Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 24.01.2012
Grupa: Mic- Mijlocie
Unitatea de nvmnt: Grdinia cu Program Prelungit Nr.8, Buzu
Educatoare: Dumitru Irina-Nicoleta
Categoria de activitate: Educaie muzical
Tema: predare cntec Sunt romn i repetare Ce pot face dou mini dibace
Tipul de activitate: Mixt
Scopul activitii:
Familiarizarea copiilor cu melodia i textul noului cntec Sunt romn, precum i formarea
spiritului patriotic.
Obiective operaionale:
s execute corect exerciiile de tehnica vocal;
s recunoasc melodia cntecului nvat n ora anterioar i s l fredoneze;
s cnte (dup auz), att individual ct i n grup melodia Sunt romn;
s cnte, utiliznd ca modaliti cntarea n dialog, n gnd i n tafet.
Metode i procedee:
exerciiul muzical, conversaia, explicaia, observaia, audiia.
Mijloace de nvmnt:
diapazonul, orga, diplome, imagine cu domnitorul Alexandru Ioan Cuza.
Biografie utilizata:
Metodica predarii muzicii- Ioan Serfezi
Durata activitatii:
2025 minute.

Etapele activitii

Coninutul activitii

Strategii
didactice

1. Moment
organizatoric

Se asigura conditiile organizatorice si


psihopedagogice necesare pentru buna

Evaluare

2. Exercitii de
tehnica vocala

desfasurare a activitatii. La asezarea copiilor


pe scaunele (sub forma de semicerc), se va
cauta ca cei cu auzul muzical mai putin
dezvoltat sa stea intre doi copii cu o ureche
muzicala mai dezvoltata. Se pregateste
materialul didactic. Se atentioneaza copiii
privind pozitia corecta in timpul activitatii
( picioarele vor fi sprijinite de parchet,
spatele bine intins, bratele pe langa corp sau
pe genunchi, capul aplecat putin pe spate.
Se anunta ca, pentru inceput, se vor face
cateva exercitii de incalzire a vocilor, pentru
a canta cat mai bine:
se realizeaza exercitii de omogenizare a
vocilor, prin care se urmareste acuratetea
intonatiei, o emisie si o frazare buna. Pe
sunetul sol, se vor aplica vocalele i, e, a,
o, u.
La intonarea cu vocala i, limba atinge
maxilarul inferior fara a forta, iar gura este
putin deschisa.
La e, cavitatea bucala se mareste putin
comparativ cu i, limba ramanand in acelasi
loc.
La a, cavitatea bucala se mareste mai mult,
limba retragandu-se putin in spate.
La o, cavitatea bucala ramane deschisa la
fel ca la a, buzele rotunjindu-se mult.
La sunetul u, se apropie putin buzele.
Vocalele respective vor fi aduse prima
data separat, pe sunete lungi, propunatoarea
atentionand copiii de felul cum trebuie sa
intoneze si sa realizeze aceste sunete.
ii
ee
aa
oo
uu

Frontala
Exercitiul
organiza-toric

Exercitiul
muzical

Instrumentul
muzical
(orga)

Exercitiulmuzic
al
Continuuformativa

Dupa ce s-a realizat separat, aceste sunete


vor fi introduse toate intr-o singura respiratie.
La intonarea lor se va face mai intai staccato
si apoi legato. Se va bate din palme pentru a
pastra masura.

Frontala
Aprecieri
verbale
Diapazonul

i, e, a, o, u
pentru estensia ambitusului vocal se

Frontala
Aprecieri
verbale

folosesc fragmente ritmico-melodice din


cantecul ce urmeaza a fi predat.
Fragmentul muzical propus pentru extensie
va fi reluat de mai multe ori, de fiecare data
cu un semiton mai sus.

Instru-mentul
muzical
(orga)
Frontala
Continuuformativa
Exercitiul
muzical
3.Reactuali-zarea
cunostintelor
4. Captarea
atentiei
5.Anuntarea temei
si a obiectivelor
6. Cantatul model
7. Invatarea
propriu-zisa a
noului cantec

Se intoneaza un mic fragment muzical iar


copiii recunosc ca acesta face parte din
cantecul Ce pot face doua maini dibace pe
care il canta impreuna cu educatoarea.
Captarea atentiei se va realiza prin explicarea
pe scurt de catre educatoare a semnificatiei
zilei de 24 ianuarie.
Se anunta ca astazi vor invata un nou cantec
despre tara noastra, Romania. Cantecul se
numeste Sunt roman
Educatoarea va canta noul cantec clar si cu
expresivitate (interpretarea va servi drept
model copiilor).
Noul cantec se va insusi pe fragmente:
-primele doua versuri vor fi intonate vocal,
apoi vocal si instrumental, urmand ca apoi sa
fie cantat cu toata grupa (de 2-3 ori);
-se canta individual (2-3 ori) fragmentul
muzical insusit;
-urmeaza ultimele doua versuri ale strofei,
insusirea lor facandu-se in acelasi mod;
- se realizeaza imbinarea celor doua
fragmente, cantandu-se intreaga strofa, mai
intai de educatoare, apoi cu grupa si
individual;
-pentru cealalta strofa se va urma acelasi
procedeu.
3

Auditia
Instrumentul
muzical (orga)
Imagine cu
Alexandru Ioan
Cuza

Frontala
Continuuformativa

Demostratia

Demostraia
Grupala
exerciiul

Individu-ala

Grupala
Individu-ala
Frontala

8. Fixarea noului
cantec

Mai intai, se va intona cu toata grupa noul


cantec.
Pentru fixare se vor folosi mai multe
procedee:
Dialogul muzical educatoare-grupa (o
propozitie muzicala educatoarea, o
propozitie muzicala copiii);
Dialogul muzical grupa-grupa (se
impart in doua echipe copiii, o echipa
va canta pana la semnalul
educatoarei, iar cealalta de la semnal);
Cantatul in gand (o propozitie
muzicala cu voce tare, iar cealalta in
gand)- se va bate din palme pentru a
nu incetini ritmul cantecului;
Cantatul in stafeta.

Frontala
explicatia
Explicatia
Continuuformativa
Exercitiul
muzical
Grupala

Explicatia
Exercitiul
muzical

9. Aprecieri finale

Se fac aprecieri finale cu privire la


participarea la activitate. Sunt evidentiati
copiii activi si care au cantat frumos, iar
ceilalti sunt incurajati ca pe viitor sa fie mai
dinamici.

Frontala

Individu-ala
Aprecieri
verbale
Frontala
individuala

S-ar putea să vă placă și