Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate integrata

RIDICHEA BUCLUCASA

Educatoare: Adina Puha G.P.N. Tatarlaua Grupa Combinata

Tema:Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? Subtema: Legume timpurii Grupa: Combinata Tema zilei: Ridichea Buclucasa Scopul zilei:Familiarizarea copiilor cu textul povestii Ridichea uriasa, imbogatirea vocabularului cu cuvinte noi, consolidarea unor deprinderi practice. Tipul activitatii: invatare / consolidare Activitati liber alese Tema: a) STIINTA: Alege si grupati b) CONSTRUCTII: Unelte de gradinarit Obiective operationale: a) - sa aleaga si grupeaza atatea ridichi cate li se va cere b) - sa construiasca ladite pentru ridichi, cu ajutorul cuburilor Materiale necesare: cosulete, ridichi - siluete, buline rosii si verzi, cuburi, ridichi Metode si procedee: conversatia ,exercitiul, problematizarea, invatarea prin descoperire, demonstratia, explicatia. Forme de organizare: frontal, in grupuri mici, individual Desfasurarea activitatii: Copiii vor intra organizat in sala de gupa unde vor fi asezate materialele pe centrele de interes. Voi prezenta copiilor ceea ce au de facut la fiecare centru deschis si le voi propune sa-si aleaga locul unde doresc sa lucreze. In timpul in care copiii lucreaza ii voi supraveghea si voi da indicatii si ajutor acolo unde va fi necesar. a)La Stiinta copiii vor trebui sa aleaga si sa grupeze atatea ridichi cat li se cere c)La Constructii, copiii va trebui sa construiasca cu ajutorul cuburilor, unelte pentru gradinarit Activitati de dezvoltare personala: Rutina: -Bine ati venit! (primirea copiilor) -Facem gimnastica, pentru a creste mari si sanatosi! ( Gimnastica de inviorare) - Ma spal fara sa stropesc colegii! - Sunt mare, mananc civilizat! (Servirea meselor) Tranzitia:Joc cu text si cant: Mergem toti in pas voios ntalnirea de dimineata Tema: Imi salut colegul Scop: Participarea i implicarea activ a copiilor n vederea stimulrii comunicrii, favorizrii interrelaionrii, mprtirii cu ceilali i formrii comportamentului empatic la precolari. Obiective operationale: -s utilizeze formula de salut adecvata momentului zilei; -s adopte un comportament adecvat n timpul salutului (mimic, privire, ) ; -s sesizeze prezena sau absenta unui coleg cunoscndu-i chipul i numele; -s observe cu atenie vremea de afar oferind verbal cteva caracteristici ale acesteia, marcndu-le prin simbolul adecvat 2

Etapele activitatii: Salutul: Bun dimineaa... Prezena: verificarea prezenei copiilor Completarea calendarului naturii Impartasirea cu ceilalti: povestirea unui eveniment intamplat zilele trecute Activitatea de grup: la finalizarea intalnirii de dimineata se va dansa Strategii didactice: a)Metode si procedee: conversaia, explicatia, jocul, problematizarea b)Elemente de joc: surpriza, dansul; c)Resurse materiale: Catalogul grupei, Panoul cu prezentaCalendarul naturii. d)Forme de organizare: frontal, individual; Activitate pe domenii experientiale 1.Domeniul stiinta/Domeniul om si societate Tema: Ridichea buclucasa Forma de realizare: povestirea educatoarei / lipire Tipul: invatare/consolidare Scopul activitatii: Dezvoltarea capacitatii de a audia cu atentie un text, de a desprinde mesajul transmis de acesta, consolidarea si perfectionarea unor deprinderi practice (lipire) Obiective operationale: Sa denumeasca si sa enumere personajele care iau parte la actiune sa identifice semnificatia cuvintelor si expresiilor noi: a sadi o samanta, uriasa, neclintita, a smulge, a nu da ascultare sa enumere calitatile personajelor si a grupului sa intinda ingrijit lipiciul pe toata suprafata ridichii sa lipeasca ridichile in cos, respectand munca colegilor de echipa

Strategii didactice: a)Metode si procedee:conversatia, exercitiul, demonstratia, explicatia, b)Materiale si mijloace auxiliare: baba, mos, fetita, caine, pisica, soarece, ridichi, lipici, ridichisiluete,cosuri, pensule. c)Forma de organizare:frontal, individual si in grupuri mici Resurse umane ,temporale si bibliografice: o Umane:educatoarea si copiii din grupa. o Temporale:15 -20 minute o Bibliografice:***Curriculum pentru invatamantul prescolar(2008) M.E.C.T.,Bucuresti Desfasurarea activitatii

Evenimentul didactic Pregatirea climatului psiho afectiv

Continutul stiintific Voi asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii. Voi aseza materialele necesare desfasurarii activitatii. Vom intra ordonat in sala de grupa si ne vom aseza pe scaunele. Vreau sa va spun ca ieri am fost la piata unde am gasit foarte multe legume si am adus si pentru voi ceva. Voi tine cosul cu ridichi in mana. Ce sunt acestea? Voi descoperi macheta pe care este reprezentat cadrul povestii si personajele. Se va purta o scurta conversatie pe baza materialului didactic descoperit in sala de grupa in vederea familiarizarii copiilor cu cadrul in care se va desfasura actiunea si personajele ce vor lua parte la aceasta. - Ce vedeti voi aici? - Sunteti bucurosi ca avem musafiri? Pentru ca au venit la noi in vizita atat de multi musafiri:babuta si mosul, nepotica, Azorel si Motanel, chiar si Soricel, astazi am sa va spun o poveste foarte frumoasa, despre o ridiche, la fel ca si cele pe care le avem in cosulet, dar aceasta ridiche este una uriasa, una foarte mare si sa stiti ca in aceasta poveste musafirii nostri sunt cu totii prezenti. Povestea se numeste Ridichea uriasa Voi expune textul prelucrat al povestii urmarind logica momentelor principale (momentele subiectului): 1.Mosul sadeste in gradina sa o samanta de ridiche si din acesata samanta creste o ridiche uriasa. 2.Mosul incearca zadarnic sa smulga ridichea din pamant si vazand ca nu reuseste o cheama in ajutor pe baba. 3.Baba o cheama ca sa-i ajute si pe nepotica. 4.Nepotica il striga pe Azorel. 5.Azorel il cheama si pe Motanel. 4

Metode si procedee

Evaluare

Introducere in activitate

Conversatia

Captarea atentiei

Conversatia

Anuntarea temei si prezentarea continuturilor

Conversatia Explicatia

Expunerea povestii de catre educatoare

Povestirea

Fixarea continutului de idei si valorificarea mesajului educativ

6.Pentru ca ei toti nu reusesc sa scoata ridichea din pamant, il cheama si pe Soricel pentru a-i ajuta. 7.Impreuna, tragand cu putere de ridiche, personajele reusesc sa scoata ridichea din pamant, dar cad cu totii jos. In timpul povestirii voi nuanta vocea, voi marca, prin expresivitatea limbajului, semnele de punctuatie si voi accentua pasajul care exprima efortul facut de personaje pentru a smulge ridichea din pamant:Hei-rup, hei-rup! Hai ridiche uriasa, sa te duc la noi acasa! Prin mimica si gestica voi reda starea sufleteasca a persoanjelor. Prin intensitatea timbrului vocal voi incerca sa creez o atmosfera propice captarii atentiei copiilor asupra ordinii in care apar personajele in actiunea desfasurata in povestire. In contextual povestirii voi explica si celelalte cuvinte si expresii noi: spor, bucate indestulate, a nu da ascultare Dupa expunerea povestii, voi acorda o scurta pauza pentru limpezirea ideilor si savurarea starii de placere la ascultarea unei povesti. Apoi se va realiza o scurta conversatie pe baza povestirii si a materialului didactic. - V-a placut povestea? - De cine v-a placut in poveste? - Cum era ridichea? - A reusit mosul sa o scaoata din pamant de unul singur? - Cine i-a venit in ajutor mai intai? - Baba pe cine a chemat? - Dar fetita pe cine a chemat? - Dar Azorel? - Pe cine cheama Motanel? - Ce strigau de fiecare data cand li se mai adauga cate un ajutor? - Cum trageau cu totii ridichea? (cu putere, forta) - Daca nu ar fi ajutat cu totii ar fi reusit mosul singur sa scoata ridichea? Asa se intampla si in viata noastra, uneori este nevoie sa ne ajutam unii pe altii pentru 5

Conversatia

Conversatia euristica

Fixarea cunostintelor

Analiza modelului Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru

Exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii Executarea temei de catre copii

a face un lucru mai repede sau mai bine. Iata, de exemplu,dupa ce ne jucam este nevoie ca sa adunam cu totii jucariile pentru a termina mai repede. Vom canta cantecul La bunica in gradina si astfel vom trece la masute unde ne vom aseza cate 4 copii. Sa stiti copii, ca nepotica v-a adus si un plic. Vreti sa vedeti ce este in el? Voi deschide plicul si voi scoate cosul cu ridichi. - Oare cum stau aceste ridichi in cos? Sunt lipite. Aveti pe fiecare masuta un cos mare, ridichi, lipici si pensule. Fiecare copil isi va lua pensula, iar pe varful acesteia va lua cate putin lipici, in cealalta mana veti lua cate o ridiche, iar lipiciul il veti intinde cu pensula pe toata suprafata acesteia, apoi o veti lipi in cos. Vom lucra pe echipe. Toti cei patru copii care stau la o masa vor lipi ridichile in acelasi cos. Acelasi lucru o sa il faceti si voi, dar mai intai ne vom incalzi putin mainile. Voi atrage atentia asupra pozitiei corecte a corpului in timpul lucrului. Copiii vor executa lucrarea supravegheati de educatoare. Voi da indicatii si ajutor acolo unde va fi necesar. Lucrarile finalizate vor fi analizate si vom realize o mica expozitie cu ele.

Conversatia

Problematizare a

Chestionare orala

Jocul Conversatia

Exercitiul Problematizare a

Executarea lucrarii Expunerea lucrarilor Aprecieri frontale si individuale

Incheierea activitatii

Voi face aprecierile necesare asupra modului de desfasurare a activitatii.

Conversatia

Jocuri si activitati recreative

Tema: Joc de miscare:Adunam ridichi si ceapa Joc distractiv:Ursul doarme Scopul activitatii:Crearea unei atmosfere de buna dispozitie, destindere si relaxare. Obiective operationale: -sa adune ridichi si ceapa si sa le aseze pe fiecare in cosul lor -sa ia in mana cate o singura leguma (ridiche sau ceapa) -sa recunoasca vocea copilului care l-a strigat. Obiective educationale: -educarea disciplinei, atentiei, indemanarii; -educarea relatiilor de colaborare intre copii. Strategii didactice: 1. Metode si procedee:conversatia, explicatia, exercitiul, jocul. 2. Material didactic:cos pentru ridichi, cos pentru ceapa, ridichi, ceapa, fluier, masca de urs, esarfa. Forme de organizare:frontal, individual Desfasurarea activitatii: Copiii vor intra in sala degrupa unde educatoarea le va prezenta jocurile ce urmeaza a se desfasura si regulile acestora. La jocul Adunam ridichi si ceapa copiii vor forma un cerc in jurul straturilor cu ridichi si ceapa. La fluierul educatoarei copiii vor alerga spre straturile cu legume, vor lua in mana doar cate o ridiche sau cate o ceapa pe care le vor aseza pe fiecare in cosul corespunzator. In cosul pe care vedem desenata o ridiche vom pune doar ridichi, iar in celalalt, pe care vom vedea desenata o ceapa, vom aseza doar ceapa. La al doilea joc Ursul doarme avem o masca de urs si o esarfa.Vom alege un jucator-urs pe care il vom lega la ochi cu o esarfa, iar noi, ceilalti copii vom recita poezia Ursul doarme, ursul doarme/ A uitat bietul de foame/ De el poti scapa usor/ Daca esti prevazator. Cand vom termina de recitat poezia, unul dintre copii, numit de educatoare, va striga numele jucatorului-urs, iar acesta va trebui sa-i recunoasca vocea.

S-ar putea să vă placă și