculeaza: Q = cantitatea exprimata in unitati 1000 buc
A = Q x K x CS
1.
O societate comerciala importa 8 tone tutun destinat fumatului. Acciza unitara la aceasta categorie de tutun este de 18 /kg. Cursul de schimb este 1 = 2,3 lei. Sa se determine accizele datorate de societate.
2. Se efectueaza urmatoarele importuri: benzina premium 65 t; benzina fara plumb 85 t; motorina 50 t. Accizele specifice per tona sunt: - benzina premium 280 / tona; - benzina fara plumb 230 / tona; - motorina 110 / tona. Cursul de schimb este 23.000 lei/ . Sa se calculeze accizele pentru benzina premuim, pentru benzina fara plumb si pentru motorina.
Rezolvare problema nr. 1: A = 8.000 kg x 18 /kg x 23.000 lei/ = 3.312.000 lei Rezolvare problema nr.2: A (ptr. benzina premium) = 65 t x 280 /t x 23.000 lei/ = 418.600.000 lei A (ptr. benzina fara plumb) = 85 t x 230 /t x 23.000 lei/ = 449.650.000 lei A (ptr. motorina) = 50 t x 110 /t x 23.000 lei/ = 126.500.000 lei.
a)
General
cota standard
Cota recalculata = cota standard + 100%
1. -
O societate platitoare de TVA a efectuat urmatoarele operatiuni: achizitionarea de materii prime 50 mil. lei, inclusiv TVA; ambalajele in valoare de 1 mil. lei, inclusiv TVA au fost luate la schimb; achitarea salariilor angajatilor 20 mil. lei; achitarea serviciilor prestate de la terti 70 mil. lei, inclusiv TVA. Stiind ca societatea a realizat livrari de bunuri in valoare de 176 mil. lei inclusiv TVA, iar cota de TVA este de 19%, sa se determine TVA de platit statului.
Rezolvare: TVA de plata = TVA colectat TVA deductibil TVA colectat = 176 mil x 19/119 = 28.100.840 lei TVA deductibil = (50 mil + 70 mil) x 19/119 = 19.159.664 lei TVA de plata = 8.941.176 lei
Impozitul pe profit
Pr. Total = venituri cheltuieli Pr. Impozabil = Pr. Total - Deduceri fiscale + cheltuieli nedeductibile Impozitul de plata = profitul impozabil * 16%
1.
O societate comerciala prezinta urmatoarele date in vederea determinarii impozitului pe profit, pentru activitatea desfasurata in cursul unei luni: Venituri din exploatare = 400 mil. lei; Cheltuieli aferente veniturilor din exploatare = 100 mil lei; Venituri financiare = 20 mil. lei; Cheltuieli financiare = 5 mil. lei; Venituri exceptionale = 10 mil lei; Dividende primite de la o alta persoana juridica romana = 20 mil. lei; Amenzi si penalitati = 2,5 mil. lei; Mese, cadouri, distractii ce depasesc limitele prevazute de lege = 1 mil. lei. Sa se determine impozitul pe profit datorat statului.
Rezolvare:
Pr. Total = (Venituri din exploatare cheltuieli aferente veniturilor din exploatare) + (venituri financiare cheltuieli financiare) + venituri exceptionale = (400 mil. 100 mil) + (20 mil. 5 mil.) + 10 mil. = 300 mil. + 15 mil. + 10 mil. = 325 mil. Deduceri fiscale = dividende platite = 20 mil. Cheltuieli nedeductibile = 2,5 mil. + 1 mil. = 3,5 mil. Pr. Impozabil = Pr. Total - Deduceri fiscale + cheltuieli nedeductibile = = 325 mil. 20 mil. + 3,5 mil. = 308,5 mil
2. Sa se calculeze impozitul pe profit, in cazul unui contribuabil mic, pe baza urmatoarelor informatii financiar contabile:
Indicator Ianuarie Februarie Cumulat
TOTAL VENITURI
1. Venituri din exploatare (din prestari servicii) 2. Venituri financiare (dobanzi bancare) 3. Venituri exceptionale (despagubiri) CHELTUIELI DEDUCTIBILE AFERENTE VENITURILOR CHELTUIELI NEDEDUCTIBILE (depasirea cheltuielilor de reclama, protocol si publicitate peste limitele legale)
1.150
1.000 100 50 200 70
2.150
2.000 150 200 30
3.300
400 100
PROFIT IMPOZABIL
IMPOZIT PE PROFIT DATORAT
1.020
163.2
1.980
316.8
3.000
480
3. O Persoana juridica, infiintata in Austria, dupa legislatia acestui stat, realizeaza prin intermediul unei sucursale autorizate sa functioneze in Romania, un profit impozabil de 1000 . Sa se determine impozitul pe profit datorat de respectiva persoana juridica in Romania
Titluri financiare
1.
In vederea contractarii unui imprumut, statul X emite obligatiuni in urmatoarele conditii: valoarea nominala a unei obligatiuni 5.000 u.m.; rata anuala a dobanzii 7%; pretul de emisiune 80%; rata anuala a inflatiei 5%. Sa se determine rata reala a dobanzii.
Rezolvare:
1 dn 1 0,07 dr 1 1 0,019 1,9% 1 i 1 0,05
Se cunosc urmtoarele date referitoare la veniturile bugetare: venituri din impozite directe = 256 mld u.m.; venituri din impozite indirecte = 278 mld u.m.; venituri din capital = 134 mld u.m.; ncasri din rambursarea mprumuturilor = 56 mld u.m.; PIB = 1550 mld u.m.
S se determine: A. Veniturile curente B. Ponderea veniturilor din capital n total venituri C. Ponderea veniturilor n PIB
Rspuns venituri curente = venituri fiscale + venituri nefiscale = 256 + 278 = 534 mld u.m. venituri totale = venituri curente + venituri din capital + ncasri din mprumuturi = 534 +134 + 56 = 724 mld u.m. ponderea veniturilor din capital n total venituri = (134 / 724) x 100 = 18,50 %; ponderea veniturilor n PIB = (724 / 1550) x 100 = 46,7 %;
. Se
Indicatori
Sume 11.113.000.000
2.
3. 4. 5. 6.
20.596.000.000
8.663.000.000 10.015.700.000 5.485.000.000 421.900.000
S se deremine : A Veniturile din impozite directe B. Veniturile fiscale C. Veniturile din capital
Rspuns Venituri din impozite directe = impozitul pe profit + impozitul pe salarii = 11.113.000.000 + 10.015.700.000 = 21.128.700.000 mii l venituri fiscale = venituri din impoite directe + venituri din impozite indirecte = 21.128.700.000 + ( 20.596.000.000 + 8.663.000.000 + 5.485.000.000) = 55.872.700.000 mii lei; veniturile din capital = 0.
Se dau urmatoarele date referitoare la cheltuielile bugetului de stat a tarii X pa anul 2000: Cheltuieli de personal- 19 mil; Cheltuieli materiale si servicii 7 mil; Subventii 3,7 mil; Transferuri 15 mil; Dobanzi datorii publice 23 mil; Rezerve 3,5 mil; Cheltuieli de capital 6,6 mil; Imprumutui acordate 2 mil; Rambursari de credite 4,5 mil; Sa se calculeze: cheltuielile curente, cheltuielile totale si structura cheltuielilor in cheltuielile totale.
Rezolvare: Cheltuieli curente = cheltuieli de personal + cheltuieli materiale si servicii + subventii + transferuri + dobanzi + rezerve = 19 mil + 7 mil + 3,7 mil + 15 mil + 23 mil + 3,5 mil = 71,2 mil Cheltuieli totale = cheltuieli curente + cheltuieli capital + imprumuturi + rambursari = 71,2 mil + 6,6 mil + 2 mil + 4,5 mil = 84,3 mil Structura cheltuielilor 1. Cheltuieli curente / cheltuieli totale = 71,2 mil / 84,3 mil = 0,8446 = 84,46% 2. Cheltuieli de capital / cheltuieli totale = 6,6 mil / 84,3 mil = 0,0782 = 7,82% 3. Imprumuturi acordate / cheltuieli totale = 2 mil / 84,3 mil = 0,0237 = 2,37% 4. Rambursari de credite / cheltuieli totale = 4,5 mil / 84,3 mil = 0,0533 = 5,33%
2. Sa se determine modificarea absoluta si relativa a cheltuielilor curente la Agentia Nationala a Mediului in 2002 fata de 2001 si in 2003 fata de 2002.
Rezolvare: Cheltuieli curente = cheltuieli de personal + cheltuieli materiale si servicii Ptr. 2001: 36.503 + 17.872 = 54.375 mil lei Ptr. 2002: 56.000 + 21.000 = 77.000 mil lei Ptr. 2003: 74.000 + 30.000 = 104.000 mil lei Modificarea absoluta: cheltuieli curente (in 2002 fata de 2001) = 77.000 54.375 = 22.625 mil lei cheltuieli curente (in 2003 fata de 2002) = 104.000 77.000 = 27.000 mil lei Modificarea relativa: R cheltuieli curente = I cheltuieli curente -1 = 77.000 / 54.375 1 = 41,61% R cheltuieli curente = I
cheltuieli curente -1
3.Sa se determine cresterea relativa a cheltuielilor fondului de asigurari sociale de sanatate (pe total si pe fiecare nivel al clasificatiei functionale).
Denumire indicator
2002
2003
- alte actiuni
Pe fiecare nivel:
R cheltuieli social-culturale = I cheltuieli social-culturale 1 = 54.723 / 46.406 1 = 17,92% R alte actiuni = I alte actiuni 1 = 1.619 / 1.390 1 = 16,47%
4. Se dau urmatoarele informatii privind nivelul creditelor bugetare aprobate in Romania pe anul 2003, prin Legea 863/2002. Sa se determine nivelul cheltuielilor social-culturale si sa se calculaze ponderea acestora in total cheltuieli.
-
Rezolvare:
1)
2)
Nivelul cheltuielilor social-culturale = 291.045 mil. lei (18.325 mil. lei + 64.150 mil. lei + 8.126 mil. Lei + 73.496 mil. Lei + 8.533 mil lei + 1.900 mil. Lei + 220 mil. Lei + 49.988 mil.lei + 1.120 mil. Lei ) = 65.187 mil lei Ponderea cheltuielilor social-culturale in total cheltuieli = 65.187 / 291.045 x 100 = 22,4%
5. Sa se calculeze structura cheltuielilor aprobate prin HCGMB 93/2003 pentru Regia Generala de Apa Bucuresti (atat pe total cat si pe trimestrul IV). - mil. lei Indicatori Cheltuieli totale, din care: TOTAL 25.781 Trim. I 4.003 Trim. II 8.976 Trim. III 5.925 Trim. IV 6.876
- cheltuieli de exploatare
- cheltuieli financiare - cheltuieli exceptionale
7.951
88 17.742
811
22 3.171
4.097
22 4.857
1.046
22 4.857
1.997
22 4.857
Rezolvare: - Pe total: Cheltuieli ptr. exploatare/total cheltuieli = 7.951/25.781 x 100 = 30,84% Cheltuieli financiare/ total cheltuieli = 88/25.781 x 100 = 0,34% Cheltuieli exceptionale/total cheltuieli = 17.742/25.781 x 100 = 68,82% Pe trim. IV: Cheltuieli ptr. exploatare/total cheltuieli = 1.997/6.876 x 100 = 29,04% Cheltuieli financiare/ total cheltuieli = 22/6.876 x 100 = 0,32% Cheltuieli exceptionale/total cheltuieli = 4.857 / 6.876 = 70,64%
-
Pe baza datelor din tabelul de mai jos, s se determine; a)soldul curent; b)soldul de capital; c)soldul total. Miliarde lei
VENITURI 2001 Venituri fiscale Venituri nefiscale 326698,7 24409,3
386,6
246,4 58174,1 81119,0 167891 36548,5 44609,9 978,1