Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA : 04.05.2011
GRADINITA: ,,Cu parfum de tei
EDUCATOARE: Morari Carmen-Ancuta
NIVEL: I
TEMA ANUALA: Cine si cum planifica/organizeaza o activitate?
SUBTEM: Haideti in excursie
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata

SCOPUL ACTIVITII:
-Formarea unor deprinderi de ucru pentru reai!area unor de"ene, picturi.
-#ducarea vointei, atentiei vountare "i a "pirituui de
di"cipin$%
-&e!votarea e'primarii corecte, fuente "i e'pre"ive

TIPUL ACTIVITII: Ac(i!itie de noi cuno)tin*e, priceperi )i deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.Activitati liber alese:
Biblioteca:"a o+"erve imagini cu o+iective turi"tice
-"a "eecte!e din imagini numai pe cee care "e refera a e'cur"ii,turi"m
A!ta: "a de"ene!e dupa contur (arta -udetuui Cu-
-"a unea"ca iniutee pentru a o+tine conturu -udetuui
2.Activitati pe domenii experimentale:
DLC: "a participe a pove"tea ,,&um+rava minunata, atat in caitate de vor+itor cat "i in caitate
de auditor
-"a repove"tea"ca pe +a!a imaginior pove"tea ,,&um+rava minunata de M,.adoveanu
-"a i"i im+ogatea"ca voca+uaru cu e'pre"ii "i cuvinte noi
-"a "e e'prime "i "a ra"punda in propo!itie
DEC" "a o+tina efecte pa"tice, forme "pontane "i ea+orate prin te(nici "pecifice picturii
-"a utii!e!e corect in"trumentee de ucru "i cuorie core"pun!atoare
ACTIVITTI DE #NVTARE:
ALA:
Biblioteca: ,,Citim "i "eectam imagini cu o+iective turi"tice
A!ta: ,,/arta -udetuui 0de"en dupa contur

ADP: #$t%l$i!ea &e &i'i$eat(-,,1e drumuri de munte
R)ti$e- ,,
T!a$*itii- ,,
ADE +DLC,DEC-: ,,&um+rava minunata de M. .adoveanu, ,,2a padure-pove"tirea
educatoarei,pictura


OBIECTIVE DE REFERIN:
ALA: Biblioteca: -"a citea"ca "i "a "eecte!e imagini cu o+iective turi"tice
-"a recunoa"ca principaee o+iective
-"a "e e'prime corect, fuent "i e'pre"iv in propo!itii
A!ta : -"a de"ene!e dupa contur (arta -udetuui Cu-
- "a o+"erve (arta turi"tica
ADE+DLC,DEC"--"$ a"cute pove"tea educatoarei ,,&um+rava Minunata de M. .adoveanu
-"a retina principaee idei ae pove"tirii
-"a repove"tea"ca dupa imagini pove"tirea
-"a o+tina efecte pa"tice, forme "pontane "i ea+orate prin te(nici "pecifice
picturii

STRATEGII DIDACTICE
Meto&e .i /!oce&ee: e'ercitiu, conver"atia, e'picatia, o+"ervarea., pove"tirea, Munca independenta.
Mi0loace &e 1$2(3('%$t: po"ter, pan"ee pove"tii, foi de de"en, acuaree.
1. 2e"pe!anu, Monica, Traditional si modern n nvtmntul precolar romnesc, 3ucure"ti,
#ditura 4mfa #"entia, 2005.
2. 6oma 7eorgeta, 8i"toiu Maruta, 1etre &aniea, Ang(e Magdaena, Suport pentru aplicarea
noului curriculum pentru nvtmntul prescolar, 1ite"ti, #ditura &eta Cart #ducationa,
2009.
:. Curriculum pentru invatamantul prescolar, 3!/" ani, M#C6, 2000.
4. Ana A., Ciofiica ..M. #roiecte tematice orientative, 4radea, #ditura 6ec(no Art, 200;.
5. Cuea F., .e"ovici A., 7rama F., 1etea M., Ione"cu &., Ang(e <., $ctivitatea integrata in
gradinita %&id pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar, 3ucure"ti, #d.
&idactica 1u+i"(ing /ou"e, 200=,
SCENARIUL ZILEI
I4 ADP:
Activitatea de+utea!a cu ,,I$tal$i!ea &e &i'i$eata56care "e de"fa"oara pe covor "i va incepe cu
"4 7al)t)l pre"coarior "i apoi cu notarea pre!entei.
84 #'/(!t(.i!ea c) ceilal3i: #ducatoarea e arata copiior un po"ter cu ni"te turi"ti a munte. 1e +a!a
po"teruui, educatoarea e "pune copiior cum "a "e im+race pentru e'cur"ia a munte>+ocanci, (aine
groa"e, peerine?, ce tre+uie "a ai+a in +aga-e >cort, paturi, (aine de "c(im+, pro"oape, mancare, apa,
medicamente?, de ce tre+uie "a "e ferea"ca >"a nu mearga prin padure numai pe carare, "a nu mearga
pe anga prapa"tii?, ce regui tre+uie "a re"pecte >"a nu arunce re"turi de mancare, am+aa-e pe -o", pe
camp, "a nu "e indeparte!e de grup, "a nu "e apropie de animaee pericuoa"e?.
94 Acti2itatea &e :!)/: 1e +a!a a ceea ce a pove"tit educatoarea, copiii "unt rugati "a ra"punda a
cateva intre+ari.
-&e ce avem nevoie de (aine mai groa"e@ &ar de peerina@
-Ce ni "e poate intampa daca ne a+atem de a carare@ &ar daca ne indepartam de grup@
-&e ce nu e +ine "a circuam prin !ona prapa"tiior "au a aunecarior de teren@
-&e ce nu e voie "a ne apropiem de animaee "a+atice@ ..a.
;4 No)t(3ile *ilei: #ducatoarea ii anunta pe copii ca a"ta!i vor vedea "i vor afa mai mute ucruri
de"pre o+iectivee turi"tice, vor de"ena conturu -udetuui, vor a"cuta pove"tea ,,&um+rava
minunata "i apoi vor picta o drumetie prin padure.
II4ALA
Biblioteca: ,,Citim "i "eectam imagini cu o+iective turi"tice
A!ta: ,,/arta -udetuui 0de"en dupa contur
III4ADE +DLC,DEC"-: ,,&um+rava minunata de M. .adoveanu, ,,2a padure-pove"tirea
educatoarei,pictura
PROIECT DIDACTIC
EVENIMEN
TE
DIDACTICE
CONINUT
STRATEGII
METODE
MI<LOACE
EVALUA
RE
Moment
organi!atoric
.e creea!$ condi*ii p"i(o-pedagogice nece"are
de"f$)ur$rii activit$*ii An +une condi*ii:
- aeri"irea "$ii de grup$%
- aran-area materiaeor An centree de intere"%
- introducerea copiior An "aa de grup$.
Captarea
aten*iei
.e va face printr-o "cri"orica primita de a 2i!uca,
eroina pove"tirii pe care o vom a"cuta a"ta!i. 2i!uca
ne pove"te"te cum "-a ratacit ea prin padure, ce tre+uie
"a facem "i "a nu facem cand ne afam in padure. <e
va a"a apoi in pic "i pove"tea ,,&um+rava minunata
Conver"atia
4+"ervarea
4ra$
Fronta$
Comporta-
mentu
copiior
Anun*area
temei "i a
o+iectiveor
Cadru didactic anun*$ tema activit$*ior care "e vor
de"f$)ura:
Beti a"cuta pove"tirea 'um(rava minunata de
M..adoveanu "i apoi veti picta, dupa modeu meu, o
e'cur"ie prin padure.
#'picatia
8eactuai!area
cuno)tin*eor
.e reactuai!ea!a cuno"tintee copiior referitoare a
e'cur"ii, a o+iective turi"tice.
#'pica*ia
4ra$
Fronta$
pe grupuri
&iri-area
Anv$*$rii
#ducatoarea "coate pove"tea din picu 2i!ucai "i
incepe "a o pove"tea"ca, avand gri-a "a a"e!e pentru
fiecare epi"od importand, pan"ee cu imagini. &upa ce
e-a "pu" pove"tea, e'pica cuvintee necuno"cute
>dum+rava, carare, poteca ".a.?. Copiii vor vi!iona apoi
a computer, "ecvente din fimu ,,&um+rava
minunata. #ducatoarea e pune apoi intre+ari de"pre
continutu pove"tirii@
-Cum "e nume"c cee doua per"ona-e@
-Ce e"te 2i!uca@ &ar A!ore@
-Cum "e numea mama vitrega a 2i!ucai@
-&e ce nu o pacea pe 2i!uca@
-&e cine a fo"t cre"cuta 2i!uca, dupa moartea mamei@
-Ce "e (otara"te 2i!uca "a faca@
-Cum "e pregate"te de drum 2i!uca@
-&e ce are nevoie de cenu"a@
-Cu cine "e intane"c in padure@ ..a.
Apoi prime"c foi de de"en pe care tre+uie "a picte!e o
e'cur"ie in padure.
Intuie"c materiau didactic. #'ecuta e'ercitii de
mi"care a mu"c(iior mici ai mainii,
#ducatoarea e demon"trea!a cum tre+uie "a picte!e.
1re"coarii incep apoi ucru.
Cee mai frumoa"e ucrari vor fi e'pu"e pe panou.
Conver"atia
e'pica*ia ,
demon"tra*i, ,
pro+emati!ar
ea,
pove"tirea,
munca
individuaa,
pan"e , dvd,
acuaree, foi
de de"en
A"igurarea
reten*iei
-&e"pre ce am vor+it a"ta!i a Intanirea de dimineata@
-Ce pove"te am a"cutat noi@
-Ce e"te dum+rava@
-Ce am pictat noi@
Conver"a*ia
Cnc(iderea #ducatoarea face aprecieri individuae "i go+ae 4ra$
activit$*ii
a"upra comportamentuui copiior pe durata activit$tii.
Fronta$
pe grupuri
Individua

S-ar putea să vă placă și