Specializarea T.C.M.
PROIECT DE AN
Tehnologii de Deformare Plastic la Rece
An calendaristic
2012-2013
1 Analiza piesei
Proiectarea tehnologiei de proiectare precum i a echipamentului necesar
(tane sau matrie) se face pe baza datelor iniiale ale temei de proiectare:
desenul de execuie al piesei, volumul de producie, productivitatea prelucrri,
costul piesei prelucrate, volumul de investii necesar, dotarea tehnic etc.
Deoarece desenul de execuie reprezint pricipalul document tehnic care st la
baza activitii de proiectare, este justificat preocuparea proiectantului ca
acesta s fie complet i corect. n mai multe situaii practice desenul de execuie
al piesei nu este ntocmit de specialiti n domeniu i, ca urmare, ar putea
conine greeli sau ar putea fi ncomplet. Din acest motiv nainte de nceperea
oricrei activiti propriu-zis de proiectare trebuie realizat cu responsabilitate,
o analiz amanunit a desenului de execuie. Aceast analiz se face din mai
multe puncte de vedere, principalele fiind menionate n continuare.
1.1
Altele
Suprafaa
S1
S2
S3
S4
S5
S6
S7
S8
S9
S10
S11
S12
S13
Fig.1
(duritate,
acoperiri de
protecie)
Funcia
Suprafee de margine/
delimitare a piesei
Suprafee de contact
Suprafee de asamblare
Sk
Sk
Procedeul de obinere
decupare
S7, S8, S9
S12
1.2
perforare
ndoire
Fig. 1.2
1.3
Materialul piesei
Cu-Zn10
STAS
289-88
Stare
de
livrare
Rezistena
la rupere,
[N/
240290
HA
290..350
HB
>350
Compoziie
chimic
[%]
Greutate
specific,
[kg/
Cu 91-62
Pb 0,13-0,05
Fe 0,2-0,01
Mn 0,1-0,05
Al 0,03-0,02
Sn 0,1-0,05
Zn - restul
8,2
Forme i dimensiuni
de livrare
benzi
foi de tabl
5
6
10, 12, 14, 15,
16, 18, 20, 21,
22, 24, 25, 26,
28, 29, 30, 32,
35, 36, 40, 42,
45, 46, 47, 48, 500x2000
50, 52, 55, 56, 560x2000
60, 63, 65, 70, 1000x2000
72, 75, 80, 81,
85, 90, 94, 95,
100, 103, 105,
106, 110, 115,
120, 130, 135,
140, 145, 150,
L=
unde:
1.1
* (r1 + x * g)
1.2
x=
x= x=2
x = 0,445
* (2 + 0,445 * 1) = 1,57 * 2,445
= 3,838 mm
1
= 50 - r1 - g
L1 = 50 2 1 = 47 mm
L2 = 20 - r1 - g
L2 = 20 - 2 1 = 17 mm
L = 47 + 17 + 3,838
L = 67,838 mm
1.3
Fig. 1.3
Dimensiunea
nominal
50
20
12
10
9
8
4
1
0,8
0,8
0,6
0,6
0,6
0,4
12,5
12,5
12,5
12,5
12,5
12,5
12,5
0,15
0,10
0,05
0,52
0,04
0,04
0,52
0,05
0,03
0,03
0,25
0,02
0,02
0,25
Concluzii
6,3
6,3
3,2
6,3
3,2
3,2
6,3
DN
DN
DN
DN
DN
DN
DP
Fig. 2.1
a > 1,2g
b > 0,8g
Fiind ndeplinite condiiile rezulta ca piesa Suport lam poate fi
obinut prin decupare.
Fig. 2.2
g = 1 mm
a > 1,5g 4 mm > 1,5 mm
b > 0,5g 12 mm > 0,5 mm
c > 0,6g 9 mm > 0,6 mm
d > 0,8g 8 mm > 0,8 mm
e > 0,8g 6 mm > 0,8 mm
Fig. 2.3
r > g 2 mm > 1 mm
h > 2g 20 mm > 2 mm
t > r + 10 mm > 5 mm
Fig. 3.1
Varianta 1
- decuparea conturului exterior al piesei pe o tan simpl de decupare;
- perforarea semifabricatului se realizeaz pe o tan simpl de perforat;
- ndoirea n L a semifabricatului perforat, pe o matria simpl de ndoit;
Varianta 2
- perforarea i decuparea se pot realiza pe o tan cu aciune succesiv;
- ndoirea n L a semifabricatului se realizeaz pe o matri simpl de ndoit;
Varianta 3
- perforarea i decuparea pot fi realizate pe o tan cu aciune simultan;
- ndoirea n L a semifabricatului se realizeaz pe o matria simpl de ndoit;
Varianta 4
- toate prelucrrile se realizeaz pe o matri cu aciune succesiv;
Varianta 5
- toate prelucrrile se realizeaz pe un singur post de lucru pe o matri cu
aciune simultan;
(4.3)
Fig. 4.1a
Fig. 4.1b
Fig 4.1c
Fig. 4.2a
Fig. 4.2b
Fig. 4.3
Fig. 4.4
L=
unde: - este greutatea specific [kg/
]
- g este drosimea materialului [mm]
L=
= 60m
Kc =
unde: - N este numrul pieselor sau semifabricatelor individuale care se
obin dintr-o foaie de tabl;
- A este aria determinat de conturul exterior al piesie;
- L, l lungimea, respectiv limea foii de tabl.
Ku =
unde: este aria efectiv a piesei (cuprins ntre conturul exterior i
contururile interioare)
Tabelul 8
Nr.
SCTP
Contur
curb
tangent
1
2
3
4
5
6
7
A
A
A
A
A
A
A
CRITERII DE SELECTARE
Tehnice
Tehnologice
Forme
Condiii
Producti- Direcie
Complexicomplexe tehnice de
vitate
de
tate scula
ale piesei
precizie
laminare
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
A
Decizie
SCTA
sau
SCTN
SCTA
SCTA
SCTA
SCTA
SCTA
SCTA
SCTA
Tabelul 9
Nr.
S.C.T.A.
1
2
3
4
5
6
7
Criteriul economic
Kc [%]
Ku [%]
54,3
49,5
63,8
58,3
54,4
54,0
63,8
58,3
63,8
58,3
63,8
58,3
69,33
63,3
Ierarhizarea
schemelor
7
2
6
4
5
3
1
Fig. 5.1
Fig. 5.2a
Fig. 5.2b
Fst
Find
Fsc
Fimp
Fel
Fora
total pe
poanson
ul i [N]
F=kL1g
15288
1070
1223
17581
F=kL2g
51111
3578
4089
58777
F=kL3g
9148
640
732
10520
F=kL4g
20171
1412
1614
23176
280
280
95718
280
6700
7658
Nr.
Cr
t
Fora de deformare
Formula
de calcul
F=
110356
Poansonul 1, 4
Fst = kL1g
Fst = 1,3*42*1*280 = 15288N
Fsc = F*Ksc
Fsc = 15288*0,07 = 1070N
Fimp = F*Kimp
Fimp = 15288*0,08 = 1223N
F = Fst+Fsc+Fimp
F = 15288+1070+1223 = 17581N
Poansonul 2, 6
Fst = kL1g
Fst = 1,3*140,4*1*280 = 51111N
Fsc = F*Ksc
Fsc = 51111*0,07 = 3578N
Fimp = F*Kimp
Fimp = 51111*0,08 = 4089N
F = Fst+Fsc+Fimp
F = 51111+3578+4089 = 58777N
Poansonul 3,5
Fst = kL1g
Fst = 1,3*55,4*1*280 = 9148N
Fsc = F*Ksc
Fsc = 9148*0,07 = 640N
Fimp = F*Kimp
Fimp = 9148*0,08 = 732N
F = Fst+Fsc+Fimp
F = 9148+640+732 = 10520N
Poansonul 9, 10
Fst = kL1g
Fst = 1,3*55,4*1*280 = 20171N
Fsc = F*Ksc
Fsc = 20171*0,07 = 1412N
Fimp = F*Kimp
Fimp = 20171*0,08 = 1614N
F = Fst+Fsc+Fimp
F = 20171+1412+1614 = 23176N
Poansonul 7, 8
F=
F=
= 280N
k = 1,1...1,3
g = 1 mm
= 280 N/
F = 220712 N
Aleg k =1,3
=
=
+
= 144,4 mm
=
=
+
=0
c =
ac
[MPa]
=
unde: - lf este lungimea de flambaj a crei valoare este lf =2l pentru
poansoane neghidate;
- imin este raza de inerie minim determinat cu relaia:
=
unde: - Imin este momentul de inerie minim al seciunii transversale;
- Amin aria minim a seciunii transversale.
f= 335 - 0,62*
Cef =
> Ca
Material
C 120
Intindere
Compresiune
Incovoiere
Forfecare
130...160
140...170
170...180
120...150
Verificarea la compresiune
c =
= 209,31
Verifcarea la flambaj
=4
= 22,5
Constatm ca
<
, rezult
= 1,53 Ca