Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Activitate integrat

Data:
Unitatea de invatamant:
Grupa: Mare Nivel II (5 6 ani)
Propuntor:
Tema activitatii: Ce si cum vreau sa fiu focalizata pe profesia de doctor
Subtema: Profesii si meserii Doctorul
Tipul de activitate: Consolidare i sistematizare a cunotinelor i deprinderilor nsuite
Categorii de activitati:
DS : Cine tie mai bine concurs matematic
DOS: Visul lui Dnu si La doctor scenete pe teme medicale
Scopul activitii: Imbogatirea i aprofundarea cunotinelor copiilor referitoare la profesii si meserii , in
special la profesia de doctor, utiliznd experiena socio-cognitiva acumulat prin intermediul activitilor
din grdini.
Durata: o zi
Obiective operaionale:
O1. s-si mbogeasc vocabularul activ si pasiv pe baza experienei, activitatii personale si a
relaiilor cu ceilali;
O2. s citeasc imagini ce au un coninut specific temei de studiu, sa le comenteze ;
O3. s fac asocieri intre unelte si meseriai; sa despart in silabe cuvinte date si sa le reprezinte
grafic
O4. s neleag si sa transmit mesaje simple / sa reacioneze la acestea ;
O5. s reconstituie din pri ntregul, n succesiunea logic a imaginii ;
O6. s-si expuna propriile impresii referitoare la subiectul ce este tratat in cadrul
activitatii desfasurate in cadrul Bibliotecii;
O7 s utilizeze un limbaj matematic adecvat; Sa raporteze cantitatea la cifra si invers.
O8. s numere crescator si descrescator in limitele 1 8
O9. s numeasca vecinii unui numar in limitele 1 8;
O10. s rezolve probleme cu adunari si scaderi cu 1 2 unitati in limitele 1 8
O11. s rezolve corect, rapid i contient sarcinile fisei.
O12. s participe la activitati, att in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor;
O13. s interpreteze diferite roluri din viata sociala apelnd la gestica si mimica;
O14. s-si formeze deprinderi de ordine, de ngrijire personala si s respecte normele igienicosanitare in toate situaiile impuse de activitile de gen.
O14. s motiveze necesitatea respectrii regulilor de igiena. s contientizeze consecinele
pozitive sau negative ale actelor sale de comportament asupra sa i asupra celorlali;
O15. s participe activ i afectiv la joc aducndu-i contribuia la reuita echipei;
Forme de organizare:
Frontal, pe grupuri mici si individual

Strategii didactice:
Metode i procedee:
studiul de caz,
conversaia euristic,
explicaia,
exerciiul,
problematizarea,
ghicitorule
dialogul,
jocul liber,
munca n echip,
munca independent
Resurse materiale: cutia cu surprize; trusa cu diferite ustensile ale doctorului si asistentului;
sortulete si bonete de doctor, albumul cu diferite aspecte din activitatea doctorului; reviste, carti de
colorat jetoane cu cifre si cu diferite imagini, tabla magnetica, siluete cu magnei, creioane negre si
colorate, fise de lucru individuale, puzzle,
Elemente de joc:
ntrecerea
micarea,
mnuirea materialelor,
aplauze,
cuvntul stimulator.
BIBLIOGRAFIE
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.

M.E.N. Programa activitilor instructiv educative n grdinia de copii, Bucureti, 2006


MECT , Curriculum pentru invatamantul precolar 3 6/7 ani, 2008
Scrisoarea metodica Educaia este un orizont, nu o destinaie
Viorica Preda, Mioara Pletea Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas, 2005
Eugenia Barcan Ticaliuc 1001 de jocuri pentru copii, Editura Sport Turism, Bucureti, 1979
Magdalena Dumitrana Activitati matematice in gradinita, ed. Compania, 2002
Dumitru Gherghina, Nicolae Oprescu, Metodica activitatilor instructiv-educative in invatamantul
preprima, ed. Didactica Nova, Craiova, 2007

Scenariul didactic
Evenimentul
didactic
Momentul
organizatoric
Momentul
organizatoric

Introducerea in
activitatea zilei

ALA
I

Coninutul tiinific
Se creaza conditiile organizatorice si psihopedagogice
necesare pentru desfasurarea eficienta a activitatii
pentru desfsurarea eficient a acivitatii.
Activitatea debuteaz cu ntlnirea de grup intre copii
si educatoare, prin intermediul salutului de
dimineaa.
Salutul intre copii se va realiza utiliznd strategia de
invatare prin cooperare Cerc interior cerc exterior
combinata cu metoda : Amestec , ingheat,
formeaz perechi.
Salut copiii i le mpart cartonae colorate spunnd:
Dimineaa a venit, / Toi copiii au sosit. / n cerc s
ne adunm,/ Cu toi s ne salutm
mpart grupa de copii in doua subgrupe cerndu-le s
aleag cartonae colorate. n funcie de culoarea
cartonaului ales, copiii, formeaz dou cercuri
concentrice. La semnalul Amestec copiii se rotesc
n cerc cntnd Un copil politicos , la semnalul
nghea copiii se opresc iar la semnalul
Formeaz perechi, copiii din cercul interior se ntorc
cu faa spre cei din cercul exterior, formeaz pereche
cu cei din fa, salutndu-se i mprtindu-i
sentimentele. Se vor repeta comenzile de mai multe ori
dndu-le astfel posibilitatea salutrii cu mai muli..
Intru n joc dau semnalele Amestec,i ngheai
din centrul celor dou cercuri i salut i eu: Bun
dimineaa Iepurailor sanitari!
Se va completa Calendarul naturiidup care se va
iniia o scurt discuie n care copiii i vor reaminti
tema sptmnii Ce i cum vreau s fiu?!
Noutatea zilei va fi realizat prin Cutia
surprizelor. Copiii vor deschide cutia , vor
descoperi surpriza apoi vor trebui s spun o
ghicitoare despre aceasta . Copilul care va rspunde
primul la ghicitoare va fi numit Omul zilei
Activitatea in ariile de stimulare
Invit copiii sa viziteze toate centrele puse la dispoziie
Joc de rol De-a doctorul
Joc de masa Meseriile puzzle
Biblioteca:1 Citire si descrieri de imagini Albumul
doctorului.
3

Strategii
didactice

Evaluare
Participativ
activa

Conversaia,
explicaia,
jocul,

Participare
activa si
afectiva

Instructajul oral
Jocul

ADE
II
Captarea
ateniei

Anunarea
temei si
enunarea
obiectivelor

Dirijarea
invatarii

2. Da-i cui trebuie( fisa individuala)


Voi anuna jocurile i activitile ce urmeaz a fi
desfurate n fiecare centru de interes, invitnd grupa
de copii s le viziteze pentru ca apoi s aleag tema
dorit.
Pentru fiecare centru de interes voi purta discuii
referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul
materialelor puse la dispoziie, modul de utilizare al
pieselor, ustensilelor i accesoriilor enunnd totodat
i obiectivele.
In timpul cat copiii se joaca, ma voi implica si eu in
jocurile lor si ii voi indruma si ajuta la nevoie.
Se va crea un moment de liniste totala si voi spune
urmatoarele ghicitori tranzitie
Orsicare leac, de vrei / Ti-l prepara un, doi, trei,
El medicamente are / Sa te puna pe picioare
Ghici cine-i?
(farmacistul)
Te consult[ si-ti prescrie/ Potrivita doctorie.
Cum sa nu fii bucuros / Cand te face sanatos?
Ghici cine-i? ( doctorul)

Evaluarea
ghicitori

DS: Cine tie mai bine? concurs pe teme


matematice
Se aude un ciocanit puternic in usa; intra un copil de la
grupa vecina cu o scrisoare ,un iepuras medic si cu
o trusa medicala.
Citesc scrisoare:
Expunerea
Dragi copii,
Am auzit c v plac activitile matematice i de
aceea v propun ceva. Eu nu prea m descurc i
trebuie s nv s numr pn la 8 i s rezolv
probleme de adunare si de scdere. V-am pregtit i o
surpriz pe care o vei vedea la final dac m vei ajuta
i vei lucra frumos.
Cu drag,
Iepuraul sanitar
Iepuraul sanitar:
Pentru nceput v mprii n doua echipe: Medicii i
Asistenii. Fiecare echipa va avea nite sarcini:
I. a) Numaratul in ordine crescatoare si descrescatoare
la tabla magnetica
Medicii:
Iesiti la tabla magnetica ,alcatuiti o multime cu 8
elemente. Puneti si cifra corespunzatoare numarului de
elemente
Asistentii:
Iesiti la tabla magnetica, alcatuiti o multime cu 7
elemente. Puneti cifra corespunzatoare numarului de
Instructajul oral
elemente
4

I. b)
Medicii
Numarati crescator de la 1 la 8.
Asistentii:
Numarati descrescator de la 8 la 1.
Iepurasul sanitar: mi place de voi, copii! V
descurcai de minune. Suntei pe drumul cel bun!
II. Gsii vecinii!
Medicii:
Care sunt vecinii numrului 4? Dar ai lui 6?
Asistenii:
Care sunt vecinii numrului 5? Dar ai lui 7?
Iepurasul sanitar: mi place de voi, copii! V
descurcai i suntei tot mai aproape de surpriz.
III. Abordarea interdisciplinara
Medicii: Desprtiti in silabe cuvntul: seringa, si
termometru , le reprezentai grafic si aezai cifra
corespunztoare numrului de silabe. Spunei cu ce
sunet ncepe cuvntul
Asistenii: Desprtiti in silabe cuvntul: stetoscop, si
ambulanta , le reprezentai grafic si aezai cifra
corespunztoare numrului de silabe. Spunei cu ce
sunet ncepe cuvntul
Iepuraul sanitar: Felicitri copii! nc un pic i vei
vedea surpriza mea.
IV. Ghicitori
V. Rezolvare de probleme:.
Medicii:
Un medic a fost chemat de urgenta la un accident. A
dat primul ajutor si trimis la spitalul de urgenta , cu
ambulanta 5 pacieni. Apoi a mai trimis si oferul. Cati
pacieni a trimis medicul la spital in total>
Asistenii:
Intr-un spital , un asistent a fcut injecii la 7 pacieni
dintr-un salon. Apoi a mai fcut la inca un pacient din
alt salon. La cati pacieni a fcut injecii in total?
Medicii:
Am in trusa 8 seringi ; 2 le-am folosit si apoi le-am
aruncat. Cate seringi mi-a mai rmas in trusa?
Asistenii:
Diana a avut 7 pastile de luat. A luat dimineaa 1 . Cate
i-au mai rmas de luat?
Fiind si o ntrecere intre cele doua echipe , fiecare
sarcina rezolvata corect va fi punctata cu
bulina corespunztoare.
Iepuraul sanitar: i acum, nainte de a v arta
surpriza, v rog s rezolvai fia de lucru
Atingerea
performantei

Exerciiul

ntrecerea

Participare
activ
afectiva
Pe echipe

Ghicitorile

Munca pe echipe Buline roii


sau negre
problematizarea

Evaluare
orala

Participare
activ

Sarcinile fisei:
5

ncheierea
activitatii

1. Ajuta doctotul sa ajunga la dispensar unind


pastilele ce-i indica drumul; Coloreaza cu rosu
acoperisul dispensarului
2. Numara seringile si incercuieste cifra
corespunzatoare din caseta; Incercuieste prima si
ultima seringa, coloreaza cu rosu a 3, 5, 7 a sernga
3. Deseneaza in patratele atatea pastile cate iti arata
cifra (scara numerica)
Se face evaluarea prin numararea bulinelor rosii si
stabilitrea echipei castigatoare. Se face si
autoevaluarea prin desenarea unei buline rosii pe fise
de catre cei care au rezolvat sarcinile corect.
Iepuraul sanitar:: Gata, n sfrit i surpriza mult
ateptat. Pentru c ai rspuns corect si ai rezolvat
toate sarcinile, acum am sa va arat surpriza.:

Conversaia
Exerciiul

III
Anunarea
jocului si
enunarea
obiectivelor
Prezentarea
optim a
coninutului
Atingerea
performanei

ncheierea
activitatii

Evaluare
scrisa

Conversaia

Tranziii
Se intoneaza un cantecel chemare, pe melodia : Am
sa va spun copii povestea unui ciobanas
Sa ascultam acum povestea unor copilai
Erau si ei, dar nu ca voi
Erau mult mai poznai.
La doctor nu se duceau
Pe mini, pe dini nu se splau.
Da, da nu se splau ( bis).

afectiva
individuala

expunerea

Medalionul
cu Iepuraul
sanitar

Conversaia

DOS: Visul lui Dnu, La doctor scenete pe


teme sanitare.
explicaia
Acum o sa prezentam sceneta Visul lui Dnu dup
care vom prezenta sceneta La doctor
Voi cere copiilor sa se costumeze adecvat si sa-si
prezinte rolurile cat mai fidel, utiliznd gestica si
mimica.
Voi scrie la tabla cuvntul : Sntate cernd copiilor
sa spun cat mai multe idei reinute din scenete
referitoare la pstrarea si meninerea sntii.
Iepuraul sanitar: Bravo copii! M bucur tare mult
pentru voi. Acum o sa ieim in curte sa jucam jocuri
sportive pentru a ne deconecta. O sa-mi iau si civa
prieteni , o sa ne fie de ajutor la joc.

expunerea
ciorchinele

Chestionare
orala

Tranziii
Ai ascultat copii povestea unor copilai
Au invatat mult de la voi
Si nu mai sunt poznai.
Tra, la, la, la, la, la
Ei nu mai sunt poznai.
Da, nu mai sunt poznai
IV. Activitate
complementara

Expunerea

Micarea,
1. Vindeca pacientul joc cu caracter sportiv
6

Participare
activ

pentru secvena
ALA

ncheierea
finala.

( Vezi anexa) ndrumri metodice asupra modului de


desfurare
2.Cursa sanitarilor pricepui joc cu caracter
sportiv
( Vezi anexa) ndrumri metodice asupra modului de
desfurare
Iepuraul sanitar: Am sa povestesc prietenilor si
frailor mei din pdure despre cate am invatat astzi cu
voi.
Se vor face aprecieri privind activitatea copiilor,
rspunsurile lor, participarea la activitile frontale, de
grup, pe echipe si individuale, se voi solicita copiii sa
spun ce prere au ei despre modul n care s-a
desfurat activitatea, ce le-a plcut, ce nu le-a plcut,
ce au invatat despre profesia de doctor, despre
pstrarea si meninerea sanatatii proprii si a altora si se
va organiza o expoziie cu produsele obinute din
cadrul jocurilor.

Jocul

afectiva pe
echipe

ntrecerea

Conversaia de
ncheiere

Evaluare
orala
expoziie

ndrumri metodice
1. Cursa sanitarilor pricepui joc cu caracter sportiv
Copiii sunt mprii n 2 echipe, egale ca numr, aezate pe iruri, napoia liniei de plecare. n
partea opus a terenului se deseneaz dou cercuri n care se aaz 2 iepurai (ppui). Primii din fiecare
echip au cte o faa n mn.
La comanda educatoarei ei alearg pn la cercul trasat, bandajeaz cu faa capul, laba sau mna
ppuii, apoi se ntorc, i ating pe urmtorii pe umr i trec la coada irurilor. Urmtorii alearg pn la
iepurai , le desface bandajul , alearg napoi i le nmneaz urmtorilor.
Jocul continu, pn ce parcurg toi copiii acest traseu. Echipa care termin prima este
ctigtoare.
n funcie de timp i de capacitatea de efort a copiilor , jocul se poate relua de 2 3 ori.

2. Vindeca pacientul! joc cu caracter sportiv


Efectivul grupe de copii este mprit n dou echipe, egale ca numr, aezate pe
dou iruri. Fiecare are n mn o cutie de medicamente . Pe ternul de joc, naintea fiecrei
echipe de medici, se deseneaz cte o spiral cu lungimea de 5 6 m. La captul fiecrei
spirale se plaseaz cte o ppu ( iepura, ursule, etc.) pe cte un scunel cu un coule
ataat.
La comanda dat, primii medici alearg in spiral, las cte o pastil la pacient n
coule, se ntorc tot prin alergare n spiral, predau cutia de medicamente urmtorilor
coechipieri, acetia parcurg acelai traseu, iar ei se aeaz la coada irurilor.
Ctig echipa care a parcurs prima traseul.
Obiective:
O1. s perceap componentele spaio-temporale( durat, localizare);
O2. s-si dezvolte atenia i capacitatea de organizare;
O3. s se orienteze n spaiu / s se raporteze la un reper dat.
O4. s respecte regulile jocului stabilite de comun acord n cadrul grupului;
O5. s participe activ i afectiv la joc aducndu-i contribuia la reuita echipei;
O6. s joace ( utiliznd corect regulile) jocuri cu caracter sportiv.

S-ar putea să vă placă și