Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

COALA: Gimnazial Nr. 1 Vrlezi


DATA: 5.III.2015
CLASA: a VIII-a
DISCIPLINA: Matematic - Geometrie
UNITATEA DE NVARE: Calcularea de arii i volume
TITLUL LECIEI: Piramida triunghiular regulat: descriere,

desfurare, aria lateral, aria total

i volumul
TIPUL LECIEI: Mixt
DURATA: 50 minute
PROFESOR: Caavela Oana Flavia

Competen e specifice
C1 Recunoaterea i descrierea unor proprieti ale unor figuri geometrice plane n
configuraii date n spaiu sau pe desfurri ale acestora
C2 Identificarea unor elemente ale figurilor geometrice plane n configuraii geometrice
spaiale date
C3 Folosirea instrumentelor geometrice adecvate pentru reprezentarea, prin desen, n plan,
a corpurilor geometrice
C4 Calcularea ariilor i volumelor corpurilor geometrice studiate
C5 Exprimarea proprietilor figurilor i corpurilor geometrice n limbaj matematic
(axiome, teorem direct, teorem reciproc, ipotez, concluzie, demonstraie)

Obiective opera ionale


O1: Exprimarea proprietilor figurilor i corpurilor geometrice n limbaj matematic
(axiome, teorem direct, teorem reciproc, ipotez, concluzie, demonstraie)
O2:S reproduc formule sau s efectueze modaliti de calcul pentru aria lateral, aria
total i volumul piramidei i s le aplice
O3:S determine elemente ( de lungime ) ale corpurilor remarcabile, cnd se cunosc
volume i / sau arii

Strategii
METODE I PROCEDEE DIDACTICE:

Conversaia , explicaia, exerciiul, nvarea prin

descoperire.
MIJLOACE DE NVMNT:

auxiliarul, fie de lucru, fi de sistematizare, instrumente de

geometrie.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
METODE DE EVALUARE: analiza rspunsurilor

date, observare sistematic

Desf urarea lec iei


ETAPELE
LECIEI

CONINUT I SARCINI DE NVARE

STRATEGII DIDACTCE

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

METODE

Moment
organizatoric
2 min

Se asigur condiiile optime pentru desfurare


a leciei: se noteaz absenii, se verific dac
exist marker i burete la tabl i dac toi
elevii au pe banc cele necesare.

Se pregtesc cu cele necesare pentru lecie.


Se asigur ordinea i disciplina.

Conversaia

Captarea ateniei
i verificarea
temei
5 min

Se verific tema frontal, iar n cazul n care nu


s-au putut rezolva exerciiile acas, se rezolv
la tabl.

Elevii citesc tema cu atenie, corecteaz unde


au greit sau completeaz.

Se anun titlul leciei i se scrie pe tabl:


PIRAMIDA TRIUNGHIULAR REGULAT:
DESCRIERE; DESFURARE; ARIA
LATERAL; ARIA TOTAL I VOLUMUL
Desfasurarea

Pentru nceput, s recapitulam


Care este definiia piramidei regulate? Ce tim
despre aceast figur?

orei
Dar apotema unei piramide regulate?
25 min

piramida patrulater regulat,

piramida hexagonal regulat.

Conversaia.
Explicaia.

Caietul de teme

Conversaia
euristic.
Explicaia.
Exerciiul

Caietul de clas.

Elevii noteaz n caiete titlul leciei.

O piramid care are baza poligon

regulat i muchiile laterale congruente


se numete piramid regulat.
nlimea unei fee se numete apotema
piramidei.

n funcie de natura poligonului bazei


distingem:
piramida triunghiular regulat,

MIJLOACE

Elevii sunt atenti la explicaiile profesorului


i ii noteaz definiiile pe caiete.

Identificarea elementelor:
Profesorul propune elevilor s
deseneze la tabl i pe caiete o piramid triunghiular regulat i s o noteze corespunztor

Feele piramidei sunt triunghiuri isoscele.


Voi mpri fie cu desfurarea piramidei
triunghiulare regulate.
Definiie Aria lateral a unei piramide
este suma ariilor feelor laterale ale piramidei .
Aria total a unei piramide este
suma dintre aria lateral i aria bazei.
Al=suma ariilor feelor laterale
Aria unei fee
Afeei=

lb a p

2
unde lb este lature bazei iar apeste
apotema piramidei
Aria lateral

Pb a p
2
AL=
unde Pb este
perimetrul bazei iar apeste apotema piramidei

Aria total
At=AL+AB
Volumul piramidei

Ab h
3

V=
unde Ab este aria bazei
piramidei iar h este inaltimea piramidei

Obinerea
performanelor
10 min
Aprecierea
activitii elevilor
5 min
Precizarea i
explicarea temei
3 min

Vom rezolva exerciiile din fia de lucru.

Elevii ies la tabl pentru a rezolva


exerciiile
Conversaia.

Se fac aprecieri asupra rspunsurilor date de


elevi pe parcursul orei.
Anun tema pentru acas.

Elevii noteaz tema.

Caietul de
evaluare.

Conversaia.

BIBLIOGRAFIE:
1)Andrei Barna, ndrumar metodic,Ed, Europlus, Galai, 2006
2) Manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Teora, Bucureti, 2007
2)Dan Zaharia, Maria Zaharia,Culegere Mate 2000+, Ed. Paralela 45,Piteti, 2013
3)Artur Bluc, Magda Guri, Constantin Guri, Aritmetic, Algebr, Geometrie, auxiliar la manualele alternative de clasa a VIIa, Ed. Taida, Iai, 2004

S-ar putea să vă placă și