Sunteți pe pagina 1din 10

Moto: Capul copilului nu este un vas pe care-l s-l umpli, ci o fclie pe care s-o

aprinzi, nct, mai trziu, s lumineze cu lumin proprie


Plutarh
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a V-a
Propuntor: prof. Vasile Goran
Unitatea colar: coala Carmen Sylva Petroani
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Opera epic. Narator, autor, personaj.
Subiectul leciei: Amintiri din copilrie de I. Creang (ora 1)
Tipul leciei: comunicare i nsuire de noi cunotine
Obiective:
Operaionale: elevii trebuie s cunoasc:
aspecte din viaa i opera celui mai mare povestitor romn;
coninutul fragmentului reprodus n manual.
Formative: elevii trebuie s fie capabili:
s citeasc logic, expresiv, pe roluri i nuanat fragmentul dat;
s ncadreze fragmentul n oper;
s identifice regionalismele din text;
s identifice ideile principale ale textului;
s precizeze modurile de expunere folosite n text;
s numeasc caracteristicile operei epice;
s identifice naratorul, autorul i personajul n textul dat;
s identifice subiectul i momentele subiectului (corespunztoare ideilor principale.
s tie s povesteasc coninutul lecturii, innd cont de momentele subiectului.
Afective:
s evalueze locul ocupat de I.Creang in galeria scriitorilor romni;
s aprecieze plcerea estetic pe care i-o ofer Amintiri din copilrie.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: conversaia introductiv, conversaia euristic, nvarea prin
descoperire / redescoperire, explicaia, lectura expresiv i explicativ, spargerea
gheii, exerciiul de imaginaie, gndii / comunicai, brainstorningul, ciorchinele, eseul
de cinci minute.
Forme de organizare a nvrii: activitatea frontal combinat cu cea independent
(individual);
Resurse: - capacitile normale de nvare ale elevilor;
- cunotinele lor anterioare
- timpul de nvare: 50 de minute.
Mijloace de nvtmnt: volum Amintiri din copilrie de I. Creang, fotografii,
pliante, fie, albumul Ion Creang.
BIBLIOGRAFIE:
Limba i literatura romn, manual pentru clasa a V-a, Editura All
Ion Creang, Amintiri din copilrie, Editura Tineretului, 1988.;
Dicionar de literatur romn i universal, Ed. Coresi, 2000.

SCENARIUL DIDACTIC
Secvenele
leciei/
Timpul
1.Organizarea
clasei
2
2. Evocarea 5

3. Realizarea
sensului

Strategii
didactice
Conversaia

Spargerea gheii
Exerciiul de
imaginaie

Conversaia

Descoperirea/
Redescoperirea

Explicaia

Activitatea propuntorului

Activitatea elevilor

Evaluare

Solicit elevilor s se pregteasc


pentru or cu cele necesare bunei
desfurri a leciei, avnd relaia de
comunicare cu elevii
Cere elevilor s relateze o ntmplare
hazlie din ziua precedent. Explic
elevilor exerciiul de imaginaie.
nchidei ochii i v lsai furai de
imaginaie
Cu pauze, dup fiecare enun, se
relateaz cerinele exerciiului, folosind
un fond muzical adecvat din
Anotimpurile lui Vivaldi. Este var. V
aflai n vacan la bunici. Este o zi
torid ctre orele amiezii. Ai intrat n
cas n cutare de rcoare. Bunica intr
uor i-i spune: -Ai uitat c pe la noi
trece rul Repedea cu malurile lui
umbrite de slcii plngtoare?
Cere, la sfritul exerciiului, ctorva
elevi s vizualizeze ceea ce i-au
imaginat.
Conduce discuia subiectului leciei care
are ca tem universul fascinant al
copilriei nevinovate i fericite.
Comunic elevilor c vor studia lectura
Amintiri din copilrie de Ion Creang,
care, cu siguran, le va crea dispoziie
sufleteasc.
Scrie titlul leciei pe tabl.
Le comunic elevilor c la sfritul
orelor va trebui s fie capabili s (se
enun obiectivele 1,2,3)
Distribuie fiele cu datele biografice i
despre oper ale scriitorului I.Creang
(vezi Anexa 1)
Adreseaz ntrebri cu privire la viaa i
activitatea literar a lui I. Creang.
1. Unde s-a nscut scriitorul?
2. Unde a fcut studiile?
3. Care este personalitatea noastr
literar de care l-a leagat o strns
prietenie toat viaa?
4. Opera lui Creang este compus din
poveti, povestiri, nuvele. Care sunt
acestea?
Care este opera cea mai valoroas a lui
Creang n care povestete copilria
copilului universal?
Le comunic elevilor c:
- Amintiri din copilrie a fost publicat
ntre 1881 1882, c au fost publicate
primele trei pri n revista Convorbiri
literare, a patra scris n 1888, aprnd
dup moartea scriitorului, n 1892;
- Este considerat un roman al devenirii,
al creterii i formrii unui personaj,

Devin disponibili pentru


or, pregtindu-i cele
necesare

Observare

Un elev relateaz
ntmplarea hazlie.
Elevii rezolv exerciiul
de imaginaie.

Evaluare
iniial

Elevii vizualizeaz
ntmplrile, faptele
imaginate

Trec, n caiete, titlul


leciei.
Studiaz cu atenie fia
recomandat

Gndii /
Comunicai

Lectura
expresiv
Explicaia

urmrit n evoluia lui, pe fundalul unor


medii sociale diferite.
- Autorul descrie fapte din propria sa
via, autobiografice, impresii, ntmplri
hazlii, dar i triste, la care a luat parte
cu cea mai mare nsufleire.
- Tema: Creang ncearc s-i alunge
nefericirea i necazurile anilor de
maturitate prin ntoarcerea la fericirea
total a copilriei (prin rentoarcerea cu
gndul la fericirea din vremea copilriei
i recapt vitalitatea).
Ai avut de citit Amintirile n ntregime.
Relatai pe scurt ce cuprinde fiecare
capitol.

Solicit elevilor s deschid manualele


la pag.35, la lecia de astzi.
Realizeaz lectura expresiv a textului.
Cere elevilor s efectueze lectura n
gnd i paralel cu lectura s sublinieze
uor, cu creionul, cuvintele
necunoscute, altele dect cele explicate
la subsolul paginii.

- Capitolul I: nceputul
studiilor la Humuleti;
perioada petrecut la
coala de la Broteni;
- Capitolul al II-lea:
evocarea satului, a
casei printeti,
evocarea mamei;
relatarea unor
ntmplri hazlii: furtul
cireelor, al pupzei,
scldatul.
- Capitolul al III-lea:
ntmplrile petrecute n
timpul studiilor la coala
de catihei de la
Flticeni.
- Capitolul al IV-lea
(ultima parte): plecarea
la Seminarul de la
Socola i descrierea
durerii despririii de
satul natal.

Elevii identific, n text,


cuvintele necunoscute
i apoi la explic cu
ajutorul profesorului.
Cuvintele i expresiile
din manual nu sunt
notate n caiete.

Problematizare
Ce fel de cuvinte sunt cele scrise cu
caractere cursive n text? Ce rol au ele?

Regionalismele i
cuvintele populare au
rolul de a evoca
culoarea local,
atmosfera de altdat a
satului moldovenesc,
felul oamenilor de a
vorbi i a se comporta.

Din ce capitol face parte ntmplarea


hazlie relatat de I. Creang. Ce menire
credei c are evocarea acestei
ntmplri?

Face parte din cap.I i


au menirea s alunge
urcioasa ntristare,
nefericirea din sufletul
omului matur Creang;

Ce ntmplare evoc Creang n aceste


fragment?

cea care nfieaz


anii de coal de la
Humuleti, cnd lui Nic
i vine rndul la
procitanie (examinare);

Gndii /
Comunicai /
Notai

Evaluare
continu

Cnd se petrece ntmplarea narat de


Creang?
Reflecia

Asigurarea
feedbecku-lui

Brainstrormingul
Munc
individual

Ciorchinele

Miznd pe cunotinele nsuite anterior,


se cere elevilor s citeasc observaiile
din manual i s rspund ntrebrilor:
Observaii:
ntrebri:
- Amintiri din
- Care sunt
copilrie este o
caracteristicile
oper epic
operei epice
ilustrate n acest
fragment?

imediat ce printele
Ioan adusese n clas
Calul Blan i pe
sfntul Neculai.
Citesc observaiile i
rspund ntrebrilor.
- sentimentele
autorului sunt transmise
indirect prin intermediul
aciunii i al
personajelor, are
narator, prezint un ir
de ntmplri etc.

- ntmplrile sunt
aduse la
cunotina
cititorului de un
narator

- Ce deosebire
exist ntre
naratorul care
istorisete n D-l
Goe de I.L.
Caragiale i cel
din Amintiri din
copilrie

- n D-l Goe,
naratorul povestete
ntmplrile ca un
narator al lor, fr s ia
parte la desfurarea
aciunii, iar n Amintiri
din copilrie, naratorul
devine i personaj al
ntmplrilor povestite.

-Persoana
autorului nu se
confund cu cea a
naratorului

- Cine este autorul


operei literare?
Dar naratorul ei?

- autorul este
persoana care scrie
opera, iar naratorul este
o voce a autorului,
vocea care povestete
ntmplrile.

- Cine este autorul


operei studiate?

- Ion Creang

- Cine este
naratorul n acest
fragment?

- Nic

-Naraiunea poate
fi realizat la pers.
a III-a ori la pers.I

- La ce persoan
se realizeaz
naraiunea n
acest fragment?
De ce?

- la pers.I, naratorul
fiind i personaj,
participant la
ntmplrile povestite.

- Fragmentul
cuprinde un lan de
ntmplri?

- Care sunt
ntmplrile care
se succed n
fragment?

Pe baza planului de idei


ntocmit anterior, elevii
precizeaz ntmplrile
cuprinse n fragment.
- subiectul literar

- Dup cele
-Ce alctuiete
discutate pn
desfurarea
acum pe marginea acestor
textului, ncercai
ntmplri?
s dai definiia
operei epice.
Alctuiete, mpreun cu elevii,
ciorchinele opera epic

este cea care exprim


idei i sentimente cu
ajutorul personajelor i
al aciunii
Scrie, pe caiete,
ciorchinele

Evaluare
final

Asigurarea
transferului i
a reteniei

Eseu de cinci
minute

Conversaia

Se cere elevilor:
- s scrie o noiune pe care au nvat-o
astzi la or;
- s scrie o ntrebare pe care o mai rein
n legtur cu aceasta.
Strnge eseurile de ndat ce elevii au
terminat de scris i la folosete n a-i
planifica la aceeai clas, lecia
urmtoare.
Apreciaz contribuia elevilor la
desfurarea leciei.
Sugereaz elevilor, ca tem de cas, s
alctuiasc un cvintet n care s rezume
coninutul tematic al Amintirilor din
copilrie

Recepteaz / scrie

Noteaz enunul temei.

Ora a II-a
Secvenele
leciei/
Timpul
1.Organizarea
clasei
2

Strategii
didactice

Creeaz premisele unei bune relaii de


comunicare cu elevii.

2. Evocarea
5

Jurnalul cu
dubl intrare
(gndire critic)

3.Realizarea
sensului
20

Activitatea propuntorului

Conversaia

Gndii / Lucrai
n perechi /
Comunicai

n timp ce scrie cvintelele cele mai


reuite pe tabl despre Amintiri din
copilrie (au avut ca tem de cas),
elevii rezolv urmtorul exerciiu:
- Li se cere s mpart o foaie obinuit
de caiet n dou, trgnd pe mijloc o
linie vertical;
- n stnga li se cere s noteze un pasaj
sau o imagine din text care i-a
impresionat n mod deosebit i care le
amintete de o experien personal cu
care nu sunt de acord.
- n dreapta, li se solicit s comenteze
acest pasaj, argumentnd:
De ce l-ai notat?
La ce i-a fcut s se
gndeasc?
De ce i-a intrigat?
Ce prere avei despre pasaj?
Comentariul textului / pasajului se
valorific n faza de reflecie.
Prezint elevilor textul leciei Amintiri
din copilrie i formuleaz obiectivele
(1,2,3..)

Activitatea elevilor

Evaluare

Devin disponibili pentru


or, pregtindu-i cele
necesare pentru bunul
mers al leciei.
Amintirile nostalgice i
hazlii povestesc amintiri
de neuitat din copilria
fericit a lui Nic
(Humuleti)
Elevii rezolv sarcina de
lucru indicat.

Observare

i noteaz pasajul.

Evaluarea
predictiv
iniial

Pe msur ce recitesc
textul, elevii se opresc
din lectur i noteaz n
jurnal i ncerc s
formuleze argumentele.

i noteaz, pe caiete,
titlul leciei.

Astzi vom ncerca s realizm


povestirea subiectului operei epice
Amintiri din copilrie n vederea
realizrii de ctre voi, acas, a povestirii
subiectului, n scris.

Recepteaz

Solicit elevilor s efectueze lectura


schiei.

Efectueaz lectura
schiei.

Spune elevilor c pentru a face lecia


mai atractiv i pentru a asigura o mai
bun nelegere a textului, se va apela la
o metod nou de nvare prin
cooperare care se numete Gndii /
Lucrai n perechi / Comunicai, metod
prin care vor stabili ideile principale ale
textului.

Recepteaz

Li se cere elevilor s se gndeasc, mai


nti, individual, la problema pe care o
au de rezolvat, timp de 5, dup care si gseasc un partener de discuie i
s dea o form final ideilor principale.

Fiecare elev lucreaz


individual.
Gsesc un partener cu
care d form final
ideilor.

mparte textul n opt fragmente; fiecrei


grupe (format din 6 elevi) i revine cte
dou fragmente din care s extrag
ideile principale.
Primul fragment ncepe cu Nu trece
mult i se ntinde pn la s m
prociteasc.;
Fragmentul al II-lea continu de la
Nic, biat mai mare pn la s

Elevii mpart
fragmentele indicate de
profesor.

Evaluarea
continu

prind mute;
Fragmentul al III-lea ncepe cu Nic
ncepe s m asculte pn la afiritul
de biat n scoal;
Fragmentul al IV-lea ncepe cu Atunci
eu, cu voie, i se ntinde pn la
spre cas;
Fragmentul al V-lea ncepe cu i cnd
m uit napoi pn la ..la rdcina
unui ppuoi;
Fragmentul al VI-lea ncepe de la i Nic
a lui Costache pn la m-or
omor;
Fragemntul al VII-lea ncepe de la A
doua zi pn la de ginere.;
Fragmentul al VIII-lea ncepe cu Hei,
hei! pn la asupra mea.
mparte elevii n patru grupe (fiecare
grup are 6 elevi)
Explic elevilor regulile care se impun.
Fiecare elev, din grupa sa, citete
individual fragmentul i formuleaz
ideea / ideile principale. Apoi i caut
un partener cu care discut ideile i le
stabilete forma final. Fiecare grup,
prin 2-3 reprezentani, i expun pe rnd
ideile.
Solicit elevilor s-i treac ideile
principale n Organizatorul grafic (OG)
(vezi Anexa 1)
4. Reflecia
10

Descoperire

Li se indic elevilor ca, dup scrierea


ideilor principale, s rspund
ntrebrilor i s scrie n Organizatorul
grafic (OG) momentele subiectului
corespunztoare ideilor principale pe
care le-au formulat.
- ntr-o oper epic modul de expunere
predominant este naraiunea. Din cine
se compune aciunea unei opere epice?

Elevii se grupeaz,
conform cerinelor.

Reprezentanii
desemnai de grup i
expun, pe rnd, ideile.
Trec ideile n
Organizatorul grafic.
Evaluarea
continu

din momentele
subiectului

- Precizai care este subiectul lecturii


cnd se situeaz aciunea din acest
fragment?

Examinarea
(procitania) lui Nic
Dup aducerea Calului
Blai i a Sfntului
Nicolai n coal de
ctre printele Ioan.

- Considerai c acest eveniment se


poate constitui n situaia iniial, cea de
la care se pornete, corespunztoare
primului moment al subiectului? Cum se
numete acest moment? n afar de
timpul desfurrii evenimentelor ce mai
cuprind expoziia?

corespunde primului
moment al subiectului
operei epice, i anume
expoziie
precizarea locului,
precum i personajele
implicate

- Care credei c este momentul care


intervine i produce modificarea situaiei
iniiale?

Procitania lui Nic


intriga

- Care sunt faptele, ntmplrile


declanate de intrig i care compun
momentul desfurarea aciunii?

Speriat de multele
greeli fcute i de
pedeaps, Nic se
hotrte s fug;

Cnd intr unul dintre


colegi, Nic profit de
ocazie i fuge spre
cas;

Realizarea
feedbacku-lui
6
Extensia
7

Conversaia
Exerciiul
Dezbaterea de
idei

- Care este momentul de maxim


intensitate a povestirii? Numii
momentul.

Este urmrit de doi


hojmtai, dar reuete
s se ascund n
grdina cu ppuoi a
unui vecin punctul
culminant;

- Cum se rezolv situaia final? Cum se


numete acest moment al aciunii?

Nic este convins s


mearg din nou la
coal, i schimb
atitudinea fa de
nvtur i devine
respectat i iubit
deznodmntul.

Precizeaz c acestea sunt momentele


subiectului care se nlnuie n mod
logic i gradat i pe care le putem corela
cu ideile principale.

Recepteaz.

Se spune elevilor c au 3 minute la


dispoziie s uneasc prin sgei
momentele subiectului din OG de ideile
principale ale textului.
Numete un elev care s povesteasc
coninutul lecturii, innd cont de
momentele subiectului.
Cere elevilor s-i prezinte produsele
din momentul de debut al leciei intitulat
Jurnalul cu dubl intrare

Coreleaz ideile
principale cu momentele
subiectului din OG.

Face consideraii asupra modului n


care elevii au participat la or.
Tem: Realizai, dup momentele
subiectului, povestirea lecturii Amintiri
din copilrie

Evaluarea
perfomativ
Rspuns posibil:
Selectarea momentului
pedepsei pentru
greelile lui Nic.
Vor rspunde c
asemenea disensiuni
exist i ntre ei, dar nu
sunt de acord cu
pedepsele corporale n
coal.
Este invitat un elev s
povesteasc din
experiena lui personal
o asemenea situaie i
urmrile acesteia.

Evaluare
formativ.

ANEXA 1
Moto:
Nu tiu alii cum sunt, dar eu, cnd m gndesc la locul naterii mele parc-mi
salt i acum inima de bucurie (Ion Creang Amintiri din copilrie)
Hai mai bine despre copilrie s povestim, cci ea singur e vesel i nevinovat
(ibidem)

Ion Creang - date biografice


Ion Creang s-a nscut la 10 iunie 1839 n Humuleti, judeul Neam.
ntre 1846 1855 urmeaz coala din Humuleti, dup care nva la Broteni, apoi la
Trgu Neam i la coala de catehei din Flticeni. ntre 1855 1858 urmeaz Seminarul
de la Socola (Iai), cursul inferior, dup care se nscrie la Facultatea de Teologie a
Universitii din Iai, dar nu o frecventeaz. Face, ns, un curs pentru institutori condus de
Titu Maiorescu (preedintele Junimii), fiind numit institutor la o clas I la o coal din Iai.
n 1875 l cunoate pe Mihai Eminescu, de care l va lega o strns prietenie toat
viaa. Eminescu este impresionat de harul de povestitor al lui Creang i l determin s
scrie. Creang este introdus de bunul su prieten la Junimea i debuteaz n revista
societii Convorbiri literare la 1 octombrie 1875 cu povestea Soacra cu trei nurori. n
prestigioasa revist, Creang va publica, pn n 1878 i celelalte poveti.
ntre anii 1881 1882 public n Convorbiri literare primele trei pri din Amintiri ,
a patra, scris n 1888, aprnd dup moartea scriitorului (1892).
n aceeai perioad cu Eminescu (1883 1889), Creang este bolnav i se stinge din
via la 31 decembrie 1889.
ntre 1890 1982 apar Scrierile lui Ion Creang (2 volume). Opera sa literar este
compus din poveti: Soacra cu trei nurori, Capra cu trei iezi, Pungua cu doi bani, Pungua
cu doi bani, Dnil Prepeleac, Povestea Porcului, Povestea lui Arap Alb, Povestea lui Sta
Pitul, Fata babei i fata moneagului, Ivan Turbinc; povestiri: Mo Ion Roat, Ion Roat i
Vod Cuza, Popa Duhu, Poveste, Povestea unui om lene, Acul i barosul, Inul i cmaa
etc.; nuvele: Mo Mo Nichifor Cocariul i din romanul autobiografic Amintiri din copilrie.
Ion Creang a fost un bun pedagog aplicnd metode pedagogice inteligente i
originale (Tudor Vianu) i este autorul primului Abecedar ilustrat.

ANEXA 1
ORGANIZATORUL GRAFIC (OG)

IDEILE PRINCIPALE

MOMENTELE SUBIECTULUI

S-ar putea să vă placă și