Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data:
Liceul: Clasa: a V a
Profesor:
Durata: 45 min.
Subiectul leciei: Politeea - o floare rar
Obiectivul general - formarea i dezvoltarea unor deprinderi de comportare civilizat
n coal, n familie i n societate.
Obiective operaionale:
O1. s defineasc noiunea de respect, comportament i politee.
O2. s enumere normele de comportament ce caracterizeaz omul politicos.
O3. s defineasc comportamentul civilizat i cel necivilizat
O4. s elaboreze un mini proiect ce ar duce la dezvoltarea unei societi culte.
O5. s utilizeze corect formule de politee n diverse situaii.
O6. s-i autoevalueze comportamentul prin intermediul unui test.
Metode i procedee:
1.Brainstorming-ul
2.Conversaia
3.Explicaia
4.Comparaia
5.Observaia
6.Descoperire individual
7.Metoda proiectelor
8.Scriere pe poster
9. Asocierea
10. Dialogul
11. Creativitatea
12. Problematizarea
13. Argumentarea
14. Exerciiul
Forme de activitate
Frontal
n grup
Individual
Mijloace de nvmnt:
Fie, tabl, poster, desene, maxime, scheme, filme, chestionare.
Bibliografia:
1. Invitaie la educaie, editura Carminis, autori: Silvia Marinescu, Rodica Dinescu,
Editura Carminis Educaional, Piteti ,2003.
2. Mereu Politeea !, Ghid de comportare civilizat pentru copii i tineri, autor Traian Cosma.
3. Bunele maniere, autor Iurie Miron
4. Valori ale educaiei , autor Nicolae Silistraru
5. Politeea de zi cu zi, autor DonalD McCullough
6. Maxime i Cugetri, Editura Epigraf 2005
Resurse web utilizate:
http://www.parinti.com
http://www.didactic.ro
http://prieteniicopiilor.blogspot.com

Scenariul leciei
Etapele
leciei

Obiec
tivele
vizale

1. Evocare

Activitatea profesorului
-Salut elevii.
- Stabilesc linitea i atmosfera
proprie a activitii didactice.
Anun tema.
Politeea - o floare rar

Activitatea elevului
Rspund la salut
Ascult.

Metode,
forme,
procedee

Timp

Argumentarea

2 min

un elev citete
obiectivele

-Citesc maxima: "Politeea este


cheia de aur care deschide toate
uile."
(Arthur Schopenhauer)
2.Realizarea
sensului

O1

-Propun elevilor s defineasc


noiunile: Respect, comportament,
politee. (Anexa 1)

2min
Rspund la
ntrebri
,dau diferite idei

-Propun elevilor vizionarea unor


secvene video

O3

O4

O5

3.Reflecia

brainstormi
ng-ul
lucru la
tabl

-Prezint elevilor desene i i rog s


Elevii analizeaz
noteze pe schemele date pe tabl
desenele i noteaz
comportament civilizat i necivilizat. pe schema de pe
tabl.

comparaia
observaia
descoperire
individual

-propun eleviilor s activeze n patru


grupuri ce au urmtoarele sarcini:
-definii comportament civilizat i
necivilizat n anumite situaii
cotidiene. (Anexa 2)

lucru n
grup

-Propun elevilor s se imagineze c


sunt n una din situaile descrise mai
jos:
n strad...
n mijloacele de transport n
comun
La o cin amical
Fcnd invitaie la cinema
Alo, snt
-Elaborai un mini -proect ce ar
descrie un comportament
etic in situaia dat :
-fac concluzii, n urma prezentrii
mini-proiectelor de ctre elevi.
-Fiecare elev primete cte un desen
i li se propune s noteze pe desen

Elevii lucreaz pe
postere cu fiele
primite
se consult ntre ei
Coordonatorul
grupului prezint
posterul
secretarul-noteaz
ideile membrelor
grupului
moderatorul
faciliteaz
participarea tuturor
membrilor la
discuie
timer-ul urmrete
ncadrarea n timp
raportorul-prezint
concluzile
grupului.

noteaz pe desen

scriere pe
poster

metoda
proiectelor

5min

13min

15min

lucrul n
grup
creativitatea
limitatea
temporal
conversaia
problematiz
area.
lucrul
individual
frontal

2min

O2

trei norme de comportament ce


caracterizeaz omul politicos i s
comenteze una din maximele la
alegere.
(Anexa 3)
-Le mpart elevilor materialele:
Recomandri:
Cod al bunelor maniere
-Am asociat comportamentul
civilizat cu un soare Deci, cu ce l
mai putem asocia?
-S nvm s avem un
comportament decent la coal s
tim
Cum ne cerem scuze ?
Cum aplanm un conflict ?
Cum facem o observaie ?
-

Extensia

O6

Elevii primesc
materiale, ce
cuprind
recomandri, Cod
al bunelor maniere
(Anexa 4)
noteaz pe desene
la dorin citesc
cele notate
elevii rspund
Elevii vor rspunde
la ntrebrile din
test ncercuind
varianta de rspuns
pe care ei o socot
corect.
Noteaz tema
pentru acas.

individual
explicaia

2min

asocierea
dialogului

2 min

2min

Exerciiul

Recomand rezolvarea testului:


Autoportret al comportrii civilizate.
Se analizeaz mpreun cu ei
rezultatele obinute (Anexa 5)
scriei un eseu la tema Politeea
este o moned care-l mbogete nu
pe cel ce o primete, ci pe cel care o
cheltuiete
(Proverb persan)

(Anexa 1)
comportament modalitate de a aciona n anumite mprejurri,

Ce subnelegem prin cuvntul RESPECT?


RESPECT
Cinste

Stim

Preuire

Fa de cine manifestm RESPECT?


MANIFESTM RESPECT FA DE

Prini

Colegi

nvtori

Maturi

Cum manifestm RESPECT?


NE MANIFESTM RESPECTUL

inndu-ne
promisiunile

prin politee ,
folosind formulele
de salut i de
adresare potrivite

oferind locul
apreciind munca
nostru unei
persoanelor din
persoane n vrst
jurul nostru
( n mijloacele
de transport )

POLITEEA

Comportamen
t

Conduit

Moravuri

Gesturi

Politeea -este o comportare conform cu buna cuviin,o atitudine amabil,politicoas.

(Anexa 3)
Comenteaz una dintre maxime la alegere.
1. Politeea nu cost nimic, dar.....

deschide toate uile.

2. Dac nu putem s fim buni


S ncercm s...

oamenii n-ar veni n contact ntre


dnii, dect pentru a se lua de pr

3. Punctualitatea e...

fim mcar politicoi

4. Politeea este cheia de


Aur care...
5. Dac pe lume n-ar fi
Politee...

politeea regilor

6. Cei 7 ani de-acas


presupun o...

cumpr orice.
politee a familiei i a membrilor
ei unul fa de altul.

(Anexa 4)
Cod al bunelor maniere
1. Salutul:
Copiii salut ntodeauna pe aduli.
Bieii salut fetele.
Cnd salutm o persoan care ne vine n ntmpinare, o salutm de la o distan de 3-4
pai, pentru a-i permite s ne poat rspund.
2. Prezentarea:
Copiii trebuie prezentai celor vrstnici
Biatul trebuie prezentat fetei
O cunotin nou este prezentat unei persoane apropiate
Vorbitorul trebuie prezentat adunrii.
Artistul trebuie prezentat publicului
3. Comunicarea la telefon:
Dac suntei n vizit, anunai gazda, cerndu-v scuze c s-ar putea s primiti nite
telefoane urgente.
Nu vorbii mergnd i mai ales alergnd
n timpul orelor e e de dorit s fie nchis
Nu folosii exesiv telefonul mobil n spaii publice, iar n cele n care deranjai nu-l
folosii deloc.
4. Vizite :
Musafirii trebuie s fie punctuali.
Nu se merge n vizit dimineaa sau seara trziu.
Haina, cciula nu se pun pe scaun.
5. Igiena
nfiarea unui om trebuie s fie mereu ngrijit.
6. Rmas bun
Exemple : Pa, La revedere, Toate bune, Adio, V doresc numai bine, Rmnei cu bine.
7. Felicitri
Exemple: V felicit cu..., Sunt bucuros s v felicit, Permitei-mi s v felicit i s v
doresc... , Primii felicitrile mele cu ocazia....
8. Mulumiri
Exemple: Mulumesc, V mulumesc, V sunt recunosctor, Am vrut s v mulumesc,
Permitei-mi s-mi exprim recunotina.
9. Scuze
Exemple: Scuzai, mi cer scuze, mi pare foarte ru, Regret, Sunt vinovat.
10. Rugmini.
Exemple : Fii amabil, Nu ai putea, Pot s m adresez la dumneavoastr cu rugmintea,
Pot s v rog...
Anexa (2)
Este necesar ca politeea s fie perceput de elevi ca " cheia de aur care deschide toate uile."
Grupul 1: Politeea n strad
Grupul 2: Politeea n mijloacele de transport n comun
Grupul 3: Politeea la o cin amical
Grupul 4: Fcnd o invitaie la cinema
Grupul 5: Alo, snt...

Venind diminea la liceu am primit o scrisoare. n care sunt inviai elevii, s elaboreze un
mini-proiect pentru a primi susinere finciar de la fondul monetar ce ar duce la
dezvoltarea unei generai culte n Republica Moldova.
Grupul 1: Elaborai un mini -proiect ce ar duce la dezvoltarea unei generaii culte, pentru situaia
indicat: Politeea n strad
secretarul-noteaz ideile membrilor grupului
moderatorul faciliteaz participarea tuturor membrilor la discuie
timer-ul -urmrete ncadrarea n timp
raportorul-prezint concluziile grupului.
Grupul 2: Elaborai un mini -proiect ce ar duce la dezvoltarea unei generaii culte, pentru situaia
indicat: Politeea n mijloacele de transport n comun
secretarul-noteaz ideile membrilor grupului
moderatorul faciliteaz participarea tuturor membrilor la discuie
timer-ul -urmrete ncadrarea n timp
raportorul-prezint concluziile grupului.
Grupul 3 Elaborai un mini -proiect ce ar duce la dezvoltarea unei generaii culte, pentru situaia
indicat: Politeea la o cin amical
secretarul-noteaz ideile membrilor grupului
moderatorul faciliteaz participarea tuturor membrilor la discuie
timer-ul -urmrete ncadrarea n timp
raportorul-prezint concluziile grupului.

Grupul 4:Elaborai un mini -proiect ce ar duce la dezvoltarea unei generaii culte, pentru situaia
indicat: Fcnd o invitaie la cinema
secretarul-noteaz ideile membrilor grupului
moderatorul faciliteaz participarea tuturor membrilor la discuie
timer-ul -urmrete ncadrarea n timp
raportorul-prezint concluziile grupului.
Grupul 5:Elaborai un mini -proiect ce ar duce la dezvoltarea unei generaii culte, pentru situaia
indicat: Alo, snt...
secretarul-noteaz ideile membrilor grupului
moderatorul faciliteaz participarea tuturor membrilor la discuie
timer-ul -urmrete ncadrarea n timp
raportorul-prezint concluziile grupului.

(Anexa 5)
Autoportret al comportrii civilizate.
Pentru a afla (sau verifica ceea ce tii) cum s v comportai n limitele
bunei-cuviine, n mprejurrile menionate mai jos, subliniai rspunsul pe
care-l socotii corect (din cele formulate pe coloana din dreapta):
n troleibuz sau autobuz (chiar dac nu ocupi un loc rezervat), cnd apare o
persoan n vrst sau cu un copil n brae...
a) o ndrumi s mearg la locurile rezervate;
b) i cedezi imediat locul tu;
c) te faci c priveti pe fereastr.
n tren sau autobuz, dac ai mncat i i-au rmas unele resturi...
a) le pstrezi ntr-o pung i le arunci la coul de gunoi dup ce cobori;
b) le ascunzi sub banchet;
c) le arunci pe fereastra vagonului.
n tren, dac i-e sete i cineva i ofer o sticl cu ap...
a) o bei pe toat, direct din sticl, i-i spui "mulumesc";
b) i torni un singur pahar, apoi napoiezi sticla i mulumeti;
c) bei ct poi, apoi o oferi i celor din jur.
n timpul mesei, dac i s-a adus o farfurie cu o bucat de friptur...
a) tai din ea, pe msur ce mnnci, bucatele potrivite pentru a fi introduse
n gur;
b) o tai toat de la nceput;
c) muti direct din ea.
Cnd mergi n vizit la o persoan mai n vrst, i oferi gazdei nite flori...
a) naturale, ct mai frumoase;
b) artificiale, fiindc dureaz mai mult;
c) nu-i ofer nimic.
Cnd cumperi flori (sau un mic dar) pentru a le oferi cuiva, te gndeti ca ele
s fie...
a) ieftine;
b) frumoase;
c) aa cum le poi rupe din parc sau dintr-un spaiu verde public.
Dac mergi cu mama n ora i avei de dus un pachet sau o saco...
a) o duci tu, din proprie iniiativ;
b) o lai mamei, care e mai voinic.
Dac la coal obii note foarte bune, crezi c...
a) nu ai nici o datorie de a da ajutor la treburi gospodreti, fiindc singura
ta obligaie este s nvei bine;
b) trebuie ca prinii s te rsplteasc, cumprndu-i anumite obiecte
care-i plac;
c) aceasta este datoria ta fireasc de elev, care ns nu te scutete de
ndatoriri gospodreti.
Dac faci unele cumprturi pentru prini i-i rmne un rest de civa lei..

a) l faci uitat n buzunarul tu;


b) spui c ai cheltuit toi banii primii;
c) napoiezi restul prinilor.
Dac la un anumit joc eti ntrecut de oponentul tu...
a) nu te mai joci cu el;
b) triezi pentru a ctiga;
c) perseverezi, ncercnd s te perfecionezi.
Dac dispui de o cantitate limitat dintr-un aliment ce-i place n mod
deosebit i te afli la mas ntr-un colectiv...
a) l mnnci singur pe tot;
b) oferi cte puin i celor din jur;
c) l pstrezi, pentru a-l mnca singur pe ascuns.
Consideri c strada este un loc...
a)de care trebuie s se ngrijeasc numai administraia domeniului public
b)pe care fiecare trebuie s-l nfrumusem
c)unde poi s te debarasezi de orice gunoaie.
Cotarea rspunsurilor:
Se acord cte un punct pentru fiecare din rspunsurile: 1b, 2a, 3b, 4a, 5a,
6b, 7a, 8c, 9c, 10a, 11c, 12b, 13b.
Dac realizezi cel puin 11 puncte poi considera c de obicei te compori
corect n societate; sub acest punctaj ai unele greeli (cu att mai mari cu
ct suma punctelor obinute este mai mic), deci se impune s iei nentrziat
msuri de corijare, astfel nct ctre toi s te pori cum vrei ctre tine
ceilali s se poarte, dup cum ne nva un proverb romnesc.

Chestionar
1. Ce i-a plcut la lecia de astzi

2. Ce greuti ai ntlnit n timpul leciei ?


____________________________________________________________________________________
3. La ce momente ai vrea s ne oprim la lecia viitoare?
_____________________________________________________________________________________

Tema de acas
Literatur recomandat:

S-ar putea să vă placă și